Reklama

Sony Xperia XZ1 Compact - výkonný drobec bez konkurencie

Imrich Maťo
97 %
Sony opäť rúca predsudky voči smartfónom s menšími rozmermi. Do kompaktného tela modelu Xperia XZ1 Compact sa mu podarilo vložiť to najlepšie a vytvoril tak malú vlajkovú loď. Neuveríte tomu, čo všetko dokáže.

Výhody

  • nadpriemerný výkon
  • kompaktné rozmery
  • výdrž + Qnovo technológia
  • predné stereo reproduktory + HW tlačidlo fotoaparátu

Nevýhody

  • staršia foto aplikácia
  • málo nastavení web kamery
  • funkčné tlačidlá v displeji

Výrobcovia majú tendenciu robiť vlajkové lode čo najväčšie. Sony však v tomto ide proti prúdu. Modelom Xperia X Compact dal jasne najavo, že jeho Compact verzie nebude výrazne ochudobňovať. Preto po skúsenosti s minuloročným „kompaktom“ som sa tešil na test súčasnej zmenšenej vlajkovej lode Sony Xperia XZ1 Compact.

Dizajn je subjektívna vec, no mne sa vzhľad posledných smartfónov Sony páči. Síce na prvý pohľad ide stále o „to isté“ v ponuke výrobcu, avšak vzhľad je uhladenejší a bez akýchkoľvek zbytočných výstrelkov. A vlastne v ponuke konkurencie, kde sa smartfóny podobajú ako vajce vajcu, je táto malá tehlička v podstate výnimočná.

Pozrite si

Sony Xperia X Compact – malý, ale výkonný s výborným foťákom

Veľkou devízou sú práve kompaktné rozmery. Po tejto stránke je to proste telefón „do voza i do koča“. Aj keď sa mi v ruke smartfón „strácal“, nemalo to negatívny vplyv na jeho držanie. Celkovo sa mi s XZ1 Compact pracovalo veľmi dobre a chápem ľudí, ktorí nechcú používať veľké 5 a viac palcové smartfóny.

Displej TRILUMINOS s X-Reality Engine má uhlopriečku 4,6 palca (57 x 101 mm) a HD rozlíšenie (319 PPI), ktoré je preň dostačujúce. Jeho farebné podanie a viditeľnosť pod veľkými uhlami je ukážková. Rovnako čitateľnosť v exteriéri za slnečného dňa, a to aj pri zapnutej automatickej regulácii jasu.

Vonkajšie pozitívne vylepšenia modelu XZ1 Compact sa nachádzajú na bočných stranách. Na pravej strane je, okrem praktickej dvojpolohovej spúšte fotoaparátu a tlačidla ON/OFF s integrovanou osvedčenou a spoľahlivou čítačkou odtlačkov prstov, aj dvojtlačidlo hlasitosti nad nimi. Presunutím tohto tlačidla vyššie výrobca uľahčil nie len jeho dostupnosť, ale najmä ovládanie hlasitosti. Za to si zaslúži jeden z mnohých plusových bodov.

Pozrite si

Sony Xperia XZ Premium – 960 fps video v obrovskom smartfóne

Otvor pre SIM a pamäťovú kartu na ľavej strane má zmenené šuplíky pod krytom. S ním je priamo spojený iba ten pre microSD kartu. Nano SIM karta má vlastnú prepážku, ktorú je potrebné samostatne vytiahnuť. Všimnite si detail tejto časti. Považujem to za veľmi šikovné riešenie, pretože ak potrebujete vybrať pamäťovku, nemusí s ňou ísť von aj SIM karta, ako je tomu pri hybridných slotoch.

Po skúsenosti s X Compact som bol plný očakávania, ako bude novinka pracovať. Papierové predpoklady na to má. Veď motorom modelu XZ1 Compact je Snapdragon 835. Rovnako, ako u veľkých bratov(!). Ide o 8-jadrový procesor s maximálnym taktom 2,45 GHz, ktorý momentálne patrí k najvýkonnejším.

Aby toho nebolo málo, výrobca smartfónu doprial 4 GB pamäte RAM a najnovší OS Android 8.0 Oreo. Hoci ten je čiastočne upravený, nie tak, aby mu to uškodilo.

 

Z výkonu, ktorý Xperia XZ1 Compact podal po všetkých stránkach, som bol jednoznačne nadšený. Smartfón moje očakávania nesplnil. Vysoko ich prekročil. V AnTuTu tento kolibrík dosiahol takmer 157 tisíc bodov. A Ice Storm Unlimited mu udelil takmer 38,5 tisíc bodov.

Veď to je v oboch prípadoch viac ako dvojnásobok toho, čo získal minuloročný X Compact! Áno, novinka má výkonnejší procesor. Áno má aj väčšiu pamäť RAM a najnovší Android. Ale kto z porovnateľnej konkurencie toto dokáže?

V reálnej pracovnej záťaži sa ani raz nevyskytlo najmenšie zaváhanie systému. Všetko bežalo hladko, plynule a rýchlo, adekvátne náročnosti tej-ktorej aplikácie. Nemusel som siahodlho vyčkávať kým sa napríklad spustil fotoaparát, načítali sa mi nové e-maily atď. A pri hrách exceloval rovnako.

Real Racing 3? Telefón ani nevedel, že ho má spustený. Tak hladké prechody medzi úrovňami, načítanie pretekov i samotné jazdenie nezvládli niektoré top smartfóny konkurencie. To mi verte. Čerešničkou tejto časti testu bol multiplayer World of Tanks.

Frame-rate plynulých 60 fps (čo je maximum tejto hry) pri nastavení na najvyššie hodnoty všetkého, čo hra dovoľuje. Všimnite si sreenshoty vyššie. Potrebuje toto ďalší komentár? Iba dôvetok, že stále je reč o malom kompaktnom smartfóne.

Nový hlavný fotoaparát je identický s modelmi XZ Premium a XZ1. Tu výrobca teda tiež nešetril. Môžete sa tak tešiť na 19 Mpx Exmor RS senzor veľkosti 1/2,3”, 1 Gb vyrovnávaciu pamäť DRAM, zachytávajúcu obrazové dáta pred spracovaním a známy a spoľahlivý obrazový procesor BIONZ. Obraz vstupuje cez 25 mm, 6-prvkovú optiku G Lens s clonou f/2,0.

XZ1 Compact dokonca nie je ochudobnený ani o technológiu Triple image sensing. Teda popri spomenutom hlavnom senzore je prítomný laserový AF senzor, merajúci vzdialenosť objektov a RGBC-IR senzor pre správne nasnímanie a následné podanie farieb. Môžete sa tak opäť tešiť na výborné fotky. Obzvlášť musím výrobcu pochváliť za to, že neupúšťa od hardvérovej, dvojpolohovej spúšte. Na toto konkurencia už dávno zabudla.

Režim Superior Auto dokáže dobre rozpoznať snímanú scénu i svetelné podmienky. Dokázal som v ňom nasnímať pekné snímky už zo vzdialenosti približne 5 cm. Pohrať sa dá aj s bokeh efektom a zaostrovaním na rôzne body. Taktiež protisvetlo bolo účinne eliminované.

Video nahráte v Ultra HD rozlíšení pri 30 fps a môžete nastaviť aj formát súboru, a to H.264 alebo H.265. Pri rozlíšení videa Full HD nastavíte snímkovaciu frekvenciu na 30 fps alebo 60 fps. Sony by ale malo popracovať na foto aplikácii. Chcelo by to nie len redizajn, ale aj detailnejšie manuálne nastavenia, napríklad dlhší čas uzávierky, než iba 1 sekundu.

Exkluzivitou najnovších top smartfónov Sony, ktorú stále nemá žiadna konkurencia, je Superspomalený záber. Fotoaparát zaznamená krátku sekvenciu pri 960 fps, tá je pri prehrávaní spomalená 32x a trvá približne 6 sekúnd. Rozlíšenie 960 fps videa je síce iba HD, ale na zachytenie unikátnych záberov je to postačujúce.

V nastaveniach si vyberiete buď záznam časti s 960 fps počas nahrávania ľubovoľne dlhého videa, alebo iba jednorazový krátky záber. S touto fičúrkou, ktorú sme si podrobne vyskúšali v Umagu s modelom XZ Premium (video na našom YouTube), nahráte pekné a efektné zábery napríklad pri športe, či iných zábavkách.

Selfistov poteší fakt, že predný fotoaparát dostal kvalitnejší 8 Mpx snímač Exmor R veľkosti 1/4” a širokouhlú 18 mm optiku s clonou f/2,4 a uhlom záberu 120°. Ani v tomto prípade nemám voči výsledným snímkam výraznejšie výhrady, len škoda, že foto aplikácia je ochudobnená o viaceré detailnejšie nastavenia.

Zámerne som ale nespomenul ešte jednu extra vychytávku, ktorú majú najnovšie smartfóny Xperia XZ1 a XZ1 Compact (pribudne aj pre model XZ Premium). Je ním 3D skener. Napohľad nudná funkcia sa vie rýchlo zmeniť na zábavku, ktorá chytí celú rodinu.

3D skenerom pomocou fotoaparátu vytvárate 3D model čohokoľvek, čo vám napadne. Prioritne sa pri ňom počíta so skenovaním tváre, respektíve celej hlavy. No naskenovať môžete aj jedlo či iné predmety. Ak máte možnosť tlače na 3D tlačiarni, naskenované modely si na nej môžete aj vytlačiť. Tlač sa dá aj objednať online.

Poteší, že o svoje 3D výtvory sa môžete podeliť aj na sociálnych sieťach. Cez praktické online prostredie od Sony si každý môže objekt pozrieť z akéhokoľvek uhla. Po pár pokusoch zistíte, že vytváranie 3D predmetov je celkom jednoduché. Dobrý nápad! Môžete si tiež pozrieť video, zobrazujúce ako 3D skener (3D Creator) funguje a ako sme ho skúšali v redakcii.

No a ako je na tom Xperia XZ1 Compact po stránke energetickej? Telefón je napájaný batériou kapacity 2 700 mAh. Energiu vie využívať veľmi hospodárne. Záťažový herný test benchmarku GFX ukázal výdrž batérie cca 583 minút, čo je takmer 10 hodín(!). Veľmi dobrý výsledok, ktorý sa často nevidí.

Potvrdila ho aj reálna skúsenosť, keď po pol až trištvrte hodine hrania batérii ubudlo asi 5-8 % z kapacity. Pri bežnom používaní telefónu bez hier (niekoľko telefonátov, SMS-ky, prehliadanie internetu a nonstop synchronizácia troch účtov) som nemal problém vydržať bez nabíjania aj dva dni. V prípade núdze je možné využiť známe úsporné režimy STAMINA a Ultra STAMINA.

Nezabudnite, že dlhšej životnosti batérie dokáže výrazne pomôcť známa technológia adaptívneho nabíjania Qnovo. Ak telefón pravidelne nabíjate cez noc, Správca batérie zabezpečí jej nabitie najskôr na 90 % kapacity, potom nabíjanie pozastaví a zvyšok dobije krátko pred plánovaným odpojením nabíjačky. No ak budete telefón pripájať k nabíjačke nepravidelne, táto funkcia sa nebude môcť aktivovať.

Xperia XZ1 Compact si vás určite, tak ako mňa, získa nielen rozmermi, dizajnom a ergonómiou, ale predovšetkým výkonom, ukážkovo plynulým chodom systému Android 8.0, výdržou batérie, prednými stereo reproduktormi a čerešničkami ako 960 fps video či 3D skener.

Nesmieme opomenúť ani množstvo užitočných softvérových pomocníkov (Úvodné informácie, Asistent, Tipy, Šikovný čistič atď.). Konkurencia tomuto smartfónu nesiaha ani po päty. Preto si právom vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

Pozrite si aj vzorové fotografie, nasnímané smartfónom Sony Xperia XZ1 Compact:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.