TEST – 2x klávesnica pre malý iPad od Logitechu

Pravdepodobne nie som jediný, kto na iPade rád napíše aj dlhší text. Pre mňa je iPad nástrojom, na ktorom môžem kdekoľvek písať články, rozsiahle e-maily alebo poznámky k práve pripravovanej recenzii. Aj napriek tomu, že som si už zvykol na softvérovú klávesnicu iOS, v prípade veľkého iPadu som bol nadšený z externej klávesnice od Logitechu. Aká je však situácia v prípade malého iPadu mini?

Logitech Ultrathin Keyboard mini a Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini

V prípade 9,7“ iPadu som si skutočne zamiloval klávesnicu Logitech Ultrathin Keyboard Cover, ktorá mi ponúkala rýchle a pohodlné písanie dlhých článkov, e-mailov a poznámok kdekoľvek na cestách. Po mojom rozhodnutí o kúpe kompaktnejšieho iPadu mini som dúfal, že rovnaké pohodlie mi poskytnú riešenia aj pre malý iPad. Preto som sa rozhodol vyskúšať dvojicu klávesníc, Ultrathin Keyboard mini a Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini. Bohužiaľ v tomto prípade musím povedať, že vzhľadom na rozmery malého iPadu, budete musieť aj v prípade klávesnice počítať s množstvom kompromisov.

Logitech Ultrathin Keyboard mini

Logitech Ultrathin Keyboard mini

V prípade tejto klávesnice sa konštrukčne jedná o rovnaké riešenie, aké poskytuje aj jej väčší súrodenec. Ultrathin Keyboard mini sa po pripevnení k iPadu mini pomocou magnetov stane jeho druhou polovicou. Spôsob uchytenia pomocou magnetov najviac pripomína Apple Smart Cover pre iPad. Klávesnica má rovnaké rozmery ako iPad mini a jej zadná strana je vytvorená z hliníku. Pri pripevnení súčasne chráni displej vášho iPadu mini. Bohužiaľ zadná strana iPadu ostáva bez ochrany, takže sa budete musieť spoľahnúť na fóliu, alebo iný spôsob jej ochrany. Sila magnetov je dostatočná na to, aby ste mohli iPad mini zdvihnúť aj s klávesnicou, ale pri prudšom pohybe sa často stane, že sa klávesnica odpojí. Výhodou tohto riešenia je, že okrem polohy naležato môžete iPad mini do drážky aj postaviť a získať tak väčšiu plochu pre zobrazený dokument. Za nevýhodu je možné považovať to, že vždy keď potrebujem niečo na iPade pozrieť musím klávesnicu odpojiť, teda ona sa presnejšie pri otvorení iPadu odpojí sama.

Logitech Ultrathin Keyboard mini

Klávesnica sa k iPadu pripája pomocou technológie Bluetooth. Bohužiaľ sa v tomto prípade jedná o staršiu verziu technológie Bluetooth 3.0, ktorá nie je tak úsporná ako Bluetooth 4.0, takže v prípade častejšieho používania klávesnice sa bude váš iPad znateľne rýchlejšie vybíjať. Kompromisom je možné označiť aj samotné tlačidlá. Kým pri verzii klávesnice pre iPad s 9,7“ displejom som mohol pokojne hovoriť o 95% pohodlí oproti bežnej klávesnici, v prípade je verzie pre iPad mini je to tak 60 – 70%. Tlačidlá sú jednoducho malé. Najhoršie to je v prípade tlačidiel s diakritikou a tlačidiel ako sú „ú, ä, ô, §, ň“, Backspace a Enter. Na písanie všetkými desiatimi radšej rovno zabudnite! Na rozmery jednotlivých tlačidiel sa dá zvyknúť a klávesnica poskytuje určite lepší komfort písania, ako softvérová klávesnica iOS, ale o pohodlí štandardnej klávesnice sa v tomto prípade nedá hovoriť.

Logitech Ultrathin Keyboard mini

Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini

Niektoré z problémov klávesnice Logitech Ultrathin Keyboard mini rieši práve Keyboard Folio for iPad mini. V tomto prípade sa totiž jedná o hardvérovú klávesnicu, ktorá supluje aj ochranný obal pre celý iPad. Nemusíte sa tak obávať, že by sa vám pri prenášaní iPadu mini poškodila jeho zadná strana. iPad mini je po vložení do puzdra s klávesnicou celý chránený. Samozrejme musíte rátať s miernym nárastom hrúbky iPadu, ale vzhľadom na tenký profil celého puzdra nie je nárast o mnoho väčší, ako v prípade klávesnice Ultrathin Keyboard mini. (Ultrathin Keyboard Folio – 19,3 mm a Ultrathin Keyboard mini s iPadom 14,8 mm). Prekvapením bol pre mňa umelý látkový povrch obalu, ktorý je príjemný na dotyk a zabraňuje šmýkaniu. Spracovanie celého obalu je na veľmi dobrej úrovni a iPad pôsobí pri zavretom obale veľmi pevne. Okrem otvoreného stavu, kedy je iPad mini pripravený na písanie, môžete puzdro používať aj tak, že je klávesnica neviditeľná. Tento spôsob sa hodí na čítanie, alebo sledovanie videí. Aj keď možnosť skryť klávesnicu považujem za dobrý krok, používanie iPadu mini v tejto polohe mi príde podstatne menej komfortné, ako v prípade používania samotného iPadu, alebo iPadu v puzdre.

Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini

Klávesnica sa rovnako ako predchádzajúci model pripája k iPadu mini pomocou technológie Bluetooth, pričom rovnaká je aj výdrž na jedno nabitie. Bohužiaľ aj v tomto prípade sa budete musieť vzhľadom na malé rozmery klávesnice uskromniť a o pohodlnom písaní všetkými desiatimi sa ani v tomto prípade nedá hovoriť. Je to však otázka zvyku a po niekoľkých týždňoch používania môžem povedať, že sa na nej dá písať o niečo rýchlejšie, ako na integrovanej softvérovej klávesnici. Nebudem vám však klamať a asi aj sami viete, že pohodlie písania na klávesnici notebooku, alebo aspoň podobných externých klávesníc pre veľký iPad v tomto prípade nie je možné dosiahnuť.

Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini

Ktorú si vybrať?

Rozhodnutie v tomto prípade je na preferenciách každého z vás. Obe klávesnice totiž ponúkajú rovnaké rozloženie tlačidiel, odozvu, výdrž a dokonca aj rovnakú cenu. Osobne sa mi po dlhšom používaní viac pozdáva Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini, nakoľko okrem pridania hardvérovej klávesnice získam v jednom zariadení aj ochranný obal na svoj iPad mini. Páči sa mi spracovanie materiálu a celková pevnosť obalu. Na druhú stranu Logitech Ultrathin Keyboard mini je menšia klávesnica a v prípade, že ju nepotrebujete, môžete ju jednoducho odpojiť a používať samostatný iPad mini. Ak vám nebude prekážať chýbajúca ochrana zadnej časti vášho iPadu mini a naopak oceníte jedinečný dizajn, ktorý tvorí druhú polovicu tabletu, môže byť práve Logitech Ultrathin Keyboard mini klávesnicou pre vás. Každopádne obe klávesnice ponúknu pohodlnejšie písanie dlhších textov oproti softvérovej klávesnici, ale komfort 100% počítačovej klávesnice od nich očakávať nemôžete.

Logitech Ultrathin Keyboard mini

Cena 79,99 € Rozmery 200 x 140,7 x 7,3 mm, 208 g (samotná klávesnica) Hardvér membránové tlačidlá uchytené technológiou Scissor, Bluetooth 3.0 (dosah 10 m), výdrž batérie 3 mesiace (pri 2 hodinách používania denne), dostupné v bielom a čiernom prevedení, magnetické pripojenie k iPadu mini, automatický režim spánku/prebudenia, tlačidlá EasyType

Logitech Ultrathin Keyboard Folio for iPad mini

Cena 79,99 € Rozmery 215 x 149 x 19,3 mm, 285 g (samotná klávesnica) Hardvér membránové tlačidlá uchytené technológiou Scissor, Bluetooth 3.0 (dosah 10 m), výdrž batérie 3 mesiace (pri 2 hodinách používania denne), dostupné vo farbách Carbon Black, Matt Veil, Matt purple, Green Leash, magnetické pripojenie k iPadu mini, automatický režim spánku/prebudenia, tlačidlá EasyType

Foto: TECHBOX