Samsung Série 5: náhrada stolného počítača? (RECENZIA)

Potešilo ma, keď som na recenziu dostal po dlhšom čase notebook, ktorý sa ani náhodou nesnažil spadať do modernej kategórie ultrabookov. Samsung Série 5 totiž ašpiruje ako náhrada stolného počítača. Má veľký displej, vysoký výkon a množstvo úložného priestoru. Na druhej strane sa však môžeme „tešiť“ aj na značnú hmotnosť či nie až tak vysokú výdrž batérie.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Balenie notebooku ma ničím neprekvapilo. Okrem samotného prístroja v ňom nájdete iba adaptér. Prepravnú funkciu však splnilo dokonale. Prvým dojmom z prístroja dominovala hlavne jeho hmotnosť. Už dávnejšie som totiž nemal na test notebook vážiaci cez 3 kilogramy. To je oproti menším a ľahším ultrabookom pomerne veľa, no na druhej strane je to na 17“ model pomerne dobrá hmotnosť. Pamätám si totiž ešte časy (pred rokom až dvoma), keď bola priemerná hmotnosť notebooku tejto veľkosti okolo štyroch kilogramov.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Model Série 5 má navyše pod kapotou pomerne výkonný hardvér, ktorému dominuje procesor z radu Intel Core i7 ako aj 8 GB DDR3. Procesor samotný pochádza z rodiny Ivy Bridge a má označenie Intel Core i7-3610QM. Jedná sa o štvorjadrový model (8 vlákien) s frekvenciou 2,3 GHz a turbom až do 3,3 GHz. S týmito parametrami ho môžeme zaradiť medzi jeden z najvýkonnejších modelov dostupných pre notebooky. Procesor v sebe ukrýva aj grafickú kartu Intel HD Graphics 4000, ktorá je aktívna v prípade, že pracujete s nenáročnými aplikáciami, či ste mimo dosahu elektrickej siete a pracujete na batériu. Na reálny grafický výkon však výrobca osadil grafickú kartu Nvidia Geforce GT 650M. Tá disponuje 2 GB dedikovanej DDR 3 pamäte. Z výkonnostného hľadiska sa jedná skôr o priemer medzi súčasnými grafickými kartami. Hry si na nej určite zahráte, no nepôjdu väčšinou na plných detailoch. Karta však podporuje DirectX 11.1 ako aj CUDU a PhysX. Nesmie chýbať ani podpora technológie Nvidia Optimus, ktorá sa stará o inteligentné prepínanie medzi dedikovanou a integrovanou grafickou kartou.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Samsung Série 5 považujem za zvláštny počin, ktorý je niekde medzi multimediálnym a herným notebookom. Keďže herná stránka už bola viac menej predstavená, je na čase aby sme sa venovali aj tej druhej. Notebook obsahuje Blu-ray mechaniku a dvojicu 1 TB diskov. To samo o sebe dáva dostatočný základ na prehrávanie a uchovávanie filmov či hudby. Poteší aj integrovaná reprosústava od JBL v konfigurácii 2+1. Reproduktory hrajú lepšie než bežné „no-name“ integrované reproduktory, no vo svetle noviniek (kde dnes pomaly každý notebook má reproduktory od Beats Audio, Bang & Olufsen a podobne) sa už jedná skôr o priemer. Aj na tomto notebooku je však vidieť trend výrobcov, ktorý sa snažia o partnerstvo s renomovanými značkami vo svete hudby. Na druhej strane však trocha nechápem použité rozlíšenie displeja, ktoré je iba 1 600 x 900 bodov. Full HD filmy tak budú upravované na nižšie rozlíšenie, a plnú kvalitu Blu-ray titulov si tak budete môcť vychutnať iba po pripojení externého displeja. Jedným z dôvodov prečo použiť menšie rozlíšenie by bolo pre potreby hier (keďže menší displej odľahčí prácu grafickej karte a hry tak môžu ísť v natívnom rozlíšení displeja plynulejšie). Osadená grafická karta však väčšinu nových hier na tomto rozlíšení aj tak nespustí na plných detailoch.  Vo výsledku tak máme v notebooku osadený displej, ktorý nie je ani na filmy, ani na hry, čo je tak trochu škoda.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Vlastnosti produktu

  • vysoký výkon
  • 2 TB diskového priestoru
  • množstvo portov a moderná bezdrôtová konektivita
  • nedokonalé dielenské spracovanie
  • nemá Full HD displej
  • vyššia cena

 

 

 

 

 

 

Dizajn notebooku pravdepodobne nikoho neurazí. Séria 5 je vyhotovená v kovovo šedej farbe s čiernymi doplnkami. Taktiež tvary notebooku sa držia typickej „samsungovej“ línie. Telo notebooku je kompletne plastové, čo sa v kombinácii s veľkosťou a hmotnosťou prístroja podpísalo pod niekoľko nedokonalostí. Notebook pri stlačení na niektorých miestach vydáva praskavé zvuky a dvierka Blu-ray mechaniky sa nie vždy dobre zatvoria. Takisto miera ohýbania plastov je pomerne veľká, čo by mohlo niektorým potenciálnym užívateľom vadiť. Osobne nemám proti použitiu plastov v konštrukcii notebookov výhrady, telo však musí pôsobiť pevným dojmom. Nemám rád, keď sa musím strachovať o prístroj a premýšľať nad tým, ako ho nosím a ako ho kladiem na stôl. Žiaľ, u tohto Samsungu sa tento pocit dostavoval pomerne často, čo je pri jeho cene veľká škoda. Musím však vyzdvihnúť  dobre spracovaný touchpad, ako aj klávesnicu (ktorá je podľa súčasných trendov opäť „island style“) s numerickým blokom. Písanie je totiž pohodlné aj pre väčšie ruky.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Prekvapenie sa nekonalo, ani keď som sa pozrel na výpis portov a na celkovú konektivitu tohto notebooku. Štyri USB porty (z toho 2x USB 3.0) sú dostatočné, pre väčšinu periférií. Externý displej pripojíte buď pomocou VGA alebo HDMI konektorov a nechýba ani čítačka pamäťových kariet SD(HC/XC) či dvojica 3,5 mm audio jackov pre slúchadlá a mikrofón. Do siete sa dá pripojiť pomocou sieťového konektora rj45 alebo pomocou Wi-Fi podporujúcej štandardy a/b/g/n. Nechýba ani Bluetooth vo verzii 4.0.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Pri testovaní som si všimol, že chladenie notebooku má pomerne kultivovaný prejav. Pri bežnej práci v tichej miestnosti je počuť maximálne tiché prúdenie vzduchu. Pri prehrávaní filmov sa hladina zvuku primerane zvýši a je už počuť aj samotný ventilátor. V extrémnych prípadoch (ako napríklad pri hraní náročných hier) sa dokáže ventilátor ozvať pomerne hlasným „vrčaním“, no tieto situácie nastávajú iba výnimočne. Výdrž batérie je ale trocha rozporuplnejšia, no podtaktovanie procesora a odpojenie dedikovanej grafickej karty jej značne pomáhajú. Pri bežnej kancelárskej práci sa dá dosiahnuť výdrž niečo pod štyri hodiny, čo je vzhľadom k veľkosti a zameraniu notebooku uspokojivá hodnota. Celodenná výdrž sa však od 58 Wh batérie očakávať nedá. Takisto na výdrž značne vplývajú spustené aplikácie.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Pokiaľ potrebujete poriadny výkon a veľkú kapacitu pevného disku, tak je Samsung Série 5 zaujímavou voľbou. Hardvér notebooku zvláda širokú škálu úloh a pokiaľ nepotrebujete práve mobilnú pracovnú stanicu, tak vás jeho výkon rozhodne uspokojí. 2 TB diskovej kapacity sa v notebooku vidí iba zriedkavo, jedinú chybičku by som videl v rýchlosti jednotlivých diskov (sú iba 5 400-otáčkové). Samsung v snahe vytvoriť notebook pre čo najširšiu škálu zákazníkov prišiel so zaujímavým rozlíšením displeja, ktoré je tak povediac „na pol škody“ a nepozriete si na ňom ani Full HD film, ani si nezahráte moderné hry na plných detailoch. V celkovom hodnotení sa ale nejedná o zlý notebook, skôr by som ho charakterizoval ako notebook pre tých používateľov, ktorý potrebujú výkon výkonnejšieho stolného počítača na cestách.

Samsung Série 5 (550P7C-S01)

Rozmery: 408,3 x 269,9 x 31,9 mm Hmotnosť: 3,05 kg Hardvér: Procesor Intel Core i7-3610QM (4 jadrá, 8 vlákien) 2,3 GHz 6 MB L3 cache, Intel HD Graphics 4000 + Nvidia Geforce GT 650M s 2GB DDR3, 8 GB DDR3 RAM, 2x 1 TB HDD (5400 ot./min.), 17,3“ HD+ LED displej (1 600 x 900 b.) matný, reproduktory JBL 3 (konfigurácia 2+1), Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, 2x 3,5 mm jack (slúchadlá, mikrofón), 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, VGA, HDMI, RJ45, čítačka SD(HC/XC) kariet, 58 Wh batéria (5300 mAh, 10,8 V), 90 W adaptér Softvér: Windows 7 Home Premium 64-bit Cena: 1 299 €

Foto: TECHBOX