Slnečné okuliare G1 s bone conducting reproduktormi – nevyužitý potenciál

Slnečné okuliare na počúvanie hudby by mohli byť skvelým letným gadgetom. Nanešťastie však ponúkajú priemerný zvuk, ktorý počuje celé vaše okolie.

Naše hodnotenie

45%
0 100

Výhody

  • štýlový dizajn
  • jednoduché ovládanie

Nevýhody

  • nekvalitný zvukový prejav
  • neprimeraná cena

Jednou vetou

Slnečné okuliare s bone conducting reproduktormi sú síce štýlové, no to je asi tak všetko, keďže nekvalitný zvuk a vysoká cena ich skutočne nezachraňuje.

Slnečné okuliare so zabudovanými reproduktormi znejú na prvý pohľad možno ako dobrý nápad, no len do chvíle, keď zistíte, že zvuk je otrasný a počujú ho všetci naokolo.

Bone conducting technológia sa objavila pred pár rokmi ako užitočná pomôcka, ktorá umožní počúvať hudbu a zároveň okolité prostredie, keďže prenos hudby nevyžaduje vkladanie slúchadiel do uší.

Aj preto vznikli špeciálne slúchadlá, ktoré si iba priložíte do oblasti okolo spánkov a uší a môžete v nich športovať či prípade pracovať s tým, že počujete, keď na vás niekto hovorí alebo keď idú okolo vás autá. Zároveň je výhodou, že ak je technológia dobre implementovaná, hudbu počujete iba vy a nie vaše okolie.

Keď sme pred dvomi rokmi písali o slnečných okuliaroch Zungle z Kickstarteru, potešil som sa, že sa jedná o vynikajúci nápad, ako prepojiť zaujímavú technológiu bone conducting a okuliare. Aj preto ma potešili špeciálne slnečné okuliare G1, ktoré mali presne túto technológiu využívať. Realita však je (žiaľ) iná.

Pozrite siZUNGLE – štýlové okuliare s reproduktormi priamo do lebky

Po dizajnovej stránke sa jedná o celkom štýlové slnečné okuliare „Ray-Banovského“ typu. Rozdielom je trochu nevkusná hrubá bočná časť, kde nájdeme ovládanie a samotné reproduktory.

V balení sa okrem nabíjacieho kábla nachádza aj šikovné puzdro, ktoré viete zložiť keď ho práve nepoužívate, a tiež štuple do uší v prípade, keď nechcete byť pri počúvaní hudby rušený okolitými zvukmi.

Samotné spárovanie cez Bluetooth zvládnete do pár sekúnd a výhodou je, že na okuliaroch sú iba dve tlačidlá, ktoré slúžia na ovládanie hlasitosti a zároveň a na zapnutie/vypnutie a párovanie. Na správne fungovanie okuliarov je nutné ich nabiť. Tento proces trvá približne dve hodiny.

Pozrite siOakley Radar Pace – smart okuliare s Intelom

Poďme na samotný audio zážitok, ktorý, ako ste pravdepodobne zistili z titulky a hodnotenia, nie je ideálny a nie je ani priemerný. Je vyslovene zlý. Prirovnať by sa to dalo k starým tranzistorom, ktoré pri skladbách s výškami začali nepríjemne rezonovať. To je presne prípad týchto okuliarov, kde tú rezonanciu cítite priamo na hlave.

Z počúvania hudby sa tak stáva už po malej chvíľke nepríjemný zážitok. Kľudne vás môže rozbolieť hlava, tak ako mňa. Najväčším kameňom úrazu navyše je, že hudbu počuje aj vaše okolie, takže na súkromné počúvanie hudby v MHD alebo na ulici môžete zabudnúť. Budete vyzerať čudne.

Pozrite siIntel Vaunt – smart okuliare, za ktoré sa nemusíte hanbiť

Slnečné okuliare G1 sa dajú ako tak počúvať, keď máte zníženú hlasitosť a nepočúvate nejaké rockové sóla alebo skladby, kde sú výrazné basy. Vtedy sa bočné bone conducting moduly nerozvibrujú a zážitok je znesiteľnejší.

Musím tiež dodať, že audio zážitok sa o niečo zlepšil, keď som si dal aj pribalené štuple do uší, no v tomto prípade sa trochu stráca význam slnečných okuliarov s technológiou bone conducting. Keď máte zapchaté uši a svoje okolie nepočujete, je lepšie v takom prípade nosiť klasické štuplové slúchadlá, ktoré vám dajú niekoľkonásobne kvalitnejší hudobný zážitok.

Jediné, čo na okuliaroch celkom dobre funguje, je dotykové ovládanie na bočnej strane. Stačí, aby ste sa dotkli bočnej hrany, prípadne posunuli prst jedným alebo druhým smerom a okuliare zastavia alebo prepnú na ďalšiu/predchádzajúcu skladbu.

Pozrite siToshiba má smart okuliare, sú však trochu iné ako Google Glass

Slnečné okuliare tiež podporujú ovládanie hlasom či prijímanie telefonátov. V prípade, že váš smartfón podporuje hlasovú asistentku, môžete okuliare využiť na komunikáciu s ňou. Okuliare sa tiež dajú využiť na športové tréningy, kde vám virtuálny tréner hovorí, koľko máte prejdených kilometrov alebo iné údaje. To však závisí od konkrétneho športu. Na bicykli sa dajú okuliare využiť, no pri behaní je ich nosenie nepraktické.

Testovaná novinka ma žiaľ nepresvedčila. Miesto toho, aby bola naplno využitá bone conducting technológia a aby výrobca prišiel s dostupným gadgetom ideálnym na letnú sezónu, prišiel s výrobkom, ktorý ponúka nekvalitný hudobný zážitok a jediné, čo okuliare zvládnu dobre je, že vaše oči ochránia pred slnkom. V takom prípade však cena 99 eur nie je ideálna, ide o nevyužitý potenciál.

Slnečné okuliare s Bluetooth slúchadlami G1 si môžete zakúpiť v sieti predajní spoločnosti MP3.sk.

Komentáre k článku