Synology DiskStation DS216play

Model DS216play od spoločnosti Synology je zaujímavý hlavne kvôli jednej špecifickej funkcii - transkódovaniu videa v Ultra HD.

Naše hodnotenie

68%
0 100

Výhody

  • online úprava Ultra HD videa
  • jednoduchosť ovládania
  • kompatibilita so zariadeniami

Nevýhody

  • iba 1x USB 3.0
  • vyššia záťaž pri úprave Ultra HD

Jednou vetou

Synology DiskStation DS216play je NAS, ktorého najväčším lákadlom je práca s videom.

Sieťové disky ako také majú mnohokrát problém s transkódovaním videa vo Full HD rozlíšení, preto nás zaujímalo, ako si poradí DS216play s prenosom náročnejšieho Ultra HD videa.

Na prvý pohľad sa model DS216play drží zaužívaného dizajnu modelov Synology Diskstation. Dvojka na začiatku názvu naznačuje, že aj tento model obsahuje dve miesta na pevné disky. Tie môžu mať kapacitu až 8 TB, čím je možné dosiahnuť celkovú kapacitu až 16 TB pri zapojení oboch diskov samostatne, JBOD alebo v RAID 0. V prípade, že by vám poskytovaná kapacita nestačila, je možné pripojiť disky aj externe pomocou portu USB 3.0, alebo pomalšieho USB 2.0.

Synology DS216play
ZDROJ | Synology

DS216play je od ostatných modelov výrobcu odlišný najmä podporou video transkódovania, a to vrátane kodeku H.265 vo formáte Ultra HD. Okrem neho podporuje v klasickom Full HD rozlíšení kodeky MPEG-4 part2, MPEG-2 a VC-1. Vďačí za to predovšetkým dvojjadrovému procesoru STM STiH412 s frekvenciou 1,5 GHz. Tento model bol použitý práve vďaka schopnosti natívneho transkódovania uvedených formátov.

Pozrite siNové NAS servery Synology DS416 a DS216play

Pri testovaní sa mi skutočne podarilo prehrať Ultra HD video ako na mobilnom telefóne, tak aj na notebooku či televízore, bolo však potrebné nastaviť podporu Ultra HD transkódovania v ovládacom paneli zariadenia. Nezanedbateľným poznatkom je aj vyťaženie procesora, ktoré sa pohybovalo pravidelne medzi 80-90 percentami. To by naznačovalo, prečo nie je táto funkcia aktivovaná pri kúpe, keďže počas prehrávania videa je využitie iných funkcií zariadenia značne obmedzené.

Synology DS216play
ZDROJ | Synology

Prenosové rýchlosti v rámci gigabitovej siete boli podľa očakávaní limitované v podstate iba kvalitou môjho routera. Port USB 2.0 sa dá okrem pripojenia disku využiť aj na pripojenie externého Wi-Fi adaptéra a čítačky pamäťových kariet. Obe zariadenia fungovali bez problémov, a tak je možné si DS216play užívať aj bezdrôtovo, rozdiel v rýchlosti však bol značný a neodporúčal by som tento spôsob zapojenia v prípade, ak je v domácnosti viac používateľov.

Operačným systémom je aj v tomto prípade Synology DiskStation Manager 5.2, ktorý za posledné obdobie prechádza iba drobnými zmenami. V prípade, že máte s NAS Synology skúsenosti, tak ovládanie bude hračka. Do budúcna by mal byť dostupný už nový OS DSM 6.0, ktorý okrem iného prinesie aj off-line transkódovanie Ultra HD videa. Vďaka tejto funkcii si budete môcť video upraviť predtým, ako ho prenesiete do zobrazovacieho zariadenia. DS216play tak stratí časť svojej jedinečnosti, no stále zostane zariadením, ktoré vie túto funkciu ponúknuť v reálnom čase.

Synology DS216play
Škoda iba jediného USB 3.0 v zadnej časti zariadenia. ZDROJ | Synology

Synology DiskStation DS216play je NAS, ktorého najväčším lákadlom je práca s videom. Túto funkciu zvláda podľa očakávaní a so zlomkovou spotrebou oproti multimediálnemu PC. Okrem toho je to však klasický dvoj-diskový NAS, ktorého funkcionalita je podobná iným modelom výrobcu.

Článok bol publikovaný v časopise TECHBOX číslo 11-12/2015.

 

Synology DiskStation DS216play

Cena 249,00 €
Veľkosť
100 x 225,5 x 165 mm, 0,88 kg (bez harddisku)
Hardvér
STM STiH412 1500 MHz (2 jadrá), 1 GB DDR3 RAM, 2 SATA III konektor pre 2,5“/3,5“ harddisk (do veľkosti 8 TB), 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, gigabit LAN (RJ45)
Softvér
OS Synology Diskstation 5.2
Cena
249,00 €

Komentáre k článku