Top akcie: chcete byť pilot v Star Wars či lovec démonov v Devil May Cry 5 SE?

ZDROJ | Xbox

Nové konzoly prinášajú nové hry a možnosť hrať aj tie minulé v lepšej kvalite. Táto dvojica titulov sa na Xbox Series X či PlayStation 5 vypína k parádnemu výkonu, má mnohé benefity a špičkovú grafiku. Dá sa oceniť aj na starších konzolách, ale čím vyšší výkon, tým ho viac cítiť. Obe hry sa radia medzi výborné akčné hity.

ZDROJ | Xbox

Star Wars: Squadrons (Xbox Series, PS5, PS4, Xbox One, PC)

Nová hra z prostredia Star Wars poteší fanúšikov, ktorí si v tomto univerze cenia najmä vesmírne bitky. Posadí vás do kokpitu viacerých lietadiel a pošle vás bojovať do veľkého vesmíru, kde nájdete mnohé základne, tuhé letky nepriateľov či nebezpečné územia. A aby ste neboli jednostranne zameraní, vyskúšate si pilota Impéria, aj Rebelov (dnes už budujúcich Novú republiku).

Star Wars: Squadrons sa odohrávajú po šiestej časti filmovej ságy – autori mali veľké pole pôsobnosti, kde sa rozhodli vložiť príbeh prebiehajúcich bojov. Tešiť sa môžete na rôzne planéty, miesta a záťahy. Hoci príbeh nie je nezabudnuteľný, je to skôr vhodný doplnok do série – už minulý herný pokus Jedi Fallen Order vás držal dlhšie v napätí. Tu sa dej rýchlo mení (aj vďaka zmene postáv) a skôr slúži ako tmel medzi misiami.

Základ je, aby ste mali o čo bojovať, mohli dostávať rozmanité úlohy. Striedajú sa tu tajné projekty, otázky morálky i spôsob víťazstva. Či sa medzitým ukáže, že Impérium tlačí na pílu alebo sa Rebelom podarí vytiahnuť nečakaný ťah v správnej chvíli, to sú skôr také osvedčené triky ako zo seriálu, ale dejové pozadie neuškodí.

Kampaň obsahuje 14 misií, trvá cca 8 až 10 hodín a je dostatočne bohatá, aby ste si ju aspoň raz užili naplno. Viaceré misie totiž začínajú nenápadne a v priebehu sa mení ich náplň, súbor cieľov a držia vás v napätí až do konca. Nestačí iba lietať z bodu A do bodu B, zostreliť päť nepriateľských lietadiel a ísť do bodu C, Squadrons majú trošku väčšie ambície a vďaka striedaniu oboch pilotov v akcii si udržiavajú sviežosť v celej dĺžke. Raz útočíte na veľké krížniky, inokedy musíte niečo brániť a nechýbajú ani nájazdy na reaktory ako vo filmoch.

ZDROJ | Xbox

Ovládanie je intuitívne. Sadnete do kokpitu, učíte sa zrýchľovať, orientovať v 360-stupňovom priestore, mieriť a strieľať. Všetko sa deje v solídnom tempe, ak bojujete proti 3-4 protivníkom, už vám príde vhod aj prepínanie cieľov jediným tlačidlom. Niekedy sa môžete skryť a páliť z úkrytu, hoci tí druhí sú stále v pohybe.

Výborné je, že sa nestratíte a dobre zvolený interface vás vedie k cieľom, môžete si označiť nepriateľov. Spočiatku musíte vstrebať, že pod vami a nad vami nič nie je, s jedinou výnimkou – keď lietate nad obrovskou základňou a zostreľujete pozemné ciele, vtedy máte pocit, že z jednej strany vás čosi limituje.

Každý model sa pilotuje trošku inak a má iné silné stránky: zbrane, obranu či konštrukciu. Ak sa rozhodnete vložiť body do konštrukcie, získate lepšiu rýchlosť a zrýchlenie. Ak pôjdete do zbraní, môžete ich mať silnejšie a dlhšie vydržia páliť, kým sa prehrejú. A ak chcete obranu, posilníte si štíty a vydržíte dlhší čas pri náletoch.

Podobne ako vo filmoch či seriáloch sa môžete zahrať, že niekedy všetko presuniete do motora a získate veľké zrýchlenie alebo sa rozhodnete ostať bojovať a oceníte palebnú silu. Osobne som išiel zhodne po všetkých vlastnostiach a je to zlatá stredná cesta, ktorá vás tiež nezradí, lebo aj dlho vydržíte, aj môžete strieľať. Ale sú misie, kedy je vyššia palebná sila vítaná alebo aj lepšie štíty – môžete experimentovať.

Čo je dôležitejšie, v kampani si potrebujete osvojiť mechanizmy a pravidlá, aby ste boli čo najlepšie pripravení do multiplayeru. Základom sú boje 5 na 5, pričom v skvadre sú zastúpené rôzne triedy: fighter (akčná), bomber (ťažkotonážna), interceptor (slabší, ale najrýchlejší) a podporná (nebojuje toľko, skôr dopĺňa muníciu či kryje spoločníkov). Líšia sa aj letúne u každej strany, TIE Fighter nemá také silné štíty, ale lepšie sa ovláda, X-Wing u rebelov je pomerne vyrovnaný.

Boje 5 na 5 prebiehajú v režime Dogfight a vyhrá tím, ktorý ako prvý skolí 30 cieľov resp. má viac na konci časového limitu. Fleet Battle je pestrejší mód, lebo každý tím má hlavnú loď, dva krížniky a snaží sa chrániť svoju časť flotily. Do toho páli jedna letka proti druhej, je to parádna akcia.

ZDROJ | Xbox

Star Wars: Squadrons je výborná akčná hra a na každej platforme vám ponúkne čosi iné. Na PS4 ponúka VR podporu v plnej paľbe – môžete si zahrať všetkých 14 misií vo VR a je to unikátny zážitok. Ak zvolíte next-gen verzie (PS5/Xbox Series X), získate lepšie svetlá, vyššie rýchlosti a krajšiu grafiku, ktorá siaha až po 4K rozlíšenia. Tou najlepšou platformou sa zatiaľ javí Xbox Series X, ktorá zvláda 120 fps i špičkový vizuál.

Napokon treba Star Wars: Squadrons pochváliť aj za to, že je to stále žijúci titul a EA doň pridáva vylepšenia, nové mapy a postupné aktualizácie majú zmysel. A už od prvého dňa sa predáva za nižšiu cenu – pre fanúšikov Star Wars sa dá rozhodne odporúčať.

Prečo kúpiť?

Výborné ovládanie a pocit z vesmíru, rozličné náplne misií, kampaň za dve strany, rôzne bojové lietadlá, lepšia cena, VR podpora

Prečo nekúpiť?

Priemerný príbeh, málo multiplayer módov

Distribútor: Electronic Arts
Cena: 25-40 EUR

ZDROJ | Xbox

Devil May Cry 5 SE (Xbox Series, PS5)

Rok a pol po uvedení parádnej akcie Devil May Cry 5 prichádza jej špeciálna verzia – a rovno na najnovšie konzoly, aby ste si ju mohli užiť v lepšom rozlíšení, rýchlejšími časmi nahrávania aj štipkou nového obsahu. Ak už DMC 5 máte či dobre poznáte, nedostanete tak veľa – novú hrateľnú postavu, ktorá zmení možnosti prechádzania kampane. Ale ak ste tento titul úplne minuli, môže byť jedným z najlepších na nové konzoly.

DMC 5 je diabolsky rýchla akcia, mieša bláznivé japonské nápady a rozličné kultúrne zázemia. Jej zdrojom je Božská komédia a odtiaľ prišlo meno hlavného hrdinu Dante, aj pekelné prostredia. A zároveň sa po rokoch dostala do fázy, že má aj rovnako dobré vedľajšie postavy: Nero, démonický V a do akcie sa opäť raz dostane aj Danteho brat Vergil. Za každú z postáv sa hrá úplne inak.

Spoločným menovateľom je bláznivé tempo s rockovou muzikou a tonami nepriateľov, ktorí sa na vás valia a úlohou je skladať základné i silné údery do spojených reťazí (kombá), vďaka ktorým budete efektívnejší a zvládnete nejednu tuhú vlnu. Široká paleta zásahov sa náramne cení a postupne sa učíte, čo postavy dokážu. Ale zároveň skúšate viaceré zbrane – niektoré slúžia na blízky fyzický kontakt a sekačku, iné sú vhodné na streľbu a miešate ich podľa potreby.

Štandardné trio funguje tak, že Dante má meč a strelnú zbraň. Nero má robotické ruky, takže je ideálny pre boj na diaľku. V prináša do akcie vlastných démonov, čím rozširuje paletu mečov a pištolí. Ideálne je hrať najprv za túto trojicu a nie hneď za Vergila, lebo má odlišný štýl a jeho mód je navyše ukrátený o plné scény a animácie – autori vopred tušia, že ak ste hru absolvovali, s novou postavou sa chcete vrhnúť do plnej akcie.

ZDROJ | Xbox

Vergil je iná postava, má tri vlastné zbrane a absolvujete s ním rovnakú porciu kampane. Je tu zamotaný dej o porážke silného démona túžiaceho po božskej sile, démonický strom s mocnou silou a nepriateľmi a vôbec sa nepatrí uvádzať mnohé detaily, lebo Devil May Cry je vzácna akčná hra, chvíľu vážna, chvíľu brutálna, aj zábavná.

Vergil má presné pohyby, šetrí s energiou a využíva ukazovateľ koncentrácie, ktorá vám zvýši silu útokov a postupne sa nabíja, ak ste efektívni. Ak míňate energiu a beháte ako splašení, míňate ju zbytočne. Výhoda Vergila je, že všetky zbrane má odomknuté okamžite (katanu, rukavice+topánky, meč) a nevyužíva toľko zbrane na diaľku – jeho meč ho však dokáže bleskovo priblížiť k oponentovi. Napokon využíva silný efekt dvojníka Doppelgangera – má rovnakú silu ako vy a pekne odpúta pozornosť.

Okrem Vergila ponúka Special Edition ďalšie chuťovky pre znalcov: Turbo mód zrýchli hru o 20%, ale to je už riadna výzva a náročnejšie prechádzanie. Rovnako Legendary Dark Knight obtiažnosť – hádže do hry ešte viac nepriateľov a môžete skúšať šťastie, či jednotlivé levely zvládnete alebo vás porazí.

A teraz grafické vychytávky špeciálnej edície. Všetci budú chcieť vyskúšať nový vizuál so svetelnými efektmi ray tracingu a niektoré odlesky svetiel sú nádherné, akurát si ich občas v rýchlosti nestíhate všímať. Hrať môže buď v 4K rozlíšení a 30fps alebo si vystačíte s FullHD a 60fps (moja preferencia). Je tu aj šanca vypnúť ray tracing a ísť do krásneho rýchleho módu 4K 60fps. Voľby sú tri a môžete si ich skúšať prepínať. A ak máte TV s podporou vysokých rýchlostí, dá sa ísť ešte aj nad 60fps…

ZDROJ | Xbox

Väčšia pomoc prichádza s SSD diskom. Niežeby sa DMC5 načítaval neznesiteľne dlho, ale odstavil vás od akcie na 16-17 sekúnd na Xbox One X či cca 20 sekúnd na PS4. Ak v niektorých lokalitách umierate často a hra sa potrebuje opakovane načítať, sú kratšie časy načítavania vítané – a na Xbox Series X verzii sa zrazu hra načíta za cca 3-4 sekundy. Čo je v konečnom dôsledku citeľný rozdiel, lebo šetríte 15 sekúnd pri každom načítavaní.

Aj rok a pol od vydania je DMC 5 stále jedna z najlepších a najrýchlejších akčných hier. Ak vás napĺňa túžba kosiť hordy démonov so štyrmi odlišnými bojovníkmi a potrpíte si aj na najlepšiu grafiku, Xbox Series X či PS5 verzia je ideálna voľba.

Prečo kúpiť?

Bláznivá dynamická akcia, veľa démonov a dobrých pasáži, štyri odlišné hrateľné postavy, súbojový systém, nové možnosti, lepšia grafika, rýchlejšie načítavanie dát

Prečo nekúpiť?

Ak už DMC 5 máte a nechcete len novú postavu a lepšiu grafiku

Distribútor: Capcom
Cena: 35-40 EUR

Komentáre k článku