Sudio REGENT – štýlové slúchadlá zo Švédska s dobrým zvukom

ZDROJ | Sudio

Štokholm je mestom, kde sa zrodili viaceré významné spoločnosti. Na tento odkaz nadväzuje u nás zatiaľ málo známa audio značka Sudio. Využili sme preto možnosť vyskúšať jej vlajkovú loď, slúchadlá Sudio REGENT.

Naše hodnotenie

88%
0 100

Výhody

  • kvalita zvuku
  • pohodlné náušníky
  • vymeniteľné veká

Nevýhody

  • absencia cestovného obalu
  • občasná oneskorená reakcia tlačidla Play/Pause

Jednou vetou

Štýlové slúchadlá s dobrým zvukom, priaznivou cenou a dlhou výdržou batérie zaujmú aj vymeniteľnými krytmi náušníkov.

Že by sa na trhu slúchadiel nedalo vymyslieť nič nové? Švédska značka Sudio toto tvrdenie vyvracia. Skôr, ako sa pustím do predstavenia a hodnotenia slúchadiel Sudio REGENT, nedá mi, aby som nespomenul príhodu, ktorá stojí za vznikom značky Sudio.

Ako výrobca uvádza na svojej webovej stránke, názov vznikol po incidente, keď známy hudobník Phil Collins mal v New Yorku problém so svojimi slúchadlami. Svedkom toho bol jeden so zakladateľov značky Sudio, ktorý s frustráciou sledoval Phila, pričom mu nemohol pomôcť a iba skonštatoval, že pozná ten pocit. Názov Sudio je vlastne poctou piesne Sussudio od Phila Collinsa a vyjadrením odhodlania uspieť napriek riziku, ktoré pochádza z tejto trpkej Philovej príhody.

Slúchadlá Sudio REGENT po rozbalení na mňa zapôsobili minimalisticky a pritom elegantne. Majú svoj neprehliadnuteľný štýl. Ako je z fotografií zrejmé, Sudio REGENT sú slúchadlá typu on-ear, takže dosadajú na uši.

Náušníky priemeru takmer 7 cm majú mäkučké polstrovanie. Vďaka nemu, i primeranej hmotnosti 177 g, sa slúchadlá pohodlne nosia a ani po 3-4 hodinách aktívneho používania ma na ušiach netlačili. Myslím si, že tomu prispieva aj to, že hlavový most nie je príliš tuhý, ale má primerané napruženie.

recenziaJBL TUNE600BTNC – slúchadlá s potlačením hluku pre aktívnych ľudí

Každú mušľu slúchadiel je možné podľa potreby vysunúť, takže si slúchadlá ľahko prispôsobíte veľkosti vašej hlavy. Pre prípad ľahšieho prenášania, ak si ich chcete vziať kamkoľvek so sebou, je možné mušle sklopiť dovnútra. Škoda len, že v balení nie je aspoň jednoduchý látkový obal. K tak elegantným slúchadlám by sa hodil.

Sudio REGENT sú bezdrôtové slúchadlá a so zdrojom zvuku, ktorým môže byť mobilný telefón, tablet atď., komunikujú prostredníctvom Bluetooth verzie 4.1. Umožňujú prenos stereo zvuku a využijete ich aj ako súpravu hands-free.

Na telefonovanie je k dispozícii mikrofón, ktorý je dostatočne citlivý a počas hovoru ma druhá strana dobre a zrozumiteľne počula. Ten je, spolu s ovládacími tlačidlami a indikačnou LED diódou, na pravej mušli. Taktiež je tu nabíjací Micro USB konektor.

Čo sa týka ovládania slúchadiel v režime Bluetooth, na to slúžia, tak, ako sme zvyknutí z iných slúchadiel, tri samostatné tlačidlá. Krajnými môžete ovládať hlasitosť a dlhším podržaním aj prepínať skladby (vpred/vzad).

Podržaním stredného tlačidla cca na 3 sekundy slúchadlá zapnete, prípadne vypnete. Ak vo vypnutom stave toto tlačidlo podržíte na približne 5 sekúnd, uvediete slúchadlá do režimu párovania. Jeho krátkym stlačením ovládate prehrávanie skladieb alebo príjem – ukončenie hovoru.

Trendom súčasných bezdrôtových slúchadiel je však aj možnosť pripojenia klasického audio kábla (väčšinou) prostredníctvom 3,5 mm koncoviek. Tá poznámka v zátvorke je narážkou na nedávno testované konkurenčné slúchadlá JBL TUNE600BTNC…

Výhod tejto druhej možnosti prepojenia zdroja zvuku so slúchadlami je hneď niekoľko. Šetríte tak batériu, respektíve, ak je už vybitá, nemusíte prerušiť počúvanie hudby a čakať na jej nabitie. No a čo sa týka zvukového prejavu, kábel bude vždy káblom. Aj keď v prípade modelu Sudio REGENT nejde o audiofilský kus za stovky či tisíce eur.

recenziaMagnat LZR 568 BT – audiofilský zážitok zaručený

Keď už som to načal, tak si povedzme niečo aj o zvuku týchto slúchadiel. Ich základom sú 50 milimetrové dynamické meniče s impedanciou 47 Ω @ 1kHz, citlivosťou 105 dB SPL @ 1 kHz a frekvenčným rozsahom 18 Hz – 22 kHz.

Tým, že náušníky dokážu dobre priliehať na uši, je odhlučnenie slúchadiel počas počúvania hudby dostatočné. V pauzách, alebo tichých pasážach skladieb, je okolie okolie počuť tak akurát, aby to používateľa nedostávalo mimo diania okolo neho.

Na druhej strane to má pozitívny vplyv na prenos tónov z meničov do uší. Ak poznáte napríklad skladbu Inside od Stinga z albumu Sacred Love a počuli ste ju niekedy cez slúchadlá tohto typu tak viete, že v jej úvode sú jemné zvonivé sitarové tóny popretkávané mohutným basovým dunením, doplnené tajomnými „hlasmi“ v rozsahu stredných frekvencií.

S nástupom Stingovho spevu sa k akustickej gitare pridávajú bicie a o chvíľu aj Stingova ekvilibristická basgitara. Prečo to takto dopodrobna rozpisujem? Pretože cez slúchadlá Sudio REGENT som všetky tie tóny počul. Síce, ako som už spomenul, nebavíme sa o štúdiovom výrobku, ale o slúchadlách pre širokú cieľovú skupinu, obzvlášť v cene pod 100 eur. Napriek tomu je zvukový prejav tohto modelu výborný.

Ešte by sa zišla zmienka o výdrži batérie v Bluetooth režime. Výrobca neuvádza jej kapacitu, prezentuje len jej výdrž. Tá má byť 24 hodín v aktívnom a 20 dní v stand-by režime. Moja reálna skúsenosť? Určite som ich počas viac ako mesačného testovania nenabíjal častejšie ako každých 4-5 dní pri priemernom aktívnom používaní na úrovni 5-6 hodín denne.

Zaujímavosťou slúchadiel Sudio REGENT je možnosť výmeny vonkajších viek (klobúčikov) na mušliach. Slúchadlá si tak môžete personalizovať podľa vlastnej chuti. Je to síce „iba“ dizajnový úlet, mnohých ale môže zaujať. No a v balení je aj garančná karta s jedinečným kódom, prislúchajúcim každému kusu slúchadiel.

ZDROJ | Sudio

Sudio REGENT nemajú byť iba spestrením trhu slúchadiel a do počtu k zvučnejším značkám. Hoci ich domovom je Škandinávia, pri používaní istotne zabudnete na ich severský švédsky pôvod. Elegantný štýl ide ruka v ruke s kvalitným spracovaním. No a korunuje to veľmi príjemný zvukový prejav a dostatočne dlhá výdrž batérie, ako aj možnosť využitia audio kábla. Vymeniteľné veká či cena 89 € sú už len čerešničkou na torte.

Komentáre k článku