Reklama

Samsung Galaxy Note9 - voľba náročných

Roman Calík
100 %
Samsung sa stále nezastavil. Už v roku 2011 vytvoril kategóriu, do ktorej sa nikto neodvážil vstúpiť. A tak má opäť v ponuke kráľa medzi najväčšími smartfónmi, v ktorého tele nájdete aj dotykové pero S Pen. To po novom prináša podporu Bluetooth, ktorá je svojím spôsobom revolučná.

Výhody

  • pero S Pen s podporou BLE
  • kvalita fotografií + 960 fps Super Slow-mo videá s automatickým snímaním
  • výdrž batérie
  • zvuk zo stereo reproduktorov AKG
  • kvalita spracovania a špičkový displej

Nevýhody

  • vyššia hmotnosť
  • dual SIM len s nutnosťou rozhodnúť sa druhá SIM/pamäťová karta
  • minimum inovácií oproti Note8
  • vysoká cena 8GB RAM/512 GB verzie

Samsung Galaxy Note9 prichádza na trh takmer o mesiac skôr, ako jeho minuloročný predchodca. Síce je v mnohých ohľadoch lepší, na prvý pohľad by ste ho od modelu Note8 nerozoznali. Ak radi ohurujete okolie novinkami, verte mi, že nikto si nevšimne váš nový smartfón. Azda až do chvíle, keď vytiahnete nové pero S Pen, ktoré v žltom prevedení už pozornosť upúta. A ak sa vás nikto doteraz neopýtal, načo vám to pero je, teraz tie otázky prídu. A vy môžete „frajeriť“, pretože za tie roky sa z pera stalo dokonalé príslušenstvo, ktoré máte neustále so sebou.

Osobne mám S Pen rád, stačí si prečítať moju recenziu na Note8, kde som bližšie popísal na čo všetko viete také pero využiť aj pri práci. Teší ma, že spôsob uchytenia pera v smartfóne je priam dokonalý. Pero drží pevne a aby ste ho vytiahli, musíte jeho koniec jemne stlačiť. Nikdy vám tak pri používaní smartfónu nevypadne, jednoducho v tele zariadenia drží pevne. Nová farba pera, v mojom prípade žltá, príjemne prekvapila.

Namiesto čiernej „tyčinky“ tak držíte v rukách žlté S Pen s modrým koncom, ktoré si moja dcérka všimla ihneď. Rok som používal Note8, nikdy za mnou neprišla a neopýtala sa ma, na čo mi je tá čierna vec, čo z telefónu často vyťahujem. Teraz ho zaregistrovala a ihneď z nej vyhrklo, že keď bude veľká, takýto telefón bude chcieť. Teraz má 6 rokov.

Otvoril som aplikáciu PenUP a nechal ju vymaľovať niekoľko maľovaniek. Išlo jej to veľmi dobre, pero S Pen je totiž v dnešnej podobe priam dokonalým nástrojom nielen na presné kreslenie, s ktorým dokážete doslova zázraky. V zásade s ním viete kresliť, ako s normálnou ceruzkou. Reakcie sú presné, pritlačíte čiara je hrubšia, kreslíte jemne, čiara je tenká. Pero má totiž iba 0,7 mm hrot (dvojica náhradných hrotov je v balení) a až 4 096 úrovní prítlaku. Ešte aj na zvuk „reálneho“ písania po papieri tvorcovia mysleli. Ale môžete si ho aj vypnúť.

Výhodou je, že z ceruzky máte razom pero, štetec a môžete tvoriť čo chcete na „nepopísaný“ papier, teda appku v smartfóne. Stlačením tlačidla na tele pera vygumujete čo sa vám nepodarilo a idete ďalej. S Pen však nie je iba na hranie. Po jeho vytiahnutí si môžete priamo na displeji zapísať rôzne poznámky. Tzv. Off screen memo vám umožní nastaviť poznámku aj na hlavný displej. Po novom píšete farbou vášho pera, v mojom prípade žltou.

Ak ste niekedy mali niektorý z posledných zariadení Note, určite viete, že ponuka funkcií pera je skutočne bohatá. Čiastočne sa zopakujem z predchádzajúcich recenzií. Napríklad ak pero vytiahnete z tela Note a zvolíte si Písanie na obrazovku, automaticky sa vytvorí screenshot a vy do neho môžete zapísať čo len chcete. Predstavte si, že dostanete náhľad trebárs na nové video, vytiahnete pero a rovno zapíšete poznámku do vytvorenej snímky obrazovky a odošlete tvorcovi videa, ktorý  ihneď vidí, čo presne má upraviť.

K dispozícii je aj tzv. Inteligentný výber, kedy perom označíte časť displeja a len tú vyrežete, prípadne upravíte a ihneď odošlete ďalej či zdieľate na sociálnych sieťach. Osobne tieto dve funkcie používam pri práci najčastejšie, samozrejme si s perom vytváram aj poznámky. Menu S Pen si môžete prispôsobiť, t.j. vyberiete a preusporiadate si najpoužívanejšie funkcie tak, aby ste sa k nim dostali čo najrýchlejšie.

Kľudne môže menu S Pen slúžiť aj na rýchle vyvolanie vašich obľúbených aplikácií, do menu viete pridať čokoľvek. Absolútnou novinkou je podpora technológie Bluetooth Low Energy (BLE). Pero tak získava nové funkcie akéhosi diaľkového ovládania vášho smartfónu. A teda, vôbec nejde o funkciu, ktorá je do počtu. Pozrite sa prečo.

Perom S Pen môžete napríklad smartfón odomknúť. Ak máte nastavené uzamknutie smartfónu odtlačkami prsta či snímaním očnej dúhovky, alebo obyčajným kódom, na to aby ste odomkli smartfón položený na stole stačí stlačiť tlačidlo na tele S Pen. Praktické, nemusíte ho chytiť do ruky a môžete hneď zapísať napríklad poznámku. Ale pozor, odomknutie je funkčné len v prípade, ak predtým bolo pero používané a je vytiahnuté z tela smartfónu a k smartfónu pripojené. Ak by ste Note9 stratili, nemusíte sa obávať, že vám ho niekto odomkne vytiahnutím pera S Pen a slačením tlačidla na jeho tele. V takomto prípade odomknutie perom nefunguje.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note8 – Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Ešte zaujímavejšie je, že pero môžete po novom slúžiť napríklad ako diaľková spúšť fotoaparátu. Predstavte si, že si robíte skupinovú fotografiu a pripravíte si smartfón na statív. Predtým ste museli zapnúť samospúšť a dobehnúť k ostatným, čo sa nie vždy podarilo na prvý pokus. Teraz si v absolútnom kľude nastavíte smartfón, prídete na svoje miesto a kedykoľvek chcete vytvoriť fotografiu len stlačíte tlačidlo na pere S Pen. A je to!

Dvojitým stlačením tlačidla na pere si môžete prepnúť zadný a predný fotoaparát. Alebo si nastavíte, že dvojitým stlačením začnete nahrávať video. Pero funguje v rôznych aplikáciách. Napríklad pri prehliadaní fotografií v galérii jedným stlačením prejdete na ďalšiu fotografiu, dvojitým na predchádzajúcu. To sa hodí, ak si prepojíte smartfón na televízor a ukazujete vašim priateľom fotografie. Jednoducho máte v rukách praktický diaľkový ovládač. V biznise pôjde zasa o náhradu diaľkového ovládania pri prehrávaní prezentácií. Jednoducho jednotlivé časti prezentácie napríklad v PowerPointe prechádzate a spúšťate perom.

Perom však neviete ovládať každú aplikáciu, k dispozícii je ešte ovládanie hlasového záznamníka, médií či diaľkové ovládanie prehliadania web stránok v Google Chrome. Samsung však umožní vývojárom využívať technológiu BLE pre rôzne aplikácie, a tak možnosti diaľkového ovládania perom S Pen budú pribúdať.

Určite vás napadá, že teraz pero už musí mať batériu a koľko vydrží. Presnú výdrž som nemeral, no pri mojej práci s S Pen som nezaznamenal nutnosť nabíjania pera. Vždy som ho pravdepodobne dostatočne načas strčil do Note9. Pritom samotný výrobca udáva, že za 40 sekúnd v tele Note9 bude pero pripravené na ďalších 30 minút používania. Osobne som z pera S Pen nadšený dlhodobo, podpora BLE je akousi čerešničkou na torte, ktorú v praxi oceníte najmä pri fotografovaní či pri prezentáciách a prehrávaní multimédií.

Prečo som začal s perom S Pen pri takto komplexnom a nabitom smartfóne? Odpoveď je jednoduchá, S Pen je to, čo Note9 odlišuje od ostatných zariadení na trhu a aj od ponuky samotného výrobcu. Totiž ak pero nevyužijete no chcete podobne vybavený smartfón s veľkým displejom, rovno si môžete kúpiť lacnejší Samsung Galaxy S9+.

Ako ste už videli v našo UNBOXING článku, Samsung Galaxy Note9 neprináša v balení nič nové oproti predchádzajúcej generácii Note8. Balenie je však opäť bohaté a okrem rôznych redukcií tu dostanete aj káblové značkové slúchadlá AKG. Osobne si myslím, že v dnešnej dobe mohol Samsung posunúť latku vyššie a napríklad namiesto káblových slúchadiel pribaliť Bluetooth slúchadlá a potešila by aj bezdrôtová nabíjačka či nejaký špeciálny kryt. To všetko si však môžete, rovnako ako u iných výrobcov, dokúpiť samostatne avšak nie lacno.

Pozrite si

UNBOXING Samsung Galaxy Note9 – Čaká vás prekvapenie?

Samotné spracovanie smartfónu je na špičkovej úrovni, ale nie je žiadnym prekvapením. Samsung ide dizajnom so širokouhlým displejom a zaobleným telom z oboch strán už od modelov S8/S8+. Prekvapenie sa tak nekoná, osobne som však rád, že Samsung nenastúpil na vlak zariadení s výrezom displeja a zachoval si svoju tvár. Je až smiešne, ako sa ostatní výrobcovia Android zariadení snažia okopírovať dizajn Apple iPhone X, pričom pri jeho predstavení sa práve mnohí z výrezu doslova smiali. Svojou reakciou len dali Apple vedieť, že nech urobí čokoľvek, stále bude trendsetterom.

Akoby to ale bolo, keby nebola nová generácia „väčšia a lepšia“. A tak na oko sa zväčšil aj AMOLED displej v Note9 zo 6,3 na 6,4-palca, to je zo 160,5 na 162 mm uhlopriečku. Rozdiel nezaregistrujete ani keď budete mať vedľa seba starý a nový Note. To čo však zistíte hneď ako novinku chytíte do rúk je vyššia hmotnosť. Nový Note9 je ťažší, papierovo síce len o 6 gramov, pocitovo je to však viac. Je to už tehla s hmotnosťou až 201 gramov. Uff

Našťastie za hmotnosťou je aj niečo, čo oceníte. A to je batéria. Tu musím napísať slovo WOW, pretože nárast o 700 mAh jednoducho pocítite. Nech som robil čokoľvek, Note9 som počas dňa nedokázal ani náročným používaním vybiť. Bežne pri náročnom vyťažení (nepočítam, že celý deň hrám hry, predsalen majitelia novinky sú ľudia pracujúci), skončíte večer kľudne s batériou na úrovni 40%. Ak s Note9 pôjdete na víkend, kde budete fotiť, natáčať videá, komunikovať cez sociálne siete, myslím si, že si môžete nabíjačku kľudne nechať aj doma.

Z výdrže Note9 som nadšený. Aby som nezabudol, treba spomenúť aj rýchle nabíjanie či bezdrôtové nabíjanie, ktoré je už štandardom pri vlajkových lodiach Galaxy. Osobne ma potešil aj kvaltný zvuk, za čo môžu konečne stereo reproduktory od AKG. Jasné, stále si svoje skladby najlepšie vychutnáte s pripojeným Bluetooth externým reproduktorom, ale zážitok zo sledovania videí či prehrávani zvuku je teraz neporovnateľný s predchodcom. Nechýba ani podpora Dolby Atmos, ktorú však nevyužijete, pretože na rovinu Dolby Atmos potrebuje viac reproduktorov a za druhé, na trhu je Dolby Atmos obsahu ako maku.

Hardvérovo patrí Note9 na vrchol ponuky výrobcu, nie je však najvýkonnejším Android zariadením na trhu. Z trojice zbehnutých AnTuTu Benchmark testov mal najlepšie skóre v mojom prípade „iba“ 234 501 bodov, čo bolo tesne za S9+ a patrila mu až 12. priečka. Na druhej strane, chcem vidieť smrteľníka, ktorému nebude stačiť výkon osemjadrového procesora Samsung Exynos 9810 s umelou inteligenciou v kombinácii so 6 GB RAM či 128 GB interným úložiskom, ktoré rozšírite ešte pomocou pamäťových kariet. V  mojom prípade mám 128+200 GB pamäte v smartfóne, čo je viac ako v mojom MacBooku z minulého roka!

Ak by ste predsalen chceli viac, k dispozícii bude i verzia s 512 GB internou pamäťou a 8 GB RAM, tú žiaľ k dispozícii na test nemáme. Čo vás však zamrzí je hybridný slot na dvojicu SIM kariet. Ak chcete používať dvoch operátorov, budete musieť oželieť podporu pamäťových kariet, a to je škoda.

Pozrite si

Samsung Galaxy S9/S9+ – evolúcia nemení to, čo perfektne funguje

Čo sa hardvéru týka, budete pripravení aj na budúcnosť. LTE kategórie 18, Bluetooth vo verzii 5.0, NFC napríklad pre bezkontaktné platby telefónom či rôzne biometrické spôsoby uzamknutia/odomknutia vrátane rozpoznania tváre či snímača očnej dúhovky, s ktorým prišiel už síce Note7, no funkčnosť technológie výrazne pokročila k minimálnej chybovosti. Dokonca v Note8 si môžete zvoliť kombináciu snímania očnej dúhovky s rozpoznaním tváre.

Azda jediným vonkajším poznávacím znakom novinky, ak si ju vyberiete v čiernej verzii, je oproti predchodcovi umiestnenie fotoaparátu a čítačky odtlačkov prstov v zadnej časti. Čítačka sa presunula pod dvojicu šošoviek fotoaparátu, čo osobne považujem za lepšie riešenie. Pri Note8 bola čítačka príliš vysoko a pri uchytení ľavou rukou neprakticky blízko k ľavému okraju. Teraz ju pohodlne nahmatáte oboma rukami a navyše eliminujete odtlačky prstov na objektíve fotoaparátov.

Fotoaparát je kapitola sama o sebe. Ale v dobrom slova zmysle. Note8 bol prvým modelom výrobcu, ktorý prišiel s dvojicou objektívov. Vyskúšali sme si ho priamo na Islande, kde sme vytvorili viacero zaujímavých záberov či dokonca natočili a postrihali video priamo v smartfóne. Odporúčam sa na chvíľu presunúť s nami do chladnejšej krajiny, na ktorú máme doteraz skvelé spomienky.

Pozrite si

Island objektívom Samsung Galaxy Note8

Note9 však prináša vylepšený fotoaparát, rovnako ako vlajková loď Samsung Galaxy S9+, čiže dvojicu 12 Mpx snímačov, z ktorých širokouhlý Super Speed Dual Pixel ponúka variabilnú clonu a rovnako ako teleobjektív aj optickú stabilizáciu. A samozrejme ani tu nechýba umelá inteligencia. Snahou výrobcov je, aby ste otvorili fotoaparát a vytvorili čo najlepšiu snímku bez toho, aby ste sa s nastaveniami nejako hrali.

V tomto prípade Note9 automaticky detekuje scénu a zatriedi do jednej z 20 kategórií, pričom optimalizuje nastavenia pre čo najvernejší výsledok. Note9 rozpozná tieto scény: jedlo, portrét, kvetiny, interiér, zvieratá, krajina, zeleň, stromy, obloha, hory, pláž, východ a západ slnka, pri vode, ulica, noc, vodopád, sneh, vtáky, protisvetlo a text.

Musím priznať, že sa mi s Note9 fotilo veľmi dobre. Výsledky fotografií sú v porovnaní s Note8 najmä v noci výrazne lepšie. Dokonca novinka detekuje chyby a upozorní vás, že na fotografii nie je niečo v poriadku – napríklad pri fotení v protisvetle.

Pozrite si

Vyskúšali sme 5 top-endov na trhu! Ktorý má najlepší foťák?

Veľkou výhodou je variabilná clona, kde si môžete v manuálnom režime vybrať fotografovanie pri clone f/1,5 alebo f/2,4. Toto sme už síce videli pri S9/S9+, ale v praxi skutočne dostanete pekné výsledky. Nižšia clona má výhodu pri tmavých scénach, prakticky získate viac svetla a veľmi pekné zábery s minimálnym šumom. Clonu f/2,4 odporúčam používať skôr počas dňa. Fotografie sú plné detailov, kvalita išla skutočne výrazne hore.

Prostredie fotoaparátu je nové, ale nestratíte sa v ňom. Vľavo si prepínate medzi najdôležitejšími režimami snímania vrátane Dynamického zaostrenia (pre fotografie s rozostreným pozadím), Emoji AR (vytváranie emotikon) či timelapse videom, režimom Pro, panorámou ale i Super Slow-mo videom. Tu sa zastavím. Slow motion videá totiž dokážete snímať pri 960 fps a to aj automaticky. Ak by ste predtým používali smartfóny konkurencie pochopíte, že automatický režim je obrovským krokom vpred (pozrite si naše video modelu S9/S9+).

Pozrite si

Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+ naživo vo videu

Totiž zachytiť scénu nie je jednoduché. Ak si však nastavíte virtuálny štvorček na miesto, kde sa má niečo udiať a ten sníma superspomalené video automaticky, pochopíte, že tu niekto rozmýšľal. Je to skvelé, rýchle, zvládne to každý a je to zábava. Výhodou je, že priamo v smartfóne môžete takéto video upraviť, zvoliť si napríklad režim odzadu, vytvoriť z neho GIF a rovno zdieľať trebárs na sociálne siete. Ak je niečo, kvôli čomu by som ako majiteľ Note8 mal chuť vymeniť svoj smartfón za Note9, tak je to okrem vynoveného pera S Pen s Bluetooth práve možnosť nahrávania Super Slow-mo videí. Navyše po najnovšej aktualizácii softvéru je možné vytvoriť namiesto len 0,2 s aj 0,4 s spomalené videá.

Ukážky fotografí zo Samsung Galaxy Note9

(po otvorení v novom okne sa každá fotografia načíta v plnej kvalite)

Tak aká je teda najnovšia vlajková loď Samsungu, ktorú si môžete od dnes kúpiť aj na Slovensku? Samsung Galaxy Note9 ukázal, že vie stále vyrobiť smartfón, ktorý patrí na špičku ponuky trhu. A to nielen svojou cenou, pretože zaň zaplatíte 999 € (6GB RAM, 128 GB pamäť) alebo až 1 249 € (8GB RAM, 512 GB pamäť). Osobne si myslím, že vám plne postačí lacnejšia verzia. Samsungu Galaxy Note9 v zásade nič nechýba, má kvalitné telo, vynikajúcu výdrž, výkonný hardvér, skvelý fotoaparát, nádherný displej a praktické fjúčúry ako sú bezdrôtové nabíjanie, odolnosť voči vode alebo stereo reproduktory. Vrcholom je pero S Pen, ktoré vďaka podpore BLE prináša nové funkcie, ktoré nie sú našťastie pekné len na papieri, ale reálne ich aj využijete v praxi.

Najmä diaľkovú spúšť fotoaparátu budú radi používať určite všetci majitelia novinky. Minulý rok som dal Samsungu Galaxy Note8 hodnotenie 100%. Viem, je to odvážne, 100-percentný smartfón neexistuje a aj na tom najlepšom produkte sa dá nájsť chyba resp. viacero chýb. Lenže, ako odlíšiť produkt, ktorý má výrazne viac pozitív ako negatív? I tento rok som sa rozhodol udeliť stovku. A to aj napriek tomu, že stále mi chýba plnohodnotný DualSIM, namiesto hybridného slotu. Vylepšili sa však maličkosti, ktoré potešia a držia novinku na vrchole ponuky.

Ak však máte Note8, vôbec, ale že vôbec ho nepotrebujete vymeniť za Note9. Ak si kupujete nový smartfón a váš je už generačne aj funkčne zastaralý, chcete veľmi kvalitné zariadenie a oceníte funkcie pera S Pen, choďte do Note9 – aktuálnej topky ponuky Samsungu, ale aj vrcholu ponuky trhu s Android smartfónmi. Pero vás poteší a verte mi, že nie na rok, ale minimálne na 2 roky budete mať stroj, ktorému nebude dochádzať dych a väčšina i v budúcnosti predstavených noviniek mu nebude ani len dýchať na chrbát.

Samsung Galaxy Note9 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.