Silné adventúry: tajomný Call of the Sea a horor The Dark Pictures: Little Hope

ZDROJ | Xbox

Záver minulého roka priniesol dve rozhodne zaujímavé adventúry s vlastnými záhadami. Call of the Sea pošle netušiacu hrdinku na ostrov v Pacifiku, zatiaľ čo Little Hope je bizarné mestečko, kde skončí pätica ľudí zo školského výletu a snaží sa prežiť. Dáte prednosť napínavému hororu alebo si budete lámať hlavu na opustenom ostrove?

ZDROJ | Xbox

Call of the Sea (Xbox Series, Xbox One, PC)

Call of the Sea je debut španielskeho štúdia Out of the Blue – z ničoho nič servírujú hráčom parádnu adventúru plnú hádaniek, ktorá potrápi mozgové závity a dokonca ponúka dva odlišné konce. Odohráva sa v 30. rokoch 20. storočia, dýcha na vás staromilská atmosféra a plavíte sa niekam okolo Tahiti.

Pozitívne sa dá vnímať aj výber hrdinky – hráte za Norah, ženu trpiacu neznámou chorobou a jej manžel Harry sa vydal na expedície hľadať pre ňu liek. Z poslednej sa už nevrátil, prišiel však list a pár predmetov, takže Norah sa vydáva po jeho stopách sama.

Pristanete na ostrove a vydáte sa hľadať nejaké stopy, ktoré by vám mohli pomôcť. Rýchlo zistíte, že nasledujete manželovu expedíciu a jej skupinu: natrafíte na ich bývalé tábory, predmety alebo ústrižky z novín. Hneď prvá kapitola skúša vašu pozornosť v rozličných smeroch: kde použiť kľúč, ktorý vám prišiel.

V úvodnej oblasti sú aj skryté predmety a fotografie vám môžu ukázať isté indície – napríklad kde vykopať kúsok kľuky. Tou si neskôr sprevádzkujete mechanizmus a otvoríte si bránu z pláže na ostrov. Alebo sa vám podarí nájsť aj šikovnú skratku.

Call of the Sea je rozdelená do šiestich kapitol. Niektoré sú kratšie a obsahujú viac objavovania, iné sú dlhé a vyžadujú od vás oveľa viac skúmania, zberu predmetov či vaše postrehy – a musíte ísť riešiť hádanky. Výhoda nových konzol či PC spočíva v priestorovosti: často máte mnohé cestičky či veľké plochy, kde sa môžu schovávať predmety či indície. Pri vstupe do novej kapitoly je preto dobré dopriať si najprv prechádzku po všetkých dostupných lokalitách.

Hrdinka nájde kúsky denníka, fotky či predmety. Keď ich máte v rukách, nezabudnite ich otáčať, lebo často aj druhá strana fotky skrýva čosi podstatné. Norah často predmety komentuje, aj z jej monológov viete odčítať isté tipy. Väčšinu času ste na ostrove sami, hra výborne sprostredkuje pocit izolácie: veľký ostrov vs. osamelá hrdinka, ktorá sa brodí peknými prostrediami, no netuší čo ju čaká.

ZDROJ | Xbox

Ako adventúra má Call of the Sea niektoré devízy výborne spracované a iné nedoručí. Nečakajte košatý scenár, veľa postáv či dialógov. Na Harryho a členov výpravy narazíte v spomienkach,  určite si treba pár mien dobre zapamätať. Poltucet postáv bohato stačí – hrateľná je iba Norah. Po stránke zberu a predmetov vás hra uspokojí, aktívnych prvkov je veľa, či ide o pomôcky alebo bežné predmety domorodcov hodné pozornosti. Fáza objavovania je výživná a dobre spracovaná, ale nevedie vás za ruku. Táto adventúra nemá interface, mapku, šípky alebo iné tipy. Kapitolu musíte objavovať na vlastnú päsť, učiť sa prostredia a pamätať si aktívne miesta rébusov.

V Call of the Sea totiž hrá prím popri objavovaní spleť puzzle a hádaniek. Budete si nad nimi často lámať hlavu, sondovať všetko potrebné a v krajnom dôsledku hľadať návody, lebo skúšajú rozličné formy. Najprv prídu menšie: nájsť stratené predmety, niekam ich vložiť, aby ste sa pohli ďalej či odkryli cestu. Neskôr sa vyžaduje napríklad presné načasovanie: pri jednom puzzle s vodou treba naplniť bod v strede, pričom prúdy idú z viacerých strán a majú rozlične dlhé cestičky. Vaša úloha: púšťať ich v správnej sekunde, aby prišli súbežne.

Každá ďalšia kapitola má čoraz náročnejšie hádanky. Snažíte sa napríklad rozbehnúť generátor a na to potrebujete zapojiť všetky mechanizmy v okolí. Inokedy stláčate rôzne páčky v správnom čase. Alebo ladíte frekvencie, aby ste dostali na jednu úroveň tri záhadné predmety. A tie isté predmety prepojíte neskôr s klávesmi na klavíri. A napokon sa dostanú k pozornosti ešte raz, keď sa snažíte dosiahnuť aj určitú hladinu vody prepojenú s organom. V okolí nájdete sedem mechanizmov, ktoré sa dajú nastaviť – môžu byť otvorené či zavreté. Vaša úloha je určiť, ktoré tri, nájsť ich a správne nastaviť. Potom sa uvoľní cesta ďalej a môže začať ďalšia fáza dobrodružstva.

ZDROJ | Xbox

Čím ste ďalej, tým cítite aj záťaž výpravy a sami sa necítite dobre v nových prostrediach. Keď sa stalo niečo neobvyklé minule, príde to znova? Od štvrtej kapitoly atmosféra hustne, po výprave ostali rôzne bizarné náznaky a začnú sa objavovať nadprirodzené momenty. Netušíte, či súvisia s vašou chorobou alebo sa sem skutočne dostali záhadné, vedou nevysvetliteľné prvky.

V neskorších kapitolách riešite aj astronomické hádanky: súhvezdia skladáte do rôznych tvarov, na zemi či určených plochách. Je tu jedna kapitola, kde strávite veľkú časť pod vodou a prepínate sa cez portály. A finále tvorí veľký puzzle, ktorý môžete riešiť aj celé poobede, lebo kombinujete rôzne mechanizmy – ale stojí za to. Bez spoilerov možno aj dodať, že aj oba konce sú natoľko odlišné, že sa ich oplatí preskúmať do detailov.

Napokon treba pochváliť, že Call of the Sea vyzerá výborne. Recenzovaná Xbox Series X verzia má krásnu grafiku ostrova plného svetlých i tmavých farieb. Západy slnka sú magické, vodné pasáže vás pohltia naplno (najmä keď plávate medzi koralmi či rastlinami) a magické momenty zaberú, keď treba. Call of the Sea určite vyskúšajte, ak milujete hádanky a dobrodružstvá – a dokonca je od vydania zahrnutá v Game Pass predplatnom.

Prečo kúpiť?

Výborný nápad s hrdinkou, krásny ostrov a jeho zákutia, pocit objavovania a neznáma, veľa predmetov, kvalitné hádanky a náročné puzzle, skvelá atmosféra a tempo, dva odlišné konce

Prečo nekúpiť?

Občas chýba interface a kvôli nemu prídu zložité momenty

Distribútor: Raw Fury
Cena: 20 EUR (a zahrnutá v GamePass)

ZDROJ | Xbox

The Dark Pictures Anthology: Little Hope (PS4, Xbox One, PC)

Táto adventúra poteší milovníkov hororových filmov, ktorí by chceli prežiť jeden napínavý príbeh na vlastnej koži a navyše svojimi rozhodnutiami budete môcť ovplyvniť osudy piatich postáv. Funguje to sčasti ako klasické knihy Vyber si vlastné dobrodružstvo – a samozrejme, Little Hope má rôzne konce.

Little Hope začína prológom, kde uvidíte viaceré postavy pri ťažkej tragédii. V súčasnosti už sledujete ako ide partia dvoch učiteľov a troch študentov z výletu, pričom nehoda prinúti šoféra nevoľky zobrať obchádzku cez mestečko Little Hope. V istom momente strhá volant, dôjde k nehode autobusu, potom začnete hlavnú porciu s piatimi hrateľnými postavami.

Smerujú do mestečka, okolo nich sa rozprestrie hmla, ktorá im po chvíli znemožní vrátiť sa k autobusu a tlačí ich ďalej. Prvé kapitoly sú dosť krátke, ale okamžite sa ukazujú odlišné charaktery postáv: niekto je viac rozvážny a sčítaný, iný skôr bojazlivý a nechce ostať sám. Dilema, či budú všetci putovať spoločne alebo sa rozdelia, sa prejaví veľmi rýchlo a do veľkej miery určuje ďalšie dianie.

Prvé kapitoly sú pomerne rýchle a ľahké. Najprv objavíte dialógy – majú tri možnosti, ktoré supluje kompas a treba ho nasmerovať na jednu z nich. Často reprezentujú rozum, srdce a neutrál/nič, ale vo vypätých situáciách sa rozhoduje o tom, čo jedna postava povie druhej, ako sa zachová alebo ako sa bude vyvíjať osud postavy. Dialógov je v hre veľmi veľa a je to esenciálna súčasť, na ktorých je hra postavená. Veľa rozhodnutí a vyústení totiž pramení z možností, ktoré si vyberáte a hra si ich uloží.

ZDROJ | Xbox

S tým súvisí aj systém budovania vzťahov s ďalšími postavami. Podľa toho ako sa zachováte, sa vám zvýši alebo zníži kvalita vzťahu a odblokujú rozličné možnosti: ak druhým pomáhate, ste priateľskí, ak sa im postavíte chrbtom, možno vám rastie stupeň arogancie. Každá postava má s ďalšími rozličné formy vzťahov a menia sa v priebehu hry.

Najviac pri kľúčových rozhodnutiach. Prídu kapitoly absolvované v skupine, občas v trojici, inokedy v dvojici. Fázy vzťahu sa tvoria najmä v týchto momentoch, keď sa ich osudy prepletávajú navzájom (hádajú sa, riešia veci, nie každý chce to isté). Výborné je, že sa počas hry preskupia, neostanú v rovnakom zložení celý čas.

Ďalšou hrateľnou súčasťou je prieskum lokalít. Po havárii sa zhostíte jednej z piatich postáv (hra ich strieda podľa potreby) a dostanete miesto na prieskum. Môžete hľadať stratené predmety, indície alebo aj civilné súčasti ako rôzne tabule, novinové ústrižky, exponáty v múzeu, ale aj zbrane. Aj tu platí, že niektoré predmety nestačí len brať do ruky, treba s nimi manipulovať, otočiť ich či posunúť.

Navyše hra si pamätá, ktoré predmety ste našli a neskôr vám ponúkne ich použitie (najmä tie zbrane) alebo si niektoré ukladá do časti s tajomstvami, ku ktorým sa môžete vrátiť neskôr. Interface hry je pomerne vľúdny, aktívne miesta trošku svetielkujú a tým, že sa hra odohráva najmä v tme ich nájdete. Po bližšom pristúpení uvidíte, či sa dajú predmety skúmať, hýbať alebo sú na nich podozrivé otázniky.

Z hrateľných častí ešte treba spomenúť QTE sekvencie, niektorými obľúbené, inými nenávidené. Keď sa hra dostáva do napínavých momentov (predsa len, je to horor a autori ich servírujú veľa), aktivita hráča sa počas animácie rieši cez stláčanie predpísaných tlačidiel: niekedy stačí iba jedno v správnej sekunde, inokedy freneticky ťukáte štvorec aj desať ráz po sebe alebo simulujete tlkot srdca stlačením krížik na vyznačených frekvenciách grafu.

Ak vás QTE sekvencie nenavnadia, môžete si pri nich aspoň vypnúť časový limit, na druhej strane, ak si ho necháte zapnutý, púšťate sa do súboja s osudom, vlastnými schopnosťami a hra navodí sugestívne napínavé momenty, kedy nie je núdza ani o výrazné straty na živote či v nervydrásajúcom súboji. Inou formou sekvencií je napríklad triafania na istý terč (hra so šípkami) či oháňanie sa a zásah so zbraňami.

ZDROJ | Xbox

Dark Pictures Anthology je séria hororov a po scenáristickej stránke si autori pre Little Hope vybrali na pohľad klasiku: päť ľudí sa stratí v záhadnom mestečku. S tým súvisí aj ich blúdenie a po čase aj objavovanie titulnej záhady – už podľa prológu vytušíte, že dej sa prelína zo súčasnosti s minulými obdobiami a hrdinovia narazia aj na povedomé postavy v minulosti. Dej skáče do minulosti, má čosi spoločné s diablom, čarodejnicami, záhadnými úmrtiami a autori krásne dávkujú mystérium.

V prvej tretine sa bojíte o svoj život, ale v druhej sa začínate starať aj o osudy ostatných. A dorazia aj ľakačky, kedy uvidíte záhadné dievčatko, démonov či monštrá naháňajúce vás na nepekných miestach (cintorín, kostol, opustené domy, lesy, všetko tu je) a nechýba vyššia miera brutality. Toto je horor 18+ a so smrťou sa nemazná. Ako filmový horor by Little Hope obstál – že ho môžete hrať, je už plus. Nechýba ani veľká finálna pointa, ktorú môžete chváliť a nemusíte – ako to v hororoch býva, nesadne každému.

A hoci vám nemusí byť sympatická každá postava, strata hocijakej vás môže mrzieť. Keď hráte šesť hodín a zrazu ma niekto na mále, rýchlo začnete preklínať scenáristov, že „toto sa mi nepáči“, „tá smrť je príliš lacná“, ale to už s vami pracujú naplno a mrkajú, že pri ďalšom hraní môže dopadnúť všetko inak. Znovuhrateľnosť je odporúčaná, možno zachránite všetkých, možno urobíte rovnaké chyby.

Little Hope môžete hrať sólo, ale dá sa hrať aj v multiplayeri, a to zaujímavým spôsobom: buď online s kamošom alebo tzv. Movie Night, kedy hráte viacerí na jednej TV a podávate si ovládač, lebo každý ovláda jednu z postáv. Je to výborný nápad a dostanete sa takto aj k voľbám, ktoré v sólo hre nemáte.

Celkovo je druhá časť Dark Pictures Anthology podareným príspevkom do žánru hororových adventúr a ak máte chuť sa báť, sami rozhodovať a skúšať osudy hrdinov, stojí za pozornosť. Navyše nemusíte mať nahraných veľa hier, aby ste Little Hope skúsili – aj to je veľké plus.

Prečo kúpiť?

Solídna hrateľnosť, dobre napísaný horor, odlišné postavy, veľká variabilita a množstvo rozhodnutí, rozvetvený scenár, výborný filmový strih, ocenia aj menej skúsení hráči

Prečo nekúpiť?

Jedno zahranie je krátke, niekedy viac pozeráte ako hráte

Distribútor: Bandai Namco Entertainment
Cena: 30 EUR

Komentáre k článku