TESLA ARIOSO 2 – rádioprijímač, ktorý sa dostal až do Pchjongjangu!

ZDROJ | TESLA múzeum

Prenosný rádioprijímač TESLA 2836 AB-1 „ARIOSO 2“, z rokov 1990 až 91, bol posledným rádioprijímačom z produkcie štátneho podniku TESLA Bratislava.

Nenájdeme na ňom charakteristické logo TESLA a ani už tradičný dodatok Bratislava. Označenie už je pod taktovkou priameho nasledovníka štátneho podniku PROGRESSON Dunajská Streda.

TESLA ARIOSO 2_006
ZDROJ | TESLA múzeum

Rádioprijímač plne nadväzoval na svojho predchodcu ARIOSO a jeho zásadnou zmenou bol inovovaný dizajn, ktorý aj v tomto prípade navrhol Pavol Thurzo. Úhladný dizajn a zaujímavá futuristická mriežka reproduktoru svoje roky vzniku určite nezaprú.

Celé sa to začalo výtvarným návrhom, následne vzniklo zopár modelov, ktoré ešte nemali vnútro a boli iba nefunkčnými atrapami.

Potom boli vyrobené (vyskladané) prvé prototypy, ktoré sa navzájom v detailoch líšili a boli na ne použité aj diely z predošlého ARIOSA a dokonca aj z DOMINA, ktoré už vtedy malo zopár rokov, ale v princíme bolo rovnakej koncepcie.

TESLA ARIOSO 2_007
ZDROJ | TESLA múzeum

Tieto prvé vskladané kusy ešte neniesli ani štítok s údajmi o výrobku a výrobcovi a nemali ani štítok s výrobným číslom v batériovom priestore. Následne bolo vyrobených 20 kusov prvej overovacej série, z kadiaľ pochádza aj čierne ARIOSO 2, s výrobným číslom 700001.

ARIOSO 2 bolo ešte v štádiu modelov a prototypov vyhotovené dokonca až v piatich farebných výtvarných návrhoch, ako vidno na spoločnej skupinovej fotografii, kde sa fešáci po 20-tich rokoch opať spolu zišli.

TESLA ARIOSO 2_008
ZDROJ | TESLA múzeum

Najsvetlejšie ARIOSO 2 sa v tomto jasne celosivom sfarbení dostalo v menšej sérii aj do predaja. My sa dnes bližšie pozrieme na prvý prototyp, zo spomínanej 20 kusovej overovacej série, ktorý ako jediný z rodinky ARIOSO 2 dostal slušivý čierny kabátik. Je to taký cestovateľ, hrdina.

Po vyrobení cestoval do Prahy na záťažové skúšky, aby celá séria ARIOSO 2 dostala zelenú. Tam prešiel v laboratóriách meraniami a na záver aj drastickou skúškou zvyšovaním vstupného napätia.

Pri tejto príležitosti opatrili nožičky, na ktorých stojí, lepiacou páskou a výsledný údaj meraní napísali ceruzkou na horný panel za potenciometer hlasitosti. V skúškach obstál, nevznietil sa a ani inak neohrozil spotrebiteľa – a tak bolo ARIOSO 2 označené za vhodné na sériovú výrobu.

TESLA ARIOSO 2_009
ZDROJ | TESLA múzeum

Pán Dipl. Ing. Ivan Horvath, zo štátneho podniku PROGRESSON Dunajská Streda, ho po príchode z Prahy starostlivo uschoval, lebo mu bolo ľúto zlikvidovať tohto hrdinu, ktorý padol za svetlú budúcnosť svojich bratov.

Zaujímavosťou je aj to, že tento kus, asi ako jediný, mal ešte na čelnom panely nápadný modrý nápis TESLA, ale ten bol neskor zbrúsený. Ostatné kusy ARIOSO 2 už sú bez spomínaného nápisu TESLA.

Prijímač mal všetky vtedy používané vlnové rozsahy DV, SV, KV, VKV I a VKV II. Napájanie bolo klasické zo siete, alebo pomocou šiestich kusov batérií typu 134. Zvuk spíjemňoval prepínač tónovej clony.

TESLA ARIOSO 2_010
ZDROJ | TESLA múzeum

Na bočnej strane nechýbal ani vstup pre gramofón, magnetofón a výstup na vonkajší reproduktor. Už samozrejmosťou je aj teleskopická anténa a praktické madlo na prenášanie. Celková váha rádioprijímača je 1,2 kg.

Príjem je výborný, ladenie pohodlné a zvuk je príjemne teslácky. Jednoducho spolahlivý kvalitný spoločník na chatu, rôzne výlety, alebo ako stálica v kuchyni. Všetko sa zatiaľ zdalo byť ideálne.

Avšak doba a podmienky to boli neľahké, podnik aj veľkovýroba mala svoje obmedzenia a tak bola produkcia ARIOSO 2 skôr malosériová.

TESLA ARIOSO 2_011
ZDROJ | TESLA múzeum

Hromadnejšie sa vtedy produkoval úspešný a všadeprítomný „kancelársky“ stolný rádioprijímač PROGRESSON, po ktorom bol veľmi jednoducho a veľavravne pomenovaný aj nový štátny podnik v Dunajskej Strede.

Dodnes sa nevie koľko kusov ARIOSO 2 sa presne vyrobilo, koľko ich bolo zošrotovaných a koľko sa ich nakoniec naozaj predalo. Jedno je isté, bolo ich pomerne málo, vidia sa len občas a už dávno sa stali zberateľskou raritkou, po ktorej túži každý zberateľ TESLA rádií, aby si mohl uceliť zbierku rádioprijímačov.

TESLA ARIOSO 2_012
ZDROJ | TESLA múzeum

Veľkou zaujímavosťou je aj to, že ARIOSO 2, ako vizitka z výrobného programu CZO SZM bratislavskej TESLY, bol použitý ako dar usporiadateľom Svetového festivalu mládeže a študentstva v Pchjongjangu, v hlavnom meste Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.

Naši zástucovia si ho jednoducho pribalili do batohu a vyrazili do sveta šíriť dobré meno výrobkov TESLA. Aj taký bol ARIOSO 2, rádioprijímač, ktorý sa dostal až do Pchjongjangu! …u nás však skoro vôbec nebol.

TESLA ARIOSO 2_013
ZDROJ | TESLA múzeum

A ani u nás v TESLA Múzeu nebol. Vedeli sme podľa jednej fotogtafie z ponukového TESLA katalógu, že existoval, ale nikdy sme ho nevideli a ani nedržali v rukách.

Celé roky sme nenarazili ani na jeden kus, už sa pomaly aj zdalo, že nebudeme mať v expozícii malých rozhlasových prijímačov Bratislava takzvanú bodku, ktorá bola na samom konci výrobného programu.

Osud nám ale zariadil jedno zvláštne stretnutie na burze, kde sme u dvoch pánov konečne zbadali naše vysnené ARIOSO 2. Bolo tam, normálne ležalo na deke medzi ostatnými vecami, bolo špinavé, zamastené, nádherné.

TESLA ARIOSO 2_014
ZDROJ | TESLA múzeum

Pri prvom držaní v rukách sa dostavil celkom príjemný pocit, po ktorom následovala otázka na cenu. Vôbec sme nezjednávali a rádio sme zakúpili. Keď som vyjadril svoju radosť z kúpy, tak páni prezradili, že to bolo tesné, nakoľko sa s ARIOSO 2 vybrali na hríby, kde im robil rádioprijímač veselú spoločnosť.

Nevedeli o akú raritu sa jedná a tak boli rozhodnutí, že ak batérie skončia niekde v lese tak presne tam ho ponechajú srnkám a zajacom. ARIOSO 2 hralo ako dušu, celý čas v lese, potom v chatke a nakoniec zahralo ešte aj pri kúpe na burze.

Dobré batérie a malá spotreba zaistili, že sme mohli očistiť a zobrať na výstavu naše prvé sivé ARIOSO 2. Na výstave sme nakoniec vystavili aj druhý farebný variant, ani by nás vtedy nenapadlo, že to bude pokračovať.

TESLA ARIOSO 2_015
ZDROJ | TESLA múzeum

Na výstave sa objavil pán Dipl. Ing. Ivan Horvath, zo štátneho podniku PROGRESSON Dunajská Streda a celkom kludne a milo sa nás opýtal, či by sme k dvom fešákom nechceli pridať aj čierneho.

Po našej veľmi kladnej odpovedi sme si ho prevzali a tak mohla vzniknúť táto retrorecenzia. Takže nebyť hubárov, silných batérií, malého odberu a veľkej dávky náhody, nebolo by nikdy ani čierne ARIOSO 2.

Ak stretnete hubárov, úctivo ich pozdravte, nikdy totiž neviete, či nenesú rádio do Múzea.

ZdrojTESLA múzeum

Komentáre k článku