Unikátna kamera do auta: Profio Tracking Cam X1 má live video aj GPS

kamera do auta profio x1

Do redakcie sme dostali na vyskúšanie špičkovú auto kameru, ktorá má zrejme viac funkcií, ako dokáže bežný používateľ využiť v praxi. Je určená pre súkromné vozidlá, ale aj dopravcov, ktorým výrazne uľahčí monitoring a logistiku.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Live GPS a Live video
  • vibračný alarm proti krádeži
  • možnosť vytvorenia 3G Wi-Fi prístupového bodu

Nevýhody

  • nutnosť odbornej inštalácie napájania
  • hotspot nie je 4G, ale len 3G
  • vyššia cena

Jednou vetou

Duálna auto kamera Profio Tracking Cam X1 má funkcií na rozdávanie, okrem FHD rozlíšenia so 140° uhlom záberu a nočným videním v interiéri poteší používateľov možnosťou vytvorenia 3G Wi-Fi hotspotu.

Hlavnou devízou auto kamery je zvýšiť bezpečnosť vozidla stálou kontrolou a v prípade nehody poskytnúť neskreslené informácie o jej priebehu, či priamo označiť vinníka. Niet divu, že sa tieto zariadenia tešia veľkej obľube u zákazníkov.

Pozrite siStojan Sturdo s NFC pre OS Android spustí navigáciu Sygic. A môžete cestovať

Zariadenie nabité funkciami

Profio Tracking Cam X1 zvláda niekoľko vyspelých funkcií dohromady, preto ju môžem s čistým svedomím označiť ako profi zariadenie. V prvom rade je to duálna kamera, čo znamená, že sníma dianie nielen pred vozidlom (Full HD), ale aj vo vozidle (640 x 480). Kamera pre interiér sníma aj zvuk a vďaka IR má funkciu nočného videnia.

Profio tracking cam x1

Aktuálnu polohu, vrátane živého live prenosu, je možné získať vzdialeným pripojením k vozidlu. To umožňuje aplikácia pre iOS a Android, alebo pripojenie sa cez webovú stránku. Funkcia Geo Fence slúži na zasielanie notifikácií v prípade, že sa vozidlo ocitne mimo naplánovanej trasy.

Aplikácia na sledovanie kamera do auta

Listen & Talk umožní diaľkovú komunikáciu s posádkou vozidla vďaka zabudovanému mikrofónu a reproduktoru v kamere.

Po vložení SIM karty vytvorí Profio Tracking Cam X1 3G Wi-Fi hotspot, ktorý umožní celej posádke prístup k internetu.

Zapojenie Tracking Cam X1

Predtým, ako som dostal toto zariadene, ma upozorňovali, že inštalácia „je trochu špeciálna“, ale ako správny hrdina som povedal, že to zvládnem. No, nezvládol som. Kamera sa totiž pripája priamo na poistkovú skriňu a keď som otvoril tú na mojom aute, nevedel som sa pohnúť ďalej.

Profio kamery do auta

Po konzultácií s niekoľkými odborníkmi mi bolo odporučené navštíviť servis, ináč by som mohol riskovať skrat a odpálenie napríklad ovládania okien, no aj bezkontaktného štartovania. Takže som navštívil servis, kde mi to technici zapojili podľa normy. Týmto pozdravujem chlapcov z Renaultu v Žiline, ktorí mi veľmi pomohli.

Pred samotným uchytením kamery som do nej vložil microSIM kartu. Karta musí mať vypnutý ochranný PIN. MicroSD karta už bola (16 GB je v cene zariadenia) v príslušnom slote.

car matrix aplikácia sledovanie kamera

Aplikáciu CarMatrix som si stiahol do smartfónu, aj tabletu. Nenašiel som ju v App Store, ale cez stránku car-matrix.com, odkiaľ som si bez problémov stiahol príslušnú aplikáciu priamo do zariadení. Zamrzel ma fakt, že appka podporuje len smartfóny, v tablete sa prostredie aplikácie síce dá zväčšiť, ale nie je to ono.

V aute som už len upevnil a schoval napájací kábel, nalepil adhezívnu samolepku na sklo a pripevnil kameru.

Prevádzka kamery v praxi

Po inštalácii kamery bolo treba nastaviť uhol snímania, aby zaberala priestor nad kapotou automobilu a to bolo všetko.

K Wi-Fi sa pripája jednoducho, je označená číslom IMEI, rovnaké je aj heslo. Takže napríklad ak je IMEI 123456, tak aj heslo je 123456. V praxi to fungovalo bez akýchkoľvek problémov.

live sledovanie kamera do auta

Ak je vozidlo online, dá sa cez aplikáciu (alebo webovú stránku) naživo sledovať obraz z kamery. Na mape sa ukazuje nielen aktuálna poloha vozidla, ale aj údaje o čase, rýchlosti a súradnice GPS. Ak je offline, ukáže sa jeho posledná poloha.

app pre sledovanie autokamera

Každé vozidlo má svoje jedinečné ID, podľa neho si môže používateľ viesť knihu jázd a kedykoľvek nájsť záznam o pohybe. Dokonca sa dá z archívu pustiť záznam pohybu, jednotlivé zastavenia sú na mape označené červenou vlajkou a s informáciou ako dlho na konkrétnom mieste vozidlo stálo. Z jazdy sa dá exportovať súbor (Excel) s detailami o jazde.

Kamera podporuje funkciu WDR, ktorá zabezpečí optimálny obraz bez ohľadu na to, či je prostredie príliš svetlé, alebo tmavé.

online gps kamera do auta
Živý náhľad interiérovej aj vonkajšej kamery

Autokamera sa osvedčila aj ako ochrana proti vandalizmu a krádeži. Jej vibračný alarm sa automaticky zapína po piatich minútach od zastavenia motora. Ak senzory v kamere zachytia akékoľvek vibrácie, aktivuje sa alarm a používateľ dostane notifikačné upozornenie do smartfónu.

Parametre

V balení sa okrem kamery nachádza 2-metrový kábel na pripojenie k poistkovej skrinke 12/24 voltov, jeden držiak a dve 3M adhezívne nálepky.

V kamere pracuje procesor ARM Cortex A7 Quad-Core 1,3GHz, ktorému sekunduje 1 GB DDR3L RAM 533 MHz a pamäť eMMC Flash 8 GB. Operačným systémom je Android 5.1. Predná kamera má Full HD rozlíšenie 1080 s 30 fps a kodekom H.264.

kamery do auta profio x1

Uhol snímania je nastaviteľný, širokouhlý objektív má 140° uhol pokrytia. Wi-Fi 4 (802.11 n) je už na dnešné pomery pomalé, treba si však uvedomiť, že pozdĺž ciest nenájdeme kompletné pokrytie 4G sieťou.

Objektív sa skladá zo šiestich sklenených šošoviek, ktoré poskytujú ostrý obraz za rôznych svetelných podmienok. Kamera má vstavané reproduktory, mikrofón a G senzor. MicroSD karta je podporovaná do veľkosti 32 GB. Zariadenie má 85 x 55 x 50 mm a 135 g. Prevádzková teplota je od – 20 °C do 65 °C.

Záver

Profio Tracking Cam X1 je naozaj špičková kamera, čo sa muselo odzrkadliť aj na cene. Jej určenie je (na rozdiel od kamier pod 100 eur) pre dlhodobé nasadenie, plní úlohu hotspotu, stráženia zvolenej trasy a má zabudovaný alarm voči krádeži.

duálna kamera do auta profio

Video záznam sa ukladá v trojminútových súboroch. Keď je karta plná, najstaršie záznamy sa prepíšu novšími. Takto je zabezpečené neustále nahrávanie v slučke. Pri prudkom brzdení vyhodnotí G senzor vzniknutú situáciu ako kritickú a spustí automatické ukladanie záznamu a potom ho zablokuje proti prepísaniu, takže používateľ nepríde o dôležitý záznam.

Aj keď je zameranie kamery skôr pre dopravné firmy s vlastným vozovým parkom, uplatnenie si nájde aj v súkromných vozidlách. Viac info o tejto kamere nájdete na stránku u výrobcu www.profio.sk.

Komentáre k článku