Testovali sme Samsung Gear VR s ovládačom

Ak vlastníte jednu z posledných vlajkových lodí Samsung Galaxy S, máte možnosť užiť si virtuálnu realitu vďaka okuliarom Gear VR, teraz už aj s ovládačom.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • praktický ovládač
  • pohodlnosť používania
  • prehľadná aplikácia

Nevýhody

  • chýbajú integrované slúchadlá
  • len pre vybrané smartfóny
  • tužkové batérie v ovládači

Jednou vetou

Samsung Gear VR s ovládačom je príjemnou evolúciou už i tak veľmi vydarených VR okuliarov.

Samsung sa virtuálnej realite, ktorú si môžete užiť vďaka jeho smartfónom a okuliarom Gear VR, venuje už nejaký ten rok. Posledná generácia VR okuliarov si zobrala to najlepšie z predošlých a konečne prináša aj ovládač do ruky.

Na prvý pohľad sa toho veľa nezmenilo. Dizajn je prakticky identický s minuloročným modelom, ktorý osobne dlhodobejšie používam. Menili sa len detaily, najmä popruhy na uchytenie na hlavu a farebné čierne vyhotovenie.

Pozrite siNový headset Samsung Gear VR s viacúčelovým dotykovým olvádačom

Mám však pocit, akoby sa mierne vylepšila aj jednoduchá optika okuliarov, obraz sa mi zdá totiž ostrejší a rozhodne plynulejšie funguje ostrenie pomocou kruhového ovládača vo vrchnej časti.

Okuliare sedia na hlave dobre, cítite sa pohodlne aj pri dlhšom používaní, akurát sa potíte. Cirkulácia vzduchu je totiž vďaka dobre priliehavému spracovaniu minimálna.

recenziaSamsung Gear VR Innovator Edition: dostanú vás!

Po novom máte k dispozícii USB-C konektor pre pripojenie modelov S8, S8+ či Note8. Dodávaný je však aj adaptér s microUSB konektorom, pre staršie modely S6, S6 edge, S6 edge+, Note5, S7 či S7 edge.

Zamrzelo ma, že plastový predný kryt pri vloženej S8-čke už nenasadíte, a tak smartfón nechránite voči pádom či nárazom pri pohybe hlavou s okuliarmi.

Po vložení smartfónu si musíte nainštalovať viacero aplikácií pre správne fungovanie Gear VR, vytvorené v spolupráci s Oculusom. Spolu vám zaberú niekoľko desiatok MB z pamäte zariadenia. Dôležité je upraviť rozlíšenie smartfónu na WQHD+.

Ovládač je malý, dobre sa drží v ruke a dominuje mu dotyková plocha pre pohodlné ovládanie gestami.

Ak chcete používať aj nový ovládač, musíte si ho spárovať a skalibrovať. Stále funguje aj ovládanie okuliarov pomocou dotykovej plochy v pravej časti, ako pri pôvodných generáciách.

Ovládač je ale veľký krok vpred, ľahšie sa zorientujete nielen v hlavnom menu, ale oceníte ho aj pri ovládaní aplikácií či pri hraní niektorých hier. Od ovládača však nečakajte presnosť a možnosti ako pri ovládačoch napríklad pre HTC Vive. Je skôr predĺženou rukou pôvodného ovládania, aj keď má zospodu tlačidlo využiteľné napríklad pre streľbu.

Samotné menu VR aplikácie je prehľadné, po pár minútach si zvyknete aj na „zrnité“ rozlíšenie a užijete si virtuálny svet naplno. Môžete si pozrieť na veľkom plátne aj vaše fotografie či videá zo smartfónu, k dispozícii je samozrejme možnosť prehrávania 360° videí a fotografií z Facebooku alebo YouTube.

V obchode s aplikáciami nájdete aj množstvo bezplatných. Môžete sa ocitnúť vo vesmíre, v showroome športových automobilov alebo vás pohltia hry, kde sa môžete aj báť – napríklad v bezplatnej hre Play With Me. Tu sa totiž ocitnete v strašidelnom dome, z ktorého sa musíte dostať von.

Samsung Gear VR s ovládačom je príjemnou evolúciou už i tak veľmi vydarených VR okuliarov. Ich cena 149 € síce nie je najnižšia, ale ak máte jeden z „vyvolených“ smartfónov, o tento zážitok sa nenechajte pripraviť.

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

Komentáre k článku