Spider-Man: Miles Morales – hra, ktorú musíte mať na PS5, no poteší aj na PS4

ZDROJ | PlayStation

Sony sa drží kvalitných Spider-Man hier ako kliešť a v tej najnovšej nasadí aj nového hrdinu za maskou.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • krásne veľké mesto v novom šate a bohatá kultúra
  • solídny príbeh a fajn využitie zloduchov
  • rozsiahly herný priestor plný aktivít
  • rýchly súbojový systém s novými možnosťami
  • pekná grafika i 3D zvuk s rôznou hudbou
  • české titulky

Nevýhody

  • vedľajšie misie v druhej polovici hry sú len repete
  • využíva veľa prvkov z prvej hry

Jednou vetou

Spider-Man: Miles Morales je parádna akčná hra s obľúbeným hrdinom a osvedčeným otvoreným mestom v zimnom kabáte.

Niektorí hráči šomrú, že na novú PS5 nevyšli poriadne exkluzívne hry. Ale Sony sa podarilo zložiť na prvé mesiace slušnú kolekciu, ktorá vás dokáže upútať alebo môžete prezentovať niektoré hry svojim známym. Jednou z hier, čo patrí do kategórie rodinného zlata Sony, patrí jednoznačne Spider-Man.

Keď si Peter Parker berie dovolenku…

Hoci niektorí môžu namietať, že Miles Morales nie je poriadna postava a Peter Parker je iná liga… nie je to úplne tak. Majstri z Insomniac Games dokonca našli spôsob, ako ho elegantne vložiť do deja. Ak ste videli aj animovaný film Spider-Man: Paralelné svety, viete, že za maskovaným hrdinom sa môžu nachádzať viaceré charaktery. Hoci, ruku na srdce, Peter Parker je pravá klasika. A v prvých minútach to platí aj pre novú hru, kým nenastane istý obrat.

Úvodná polhodina je neuveriteľná sekvencia udalostí, ktoré vám nenechajú vydýchnuť a veľmi rýchlo sa ocitnete vo víre diania. Hra okamžite akceptuje existenciu dvoch maskovaných hrdinov -Peter Parker je eso a pôsobí ako mentor pre Milesa Moralesa, ktorého uhryzol iný pavúk, má iné schopnosti a ovládate ho od prvej minúty.

Patrí do hispánsko-černoského komunity, takže pri jeho prechádzke časťami New Yorku sa to často hemží cudzími výrazmi, ale hombre, tu sa funguje skrátka inak. V jeho rodine si tiež pamätajú istú tragédiu, s ktorou sa treba vyrovnať a šanca lietať po New Yorku na pavučinách a bojovať proti zločincom, sa neodmieta. Napríklad naposledy mal ísť iba nakúpiť pár potravín pre mamu a všetko sa zvrtlo, lebo mu zavolal Peter, že po meste uháňa konvoj so superzloduchom.

Je to starý známy (identitu neradno prezradiť), ale Peter a Miles budú mať čo robiť, aby mu vzdorovali. Tempo prvej polhodiny berie dych a autori vás nešetria – učia vás ako máte strieľať siete a hýbať sa po meste v rýchlej grafike. Budete sa chcieť vedieť orientovať nielen podľa šípok, ale nasať trošku atmosféru New Yorku a nabrať správny smer.

Keď po prvý raz dopadnete, na ulici sa premelú obrovské autonehody a vyroja tucty kriminálnikov. Jednotlivé akčné scény sú natočené parádne, že by ste aj v kine lapali po dychu a tu si ich môžete zahrať. Pavúčie zmysly, slabšie i silnejšie údery, poskakovanie, odzbrojovanie, všetko riešite bleskovo.

Keď sa so superzloduchom vydáte na naháňačku naprieč obchodným domom, kde všetko prerážate či všade preletíte, je to frenetická sekvencia, pri ktorej lapáte po dychu a vaše vnútorne ja piští, že by ste si ju chceli dať ešte raz. Je to excelentný štart, po ktorom sa tempo síce mierne spomalí, no dozviete sa to najdôležitejšie: Miles je pripravený chrániť miesto aj sám, Peter môže odísť na dovolenku do Európy a samostatné dobrodružstvo začína.

ZDROJ | PlayStation

Miles Morales bude pre mnohých iný typ hrdinu – ale o to lepší, lebo príbeh Petra sme už videli či hrali viac ráz. Za to Miles je sčasti neznámy, má iné prostredie, priateľov i štvrť. Niektorí priatelia o ňom vedia, že je Spider-Man, iný netušia. Je to pestré zloženie a dialógy majú zmysel, netreba ich odklikávať. Postavy oceníte ich najmä vo vedľajších misiách, ale zapoja sa aj do hlavnej príbehovej línie.

Ak ste sem prišli po nový príbeh, dostanete solídnu porciu s očakávanou štruktúrou: najprv sa treba oboznámiť so svojimi schopnosťami, plniť pár úloh a neskôr rozmiestniť pozornosť medzi hlavné a vedľajšie úlohy. Čakajú vás tu nielen malí kriminálnici a gangy, ale aj frakcie a najmä Underground. Zlá korporácia sa uživí vždy, kde je veľká zástavba a vyhovuje im pre ich plány.

Nová hrozba chce zničiť celý Harlem (kde bývate), takže veľmi rýchlo naberá aj osobnú rovinu. A v skutočnosti je to komplot, ktorý treba rozlúsknuť a prepojiť si linky ako v komikse. Harlem, Milesa a hispánsku komunitu si navyše rýchlo obľúbite, pretože je iná, má odlišné korene, scény, hudbu (hip-hop sa tu mieša s orchestrálnym soundtrackom) a autori tu využili každú príležitosť ukázať vám inú stránku metropoly.

Lietam po New Yorku, plním misie a je mi dobre

Už od prvej Spider-Man hry na PS2 je ambíciou nejedného tímu vytvoriť čo najlepší pocit z hlavnej devízy Spider-Mana: že ste hrdina, ktorý dokáže „lietať“ medzi mrakodrapmi, húpať sa na lane a má celé mesto ako na dlani. Spider-Man bol v roku 2018 posunutý do výbornej roviny otvorenej hry a Miles Morales naň úspešne nadväzuje.

Ako vás tutoriál či prvá misia učí, lietať sa dá pomerne ľahko, stačí nabrať správny smer, vystreľovať pavučiny a nabrať cvik. Môžete sa ísť vysoko, na strechy mrakodrapov a mať veľký prehľad. Ale rovnako sa môžete spúšťať aj k zemi a takmer behať po uliciach. 3D mesto je parádne pripravené a pár ikon vám pomôže v orientácii.

Bonusom na PS5 je rýchlejšie načítavanie mesta a misií (najmä po smrti) a Miles Morales nesie ešte jeden bonus – hra sa odohráva v zime, takže ulice sú pokryté snehom, odlesky sú nádherné a všetko má inú atmosféru. Akoby si autori dali ešte raz námahu a rozhodli sa vyžmýkať aj z vizuálu ešte inú estetickú porciu. Aj preto pôsobí nová expanzia s Miles Moralesom lepšie ako mnohí očakávali – hoci samotný New York sa nezmenil.

ZDROJ | PlayStation

Ten skvostný pocit z hojdania sa medzi vežiakmi vás možno inšpiruje cestovať výlučne manuálne – hoci máte možnosť aj rýchleho presunu. Spider-Man je naplno vložený do sveta Avengerov, takže niekde v diaľke uvidíte ich vežu a celkovo máte pocit, že hráte v známom univerze, aj podľa podobizne hercov či prítomnosti zloduchov. Môžete sa venovať iba príbehu, nasledovať jeho misie a za cca 12 hodín ste na konci. Ale môžete investovať do zisku skúseností, práce s postavou a pomáhať vedľajším postavám či obyvateľom. Je ľahké odbočiť od hlavnej línie a kochať sa svojimi činmi.

Boje v rýchlom tempe i s pavučinami

Súbojový systém je rýchly, často na vás hádže presilu nepriateľov a neraz sa zapotíte, ak si šupnete vyššiu obtiažnosť. Jeho devízou je rýchly pohyb hrdinu, kedy sa premiestňuje po bojisku, prepína medzi nepriateľmi a šije do nich údery hlava-nehlava.

Striedate dve tlačidlá (slabší-silnejší úder), pridáte pavučinu či iné vychytávky. A pri vybraných oponentoch je dôležitá aj obrana, či už bloky alebo úskoky pri nepriateľoch. Mám rád misie, kde útočíte zvrchu – máte prehľad na bojisku, môžete sa rozhodnúť, na koho zaútočiť skôr a ako. Potom sa hra zmení na klasickú melu, ale nie je márne získať benefity na začiatku.

Tým, že Milesa pohrýzol iný pavúk, má aj iné schopnosti – sú to najmä biochemické/elektrické zásahy. Miles si môže nabíjať istú formu energie a tá jednak zaistí zásahy na zdolanie silnejšej obrany oponentov, ale slúžia aj ako plošné útoky na celú skupinu.

Alebo si môžete šetriť energiu na veľký záverečný zásah, čo sa oplatí pri silných súperoch. Tým, že proti vám stojí vždy niekto iný, potrebujete taktizovať – niekto má veľkú obranu, iný rýchlosť a pod. Môžete zastaviť a omráčiť súperov, čo vám veľmi pomáha. Elektrické schopnosti sú zároveň využité aj na puzzle, resp. sprevádzkovanie generátorov či obnovenie energie.

ZDROJ | PlayStation

Druhou schopnosťou je kamufláž, ktorá podporuje stealth štýl hrania, ak si chcete dopriať nenápadne prechádzanie a tiché omráčenie súperov. Alebo z neho môžete vyťažiť aspoň na začiatku, získať istú výhodu a dokonca aj neviditeľnosť. Hoci iba na pár sekúnd.

Miles navyše nie je o toľko slabší ako Peter, takže sa nemusíte spoliehať iba na jeho vlastnosti, ale pohodlne môžete ísť do súbojov s existujúcim repertoárom, ak ste sa ho naučili v hlavnej hre pred dvomi rokmi. Ale bola by škoda neskĺbiť to fungujúce a to nové, čo vám hra ponúka.

Priznám sa, že väčšiu výzvu pre mňa predstavovali strety v príbehových misiách, kde najmä borci z frakcie Underground predstavuje solídnu výzvu. Akurát pri bossoch treba nasadiť všetko, čo ste sa naučili, tam sa obtiažnosť dokáže vyšponovať do výšin. Vedľajšie misie si žijú svojím tempom a tam sa dokážete realizovať podľa chute. Či budete odstraňovať zločiny a odhaľovať základne gangov alebo sa pustíte do iných bojových alebo hľadacích úloh, môžete získať trošku skúsenosti a najmä vyťažiť z otvoreného sveta čo najviac.

PS5 hranie má svoje čaro

Spider-Man: Miles Morales sa na PS4 Pro hrá a vyzerá veľmi dobre. Podobne ako Spider-Man v roku 2018, navyše s bonusom v podobe detailného Harlemu či zasneženého New Yorku. Ale týždňové recenzovanie na PlayStation 5 ukázalo ďalšie čaro hry: oveľa rýchlejšie načítavanie dát je parádne, hluché časy sú prakticky preč.

Autori nasadili aj ďalšie chuťovky typu ray tracing, takže najmä odrazy postáv v prostredí sú výraznejšie. A celkovo je hra ostrejšia, i keď si môžete vybrať medzi tradičnými voľbami: 4K a menší frame-rate alebo 60 fps a vyšší. Neskorší patch pridal aj kombináciu 60 fps a ray-tracingu, čo sa ukazuje byť ideálna voľba.

ZDROJ | PlayStation

Je tu aj DualSense s novými parádičkami: gamepad rád vibruje, keď dostávate správy alebo hovory na smartfóne. Ale lepšie sa využije odpor tlačidiel, ktorý simuluje vystreľovanie pavučín. Sú to drobné chuťovky, ale ak chcete mať tú najlepšiu verziu, PS5 verzia je ideálna.

A to je aj hlavné odporúčanie hry. Ak budete medzi prvými majiteľmi PS5 a máte radi komiksy aspoň trochu, Spider-Man: Miles Morales by vo vašej zbierke nemal chýbať. Je to parádna efektná akcia, ktorá vám ukáže silu konzoly, veľké mesto s dobrou atmosférou, sympatického hrdinu a jeho nové možnosti. Ak ste Spider-Mana v roku 2018, bude to parádny titul. Ak ste ho skúsili, je to sympatická alternatíva, ktorá využila veľa z existujúcej predlohy, ale na 15 i viac hodín vás spoľahlivo zabaví.

Distribútor: Sony
Cena: 60 EUR

Spider-Man: Miles Morales vyšiel ako samostatná hra na PS5 i PS4. Zároveň vyšla na PlayStation 5 aj tzv. Ultimate Edition, ktorá obsahuje aj pôvodnú hru v lepšej grafike a všetky dodatky.

Komentáre k článku