Sony Xperia Z5 Premium – lahôdka s Ultra HD displejom

Sony ešte počas minuloročnej výstavy IFA 2015 predstavilo rovno 3 vlajkové lode. Modely Xperia Z5 a Xperia Z5 Compact sme už stihli vyskúšať a recenzovať v minulých číslach, avšak na top z top, teda model Z5 Premium, sme si museli počkať.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • luxusný vzhľad
  • snímač odtlačkov prstov
  • vodeodolnosť

Nevýhody

  • extrémne lesklý povrch
  • chýba optická stabilizácia
  • vyššia cena

Jednou vetou

Najväčší, najluxusnejší a najdrahší model z tria nových vlajkových lodí od Sony. Má síce svoje muchy a nedostatky, no Ultra HD displej nemá ešte nikto. Toto nie je telefón pre masy, ale pre tých, ktorí chcú to najzaujímavejšie na trhu do tisícky.

Sony Xperia Z5 Premium 47

V redakcii sme nakoniec mali už všetky tri farebné verzie novej vlajkovej lode Xperia Z5 Premium. Farba ale nie je to jediné, čím chce prémiový model lákať kupujúcich. Model Z5 Premium chce patriť k tým najlepším a už na prvý pohľad sa tak javí.

Sony Xperia Z5 Premium 21

Obrovské telo s 5,5“ displejom je zahalené do luxusne vyzerajúceho umelého skla v hliníkovom leštenom ráme. Novinka sa od svojich menších sestier odlišuje hlavne veľkosťou a lesklejším materiálom, na ktorom ale vidieť všetky odtlačky prstov a iné šmuhy.

V tomto prípade je lepšia zlatá verzia, na nej nie sú tak badateľné, ako na chrómovej či klasickej čiernej verzii.

Sony Xperia Z5 Premium 57

Podobne, ako pri iných Xperia Z smartfónoch, aj tu však platí, že ho môžete bez problémov umyť. Z5 Premium je totiž odolná voči vode a prachu. Použité dizajnové prvky sú tiež totožné, predná strana je prakticky rovnaká, ako v prípade modelu Z5.

Nad displejom je logo výrobcu, webkamera vľavo a snímače vpravo. V ľavom hornom rohu je nenápadná, no dostatočne svietivá viacfarebná informačná dióda.

Sony Xperia Z5 Premium 22

Pod displejom nie sú žiadne tlačidlá, tie si rovnako našli miesto priamo na displeji. V okrajoch hornej a spodnej časti sú tenké otvory pre reproduktory a mikrofón.

V spodnom otvore je samozrejme aj druhý reproduktor stereo systému S-Force Front Surround pre prehrávanie multimediálnych súborov.

Nehrá síce ako konkurenčný BoomSound, no o dostatočné ozvučenie pri sledovaní filmu či seriálu sa postará výborne.

Sony Xperia Z5 Premium 23

Aj v prípade Z5 Premium spodná časť tela obsahuje nekrytý microUSB port a malé očko na pútko. Horná strana je taktiež rovnaká.

Pri nekrytom 3,5 mm audio konektore je druhý mikrofón na aktívne odbúravanie okolitého hluku pri počúvaní hudby či telefonovaní.

Pozrite siRužová Sony Xperia Z5 Pink, lahôdka pre dámy

Sony Xperia Z5 Premium 43

Ľavá časť 7,8 mm hrubého tela má jednotný krytý slot pre nano SIM kartu a rýchlu pamäťovú microSDXC UHS kartu, ktorá môže mať až do 200 GB.

Ani v tomto prípade sa ale nevyhnete problému pri jej vyberaní – telefón sa automaticky reštartuje, keďže vyberiete aj SIM kartu. Osobne nepatrím k pravidelným „vyberačom“, takže mi to nevadí. Aj tu je v spodnej časti decentne vygravírované logo Xperia.

Sony Xperia Z5 Premium 14

Pravá strana obsahuje ON/OFF tlačidlo s rýchlym a praktickým snímačom odtlačku prsta, ovládanie hlasitosti a dvojpolohovú spúšť fotoaparátu.

Sony Xperia Z5 Premium 35

Kapitolou samou o sebe je LCD IPS displej. Ten má podľa výrobcu 2 160 x 3 840 px, čo pri 5,5“ uhlopriečke predstavuje neskutočnú jemnosť 806 PPI! Raster na displeji neuvidíte ani s lupou, no má to jeden háčik.

Či už pozeráte video na YouTube, alebo si prezeráte on-line fotografie v 8 Mpx a vyššom rozlíšení, nikdy ich neuvidíte v Ultra HD rozlíšení. Toto rozlíšenie dokážu využiť len dve natívne Sony aplikácie – Album a Video, v ktorých si môžete užívať dokonalú jemnosť.

Sony Xperia Z5 Premium 28

Inak je všetko v maximálne Full HD rozlíšení. To ale úplne stačí aj na takomto displeji. Ultra HD displej sa skôr hodí napr. pre využitie vo VR okuliaroch, kde sa každý detail počíta.

Keďže sme nemali ale žiadne poruke a Ultra HD obsahu pre VR je ako šafranu, je to len naša predstava z predchádzajúcich skúseností s VR okuliarmi pre smartfóny.

S nástupom Android 6.0 by sa mohlo Ultra HD zobrazovanie obsahu zmeniť, na ten si však aj v prípade horúcej novinky ešte počkáme. V Xperii Z5 Premium stále nájdete Android 5.1.1 v šate od Sony.

Pozrite siSamsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Sony Xperia Z5 Premium 15

Systém je stabilný, neseká a nezamŕza. Nechýbajú v ňom napríklad malé aplikácie v samostatnom okne, dvojstupňová info lišta potiahnutím prsta zhora nadol či bohaté nastavenia a viacero aplikácií od Sony (What’s new, Lifelog, Sociallife, šikovný a jednoduchý Movie Creator, praktický TrackID alebo Smart Connect).

Rýchly chod telefónu má na svedomí aj procesor Snapdragon 810 či 3 GB pamäť RAM. O kvalitnú grafiku sa stará Adreno 430 čip, ktorý dokáže pracovať aj s Ultra HD rozlíšením. To má ale svoju zásadnú nevýhodu – spotrebu energie.

Pokiaľ by displej pracoval neustále v Ultra HD rozlíšení, batéria by bola vyšťavená po pár hodinách. V tomto prípade je tak aj lepšie, že počas bežnej práce sa na displeji zobrazuje Full HD.

Sony Xperia Z5 Premium 49

Vďaka tomu je batéria schopná vydržať bez problémov celý deň, ak sa uskromníte a zapnete šetriace režimy ako STAMINA či Ultra STAMINA, výdrž sa zdvojnásobí. Pri veľmi aktívnom používaní (sledovanie videí, webu, časté hovory a fotografovanie/natáčanie videí) sme mobil vybili za niekoľko hodín.

Čo sa týka benchmarkov, tak 3DMark ISU Xperii Z5 Premium udelil 16 211 bodov, AnTuTu pre 64-bit procesory dal 65 519 bodov.

Sony Xperia Z5 Premium 27

Zmenou oproti ostatným modelom Xperia Z5 nie je ani fotoaparát. Ide o rovnaký 23 Mpx Exmor RS CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3“ uložený za 25 mm Sony G Lens optikou (f/2,0). Pod ňou je LED dióda, ktorá ale mohla byť typu dual-tone.

Sony Xperia Z5 Premium 33

Ani tu nenájdete optickú stabilizáciu, ale iba digitálnu a len pri videu. Výsledné fotografie sú veľmi podobné ostatným dvom modelom Z5. Pri bežnom a dostatočnom svetle sú vydarené, farby sú celkom verné a nesaturované.

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch testovaných modelov, Z5 Premium prichádza s novou fotoaplikáciou. Je veľmi podobná tej predtým, no je čistejšia a praktickejšia na používanie. Medzi režimami sa posúvate pohybom prsta v ľavom okraji, čo je praktickejšie a rýchlejšie.

Sony Xperia Z5 Premium 46

Nastavenia sú takmer rovnaké, Superior Auto+ ponúka už aj plné rozlíšenie. Ultra HD video natočíte iba v samostatnej miniaplikácii, v režime Video máte na výber maximálne Full HD/60P rozlíšenie. To je vo výsledku pekné, pomáha digitálna stabilizácia.

Tá ale chýba v Ultra HD videu, ktoré je často roztrasené. Ani modelu Z5 Premium nechýba kvalitnejšie audio. Nejde ani tak o priemerné stereo reproduktory, ako o podporu Hi-Res audia v prípade počúvania s kompatibilnými slúchadlami.

Samozrejmosťou sú režimy na vylepšenie zvuku, ale aj aktívne odbúravanie okolitého hluku. Fanatických hráčov PlayStation zas poteší podpora PS4 Remote Play.

Pozrite siSony Xperia Z5 Compact, špičkový výkon v kompaktnom tele

 Sony Xperia Z5 Premium 48

Xperia Z5 Premium je vlajková loď, akú Sony ešte nemalo. Je najdrahšia, no zároveň i najväčšia. Má síce svoje muchy a nedostatky, no Ultra HD displej nemá ešte nikto. Toto nie je telefón pre masy, ale pre prieberčivých, ktorí nechcú Apple ani Samsung, no chcú zároveň to najzaujímavejšie na trhu do tisícky.

Sony Xperia Z5 Premium získala aj ocenenie Tip čísla v časopise TECHBOX 1-2/2016:

TECHBOX tip cisla

Sony Xperia Z5 Premium

Cena 849,00 €
Veľkosť
154,4 x 76 x 7,8 mm, 181 g
Displej
5,5“ Ultra HD IPS (2 160 x 3 840 px, 806 PPI) Triluminos s X-Reality Engine
Fotoaparát
1/2,3” 23 Mpx Exmor R CMOS (ISO 12 800), 25 mm Sony G Lens (f/2,0), Ultra HD, 5,1 Mpx Full HD webkamera
Hardvér
Snapdragon 810 (4x1,5 + 4x2 GHz), Adreno 430, 3 GB RAM, 32 GB, LTE Cat6 (300/50 Mbit/s), Wi-Fi MiMo, BT 4.1, microUSB, NFC, microSDXC UHS (do 200 GB), GPS/GLONASS, Hi-Res Audio, DSEE HX, S-Force Front Surround, 3 430 mAh Li-Ion
Softvér
Android 5.1.1, Ultra STAMINA mód, Lifelog, Zjednodušená plocha, PS4 Remote Play
Cena
849,00 €

Komentáre k článku