Vyskúšali sme najnovší top-end televízor Samsung QLED 4K TV QE65Q90R

ZDROJ | Samsung

Samsung pre tento rok opäť vynovil svoje QLED telky, hlavne top-end modely série 9. Medzi nimi si vyberú aj najnáročnejší, ktorí požadujú špičku nielen v obraze, ale aj dizajne. 65-palcový model novej série sme mali možnosť i vyskúšať a opäť sme zostali unesení. Ale postupne...

Naše hodnotenie

98%
0 100

Výhody

  • nový procesor
  • vylepšené diaľkové ovládanie
  • One Invisible Connect

Nevýhody

  • chýbajú moderné porty
  • vyššia cena
  • hrubý One Connect Box

Jednou vetou

Nový top-end QLED televízor od Samsungu je tým najlepším LCD televízorom súčasnosti s 4K UHD rozlíšením. Predbieha i ten minuloročný. Škoda drobností ako USB-C, ktoré mohol výrobca doladiť.

ZDROJ | Samsung

RECENZIASamsung QLED Q9FN – LCD s čiernou z OLEDu milo prekvapil

Samsung QLED 4K TV Q90R je aktuálne to najlepšie, čo Samsung medzi 4K Ultra HD televízormi ponúka. Oproti predchodcovi sa zmenil nielen dizajn, ale aj vnútro. Najväčšia zmena navonok je stojan nazvaný Bending Plate, ktorý je z masívneho kusu kovu.

Nie je tak široký, ako v minuloročnom modeli, ktorý tvorila tenká rúrka ukotvená ku kovovej nohe, no aj tak je veľmi elegantný. Osobne sa mi páči viac, ako práve ten minuloročný. Zaberá menej miesta do šírky a mám pocit, že i do hĺbky.

ZDROJ | Samsung

V spodnej časti prednej strany v strede nechýba logo Samsung. Je minimalistické, takže výrazne neprekáža ani nefanúšikom značky. Rámik okolo displeja je síce pomerne malý, k rozmerom displeja, ale nie je ani zďaleka neviditeľný. Pri sledovaní ale neruší.

Zadná strana je čistá, bez zbytočných portov, je tu len jediný pre One Invisible Connection kábel. Ten slúži nielen na prenos obrazu, ale aj napájanie samotného televízora. Toto je takmer dokonalé riešenie a Samsung si za to zaslúži veľkú poklonu.

ZDROJ | Samsung

Kábel pritom končí v krabičke One Connect, ktorá je ale rovnaká, ako v minuloročných modeloch deviatkovej série. To je však škoda. Pretože v roku 2019 by som už očakával aj USB-C pripojenie či nové HDMI 2.1. K dispozícii sú len 4 HDMI 2.0 porty (jeden ARC), 3 USB porty na strane, jeden optický audio, Ethernet a anténové porty.

Nechýba CI port, no 3,5 mm audio port by ste tu hľadali zbytočne. Krabica One Connect je pritom poriadne hrubá, asi dvojnásobne oproti minulej generácii z roku 2017, takže o šetrení miesta to určite nie je. 

O chod novinky sa stará nový procesor Quantum 4K (Quantum 8K Samsung používa vo svojej prvej 8K telke), ktorý používa strojové učenie a prvky umelej inteligencie. Tá mu v prípade televízora pomáha s vylepšovaním obrazu vraj z akéhokoľvek zdroja.

RECENZIASamsung Q900R – prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň

Nemal som minuloročný a tohtoročný model vedľa seba, no kvalitou by som ho pokojne prirovnal k predchádzajúcemu modelu. V prípade TV vysielania je na tom novinka lepšie, hoci na to sa takáto telka nekupuje. Samsung v špecifikácii hovorí o 4 000 PQI indexe kvality obrazu, kým v minuloročnom modeli je PQI index na úrovni 3 700.

Samozrejmosťou je podpora HDR až po HDR10+ a HLG, Dolby Vision ale chýba. Maximálny jas vie ísť po 2 000 nitov, bežný je 1 000 nitov. To je už veľmi dobrý parameter aj pre sledovanie v presvetlenej obývačke. Na automatické podsvietenie slúži snímač jasu priamo v ráme televízora.

Okrem podsvietenia novinka automaticky mení aj hlasitosť. O podsvietenie sa stará technológia Direct Full Array Elite, rovnaká, ako v minuloročnom modeli. Elimináciu odrazov zabezpečuje vrstva Ultra Black Elite.

Aj tohtoročná novinka má 10-bitový LCD panel s Quantum Dot technológiou so 100 % pokrytím DCI-P3 a rozlíšením 3 840 x 2 160 px. Neviem, ako to Samsung robí, ale čierna je fakt čierna. Keby som v spodnej časti rámu displeja nevidel logo Samsung, myslím si, že sa pozerám na OLED panel.

Je síce pravdepodobné, že pri priamom porovnaní s OLED telkou by som mierne rozdielnu čiernu farbu evidoval, no na LCD paneli som ešte černejšiu čiernu nevidel. Nádhera.

Žiaľ, za túto nádheru si musíte priplatiť. Za 55“ model zaplatíte takmer 2 700 €, 65“ model vás vyjde na necelých 3 700 €, na 75“ si pripravte takmer 5 500 €. 

ZDROJ | Samsung

Novinkou je aj diaľkové ovládanie, ktorému Samsung nadelil riadok tlačidiel navyše. Tie sú veľmi praktické. Okamžite nimi zapnete Netflix, Amazon Prime Video a Rakuten TV. Nemusíte klikať cez inak špičkové menu televízora, stačí stlačiť tlačidlo a je to. Výborné, to mi v minulých modeloch chýbalo a diaľkovému to vôbec nevadí. Stále je miniatúrne, elegantné a jednoduché na obsluhu.

Fanúšikov hier poteší podpora FreeSync s VRR (Variable Refresh Rate), novinkou je Dynamic Black Equalizer pre lepšiu viditeľnosť v tme.

Potešil ma aj zvuk, ktorý po dlhom čase nie je ako zo suda. Na filmy to síce nie je, ale 60 W 4.2ch systému cítiť, teda počuť. Škoda len absencie podpory Dolby Atmos zvuku. O ten sa tak musí postarať iný zdroj.

Nová QLED telka od Samsungu má mierne upravené aj rozhranie, v ktorom pribudli nové funkcie, ako podpora hlasovej asistentky Bixby či Apple AirPlay 2 pre bezdrôtový prenos multimediálnych súborov z Apple zariadení. SmartThings pre smart doplnky v domácnosti je už samozrejmosťou.

Novinkou je Inteligentný režim a v ňom Prispôsobivý jas, Prispôsobivý zvuk a Prispôsobivá hlasitosť. Tieto režimy sledujú, čo pozeráte a kde to pozeráte a vylepšujú podľa toho obraz a zvuk.

Poteší aj vylepšený režim Ambient, s ktorým buď telka splynie s pozadím (avšak nesplynie až tak, ako na prezentačných obrázkoch či videách), zobrazí vlastné obrázky, dizajnový vzor a po novom aj svetelnú šou so zaujímavými obrazcami, ktoré sa menia cez mobilnú appku. Režim sa zapína iba vtedy, ak telka registruje, že ste v miestnosti. Inak je televízor kompletne vypnutý. 

ZDROJ | Samsung

Najnovší Samsung QLED 9-tkovej série je právom tým najlepším čo má výrobca aktuálne v ponuke medzi 4K Ultra HD televízormi. Sám som zvedavý kam ešte dokáže výrobca posunúť latku napríklad o rok či dva. Škoda len drobností ako USB-C, ktoré mohol výrobca doladiť.

Napriek tomu si od nás novinka zaslúžila ocenenie TIP REDAKCIE:

Samsung QLED 4K TV QE65Q90R si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku