Star Wars Jedi: Fallen Order je dobrý mix Uncharted, Tomb Raider a sci-fi

ZDROJ | Electronic Arts

Výborná akčná adventúra rozširuje svet medzi dvomi trilógiami a mieša veľa dobrých nápadov.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Solídne dlhý príbeh
  • Viaceré výborné planéty
  • Skvelý level dizajn a objavovanie
  • Tuhé súboje
  • Práca so Silou a schopnosťami,
  • Verná Star Wars atmosféra

Nevýhody

  • Občas frustrujúca obtiažnosť
  • Slabé reakcie pri obrane či skoku

Jednou vetou

Star Wars pre jedného hráča je späť vo forme. Nevadí, že hra mixuje rôzne štýly, ako celok dáva zmysel, výborne sa hrá a naplní očakávaní pri objavovaní sveta, súbojoch i príbehových pasážach

Na novú Star Wars hru s príbehom čakáme už roky. A hoci v 90. rokoch vychádzali k jednému filmu aj dve hry alebo snažili sa spracovať rôzne postavy či žánre (vesmírne súboje stíhačiek, pozemné boje, rytierov so svetelnými mečmi na férovku), množstvo Star Wars titulov sa v poslednej dekáde rapídne znížilo.

EA má licenciu na 10 rokov, ale zatiaľ sa jej podarilo vydať dve hry orientované skôr na hru viacerých hráčov (Star Wars: Battlefront I a II v rokoch 2015 a 2017). Jedi Fallen Order je konečne ten kus, na ktorý čakajú mnohí: dobré dejové dobrodružstvo, previazané so známym svetom a zároveň aj novými planétami, postavami či prvkami, ktoré uveriteľne rozširujú roky budované univerzum.

ZDROJ | Electronic Arts

Úderný štart a prepojenie na filmy

Prvé dojmy z novej Star Wars hry sú výborné. Dej štartuje na planéte Bracca, je to industriálna planéta plná šrotu a váš hrdina Cal Kestis by z nej azda rád vypadol, ale aj na to treba peniaze. Takže neváha a s kamošom sa púšťajú do novej fušky. Pre vás je to unikátna šanca zoznámiť sa s prostredím, kde má Cal široký repertoár pohybov. Dokáže behať, skákať, štverať sa, plaziť sa či vtesnať do úzkych častí.

Je to mrštný typ, ktorý sa neskôr učí dokonca behať po stenách. Po 20 minútach máte pocit, že Bracca má úmyselne pripravený dizajn, aby ste mali čo najviac prekážok a pokúšate sa o kaskadérske kúsky. Ale takto si oťukáte hrdinu, osvojíte ovládanie a zažijete pár napínavých momentov, ktoré sú miešané s pripravenými animáciami. Jedi Fallen Order je dobre zvládnutá hra s filmovou réžiou.

Udalosti na Bracce sa však rýchlo zvrtnú, Cal chce v istom momente pomôcť kamošovi, použije Silu a to je hneď podozrivý moment. Na scénu rýchlo nabehne dvojica zástupkýň Impéria, Second a Ninth Sister a Cal je v poslednej chvíli zachránený nečakanou posádkou. Z Braccy putuje do vesmíru, na palube sa dozvie, že zrejme patrí k rádu Jedi (alebo bol aspoň padawan, no spomienky na učiteľa sú veľmi matné) a jeho odysea naprieč vesmírom začína.

Na prvej planéte Bogano dostane úlohu dostať sa do tajomného trezoru a zároveň tu objaví aj stopy po inom majstrovi Jedi. V hre je zoznam ľudí, čo by mohli potenciálne obnoviť rád Jedi, no treba ho získať a eventuálne objaviť iných skrytých členov.

Jedi Fallen Order sa totiž odohráva päť rokov po udalostiach Epizódy III a rád Jedi už prakticky ani neexistuje. Po udalostiach s Príkazom 66 (eliminácia celého rádu) sa pár prežívajúcich snaží skrývať a ani neukazovať známky Sily, na ktoré by mohli prísť stúpenci Dartha Vadera. Dej je dobre podaný a je potešiteľné vidieť, že graduje – paradoxne úvod je rýchly, tempo zrazu spomalí a potom sa opäť rozbehne, takže až do záverečných titulkov objavíte nové spojitosti.

Na rozdiel od poslednej trilógie v kinách je dej oveľa konzistentnejší, neskáče a viac rešpektuje mytológiu, pričom sa nebojí rozšíriť ju o dobré prvky. V tomto smere sa Jedi Fallen Order ako dejová hra podaril.

ZDROJ | Electronic Arts

Viacúrovňové bludiská a váš verný kamoš

Planéta Bogano už viac ukáže, akým smerom sa uberá objavovanie sveta. Pristanete obďaleč a cesta ku trezoru je poriadne kľukatá. Plošiny, útesy, trávnaté plochy a najmä niekoľkoúrovňové pasáže, kde sa treba orientovať. Niekedy sa spustíte na lane, inde aktivujete skratku a výťah. Hologramová mapa sa číta spočiatku ťažko, ale naučíte sa, aj prepínať medzi jednotlivými levelmi či orientovať sa v okolí.

Na vybraných miestach čakajú miesta na odpočinok i investície do vlastností postavy. Prostredie má svoj životný štýl – premávajú sa tu rozličné živočíšne druhy, sú tu opustené budovy či skrýše, ktoré sú prepojené s príbehom, idete po stopách niekoho, kto sa tu pohyboval nedávno. Čím ste ďalej, tým viac možností pohybu máte a hra núka rôzne priestorové puzzle.

V prvých minútach na Bogane nájdete droida menom BD-1. Podobne ako v Star Wars filmoch či inde, spojenie hrdinu a droida je vitálne a BD-1 je nielen sympatický droid, ale vynikajúci pomocník vďaka vyvolávaniu mapy, scanovaniu okolia a podávaniu tipov. BD-1 mal očividne iného Jedi majiteľa, a tak príde Calovi celkom vhod na jeho čerstvej misii. BD-1 má totiž v pamäti rozličné tajomstvá, no dostať ich z neho nie je jednoduché, preto cestujú naprieč vesmírom spolu.

BD-1 nosí so sebou pár „stimov“, čo je analógia lekárničiek a keď ste neraz sami na cudzích planétach, konverzáciu udržujete navzájom. A BD dokáže otvárať dvere, hackovať čo sa dá, napojiť sa na iných droidov, užijete si s ním zábavu. Navyše ani BD nestagnuje, ale získava ďalšie skúsenosti a otvárajú sa mu nové možnosti.

ZDROJ | Electronic Arts

Tuhé súboje a čo dokáže Sila

Kto sa teší na šermovanie a súboje so svetelným mečom, dočká sa cca po polhodine. A svetelný meč je skvelý sprievodca, svieti v tme, môžete si ho modifikovať a je to ultimátna zbraň na každej planéte. Súboje sú ťažké kvôli protivníkom – tí menší sa neraz rútia v skupinách a väčší majú veľa zdravia či protivné údery. Menších zvládnete, ale väčší vás zdolajú a potom nastúpi systém známy z Dark Souls hier: ak chcete získať pôvodné skúsenosti či predmety, musíte sa dostať k oponentovi a zasiahnuť ho.

Vtedy vám hra vráti, čo ste dostali – otázne je, či na nový pokus nepriateľa porazíte alebo zdrhnete. Nestačí iba šermovať mečom, hra očakáva, že sa naučíte blokovať údery, aj odskakovať keď treba. Nie je tu veľa priestoru pre stealth štýl, ale skôr otvorené konfrontácie. Súboje môžu byť pri ozrutách aj pomerne dlhé, preto si treba rozložiť staminu, lekárničky a celkovú taktiku.

Našťastie pre odporcov Souls hier obsahuje Jedi Fallen Order aj trošku ľahší Story Mode, kde je už obtiažnosť prijateľná a hoci súboje precítite, nie sú nezvládnuteľné a hra vás pustí vpred. Výborná voľba, čo poteší aj tých, čo všetky hry nemali, ale pri súčasnom ošiali by si chceli Jedi vyskúšať…

Silu môžete využiť v boji, ale aj mimo – napríklad na zastavenie vrtúľ alebo odhadzovanie predmetov. Váš Cal má diagram so schopnosťami a za boj získavate skúsenosti. Keď sa ukazovateľ naplní, získate jeden bod a ten môžete investovať do vlastnosti v troch smeroch. Čím vyššie, tým sú náročnejšie na body. Hra nenápadne kontroluje vaše možnosti – nikdy nedospejete do bodu, že je z vás neporaziteľný rytier Jedi, ktorý zvládne presilu či bossa na dva ťahy.

Skôr sa vám podarí posilniť, aby ste várku zvládli, ale pri bossovi sa zapotíte. A keď prídu sestry vytrénované Darth Vaderom, budete mať v ich súbojoch čo robiť. Ale je to pochopiteľné k vývoju hrdinovi.

Sila dokáže veľké veci a naplno sa s ňou ráta v súbojoch i mimo nich. Bežne narazíte na prekážky, kde práve Sila pomáha v postupe vpred – zastaviť predmet, odsunúť, dostať sa niekde ďalej.

ZDROJ | Electronic Arts

Zábava až do konca

Z Jedi Fallen Order navyše máte veľmi dobrý pocit v kontexte celého putovania. Neustále sa niečo deje – príbeh uháňa vpred a dianie na každej planéte má zmysel. Aj medziplanetárne scény s malou posádkou, ktorá vás zachránila, slúžia na dokreslenie postáv. Ak si uvedomíte, že ste súčasťou niečoho veľkého a makáte naplno na obnove rádu Jedi, nie je to bežná úloha a príbeh pomsty či naháňačka za zloduchom.

Keď si pripočítate očakávané vlastnosti (dobrý dej, objavovanie rôznych planét, súboje, používanie Sily), hra naplní predpoklady do veľkej miery. A ešte pridá čosi navyše – traverzovanie prostredí a la Uncharted či vyššia obtiažnosť súbojov vás prekvapí, ale dobre zapadne do štýlu objavovania sveta padawanom, ktorí drží svetelný meč pár hodín.

Na Jedi Fallen Order by sa dalo pár vecí zlepšiť (niektoré súboje, systém obrany), ale je to silný základ a rozhodne hru odporúčame aj popri súčasných Star Wars filmoch, ktoré nesadli každému.

ZDROJ | Electronic Arts

Komentáre k článku