Telekom SmartHome – domácnosť pod drobnohľadom cez mobil

Slovak Telekom na konci januára predstavil svoju verziu a plány, ako vytvoriť smart domácnosť pre svojich zákazníkov. Za mesačný poplatok začal ponúkať viacero smart zariadení, ktoré môžu zákazníci ovládať a sledovať cez mobilnú aplikáciu. Služba SmartHome chce byť hlavne komplexná, keďže od jedného „predajcu“ dostanete všetko. Je taká naozaj?

Naše hodnotenie

87%
0 100

Výhody

  • kompatibilita zariadení
  • jednoduchá inštalácia
  • mesačný poplatok

Nevýhody

  • komplikovanejšia aplikácia
  • chýbajú ďalšie Hue produkty
  • vyššia cena

Jednou vetou

Telekom SmartHome je výborný nápad, no je rozdiel, či ho operátor ponúka v Nemecku, alebo na Slovensku. Kvôli vysokým cenám si veľa zákazníkov asi nenájde, no aj tak mu držím palce.

Telekom v službe SmartHome ponúka zatiaľ len niekoľko smart zariadení, čo je veľká škoda. Vysvetlím ale neskôr. Je medzi nimi dverový snímač, pohybový senzor, kamera, dymový senzor, smart zásuvka a niekoľko produktov Philips Hue.

V základnom štartovacom balíčku je okrem základňovej stanice pribalený aj dverový a pohybový snímač. Všetky ďalšie je nutné si dokúpiť, alebo splácať formou mesačných splátok.

Aktuálne je pre Telekom SmartHome v ponuke 10 zariadení:

Produkt Mesačný poplatok Jednorazový poplatok
SmartHome centrála 0,00 € 0,00 €
Dverový senzor 1,99 € 39,99 €
Pohybový senzor 1,99 € 44,99 €
Dymový senzor 2,99 € 54,99 €
Smart zásuvka 2,99 € 54,99 €
Kamera (D-Link DCS-2132L) 5,99 € 149,99 €
Philips Hue Remote Control 0,99 € 24,99 €
Philips Hue Color E27 1,99 € 59,99 €
Philips Hue Bridge 2.0 2,99 € 59,99 €
Philips Hue LED Light Strip 2,99 € 79,99 €
Philips Hue GO 3,99 € 99,99 €

Zariadenia sú pritom viacúčelové. Dverový aj pohybový senzor majú v sebe integrovaný aj merač teploty, takže viete, koľko stupňov je v ktorej miestnosti. Automatizáciou, hoci až neskôr bude napríklad možné znížiť alebo zvýšiť teplotu smart termostatom.

Voči dverovému senzoru mám ale výčitku – nie je stavaný na plastové dvere alebo okná a je potrebné výrazne viac zručnosti, ako len nalepenie obojstranných pások zospodu. Pokiaľ nie sú obe časti na rovnakej úrovni, senzor nefunguje.

Smart zásuvka vie merať spotrebu energie, ale dokážete na diaľku elektrický prúd vypnúť. To sa hodí, ak ste si nie istý, či manželka vypla ráno žehličku alebo televízor.

Dymový senzor pôsobí nudne, ale ak si v systéme zapnete alarm, okrem push správy na smartfóne prekvapí zlodejov aj poriadne hlasná siréna. Na odplašenie to môže stačiť.

Ak nie, je tu ešte Wi-Fi kamera od D-Linku, ktorá podporuje duálne audio, takže cez ňu môžete zlodejov upozorniť na záznam, ktorý ste medzičasom stihli uložiť na cloud.

Kamera má aj nočný režim, ktorý je síce zrnitý, ale aspň niečo na ňom vidieť. Okrem toho, že ju môžete pripojiť do cloudu, záznam dokáže nahrávať aj na microSD kartu. Kvalita videa nie je najvyššia, Full HD video by bolo lepšie, ale vzhľadom na cenu to nie je zlé.

SmartHome a vlastne všetky podobné smart systémy majú jeden podstatný háčik. Akonáhle vypadne elektrický prúd, základňová stanica nie je schopná komunikácie.

Nepomôže ani podpora cloudu pre kameru, pretože nemá Wi-Fi, resp. LAN internet. Prestane tiež fungovať poplašné zariadenie vytvorené vďaka pohybovému a dymovému senzoru.

Jednoducho ste odstrihnutí. Práve preto profesionálne a výrazne drahšie riešenia využívajú záložné batérie a GSM moduly. Za to si však priplatíte nemalú sumu.

Všetko cez smartfón

Telekom SmartHome sa ovláda cez mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná pre Android aj iOS. Aplikácia pre mobilný Windows dostupná nie je.

Pomocou aplikácie je najskôr potrebné popripájať všetky smart zariadenia, ktoré ste si od Telekomu objednali. Ide to jednoducho.

Stačí ísť do nastavení a postupne popridávať zariadenia podľa jednoduchého návodu zobrazenom na displeji. Ak sa náhodou zariadenie nebude chcieť pridať, skúste to znova, na druhý pokus sa to podarilo aj s tými, ktoré sa na prvýkrát pridať do systému SmartHome nechceli.

Vrásky na čele a otázniky v hlave mi však narobil Philips Hue. Telekom SmartHome síce nejaké produkty podporuje, ale v systéme Philips Hue je ich výrazne viac, takže napríklad svetlo Hue Beyond v pracovni som do systému pripojiť nevedel.

Telekom sa snažil do aplikácie toho zmestiť čo najviac, no vo výsledku je to kontraproduktívne. Hlavné menu Môj domov obsahuje 4 záložky – scenáre, prehľad, počasie a správy.

V scenároch je to španielska dedina, keďže aplikácia počíta aj so senzormi, ktoré Telekom na našom trhu ešte nemá. Vytvoriť si však môžete aj vlastné, hoci iba cez bočné menu, čo je tak celkom kostrbaté. Prečo nie rovno cez záložku na hlavnej obrazovke?

V záložke prehľad je sumár všetkých informácií zo senzorov. Viete tak o prípadnom zaznamenaní pohybu, dymu či teploty v jednotlivých izbách. Počasie je síce fajn záložka, ale na to asi máte v telefóne inú aplikáciu. V záložke Správy vidíte všetky poplachy.

Bočné menu toho obsahuje výrazne viac. Cez to si viete ovládať domácnosť pomocou listovania v jednotlivých miestnostiach. V ďalšej položke si vytvárate Scenáre. Menu Vykurovanie je vám na nič, keďže Telekom u nás nemá ešte v ponuke termostaty.

Poplašný systém má niekoľko nastavení, dokonca si môžete nastaviť aj nočný alarm, kedy si zvolíte len konkrétne snímače, ktoré ho majú aktivovať. Napríklad zapnete všetky dverové/okenné snímače.

Veľmi vďačnou funkciou je aj Simulácia pobytu. To sa hodí na automatizáciu smart zariadení v domácnosti keď idete napríklad na dovolenku.

SmartHome automaticky zapne svetlá, rádio či iné elektronické zariadenia (ak sú pripojené cez smart zásuvku), aby pre exteriér evokovali, že ste doma. Záložka Kamery zobrazí všetky dostupné kamery a ich živý obraz.

Aplikácia je tak veľmi bohatá na funkcie, no mohla byť aj jednoduchšia pre prácu a pohyb v nej. Inak jej nemám čo vytknúť.

Čo do domu a za koľko?

V základe Telekom ponúka pomerne malé množstvo snímačov a senzorov, no tie stačia na vybavenie domácnosti. Žiaľ, ich ceny sú na prvý pohľad pomerne vysoké.

Ak by som chcel z nášho rodinného domu spraviť smart domácnosť, mesačne by som platil vcelku vysokú sumu.

Čo by som potreboval?

Aspoň štyri kamery – do pracovne, na chodbu a do obývačky a na hornú chodbu. Mesačne 4x 5,99 €, alebo 4x 149,99 € jednorazovo.

Do každej izby by sa zišla aspoň jedna zásuvka, veď niekde chcem sledovať spotrebu elektriny, inde mať istotu, že manželka aj na diaľku vypne žehličku či na diaľku zapínať rádio. Celkovo som narátal 9 smart zásuviek, čo predstavuje 9x 2,99 € mesačne, alebo 9x 54,99 €.

Pohybové senzory stačia dva, na chodby – 2x 1,99 €, resp. 2x 44,99 €. Dverových senzorov by som potreboval päť, keďže sa dajú použiť aj na okná. Mesačne tak zaplatím 5x 1,99 €, alebo 5x 39,99 €.

Pre istotu do kuchyne osadím jeden dymový senzor za 2,99 € mesačne, alebo 54,99 € jednorazovo. Základňová stanica je bezplatná. Philips Hue riešiť nebudem, nejaké žiarovky už mám.

Celkovo tak mesačne zaplatím Telekomu za moju smart domácnosť 67,88 € alebo jednorazovo 1 439,79 €.

Z tohto sa dá jednoducho vypočítať i to, že koľko celkovo zaplatím Telekomu za 24 mesiacov viazanosti, počas ktorých budem platiť spomínaný poplatok. Je to 1 629,12 €.

Ak som správne počítal, tak je to takmer o 190 € viac, ako jednorazovo. Aj jedna, aj druhá suma sú poriadne vysoké, no keď som pozeral konkurenčné riešenia, resp. ceny zariadení nie od Telekomu, tak za rovnaký set zariadení by som zaplatil iba o pár eur menej z rôznych miest, resp. o pár eur viac z e-shopov, ktoré ponúkajú senzory v štýle Telekomu.

Telekomu tak musím uznať, že to s cenami neprestrelili a držia sa súčasného trhu. Napríklad niektoré Philips Hue produkty sú lacnejšie s mesačným poplatkom za 24 mesiacov, ako jednorazovo.

To však zároveň ukazuje, že vybaviť si domácnosť smart zariadeniami je poriadny škrt cez rozpočet, hlavne ak ho plánujete dodatočne.

Pri stavbe alebo prvotnom zariaďovaní sa sume cez 1 500 € môže celkom ľahko v rozpočte stratiť, dodatočne už veľmi nie.

Aj keď Telekom SmartHome s viazanosťou preplatíte za 24 mesiacov o nemalú sumu, je to výhodnejšie, ako si kupovať smart zariadenia jednorazovo.

Navyše vďaka čiastočne uzavretému systému SmartHome máte istotu, že zariadenia (aj tie, ktoré prídu na trh neskôr) budú s vašou základňovou stanicou plne kompatibilné a odskúšané operátorom. To vidím ako najväčšie plus.

Zároveň to nemusíte s počtom smart zariadení preháňať ako ja, do bežnej domácnosti stačí jedna kamera, dve-tri zásuvky, jeden pohybový snímač a dymový senzor.

Mimochodom, vďaka nemeckej stránke SmartHome od Telekomu je jasné, čo sa ešte môže objaviť v ponuke. Amazon Echo zatiaľ vynecháme, keďže na náš trh nie je pripravené, ale tešiť sa môžeme napríklad na ovládač radiátoru, smart termostat, smart vypínač na svetlo, detektor vody, Sonos multiroom reproduktory, smart merač vetra či zrážok, meteorologickú stanicu apod. Ktoré z nich a kedy uvidíme aj u nás nie je zatiaľ známe.

Telekom SmartHome je výborný nápad, no je rozdiel, či ho operátor ponúka v Nemecku, alebo na Slovensku. Kvôli vysokým cenám si veľa zákazníkov asi nenájde, no aj tak mu držím palce.

Komentáre k článku