Shield by LAMAX Tech – bezdrôtový (ne)bezpečnostný systém

Shield by LAMAX Tech je na prvý pohľad najzaujímavejší a najdostupnejší bezpečnostný systém na našom trhu. Ponúka GSM režim, bezdrôtové senzory a snímače, HD kamerku, smart zásuvky či ovládanie cez mobilnú appku. Po teste to už ale také ružové nie je.

Naše hodnotenie

41%
0 100

Výhody

  • bezdrôtovosť
  • jednoduchá inštalácia
  • prijateľná cena

Nevýhody

  • odblokovanie zavolaním
  • nefunkčnosť ovládania cez appku
  • pomalosť systému

Jednou vetou

Shield by LAMAX Tech je síce na prvý pohľad perfektný bezpečnostný systém pre menej náročných, ktorí chcú ušetriť za profi riešenia, no jeho nefunkčnosť a nebezpečnosť sú veľkým problémom.

Pozrime sa najskôr na pozitíva. Shield by LAMAX Tech pôsobí ako praktické riešenie pre všetkých, ktorí nechcú v dome, byte či kancelárii ťahať káble, no nechcú sa spoliehať ani na riešenia napájané zo siete príp. pripojené k Wi-Fi sieti.

K Shieldu si viete bez problémov pripojiť množstvo snímačov a senzorov. V základnom balíčku za 209,00 € je okrem základňovej stanice aj pohybový senzor, dverový/okenný senzor, dva RFID čipy a dvojica diaľkových ovládaní. Ak si priplatíte 80 € navyše, získate set s IP kamerou navyše.

Základňová stanica je pomerne elegantná biela krabička s čiernym popisom dotykový tlačidiel. Okrem klasickej numerickej klávesnice sú na nej aj tlačidlá na zavolanie, nahrávanie odkazov, blokovanie, čiastočné blokovanie a odblokovanie.

V zadnej stene sú úchyty na pripevnenie na stenu alebo položenie na stôl, resp. komodu napríklad v chodbe. Pod týmto krytom je nenápadné tlačidlo, ktorého úlohou je spustenie sirény ak sa niekto pokúsi Shield zvesiť zo steny. Už aj vnútorná siréna je dosť hlasná, ale odporúčam radšej dokúpiť externé sirény – stropnú príp. exteriérovú.

Pod odňatí krytu pod úchytmi uvidíte dvojicu Nokia batérií, slot na klasickú SIM kartu a konektory pre drôtové pripojenie senzoru 24-hodinového módu, normálneho módu, sirény či elektronického zámku. Nechýba ani port na napájanie a posuvník na zapnutie/vypnutie Shieldu.

Ďalšie snímače a senzory je možné dokúpiť i samostatne. Napríklad snímač pohybu stojí 28,00 €. Ten zvláda odlíšiť menšie domáce zvieratá (do 25 kg) a ľudí, má 110° uhol záberu a funguje na 2xAA baterky. Výrobca tvrdí, že vydržia 3 roky. Keď im začne dochádzať šťava, systém odošle SMS na nastavené telefónne číslo.

Ďalšie diaľkové ovládanie stojí 14,00 € a môžete si ich do jedného systému pripojiť maximálne 10 kusov. To funguje na malú 3V plochú batériu, ktorá má tiež vydržať 3 roky. Dosah diaľkového ovládača je do 80 m v otvorenom priestore. Okrem základnej trojice tlačidiel na ovládanie bezpečnostného systému je tu i štvrté tlačidlo SOS na okamžité spustenie poplachu.

Ďalší RFID čip stojí 8,00 € a do jedného systému ich môžete pripojiť maximálne 50. Ten nepotrebuje žiadne napájanie.

 

Magnetický dverový, resp. okenný snímač má cenu 19,00 €. Je ho možné na rám prilepiť alebo priskrutkovať. Napája sa jednou AA batériou a výdrž je taktiež 3 roky. Podobne, ako väčšina bezdrôtových zariadení v systéme komunikuje so základňovou stanicou v frekvenciách 315 alebo 433,92 MHz.

Jeho rozmery sú pritom výrazne menšie, ako u väčšiny podobných riešení. Snímač má navyše poistku pre prípad, že by ho chcel niekto zložiť z rámu a vybrať batériu. Akonáhle sa odpojí od zadného krytu, spustí sa poplach či je alebo nie je systém aktivovaný.

Do systému Shield by LAMAX Tech si ale môžete dokúpiť napríklad stroboskopickú sirénu. Okrem hlasného zvuku (90 dB) reaguje na spustenie poplachu aj stroboskopickým svetlom. Je určená len do interiéru a stojí 39,00 €. Tá však už potrebuje aj elektrickú sieť, hoci má záložnú 600 mAh batériu.

Verzia pre exterér má hlasitosť až 105 dB, stojí 74,00 € a taktiež vyžaduje elektrické napájanie. Záložná batéria má 1 800 mAh a vydrží 7 dní.

Ak na sirénu vie svietiť aj Slnko, môžete nahradiť klasickú verziu solárnou sirénou. 1 800 mAh batéria sa nabíja zo Slnka. Bez neho vydrží v pohotovostnom režime 45 dní. Výkon sirény je 110 dB a stojí 95,00 €. Za maketu s LED diódou blikajúcou každýc 5 sekúnd zaplatíte 55,00 €.

Zo senzorov do Shieldu môžete pripojiť aj stropný senzor pohybu za 36,00 €. Funguje na 2 AA batérie s výdržou 3 roky. Snímač dokáže zaznamenávať pohyb v 360° v priemere 6 m.

Senzor typu záclona, ktorý vytvára infra pásik stojí 28,00 € a je ho možné použiť namiesto dverového/okenného snímača. Funguje taktiež iba na dve AA batérie.

Zaujímavejšie pre veľké priestory pôsobí senzor pohybu typu batéria. Ten je zložený z dvoch pásikov, medzi ktorými prúdia 4 infra lúče. Dosah lúčov je 6 metrov. Cena 149,00 € je ale pomerne vysoká.

V systéme nechýba ani detektor dymu, ktorý dokáže pokrývať do 20 m² plochy. Funguje na 9V batériu, pričom vydrží do 2 rokoch. Má i vlastnú sirénu (85 dB) a stojí 35,00 €.

Podobne je na tom aj detektor úniku plynu. Okrem sirény (75 dB) spustí aj výstražné svetlo. Napája sa však z elektrickej siete a stojí 49,00 €.

Zaujímavo znie detektor trieštenia skla za 39,00 €. Funguje však len na elektrinu. Má citlivý mikrofón, ktorý vraj rozpozná rozbíjanie skla na vzdialenosť do 7 metrov. Záložná batéria má vydržať 3 roky, čo znie dosť zvláštne – snímač by tak nemusel potrebovať napájanie z 12 V zdroja.

Do Shieldu môžete pripojiť aj detektor tečúcej vody s cenou 24,00 €. Napájajú ho dve AA batérie s výdržou 3 roky. Akým spôsobom deteguje vodu nie je známe, výrobca hovorí o vlastnej technológii.

Detektor vibrácií vhodný napríklad na chránenie menších predmetov, ktorými je možné hýbať (zásuvky, trezory, skrine apod.) stojí 22,00 € a funguje na dve AA batérie. Má mať tri úrovne citlivosti.

Samostatne si môžete dokúpiť aj núdzové tlačidlo SOS za 19,00 €, čo je však poriadne premrštená suma, keďže diaľkový ovládač sám o sebe stojí 14,00 € a SOS tlačidlo má v sebe zabudované.

Ak by ste inštalovali Shield do veľkých priestorov, je možné systém vybaviť aj zosilňovačom signálu. Stojí 69,00 € a dosiahne do vzdialenosti 300 m, resp. do 90 m prijímania signálu v otvorenom priestore. Napája sa z elektrickej zásuvky, no má aj 600 mAh záložnú batériu.

Vo veľkých priestoroch alebo budovách s viacerými vchodmi je dobré mať sekundárnu RFID klávesnicu komunikujúcu priamo so základňovou stanicou. Stojí 45,00 € a je možné k nej používať rovnaké RFID čipy, ako na základňovej stanici, resp. vyťukávať bezpečnostný kód. Tlačidlá sú pritom manuálne.

Do systému Shield je ale možné nainštalovať aj Wi-Fi kamerku s 5 Mpx čipom od Sony, f/1,8 optikou a HD videom. Jednu takú sme dostali v 289-eurovom základnom balení. Má pomerne malé rozmery, vcelku nenápadný dizajn a jediné, čo ju obmedzuje je elektrický kábel. V pravej časti má navyše slot na microSDHC kartu, takže dáta nie je potrebné nikam posielať.

Video je nahrávané v rozlíšení 1 280 x 720 px pri 30 fps a H.264 kodeku v MP4 formáte. Ak vypadne Wi-Fi pripojenie domácnosť si neskontrolujete, ale obraz sa uloží na kartu. V tele je zabudovaný nielen mikrofón na nahrávanie zvuku, ale aj reproduktor pre obojsmernú komunikáciu.

Kĺb je pomerne tuhý a nehrozí, že by telo kamery ovplyvňovala časom gravitácia, aby sa nahlo nesprávnym smerom. Kamera je však interiérová. Exteriérovú verziu LAMAX v ponuke zatiaľ nemá. Do jedného systému Shield je možné pripojiť maximálne osem kamier. Jedna pritom stojí 110,00 €.

Medzi posledné pripojiteľné zariadenia do Shieldu patria Wi-Fi zásuvky. Tie pracujú taktiež len po pripojení do lokálnej siete. Na to, aby systém fungoval je nutné kúpiť najskôr tzv. master zásuvku, ku ktorej je následne možné pripojiť 15 ďalších tzv. slave zásuviek. Master pritom stojí 79,00 €, slave vás vyjde na 33,00 €.

Na diaľku je následne možné sledovať nielen spotrebu, ale aj ovládanie pripojených zariadení. Nestane sa tak, že zabudnete vytiahnuť žehličku zo zásuvky, na diaľku ju vypnete. To isté platí o lampách či iných elektronických zariadeniach. Práve pripojené lampy padnú vhod ako doplnkom k bezpečnostnému systému, keďže ich môžete zapnúť večer aj z dovolenky.

To znie všetko veľmi pekne a sľubne. Takže teraz tie negatíva. Tých sa, žiaľ, počas testovania nazbieralo akosi priveľa, takže postupne a zľahka.

Prvým prekvapením je absencia otvoru pre napájací kábel do základňovej stanice. Tá síce využíva dve 800 mAh Nokia batérie, ale čo z toho, keď bez elektrického napájania nefungujú napríklad RFID čipy. Vážne. Pokiaľ nie je Shield v elektrickej sieti, nie je možné odblokovať systém pomocou RFID čipu. Ako vysvetlíte dieťaťu, že „sorry, ale vypadol prúd, neoblokuješ alarm ako obyčajne“?

Aspoň že napájací kábel je biely, no aj tak musíte pred inštaláciou myslieť na to, aby bola základňová stanica v blízkosti elektrickej zásuvky.

Ďalšie nešťastné riešenie je tzv. factory reset, ktorý je automatický po vybratí SIM karty. Čo ak počas používania chcem jednoducho zmeniť kartu, lebo sa s ňou niečo stalo? Príp. prejsť k inému operátorovi, kde mám výhodnejšie služby? Všetky doterajšie nastavenia tak zmiznú.

Ovládanie na diaľku totiž funguje výradne na báze SMS správ. Každá voľba sa pritom zo strany Shieldu potvrdí SMS správou, takže aj na karte v systéme potrebujete mať kredit alebo paušál. A zadarmo to nebude.

Aspoň menu aplikácie je pomerne jednoduché. Po zaregistrovaní telefónneho čísla SIM karty, ktorú máte v Shielde sa zobrazí základné rozdelenie funkcií v troch obrazovkách, medzi ktorými je možné prechádzať pohybom prsta do strán.

Základná obrazovka obsahuje trojicu tlačidiel na aktivovanie, deaktivovanie a aktivovanie domácej zóny. Pod nimi je dvojica tlačidiel na zanechanie hlasovej správy na diaľku alebo obojsmerná komunikácia.

Ak máte navyše v systéme aj Wi-Fi zásuvky či IP kamery, pomocou tlačidiel ešte nižšie sa k nim rýchlo prekliknete.

V druhom paneli sú základné nastavenia systému ako jazyk, telefónne čísla pre hovory a SMS v prípade núdze, SMS číslo pre RFID kľúčenku a vymazanie RFID kľúčenky. Posledná voľba podľa návodu zmaže všetky RFID čipy zo systému. Nezmaže, oba pribalené RFID čipy aj po spustení tejto voľby fungovali pokojne aj ďalej.

V treťom okne nájdete položky ako Zmena názvu zóny. Zóny si pritom vytvárate pomocou zmeny usporiadania pinov v konkrétnych pripojených snímačoch a senzoroch.

Ovládanie cez aplikáciu je extrémne zdĺhavé. Akýkoľvek príkaz cez aplikáciu trvá desiatky sekúnd. Vrcholom je ale fakt, že aj napriek tomu, že som cez aplikáciu stlačil príkaz aktivácie alarmu, ten v skutočnosti ostal deaktivovaný. Shield mal pritom plnohodnotný signál, keďže mi vedel zavolať na to isté číslo, z ktorého mu bol príkaz cez aplikáciu zadaný.

Takýto systém by som doma veru mať nechcel!

 

Všimnite si informáciu na displeji (systém aktivovaný) a informáciu na klávesnici Shieldu (systém deaktivovaný). Komunikácia pritom funguje, bez problémov som z telefónneho čísla zavolal späť na telefón, z ktorého šiel príkaz na aktiváciu (zablokovanie) systému. 

Inak funkcia ako obojsmerná komunikácia či hlasová správa cez aplikáciu absolútne nefungovali. Stlačil som tlačidlo príkazu a neudialo sa nič, iba vyskočilo okienko „čakajte prosím“. Ešte raz mi niekde niekto povie „čakajte prosím“, tak ho asi niekam pošlem.

Mimochodom, Shield je možné ovládať aj pomocou SMS. To ale radšej nechcite, je to horšie ako písať si 2-ročným dieťaťom.

O Wi-Fi kamere, ktorú sa mi ani nepodarilo na 10. pokus rozchodiť podľa návodu písať už radšej ani nebudem. A pritom všetko prebehlo v poriadku, len obraz z nej som už žiadnym spôsobom nedostal.

To isté platí aj o Wi-Fi zásuvke. Žiaľ, netuším, ako by mala fungovať, no urobil som všetko podľa papierového návodu i návodu v aplikácii. Bez výsledku. Teda s výsledkom, ale negatívnym.

A to najhoršie na záver – celý systém je možné odblokovať na diaľku akýmkoľvek mobilným telefónom. Stačí, aby ktokoľvek poznal telefónne číslo, ktoré v Shielde používate a zavolať naň kým to Shield nezloží. Úžasný bezpečnostný systém, čo poviete? Aj keby všetko fungovalo ako má, neodporučil by som ho nikomu. Výhovorka, že predsa nikto nevie vaše telefónne číslo v alarme nie je celkom pravda.

Kto Shield by LAMAX Tech pozná, stačí, aby si vytočil na klávesnici svoje číslo, stlačil tlačidlo hovoru a o pár sekúnd vie, aké číslo v Shielde používate.

Shield by LAMAX Tech je pre mňa obrovským sklamaním. Keď ho výrobca predstavil, veľmi som sa potešil, že konečne niekto prinesie na trh pomerne lacné bezdrôtové bezpečnostné riešenie. Je síce sčasti bezdrôtové a aj pomerne lacné, bezpečné ale určite nie je. Takže, „čakajte prosím“ radšej na niečo iné.

Komentáre k článku