Sony Xperia Z1 v redakcii TECHBOXu, aká je?

Sony len pred pár dňami na výstave IFA 2013 predstavilo svoju novú vlajkovú loď zo segmentu smartfónov a už sa nám dostala aj do redakcie na test. Horúca novinka sa nestihla ani zohriať a už putovala na náš fotostôl. Medzitým sme sa s ňou aj druhý krát zoznámili, poťažkali, preskúmali a posúdili. Aká teda je?

POZRITE SI: RECENZIA Sony Xperia Z1 – kráľ stále žije
Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Hodnotiť novinku zatiaľ nebudem, ešte je priskoro, no v najnovšom čísle TECHBOXu 9-10/2013 si o novinke prečítate kompletný test na niekoľkých stranách. Zatiaľ teda len tak letmo, pozrime sa, čo všetko prináša a s čím bude chcieť konkurovať ostatným vlajkovým lodiam iných výrobcov.

Sony Xperia Z1

Sony si dalo povedať a zjavne na hundranie nielen nás, recenzentov, upravilo hranatý dizajn pôvodného modelu Xperia Z. Novinka sa tak v ruke aj napriek väčším rozmerom drží omnoho lepšie vďaka zbrúseným hranám.

Sony Xperia Z1

Každému určite udrie do očí ON/OFF tlačidlo na bočnej strane, ktoré je o čosi menšie, ako u predchodcu.

Sony Xperia Z1

Jednou z „naj“ noviniek je hardvérová spúšť fotoaparátu, takže si čo-to odfotíte aj pod vodou bez zbytočného spúšťania samospúšte. Samozrejme lepšie sa bude ovládať fotoaparát aj v bežných podmienkach.

Sony Xperia Z1

Pod bočnými krytmi sa ukrývajú slot pre microSDXC kartu…

Sony Xperia Z1

Slot microUSB konektora…

Sony Xperia Z1

A slot pre micro SIM kartu.

Sony Xperia Z1

Našťastie kryt 3,5 mm audio konektora zmizol!

Sony Xperia Z1

Zmenil sa aj konektor pre kolísku, ktorý je univerzálny a podľa slov výrobcu, s rovnakým konektorom sa ešte stretneme (napr. v aktuálnom modeli Xperia Z Ultra).

Sony Xperia Z1

Krytované konektory majú svoj význam. Aj Xperia Z1 je totiž odolná voči vode a prachu, takže aj keď si ju upackáte (z oboch strán je extrémne lesklá), vždy si ju viete opláchnuť teplou vodou.

Sony Xperia Z1

Hlavnou dominantou je však Full HD Triluminos displej s uhlopriečkou 5 palcov. Nad nádherným displejom je 2 Mpx Full HD webkamera a niekoľko senzorov. Reproduktor si našiel miesto až pri okraji, takmer ho ani nevidieť.

Sony Xperia Z1

Na zadnej strane je dominujúce logo, no fanúšikov technológií určite viac zaujme šošovka (f/2,0) 20,7 Mpx fotoaparátu, ktorý Sony použilo zo svojho kompaktu! Áno, Xperia Z1 má CMOS snímač s veľkosťou 1/2,3”, BIONZ procesorom, stabilizáciou Steady Shot a Full HD videom. Funkcií má samozrejme omnoho viac, no aj o tých sa viac dozviete v najnovšom vydaní TECHBOXu, v čísle 9-10/2013 už budúci týždeň! Samozrejmosťou je NFC anténa v zadnej strane a ešte jedna drobnosť – sekundárny mikrofón ukrytý v hornom okraji. Ten slúži softvéru na elimináciu okolitého ruchu pre čo najlepší zvuk hlavného reproduktora.

Sony Xperia Z1

V spodnej hrane je mimochodom nový reproduktor, ktorý je aj po namočení stále pri zmysloch a nestráca na kvalite, ako v prípade predchodcu.

Sony Xperia Z1

Hardvérovo je Xperia Z1 prekopaná od základu. V tabuľke nižšie nájdete jej kompletnú špecifikáciu, zbytočne ju teda rozpisovať nebudem. Len dodám, že v benchmark teste 3DMark Ice Storm aj Ice Storm Extreme aplikácia vyhlásila „Maxed out“, čo je znakom najvyššieho skóre. V najnáročnejšom benchmarku 3DMark Ice Storm Unlimited Xperia Z1 dosiahla skóre 17 513, čo je podľa 3DMark najvyššie dosiahnuté skóre doteraz testovaných zariadení… Ale viac opäť až v ostrej recenzii v TECHBOX 9-10/2013.

Sony Xperia Z1

Operačným systémom je Android 4.2.2, ktorý je v štýle predchádzajúcich Xperia telefónov. Nechýba tak horná notifikačná lišta s 10 voliteľnými skratkami či voliteľnými aplikáciami na zamknutej obrazovke a množstvom už predinštalovaných aplikácií.

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1 už na prvý aj druhý pohľad dokazuje, že výrobca si dal povedať, zmenil nedostatky predchádzajúceho modelu, pridal nekompromisný hardvér a zabalil ho do pomerne príťažlivého tela (každý však máme iný vkus). Na prvý pohľad je tak jediným nedostatkom cena, ktorá v oficiálnej distribúcii stúpla na 699 €. Ak sa o novinke chcete dozvedieť viac, pozrite si čoskoro vydané číslo TECHBOX 9-10/2013.

Cena: 699 € Rozmery 144,4 x 74 x 8,5 mm, 169 g Displej 5“ Full HD (1 080 x 1 920 b., 441 PPI) Triluminos s X-Reality, Mobile BRAVIA Engine 2, Gorilla Glass 2 Hardvér Qualcomm Snapdragon 800 (4-jadrový, 28 nm, 2,2 GHz) Krait 400, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,7 GB dostupných), LTE/HSPA+, Wi-Fi b/g/n (s DLNA a Miracast), BT 4.0, microUSB (MHL), USB OTG, NFC, 1/2,3” 20,7 Mpx Exmor RS CMOS senzor, BIONZ procesor, Sony G Lens (f/2,0), HDR, Full HD HDR video (30 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia SteadyShot, Superior Auto (8,3 Mpx), Timeshift-burst (2 Mpx), AR Effect (2 Mpx), Info-eye, SweepPanorama, 2 Mpx Full HD webkamera, microSDXC, GPS/GLONASS, FM rádio s RDS, 3,5 mm audio, ClearAudio+, xLoud, 3 000 mAh Li-Ion Softvér Android 4.2.2, TrackID, Walkman, STAMINA mód, Smart Connect, Social Live

Sony Xperia Z1

Foto: TECHBOX