Sony Xperia Tablet Z – najtenší 10-palcový tablet máme už v redakcii! Aký je?

Sony na februárovej výstave MWC 2013 v Barcelone predstavilo európsku verziu svojho 10-palcového Full HD tabletu pod názvom Xperia Tablet Z. Špičková výbava vo vodeodolnom tele s hrúbkou len 6,9 mm nenechá nikoho na pochybách, že Sony chce vstať z popola. Aký je však tento úhľadný kúsok v reáli?

 

Básniť nad špičkovou výbavou so štvorjadrom, 2 GB RAM-kou, výkonnou grafikou či kompletnými dátovými štandardmi nechcem. Tie si môžete pozrieť v tabuľke pod článkom. Zameriam sa však na to, aký je nový tablet Xperia Tablet Z v skutočnosti a čo táto tenká placka vo veľkosti menšej, ako kancelársky papier A4 prináša.

 Sony Xperia Tablet Z

Už na prvý pohľad je jasné, že Sony s dizajnovými výstrelkami poriadne šetrilo a stavilo na tzv. OmniBalance dizajn, ktorý bol predstavený už pri smartfóne Xperia Z. Prednú stranu tvorí obrovský 10,1-palcový displej s rozlíšením 1 920 x 1 200 pixlov, teda o čosi viac ako Full HD rozlíšenie. Ten je ukrytý pod odolným krycím sklom, ktoré siaha od okraja po okraj.

 Sony Xperia Tablet Z

Jediným výrazným prvkom je logo Sony, ktoré je však opäť vytlačené na krycej fólii, podobne ako to bolo v prípade smartfónu Xperia Z. Takže ak si novinku kúpite, nečudujte sa, že displej časom poškriabete, je to len fólia.

 Sony Xperia Tablet Z

V strede nad displejom je šošovka 2,2 Mpx webkamery, ktorá zvláda Full HD video. Zaujímavé je, že pogumovaný okraj okolo celého tabletu už tak nevyčnieva, ako v prípade Xperie Z, takže sa v ruke drží pohodlnejšie. Je to aj vďaka širokému rámu okolo displeja, bez ktorého by ste mali prsty neustále položené na dotykovom displeji. Displej má mať povrchovú úpravu proti odtlačkom prstov, no veľmi tomu neverím. Škoda, že pri tomto kúsku kryciu fóliu snímať nemôžem. Každopádne, na displeji vidieť každučký odtlačok a keďže je poriadne veľký, odtlačkov je po minúte používania ako maku.

 Sony Xperia Tablet Z

Našťastie aj Xperia Tablet Z je vyrobená tak, aby odolávala umývaniu, takže tak, ako svojmu smartfónu, aj tabletu môžem venovať rannú očistu. K dokonalosti mi chýba už len vodeodolný notebook a každé ráno by som mohol tieto high-tech hračky strčiť rovno do umývačky riadu…:) S odolnosťou voči vode súvisia aj kryty na konektoroch. V spodnej časti je ukrytý microUSB konektor, ale i slot na microSD kartu a micro SIM kartu.

Sony Xperia Tablet Z

 

V rohoch spodnej časti sú umiestnené aj stereo reproduktory, ktoré hrajú prekvapivo dobre a vôbec nevadí, že niektorý dlaňou zakryjete. Každý z nich má totiž otvory rovno dva! Druhá dvojica otvorov je totiž v pravej a ľavej stene.

 Sony Xperia Tablet Z

V ľavej stene je umiestnené aj výrazné tlačidlo ON/OFF a ovládanie hlasitosti, ktoré má síce tvar ako pri Xperii Z, no na pridávaní hlasitosti je malý výčnelok, takže ho bez problémov nahmatáte nielen po tme, ale v akejkoľvek polohe.

 Sony Xperia Tablet Z

Bohato vybavená ľavá stena obsahuje aj kryt 3,5 mm audio konektora a tiež malú LED diódku, ktorá informuje o stave tabletu (nabíjanie, zmeškané udalosti, vybíjanie…).

 Sony Xperia Tablet Z

Posledným prvkom na tejto strane je špecifický „otvorený“ konektor, rovnaký ako má Xperia Z. Aj tento slúži na jednoduché pripojenie k dokovacej stanici SGPDS5, ktorá našťastie nezavadzia ON/OFF tlačidlu. Na Slovensku ju však ešte nenájdete.

 Sony Xperia Tablet Z

Pravá strana je až na otvor reproduktora prázdna bez akýchkoľvek prvkov.

 Sony Xperia Tablet Z

Horná strana obsahuje nenápadný IrDA port, pomocou ktorého je možné ovládať zariadenia v domácnosti – TV, DVD, Blu-ray… Nastavenia starších zariadení (napr. náš starší JVC LCD TV tablet rozoznať nevedel) mu však robí zjavne problémy.

 Sony Xperia Tablet Z

Zadná strana už nie je z odolného skla, ale z matného plastu. V rukách sa Xperia Tablet Z vďaka tomu drží výborne, no ani matný plast nepomáha udržiavať odtlačky prstov mimo. Po chvíli používania je zamackaná aj táto časť.

 Sony Xperia Tablet Z

V pravom hornom rohu je pomerne veľká šošovka fotoaparátu, v strede sa hrdí názov XPERIA a pod ním NFC anténa na rýchle párovanie zariadení. Osobne by som ju uvítal skôr v hornej časti, ale voči gustu žiadny dišputát.

 Sony Xperia Tablet Z

Mimochodom, už som spomínal, že tablet je extrémne tenký a ľahký? Nie? Tak vedzte, že 6,9 mm znie málo, no ešte menej pôsobí v reáli. Tablet je dokonca tenší ako smartfón Xperia Z. Je vlastne najtenším tabletom na trhu… Aj hmotnosť necelého 0,5 kg je viac ako príjemná.

 Sony Xperia Tablet Z

Samostatnou kapitolou je displej, no k tomu stačí jediné slovo – nádhera! Aj keď nemá Retina rozlíšenie, Full HD je na 10,1” úplne postačujúce. Pixely voľným okom len tak jednoducho neuvidíte, obraz je navyše vylepšovaný procesorom Mobile BRAVIA Engine 2, ktorý každý obrazový výstup optimalizuje pre krajšie podanie farieb a lepší kontrast. Jedinou nevýhodou je TFT LCD panel, ktorý na ostrom slnku poriadne neuvidíte.

Sony Xperia Tablet Z

Ale aby to nebolo len o vzhľade a vonkajšej „kráse“, pozrime sa novinke do vnútra. Sony Xperia Tablet Z síce nemá najnovší OS od Google, no už po pár klikoch mi je jasné, že rýchlosť systému OS Android 4.1.2 s nadstavbou TimeScape je viac ako dostatočná. Po ešte pár ďalších klikoch a inštalácii 3DMark je to ešte jasnejšie, Xperia Tablet Z prekonáva aj Google Nexus 10. Viac však o systéme, celkovom správaní tabletu a jeho možnostiach až po teste, ktorý nájdete už o pár týždňov v novom vydaní TECHBOX 7-8/2013.

 Sony Xperia Tablet Z

 

Rozmery 266 x 172 x 6,9 mm, 495 g Displej 10,1“ TFT LCD (1 920 x 1 200 px), Gorilla Glass, Mobile BRAVIA Engine 2 Hardvér 1,5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro (4-jadrový), 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,3 GB dostupných), 8,1 Mpx Exmor R CMOS snímač, AF, Full HD video, HDR, 2,2 Mpx Full HD webkamera, microSDXC slot, LTE, HSPA+ (42 Mbps/5,76 Mbps) Wi-Fi a/b/g/n s DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, microUSB s MHL, GPS, gyroskop, digitálny kompas, magnetometer, IrDA port, 3,5 mm audio konektor, FM rádio, stereo reproduktory (S-Force Front Surround, Clear Audio+), IPX57 certifikácia, Li-Pol 6 000 mAh Softvér Android 4.1.3, Sony Socialife, Diaľkové ovládanie 

 Sony Xperia Tablet Z

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku