Synology DiskStation DS916+ 8GB – veľký NAS pre náročných

ZDROJ | Synology

Recenzia modelu DS916+ 8GB poteší najmä majiteľov menších firiem, alebo vášnivých a náročných nadšencov ukladania dát. Nejde totiž o žiadne bežné domáce sieťové úložisko.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • celková kapacita diskov
  • jednoduchá inštalácia
  • výkon

Nevýhody

  • cena
  • gigabitové linky brzdia prenos

Jednou vetou

Ak potrebujete skutočne veľký NAS server, nový DS916+ 8 GB bude vždy pripravený splniť vaše požiadavky.

DS916-ka je predovšetkým určená pre začínajúce podniky, u ktorých sa prispôsobí rastúcej potrebe diskového priestoru. Samotné zariadenie disponuje štvoricou 3,5“ pozícií pre pevné disky, pričom je možné osadiť aj 2,5“ modely. Maximálna podporovaná kapacita v tejto konfigurácii je 40 TB.

Štvorica pozícií pre pevné disky s kapacitou až 10 TB. Na rýchle pripojenie ďalšieho disku slúži predné USB 3.0.ZDROJ | Synology

V podnikovom prostredí ale časom často vytvoríte aj viac, ako 40 TB dát. Pre tieto prípady je možné pripojiť ďalšie externé disky cez USB 3.0 porty, dvojicu ktorých nájdete na zadnej strane a tretí port je ešte umiestnený vpredu.

Okrem toho je možné pripojiť ďalší disk aj cez eSATA port. Synology však umožňuje v rámci eSATA portu pripojiť aj rozširovací modul DX513, ktorý poskytuje priestor pre 5 ďalších diskov. Tie sa budú navyše tváriť ako interné, a tak viete vytvoriť aj jednu 90 TB partíciu!

DS916-ka je rozhodne špičkovým zariadením, čo sa týka úložnej kapacity. Nezaostáva ale ani po stránke výkonu. Synology aj u tohto modelu použilo 64-bitový procesor Intel Pentium N3710, ktorého štvorica jadier dokáže pracovať na frekvencii až 2,56 GHz.

ZDROJ | Synology

Okrem toho je samozrejmá podpora šifrovacích inštrukcií AES-NI. Sekvenčný prenos šifrovaných dát pritom prekračuje 200 MB/s oboma smermi. Asi najväčším lákadlom je nadštandardných 8 GB operačnej pamäte. Toto množstvo sa ani nedá efektívne využiť, pokiaľ sa na disk nepripája aspoň desať až dvadsať používateľov súčasne.

Limity (ak sa tak vôbec dajú nazvať) sú nastavené naozaj vysoko. Ani menšia firma totiž spravidla nepracuje s 2000 súbormi súčasne, nemá pripojených 100 používateľov na e-mailovom klientovi, alebo pripojených 30 IP kamier na sledovanie a zaznamenávanie bezpečnostných údajov vo Full HD rozlíšení.

Preto ak by DS916-ke dochádzal dych, tak je potrebné siahnuť po serverovom diskovom poli. Dovolím si však tvrdiť, že na nič iné sa nebudete môcť u tohto NAS sťažovať. Na spojenie so sieťou potom slúži dvojica gigabitových liniek s možnosťou agregácie rýchlosti. Aj tak však bude práve pripojenie do siete brzdou prenosovej rýchlosti.

Dvojica ventilátorov schladí aj náročnejšie modely a v prípade poruchy jedného z nich vám to zariadenie patrične oznámi.ZDROJ | Synology

Prítomnosť aktuálnej verzie DiskStation Manager-a je v Synology zariadeniach samozrejmá. Ak teda budete prechádzať z nižšieho modelu, tak máte zaručenú jednoduchú migráciu dát, ako aj známe užívateľské prostredie. Interné disky vám DS916-ka naformátuje buď klasicky v podobe Ext4, alebo moderným Btrfs.

U externých diskov vie opäť pracovať so všetkými bežne používanými súborovými systémami. Pri zapájaní diskov do RAID-u máte na výber klasické formy zapojenia, alebo JBOD či proprietárny Synology Hybrid RAID, ktorý sa snaží vyťažiť maximálnu kapacitu, rýchlosť, aj redundanciu dát.

Za jediný nedostatok je tak možné považovať cenu 624 €, u konkurencie však pri danej konfigurácii aj tak výrazne lacnejšie nepochodíte.

Synology DiskStation DS916+ 8GB je NAS pre náročných, ktorý vás prekvapí jednoduchou inštaláciou, výkonom a obrovskou kapacitou diskov. Škoda len vyššej investície do novinky.

ZdrojČasopis TECHBOX 4/2017

Komentáre k článku