Sony Xperia 5 – konečne pozitívne prekvapenie z Japonska

Sony na kompaktnú verziu vlajkovej lode nezanevrelo, no už v názve nenesie názov Compact. Sony Xperia 5 je zmenšenina, ale veľmi príjemná a za mňa ide o prekvapenie roka od Sony.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • príjemné rozmery a hmotnosť
  • vydarený fotoaparát
  • cena
  • slušná výdrž

Nevýhody

  • v čiernej vidieť každý odtlačok
  • zle umiestnený fotoaparát
  • chýba 3,5 mm audio port
  • chýba bezdrôtové nabíjanie

Jednou vetou

Sony Xperia 5 je mňa príjemným prekvapením. Po rokoch mám v ruke tenký Sony smartfón s veľmi dobrou výbavou, vrátane fotoaparátu, slušnou výdržou a pomerne priaznivou cenou.

Dizajn Sony Xperia 5 a Xperia 1 je takmer identický. Keby ste ich nepostavili vedľa seba, môžete mať problém rozpoznať, ktorý je ktorý. Minimálne pri pohľade na prednú stranu. Na nej nie je vo vypnutom stave vidieť takmer nič. Sony si na prednú stranu nedalo ani svoje logo, hoci miesta nad a pod displejom je pomerne bohate. Vidieť je prakticky iba šošovku webkamery a výrez pre reproduktor.

Celú prednú i zadnú stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass 6, ktoré ale nie je vôbec problém poškriabať. Stále sa tak divím, ako toto môže byť odolné sklo a či je to iba vecou testovacích kusov, alebo sa to objavuje aj v tých reálnych. Ak máte podobné skúsenosti, dajte nám vedieť v diskusii.

Ani bočné strany telefónu nie sú ničím výnimočné, z pohľadu na Xperiu 1. Sú na 99% identické. Rozdielny je len dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a fakt, že slot n dve SIM karty alebo SIM a microSDXC je na bočnej a nie na hornej strane.

Osobne mi ale stále prekáža, že Sony oddelilo ON/OFF tlačidlo a snímač odtlačku prsta. Na pravej strane je tak dvojtlačidlo hlasitosti, snímač odtlačku prsta, ON/OFF tlačidlo a spúšť fotoaparátu. Našťastie funguje, že snímaču sa stačí dotknúť a smartfón sa odomkne. Nanešťastie, asi iba pre mňa na celom svete, snímač nie vždy zachytí odtlačok jedného či druhého prsta. Neviem ale prečo, taký snímač na MacBooku nikdy s mojimi odtlačkami problém nemá. To isté mi ale robí aj Xperia 1, ktorá tiež s radosťou ignoruje odtlačok v tých najnevhodnejších chvíľach.

Zadná strana je najväčším rozdielom oproti modelu Xperia 1. Neviem celkom prečo, no Sony v tomto prípade presunulo trio šošoviek k ľavej časti hornej strany. Síce to v zásade vadiť nemusí, no keď si všimnete na fotografiách odfotenú aj časť prsta, také pozitívne to už nebude. Umiestnenie v strede v štýle Xperie 1 je určite praktickejšie.

Spracovanie smartfónu je, ako býva u Sony zvykom, ukážkové. Mierne otravný môže byť povrch, ktorý sa v rukách celkom šmýka, ale vďaka rovine a mierne vytŕčajúcemu fotoaparátu sa z predmetov už tak nešmýka ako napríklad Xperia XZ3 a podobné zaoblené modely.

Telo je, samozrejme, utesnené voči vode a prachu (IP68). Voči pádom ale odolné nie je. Bočné kovové časti môžu pomôcť, no tvrdý pád na betón či iný tvrdý povrch prežiť sklá nemusia.

Pre mňa osobne je ale najväčším pozitívom veľkosť. Sony Xperiu 1 používam už dlhodobo, no v jej prípade mi prekáža jej výška. Tú vo vrecku nohavíc cítiť a pri každom usadnutí si ju radšej z vrecka vyberiem, nech netlačí. V prípade Xperie 5 je ale výška taká ideálna. Navyše displej s pomerom strán 21:9 vie zobraziť pomerne veľa obsahu na výšku. Iný význam v ňom nevidím.

Hoci ide o výborný AMOLED displej s podporou HDR BT.2020 či 100% pokrytím DCI-P3 a ani Full HD+ rozlíšenie nie je zlé, na sledovanie filmov by som iba 6,1 cm displej využíval veľmi ťažko. Skôr si ho viem predstaviť v prípade hier. Do VR okuliarov je displej zas už príliš slabý, pri tak krátkej vzdialenosti by boli pixle už celkom viditeľné.

Práve displej je jedným z najväčších rozdielov oproti Xperii 1. Tá ho má, logicky, väčší, ale aj s vyšším rozlíšením (1 644 x 3 840 px). Druhým veľkým rozdielom kvôli veľkosti tela je aj batéria. Tá v Xperii 5 má „len“ 3 140 mAh, no prax ukázala, že na celý deň bežného používania plne stačí. Dokonca dokáže zvládnuť aj dva dni používania, ak obmedzíte sledovanie videí či hranie náročných hier.

Sony sa chváli aj rýchlonabíjaním, no na dnešnú dobu je 18 W pomerne bežné a stretávame sa už aj s podstatne rýchlejšími možnosťami nabíjania. Škoda však, že Xperia 5 nemá bezdrôtové nabíjanie, no to nemá ani Xperia 1. Prečo, to je otázne, veď oba modely majú sklo a nie kov na zadnej strane.

Displej je jednou z pých Xperie 5. Rozlíšenie Full HD+ síce nie je najvyššie na svete, ale OLED displej podporuje HDR obraz a reprodukuje 100% farieb DCI-P3. Pomer strán 21:9 je vraj ideálny na filmy, no neviem si predstaviť na maličkom displeji pozerať ani len seriál, nie to ešte celovečerný film. Navyše kvalita zvuku Xperie 5 nepatrí k tým najlepším, ani keď sa v špecifikácii hrdí Dolby Atmos.

Displej 21:9 je teda špecifický a vo svete smartfónov unikát, ktorým vie Sony vytŕčať z davu. Poteší však aj funkcia allways-on (Ambientné zobrazenie), ktorú je možné čiastočne nastaviť.

Pre Sony smartfóny je unikátny aj postranný panel (Bočný snímač), ktorý som ale po dni používania (alebo skôr lezenia na nervy) vypol. Možno v ňom ale niekto nájde obľubu.

Operačný systém Android vo verzii 9.0 je takmer čistý. Minimálnu nadstavbu pripomínajú iba aplikácie od Sony a mierne upravené nastavenia. S čipsetom Qualcomm Snapdragon 855 a 6 GB RAM Xperia 5 nemala najmenšie problémy. V benchmarkoch dokonca prekonávala Xperiu 1, zjavne aj vďaka slabšiemu displeju, čím sa grafika tak nezadýchala.

ZDROJ | Sony

Plusom zmenšenej vlajkovej lode je fakt, že fotoaparát ostal zachovaný. Len ho japonský výrobca mierne posunul. To je trošku na škodu, hoci o zakrytí optiky prstom vás informuje samotná fotoaplikácia, nie však vždy korektne.

Aplikácia je o čosi lepšia ako v starších Xperiách, ponúka i čiastočné manuálne funkcie, no stále napríklad v nej nenájdete fotenie do RAW. Pritom cez appku Cinema Pro je možné natáčať videá v surovom formáte.

Veľkým plusom ani nie je tak použitie trojitého fotoaparátu, ako fakt, že dve z troch optík sú konečne stabilizované. Cítiť to hlavne v nočných záberoch, ale aj v akčnejších snímaniach. Aj počas takého kráčania. Počas natáčania videa ale funguje iba digitálna stabilizácia.

Potešilo ma tiež zaostrovanie na oko (Eye AF). Akonáhle Xperia 5 vidí tvár človeka, snaží sa zaostrovať na oko. Tak to robia profesionálne aparáty. Výsledok je potom často veľmi vydarený. Vydarené sú aj samotné zábery počas pekného i horšieho počasia, v šere i úplnej tme. Sony sa konečne po rokoch dostáva so svojimi fotoaparátmi v smartfónoch na úroveň konkurencie, dokonca ju v niektorých situáciách aj predbieha.

Veď posúďte sami, ako vyzerajú (nijako neupravné) zábery z novej Xperie 5… Zábery sú v plnej veľkosti, pre ich zobrazenie stačí ktorýkoľvek obrázok otvoriť v novom okne alebo tabe.

Klasický (26 mm) a širokouhlý (16 mm) záber:

Nočné zábery:

Oficiálna cena novinky je 799 €, no v uvádzacej akcii je k nej možné získať plne bezdrôtové slúchadlá Sony WF-1000XM3 s cenou takmer 250 €. Mať teda špičkový top-end smartfón, ktorý sa od vlajkovej lode líši iba detailami, za cenu okolo 550 € je výborné. Za tú cenu totiž nekúpite ani čínsky top-end. Aktuálne je ale možné Xperiu 5 kúpiť aj mimo tejto akcie s cenou okolo 150+ € nižšou, ako je oficiálna predajná cena.

Kladne hodnotím aj rozmery, ktoré mi prídu podstatne lepšie, ako v prípade Xperie 1. Plusom je pre mňa osobne aj zachovanie  hardvérovej spúšte a použitie rovnakého fotoaparátu, aký ponúka Xperia 1. Ten som nedávno skúsil v priamom porovnaní s full-frame zrkadlovkou a nedopadlo to vôbec zle. Zle nedopadol ani v megasúboji letných vlajkových lodí, kde skončil tretí. Xperia 5 je tak jeden z najvydarenejších smartfónov Sony, aké si môžete kúpiť za posledné roky.

Sony Xperia 5

Cena 799,00 €
Veľkosť
158 x 68 x 8,2 mm, 164 g
Displej
6,1“ OLED Full HD+ (1 080 x 2 520 px, 537 PPI), 21:9, Triluminos s X1 for Mobile, HDR, BT.2020, DCI-P3, Gorilla Glass 6
Fotoaparát
1/2,6” 12 Mpx Exmor RS CMOS, 26 mm, f/1,6, OIS + 1/3,4” 12 Mpx CMOS, 16 mm, f/2,4, EIS + 1/3,4” 12 Mpx CMOS, 52 mm, f/2,4, OIS, BIONZ X, Eye-AF, 4K Ultra HD HDR, (60 fps), CineAlta 21:9, HD (960 fps), SteadyShot 5-osová EIS, 8 Mpx Full HD webkamera, f/2,0
Hardvér
Snapdragon 855, Adreno 640, 6 GB RAM, 128 GB UFS, LTE Cat19 (1,2 Gbit/s), Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB-C (USB 3.1), NFC, microSDXC UHS (do 512 GB), GPS/GLONASS, Hi-Res Audio, Dolby Atmos, DSEE HX, stereo repro, snímač odtlačku prsta, 3 140 mAh Li-Ion Smart STAMINA, Qnovo Adaptive Charging, Battery Care, 18 W USB PD, vode odolnosť (IP68), Dynamic Vibration System, PS4 Remote Play, Game Enhancer
Softvér
Android 9.0 Pie, Music, Album, Movie Creator, AR Effect, Xperia Lounge, Cinema Pro
Cena
799,00 €

Komentáre k článku