Sony Xperia L2 – smartfónový základ bez zbytočností

Štatistiky dokazujú, že za smartfóny platíme čoraz väčšie sumy a za absurdné sumy dostávame funkcie, ktoré často vôbec nepotrebujeme. Na trhu sú našťastie lacnejšie smartfóny, ktoré poskytujú štandardnú výbavu a nemáte pri nich pocit, že o niečo prichádzate. Presne taká je aj Sony Xperia L2.

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • Pevná konštrukcia
  • USB-C
  • Výdrž batérie

Nevýhody

  • Snímač odtlačkov na zadnej strane
  • Zastaraný dizajn
  • Slabý selfie fotoaparát

Jednou vetou

Sony Xperia L2 je smartfón pre tých, ktorí si nepotrpia na zbytočných funkciách a od telefónu vyžadujú základnú výbavu s dobrou výdržou batérie.

Keď chytíte do ruky novú Xperiu L2, nič nenasvedčuje tomu, že tento telefón prišiel na trh v roku 2018. Relatívne masívne telo s hrúbkou 9,8 milimetra či hrubé rámčeky okolo 5,5-palcovej obrazovky sú dnes už aj v nižších triedach smartfónov prežité, no Sony si s týmto kúskom ide „starú školu“.

Nie je to úplne na škodu, Xperia L2 pôsobí v rukách skutočne pevne a odolne, aj keď oficiálne žiaden certifikát odolnosti nevlastní.

Telefóny Sony Xperia mali zvyčajne snímače odtlačkov prstov umiestnené v bočnom tlačidle na zapínanie. Xperia L2 ho má na zadnej strane, kde ho v poslednej dobe umiestňuje väčšina výrobcov.

Hoci je to vec zvyku, snímač by bol praktickejšie umiestnený, ak by bol pod displejom, kde je na tomto modeli nevyužité miesto. Ak ale opomenieme umiestnenie, snímač funguje spoľahlivo a telefón sa odomkne až na zanedbateľnú odozvu relatívne rýchlo.

Čo sa týka ostatných strán tela telefónu, na ľavej strane sa nachádza slot na microSD kartu a SIM kartu. Na vrchnej strane nájdeme 3,5-mm slúchadlový port a na spodnej strane USB-C port, vedľa ktorého je reproduktor.

Jeho umiestnenie nie je úplne ideálne, pretože pri hraní hier či sledovaní videa si budete musieť dávať pozor, aby ste ho nezakryli. Kvalita zvuku z tohto reproduktoru nie je najlepšia a na počúvanie hudby radšej siahnete po slúchadlách.

Čo je ale oveľa kvalitnejšie, je 5,5-palcový displej. Ten má síce rozlíšenie iba 720 x 1 280 pixelov, no farby vykresľuje kvalitne a to aj pri nepriaznivých pozorovacích uhloch. S kvalitou príjemne prekvapil aj zadný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a s clonou f/2.0.

Pri dobrom svetle dokážete s týmto fotoaparátom vytvoriť pomerne kvalitné zábery. Pri horšom osvetlení už potrebujete trochu pevnejšiu ruku, no s trochou praxe viete aj v takom prípade vytvoriť dobré zábery.

 

Predný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx už samozrejme tak kvalitný nie je, no jeho výhoda spočíva v 120-stupňovej optike. Tá sa hodí najmä na zachytávanie hromadných selfie fotiek, prípadne ak chcete na selfie fotke okrem seba zachytiť aj scénu za vami.

Smartfón poháňa čipset MediaTek MT6737T s 4-jadrovým procesorom Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz a grafickým čipom Mali-T720MP2. Operačný systém Android 7.1.1 má k dispozícii 3 GB operačnej pamäte. Je trochu škoda, že pri vydaní nie je operačným systémom Android Oreo. Pri bežnou používaní to ale nie je prekážka, pretože s verziou 7.1.1 spustíte všetky dostupné aplikácie a systém beží plynulo.

Záseky či spomalenia nenastávajú ani pri hraní náročnejších hier. V čase písania tejto recenzie AnTuTu zmenilo bodový systém, pričom podľa starého systému dosiahla Sony Xperia L2 skóre 37 666 bodov a podľa nového bodovacieho systému iba 13 835 bodov. V 3D benchmarku Ice Storm Extreme Xperia L2 získala 4 221 bodov.

V čom smartfóny z rodiny Xperia vynikajú, je výdrž batérie. Sony Xperia L2 má nevyberateľnú batériu s kapacitou 3 300 mAh, s ktorou pri nie veľmi náročnom používaní vydržíte na baterke s prehľadom aj dva dni. Ak ale pôjde do tuhého, zapnúť si môžete režim STAMINA, ktorá vypne menej dôležité funkcie a percentá batérie vďaka tomu ubúdajú pomalšie.

V najhoršom prípade máte k dispozícii režim Ultra STAMINA, ktorý telefón reštartuje do špeciálneho módu, v ktorom máte k dispozícii len základné funkcie. V tomto režime by mal telefón vydržať niekoľko dní, no vzhľadom na dĺžku zapožičania sme nemali ten luxus otestovať to. Obrovským plusom je určite nabíjanie cez USB-C port, vďaka čomu môžete telefón nabíjať akoukoľvek nabíjačkou s touto koncovkou.

Sony Xperia L2 sa na nič nehrá. Nenájdete tu žiaden duálny fotoaparát, tenké rámčeky, bezdrôtové nabíjanie a stále je tu slúchadlový jack. Je to prekážka? Pre väčšinu ľudí je to naopak výhoda. Vďaka tomu si Sony Xperia L2 drží relatívne príjemnú cenu 149 €, za ktorú dostanete základnú výbavu. Pravdou ale je, že za rovnakú cenu sa na trhu nájdu aj zaujímavejšie kúsky, ktoré okrem parametrov ponúknu určite aktuálnejší dizajn.

Pozrite si aj ukážkové fotky, nasnímané smartfónom Sony Xperia L2:

Sony Xperia L2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Sony Xperia L2

Cena 149,00 €
Veľkosť
150 x 78 x 9.8 mm, 178 g
Displej
5,5” IPS, 720 x 1 280 pixelov, 267 PPI, 16:9, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát
1/3,1" 13 Mpx, f/2,0, LED, 1080p/30 fps, 1/4" 8 Mpx, f/2,4, 1080p
Hardvér
MediaTek MT6737T, 4-jadrový 1,5 GHz Cortex-A53, Mali-T720MP2, 3 GB RAM, 32 GB ROM, microSD do 256 GB, LTE, GPS, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX, Wi-FI 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, snímač odtlačkov, USB-C, 3,5-mm jack, 3 300 mAh batéria
Softvér
Android 7.1.1
Cena
149,00 €

Komentáre k článku