Sony BRAVIA X83C – prvá Ultra HD TV s Androidom

ZDROJ | Sony

Konečne na test dorazila Ultra HD telka s operačným systémom Android. Model X83C (KD-43X8307C-SAEP) od Sony sme dostali v najmenšej predávanej uhlopriečke, no o to bol obraz jemnejší a detailnejší. Na 43“ (cca 109 cm) Ultra HD TV je to v prepočte až 102 PPI.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • špičkový a jemný obraz
  • množstvo funkcií
  • Android OS

Nevýhody

  • pomalšie spúšťanie TV
  • zatiaľ obmedzený obchod s aplikáciami
  • priemerný zvuk

Jednou vetou

Sony BRAVIA s Androidom je zaujímavým spestrením trhu smart TV zariadení. Jednoduchosť používania je super, prepojenie so smartfónom ešte lepšie.

Sony BRAVIA X83C 7
ZDROJ | Sony

Po stránke dizajnu novinke nemám čo vyčítať, až na jej hrúbku. Tá je v najhrubšej spodnej časti až 6 cm. Páči sa mi však tenký strieborný rám okolo displeja, ktorý novinke dodáva punc luxusu.

Elegantný je aj stojan z jedného kusu ohnutej chrómovanej ocele. Vpredu tvorí celok, vzadu z neho idú dve nožičky. Nová BRAVIA X83C svoj pôvod nezaprie aj vďaka „oku“ v strede pod logom, ktorého funkčnosť si môžete upraviť.

Sony BRAVIA X83C 8
ZDROJ | Sony

Sklamaním je, že v balení TV je len klasické diaľkové ovládanie. Vďaka OS Android si však diaľkové môžete spraviť z akéhokoľvek smartfónu alebo tabletu vďaka appke Android TV Remote Control priamo od Google. Získate tým aj pohodlnú QWERTY klávesnicu, no máte možnosť si prepnúť aj na touchpad.

Sony BRAVIA X83C 0
ZDROJ | Sony

Novej BRAVII nie je ani po stránke hardvéru prakticky čo vytknúť. Displej s rozlíšením 3 840 x 2 160 pixlov podáva vynikajúci obraz. Tomu pomáha množstvo systémov a samozrejme nový 4K X1 procesor, ktorý z akéhokoľvek zdroja (ideálne HD a vyššie) vytvára Ultra HD obraz.

https://www.youtube.com/watch?v=iyR4kqDi8EY

Svoju prácu výborne odvádzajú aj technológie ako Noise Crusher, Flat Area Detection a Super Resolution. Edge LED podsvietenie LCD displeja vie pomerne slušne pracovať s dávkovaním svetla, čierna vie byť černejšia, ako kedysi, no OLED či plazma to stále nie je.

Po zvukovej stránke mohla byť na tom novinka aj lepšie, ClearAudio+ s DSEE sa síce snaží pomôcť, ale z dvojice 10 W reproduktorov toho aj tak veľa nevydoluje. Stredy a výšky sú fajn, no chýbajú tu akékoľvek hĺbky.

Pre lepší zážitok z filmov odporúčam dokúpiť aspoň 2.1ch systém. Potešili ma aj široké možnosti káblového i bezdrôtového pripojenia. Samozrejmosťou je niekoľko HDMI konektorov, optický audio výstup a USB konektory čítajúce aj NTFS disky.

Sony BRAVIA X83C 12
ZDROJ | Sony

 

Hlasové vyhľadávanie funguje aj v slovenčine. Ideálne riešenie pre YouTube, nie je však 100%-tné.

To hlavné, prečo nová BRAVIA prišla do redakcie na test, je však operačný systém Android vo verzii 5.0. Nečakajte ale rozhranie ako v smartfóne či tablete, toto je celkom iné.

Sony BRAVIA X83C 15
ZDROJ | Sony

Úvodná obrazovka je zložená z viacerých horizontálnych sekcií. V prvej máte aktuálne novinky z vašich aplikácií alebo YouTube, pod ňou sú Vybrané aplikácie, nižšie sú všetky možné vstupy, ďalej Aplikácie, ktoré ste si nainštalovali, i tie, ktoré sú v TV automaticky.

Ide napríklad o YouTube, Google Play obchody, multimediálne appky od Sony (Video, Hudba, Album). Pod nimi je navyše sekcia Games, a následne už len nastavenia TV.

Prechádzanie menu je rýchle a intuitívne, počas testu som prakticky nikdy nezaznamenal, že by sa systém zasekol či úplne zamrzol. Od Androidu v TV ale nečakajte, že si doňho nainštalujete všetky aplikácie, ktoré používate v smartfóne či tablete.

Sony BRAVIA X83C 16
ZDROJ | Sony

V tomto je systém obmedzený. Na výber máte kvantum hier a doplnkových multimediálnych aplikácií, no pracovné aplikácie tu nenájdete žiadne. Škoda, aspoň také Google dokumenty, Google Drive či Google Fotky by som tu osobne čakal automaticky.

Takto všetko musíte riešiť cez Google Cast. A to trvá, hlavne doostrovanie.

Sony BRAVIA X83C 17
ZDROJ | Sony

Sony BRAVIA s Androidom je zaujímavým spestrením trhu smart TV zariadení. Jednoduchosť používania je super, prepojenie so smartfónom ešte lepšie. Už dávno som nevidel TV, alebo aj naopak smartfón, ktoré vedia tak výborne spolupracovať. S cenou mierne nad tisíc eur už Ultra HD telka nie je až taká nedostupná, ako pred pár rokmi. Až na niekoľko múch tak novinku môžem odporučiť.

Sony BRAVIA X83C 10
ZDROJ | Sony

 

Sony BRAVIA X83C

Cena 899,00 €
Veľkosť
961 x 568 x 60 mm, 11,8 kg (bez stojanu)
Displej
43” (108 cm) LCD, 3 840 x 2 160 px, Edge LED podsvietenie, Motionflow XR 900 Hz, dynamické ovládanie podsvietenia
Hardvér
4K procesor X1, 4K X-Reality PRO, Advanced Contrast Enhancer, Noise Crusher, Flat Area Detection a Super Resolution, 2x 10 W, S-Force Front Surround, DSEE, ClearAudio+, Dolby Digital Plus/Pulse, 2x DVB-T, DVB-C, 2x DVB-S, CI+, 4x HDMI s HDCP 2.2, 1x D-Sub, SCART, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0 (aj NTFS), Ethernet, komponentný a kompozitný vstup, PCMCIA, analógový a optický audio výstup, 2x 3,5 mm audio výstup, Wi-Fi s DLNA, Wi-Fi Direct, Bluetooth, BRAVIA Sync, spotreba 100 kWh/rok
Softvér
Android 5.0, Google Cast, Google Play, Opera, záznam na pevný disk
Cena
899,00 €

Komentáre k článku