Sony Xperia M5 – stredná trieda s vlastnosťami vlajkovej lode

Koncom leta minulého roka Sony predstavilo nový model série M, Xperiu M5. Novinka prišla ako blesk z jasného neba, nikto ju nečakal, pretože ani nie pol roka predtým bola predstavená Xperia M4 Aqua.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • kvalitné a štýlové spracovanie
  • vodeodolnosť
  • slušný fotoaparát

Nevýhody

  • pomalé ostrenie
  • vyššia cena
  • šmykľavý povrch

Jednou vetou

Xperia M5 je slušne vybavený smartfón pre náročnejšieho používateľa. Za jej cenu si však kúpite vlajkovú loď renomovaného čínskeho výrobcu.

Sony Xperia M5 live 10

Tí, ktorí si kúpili model M4 Aqua v čase predstavenia Xperie M5, museli byť trochu nahnevaní, veď novinka priniesla zásadné vylepšenia. Našťastie to Xperii M5 trvalo na náš trh pomerne dlho a začala sa predávať len začiatkom februára.

RECENZIASony Xperia M4 Aqua: stojí málo a nebojí sa vody!

Sony Xperia M5 live 11

Na prvý pohľad sa síce mnoho nezmenilo, no pri používaní sú zmeny citeľné. Dizajnovo Xperia M5 vychádza z modelu M4, resp. dovtedajších vlajkových lodí série Xperia Z.

Na rozdiel od tejto série je však telo plastové. Tým nechcem povedať, že je menej luxusné či horšie spracované. Všetko perfektne lícuje, bočné strany sú uhladené a kryt slotov drží ako pribitý.

Voči spracovaniu tak nemám takmer žiadne námietky, možno len jednu k vystupujúcim okrajom bočného lemu.

Sony Xperia M5 live 20

Predná i zadná strana sú akosi utopené a okraje hrán tak ostré, že pri prehmatávaní telefónu v ruke nepríjemne škriabu dlaň a prsty.

Možno je to ale kvôli tomu, že bočný lem je extrémne klzký a bez tohto „zabezpečenia“ by telefón neustále padal z rúk. Novinka ma však prekvapila aj na dotyk, je taká akoby klzká. Pri pátraní som prišiel na to, že to môže byť spôsobené špeciálnym povrchom, ktorý zabraňuje zachytávaniu odtlačkov prstov.

Musím uznať, že ich je na tele vidieť menej, resp. nie sú také viditeľné, ako napríklad na mojej Xperii Z3. Chválim.

Sony Xperia M5 live 27

Ovládacie prvky sú v štýle modelu Z3+. Ikonické kruhové ON/OFF tlačidlo, ovládanie hlasitosti a dvojpolohová spúšť fotoaparátu na jednej strane, kryt slotov na SIM a microSD na druhej.

Musím pochváliť aj šuplíky pre tieto karty, konečne totiž nie sú z tenkého plastu, ale pevnejšieho kovu! Hoci Xperia M5 je odolná voči vode a prachu (IP68), nemá krytý ani microUSB, ani 3,5 mm audio konektor. Výborné.

Sony Xperia M5 live 21

Vlajkové lode zvykli mať tiež stereo reproduktory nad a pod displejom. Tak sa tvári aj Xperia M5. Problém je v tom, že reproduktor na hlasitý odposluch, resp. počúvanie hudby je v spodnej časti a je len mono.

Tenučké otvory nad a pod displejom ukrývajú len mikrofón a slúchadlo pre telefonovanie. Nad displejom je však ešte jedna zaujímavosť, ktorú u Sony vidíme prvýkrát – obrovská šošovka 13 Mpx webkamery so svetelnosťou f/2,2.

Sony Xperia M5 live 14

Vďaka nej dokáže na 13 Mpx snímač dopadnúť viac svetla, čo má za následok lepšie selfies. Teda takmer. Porovnal som si fotografie z prednej kamery s modelom Z3 a akosi mi výsledok prišiel lepší práve z nej. M5-ka má prirodzenejšie farby, ale sú akési vyblednuté, Z3 ich má zas saturovanejšie.

Výhodu tak vidím v tom, že fotografie z prednej kamery M5-ky si viete vďaka vyššiemu rozlíšeniu i vytlačiť, majú viac detailov a ani v postprocessingu ich nerozbijete tak, ako 2 Mpx zo Z3-ky.

Sony Xperia M5 live 17

Hlavný fotoaparát je taktiež úplnou novinkou. Ide o Exmor RS CMOS senzor s rozlíšením 21,5 Mpx. Nový snímač je uložený za optikou so svetelnosťou f/2,2 a ako prvý ponúka hybridný autofókus, teda kombináciu detekcie kontrastu a fázovej detekcie, ktorá sa používa v zrkadlovkách.

Slušné papierové parametre. V praxi je to však taká klasika. Fotoaparát spustíte podržaním spúšte aj zo zamknutého displeja a ak chcete plné rozlíšenie, musíte si zapnúť režim Manuálne.

Sony Xperia M5 live 25

V Superior Auto+ rozlíšenie nezmeníte, to je našťastie automaticky nastavené na 16 Mpx s pomerom strán 16:9, nie ako bývalo zvykom chabých 8 Mpx v minulosti. Xperia M5 ponúka HDR či digitálnu stabilizáciu obrazu aj vo foto režime, no ak zapnete jedno, vypne sa druhé a naopak.

To isté platí aj vo videu. Ultra HD video cez bežný režim nenatočíte, musíte si zapnúť špeciálny režim 4K video bez možnosti nastavenia čohokoľvek. Hoci má novinka hybridný autofókus, ostrenie jej trvá pomerne dlho. Od nového snímača som čakal výrazne viac. Možno za to môže stará fotoaplikácia. Ktovie.

Výsledky z fotoaparátu však nie sú až také zlé, ako možno máte pocit z opisu vyššie. Farby sú prirodzené, detaily ostré (pokiaľ ich správne zaostrilo).

Video je na tom podobne, no pri ňom by som sa ešte zastavil a opäť povedal, že mi tu chýba optická stabilizácia. Digitálny stabilizátor nedokáže vyrovnať všetky otrasy. Na fotkách to tak nevidieť, no na videu to je už značne viditeľné.

Sony Xperia M5 live 26

Čo sa týka hardvéru, aj tu Sony narobilo poriadne zmeny. 5“ IPS displej má Full HD rozlíšenie, procesor od MediaTeku bije s ôsmimi 64-bitovými jadrami na frekvencii 2,0 GHz a sekunduje mu až 3 GB pamäť RAM či grafika PowerVR G6200.

Na smartfón strednej triedy sú to veľmi slušné parametre. AnTuTu 3D ukázalo takmer 51 000 bodov, 3DMark ISU čosi cez 14 000 bodov. Pre zaujímavosť som pustil AnTuTu aj na Xperii Z3, ktorá získala 48 500 bodov.

Papierovo aj v praxi tak hardvér patrí k tomu lepšiemu. O nedostatok výkonu pri bežnej práci by som sa tak vôbec nebál, navyše 3 GB RAM vám vystačí minimálne na 2 roky svižného fungovania Androidu. Ten je v novinke vo verzii 5.1, novej verzie 6.0 sa ešte ani M5-ka nedočkala.

Sony Xperia M5 scr 25 Sony Xperia M5 scr 17

Systém je však stále stabilný, samozrejmosťou sú mini aplikácie v samostatnom okne, dvojstupňová info lišta potiahnutím prsta zhora nadol či bohaté nastavenia. Nechýbajú ani vlastné aplikácie od Sony.

Horšie je to s batériou, ktorá má síce väčšiu kapacitu, ako M4 Aqua, ale 2 600 mAh nie je pre náročnejší hardvér dosť. Pri aktívnom používaní sa tak pripravte na denno-denné nabíjanie.

Keď aj nie každý večer, tak určite na druhý deň doobeda už budete hľadať nabíjačku. Pri striedmom používaní a zapnutom STAMINA režime sa ale dostanete aj cez 2 dni, s Ultra STAMINA aj 3-4 dni.

Xperia M5 je slušne vybavený smartfón pre náročnejšieho používateľa. Za jej cenu si však kúpite vlajkovú loď renomovaného čínskeho výrobcu. Na druhej strane tá ale nebude vodeodolná a taká štýlová.

Sony Xperia M5

Cena 379,00 €
Veľkosť
145 x 72 x 7,6 mm, 142,5 g
Displej
5“ Full HD IPS (1 080 x 1 920 px, 441 PPI) Mobile BRAVIA Engine 2
Fotoaparát
21,5 Mpx Exmor R CMOS (ISO 3 200), hybrid AF, f/2,2, HDR, Ultra HD, 13 Mpx Full HD webkamera, f/2,2
Hardvér
MediaTek Helio X10 (8x 2 GHz), PowerVR G6200, 3 GB RAM, 16 GB, LTE Cat4 (150/50 Mbit/s), Wi-Fi, DLNA, BT 4.1, microUSB, NFC, microSDXC UHS, GPS/GLONASS, FM rádio, Clear Audio+, 2 600 mAh Li-Ion
Softvér
Android 5.1.1, Ultra STAMINA mód, Lifelog, Zjednodušená plocha
Cena
379,00 €

Komentáre k článku