Synology DiskStation DS216j – dátové úložisko pre modernú domácnosť

V posledných rokoch čelia mnohí z nás paradoxu. Na jednej strane nám rôzne chytré zariadenia dovoľujú produkovať čoraz viac kvalitnejšieho digitálneho obsahu, no na strane druhej sa veľkosť úložného priestoru v zariadeniach znižuje na úkor rýchlosti a odolnosti.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • kvalitný OS
  • tichý a úsporný chod

Nevýhody

  • absencia vstavanej Wi-Fi
  • chýba predný USB port

Jednou vetou

Vhodné dátové úložisko pre modernú domácnosť za primeranú sumu.

Pokiaľ už nemáte v domácnosti stolný počítač s veľkým diskom, pravdepodobne svoje videá, fotografie a iné súbory ukladáte na externé disky a USB kľúče. Aj preto v posledných rokoch tak veľmi prerážajú do popredia sieťové úložiská.

Synology DiskStation DS216j 02
ZDROJ | Synology

Nami testovaný model DS216j od spoločnosti Synology je pritom určený práve nenáročným domácim užívateľom. DS216j je dvojdiskové sieťové úložisko, ktoré svojou cenou aj funkciami útočí práve na menej skúsených zákazníkov, ktorí chcú vo svojej domácnosti vytvoriť „centrálny sklad“ dát rýchlo a jednoducho.

Priestor na dva vnútorné 3,5“ disky umožňuje vytvoriť celkovú kapacitu až 16 TB, čo by malo postačiť takmer každému. Okrem toho nechýba ani dvojica USB 3.0 portov v zadnej časti zariadenia, do ktorých môžete pripojiť externé disky.

Synology DiskStation DS216j 03
ZDROJ | Synology

Inštalácia diskov je záležitosťou vysunutia bočnej strany a zasunutia disku. DS216j nemá problém ani s 2,5“ diskami. Tie dokážete pripojiť aj bez redukcie, pokiaľ vám bude stačiť uchytenie iba dvomi skrutkami.

O pripojenie do siete sa stará gigabitová sieťová karta. Zariadenie však podporuje aj niektoré USB Wi-Fi prijímače, a tak je možné využiť aj bezdrôtové pripojenie. Osobne však odporúčam použiť skôr kábel pre maximálnu rýchlosť a stabilitu spojenia.

Synology DiskStation DS216j 04
ZDROJ | Synology

U Synology je zvykom, že inštalovaným operačným systémom je ich vlastný DiskStation Manager. Nedávno predstavená verzia 6.0 prináša aj niektoré nové funkcie, ako napríklad možnosť vytvorenia vlastného emailového operátora (v štýle Google mail), alebo využívanie zdieľaných dokumentov (v štýle Google docs).

Je otázne, či tieto funkcie využije bežná rodina, ale je príjemné vedieť, že Synology prináša rovnaký štandard aj u nižších tried zariadení. Podstatné je, že integrovaný dvojjadrový 1.0 GHz Marvell Armada 385 s 512 MB DDR3 zvláda všetky diskové operácie rýchlo a spoľahlivo.

Štandardnému sieťovému konektoru sekunduje dvojica USB 3.0 portov.
Štandardnému sieťovému konektoru sekunduje dvojica USB 3.0 portov.ZDROJ | TECHBOX

DS216j je tiché zariadenie a vstavaný 8 cm ventilátor nie je počuť ani zo vzdialenosti jedného metra. Okrem toho je jeho spotreba veľmi nízka a pohybuje sa na hranici 20 W pri aktívnom čítaní oboch diskov.

Podpora RAID 1 zas poteší tých z vás, ktorí potrebujú mať svoje citlivé dáta chránené proti náhodnému poškodeniu jedného z diskov. Iným určite padne vhod podpora synchronizácie s rôznymi cloudovými službami, alebo automatické zálohovanie Windows a Mac OS zariadení.

Synology DiskStation DS216j je sieťové úložisko, ktoré pri pomerne nízkej cene prináša množstvo funkcií v primerane rýchlom tele, a má tak namierené predovšetkým do bežných smart domácností. Redakcia TECHBOX mu udelila ocenenie DOBRÁ CENA.TECHBOX dobra cena

Synology DiskStation DS216j

Cena 174,00 €
Veľkosť
165 x 100 x 225,5 mm, 0,88 kg (bez diskov)
Hardvér
Marvell Armada 385 88F6820 (2 jadrá, 1,0 GHz), 512 MB DDR3 RAM, 2x 3,5“ SATA 6.0 Gbit/s slot, podpora až 16 TB (2x 8 TB), 2x USB 3.0, Gigabit RJ45, podpora formátov EXT4/EXT3/FAT/NTFS a HFS+ (iba na čítanie max. 2 TB disk), podpora RAID 0/RAID 1/JBOD/Synology Hybrid RAID
Softvér
Synology DiskStation Manager 6.0, Mail Service, Colaboration Tools, File Station, Photo Station, Video Station, Note Station, Cloud Sync
Cena
174,00 €

Komentáre k článku