Samsung Galaxy J5: lepšie selfie s prednou LED-kou

Rad smartfónov Galaxy J od Samsungu by mal byť akýmsi spojovacím článkom medzi top smartfónmi a najnižšími modelmi, ktorý navyše má prioritne osloviť tínedžerskú používateľskú základňu. Nový vietor má priniesť ďalší zástupca, model Galaxy J5.

Naše hodnotenie

76%
0 100

Výhody

  • predný LED blesk
  • HW tlačidlo Domov
  • kvalitný displej
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • nepodsvietené tlačidlá
  • chýba notifikačná dióda
  • malá vnútorná pamäť

Jednou vetou

Samsung Galaxy J5 zanechal celkom dobrý dojem vďaka solídnej hardvérovej výbave, výbornému displeju a tiež výdrži batérie.

Už pri prvom pohľade na Samsung Galaxy J5 je zrejmý jeho pôvod. Akurát môžete mať trochu problém hneď rozoznať, o ktorý model sa to vlastne jedná, čo spôsobuje až prílišná uniformita posledných modelov výrobcu. Už trochu odpozeraný vzhľad bez výraznejších experimentov skôr upúta konzervatívne vzhliadajúcich používateľov, ako veselú a energickú mládež.

Na druhej strane možno urputnú snahu Samsungu zachovať hardvérové aspoň jedno, a to stredné tlačidlo Domov, považovať za pozitívnu. Najmä, ak funkčná trojica, ktorú dopĺňa vpravo tlačidlo Späť a vľavo Multitasking, nie je podsvietená. Bez toho by sa v tme ťažšie nahmatávalo, kde ktoré z nich je.

Samsung Galaxy J5 10

Pozitívne tiež hodnotím umiestnenie microUSB a 3,5 mm audio konektora vedľa seba. V tomto prípade na spodnú stranu. Horná tak zostala voľná. Zato obe bočné si nemusia nič vyčítať, pravá je nositeľkou tlačidla napájania a na ľavej je dvojtlačidlo hlasitosti. Ak ste zvyknutí mať ich pri sebe napravo, tak si chvíľu na toto rozmiestnenie budete zvykať. Rovnako, ako na opačné poradie už spomínaných funkčných tlačidiel pod displejom oproti viacerým konkurentom.

Samsung Galaxy J5 17

Pri pohľade zoči-voči smartfónu Samsung Galaxy J5 zrak upiera pozornosť na 5-palcový displej veľkosti 62 x 111 mm. Pri HD rozlíšení 720 x 1 280 px je jeho jemnosť primeraných 293 ppi. Jemnejšie rozlíšenie vôbec nie je potrebné, len by zbytočne zaťažovalo batériu.

Nie len o úspornosť, ale predovšetkým o výbornú viditeľnosť aj v exteriéri, vernosť farieb a veľké pozorovacie uhly sa stará technológia, ktorou je displej vyrobený, a to Super AMOLED. Za toto možno J5-ku tiež pochváliť a môže jej to poslúžiť ako bonus.

Samsung Galaxy J5 13

Na druhej strane ale škoda, i keď len mierne, no predsa len vystúpenej optiky zadného fotoaparátu. Kryt na zadnej strane je odnímateľný, tak isto aj batéria, ktorá po vybratí uvoľní sloty microSD a Micro SIM karty. Dávajte si ale pozor pri odnímaní zadného krytu, aby ste si ho nepoškodili, keďže je z tenkého plastu.

Vzadu je už tradične po stranách fotoaparátu umiestnený externý reproduktor a prisvetľovacia LED dióda. Vpredu ale notifikačnú diódu, upozorňujúcu na udalosti nenájdete.

Samsung Galaxy J5 18

Pri opätovnom pohľade na vrch prednej strany zaujme niečo, čím je smartfón Samsung Galaxy J5 (rovnako, ako väčší model J7) zaujímavý. Je to prisvetľovacia LED-ka, ktorá má poslúžiť kvalitnejšiemu snímaniu portrétov, alebo ak chcete, selfie. Nápad je to ozaj zaujímavý a aj praktický. Len škoda, že po jej aktivovaní zostáva permanentne svietiť miesto toho, aby sa rozsvietila len počas vytvárania fotografie. Je to nepríjemne oslepujúce, ak mobil držíte v ruke pomerne blízko seba.

Samsung Galaxy J5 16

Keď som už spomenul jedno zo špecifík smartfónu Galaxy J5, prednú prisvetľovaciu LED-ku, tak trochu predbehnem a povenujem sa prednému fotoaparátu. Ten má snímač s rozlíšením 5 Mpx a pri fotografovaní využijete okrem klasického režimu Selfie aj Široké (alebo širokouhlé) selfie pre snímanie viacerých osôb naraz, alebo Viacnásobné selfie, pri ktorom môžete vybrať najlepšiu fotku. Nechýba ani zaznamenanie tzv. Ozvučenej snímky.

Fotografie ním vytvorené mali svetelnosť f2.2. Fotografovanie je možné spustiť aj gestom, vystretou dlaňou (Palm Recognition), snímky si môžete vylepšiť aj funkciou Skrášlenie (Beauty Face). Predný fotoaparát nahráva video vo Full HD 1 080p rozlíšení.

Pri fotoaparáte ešte zostanem, no presuňme sa na zadnú stranu, kde sídli hlavný, s 13 Mpx snímačom. Výrobca sa pri ňom chváli svetelnosťou f1.9, čo sa prejavilo peknými fotkami v exteriéri, či už na veľké, ale aj krátke vzdialenosti (do 5 cm). Snímky vytvorené v interiéri boli trochu ako na hojdačke, raz pekné, druhý raz slabšie.

Zadný fotoaparát ponúka niekoľko režimov, napr. Profesionálny, kedy si upravujete zaostrovanie, ISO, WB či expozíciu, ďalej Panoráma, Sériové snímanie či Krásna tvár. Aj hlavným fotoaparátom vytvoríte Ozvučenú snímku, môžete do fotiek zaznamenávať polohu, ale aj umožniť jeho rýchle spustenie dvojitým stlačením tlačidla Domov, hoci aj pri zamknutom displeji. Čo sa týka záznamu videa, tak maximom je Full HD 1 080p rozlíšenie.

Samsung Galaxy J5 scr 06Samsung Galaxy J5 scr 10

Je na čase predstaviť si Samsung Galaxy J5 aj po stránke softvérovej a hardvérovej. Výrobcom implementovaným systémom je Android 5.1.1 s neodmysliteľnou nadstavbou Touch Wiz. Jeho chod bol počas testovania plynulý a spoľahlivý, dokonca mi bola ponúknutá jeho aktualizácia, ktorá pridala balík aplikácií Microsoft Office (Excel, PowerPoint, Word), zlepšila využívanie batérie i celkový výkon smartfónu. Pri bežnej práci i využívaní stredne náročných aplikácií som nezaznamenal žiadne výraznejšie problémy.

Samsung Galaxy J5 scr 18 Samsung Galaxy J5 scr 31

Pochopiteľne, J5-ka nie je hardvérová topka, takže extrémna záťaž náročnými hrami, obzvlášť multiplayerovými, sa už prejaviť občasnými výpadkami musela. No i tak si 4-jadrový procesor Snapdragon 410 (MSM8916) so zabudovanou grafikou Adreno 306 počínal veľmi dobre. Určite tomu prospela aj 1,5 GB RAM pamäť. No iba 8 GB vnútorný priestor (4,36 GB užívateľských) sa s pribúdajúcimi aplikáciami rýchlo napĺňal. Preto určite využijete možnosť použitia microSD karty do 128 GB. Navyše použiť môžete aj externú pamäť, napr. USB kľúč, vďaka podpore USB OTG.

V prípade, ak by ste chceli, aby tento smartfón používal niekto zo skôr narodených členov rodiny, môžete mu nastaviť Jednoduchý režim, ktorý zjednoduší rozmiestnenie a čitateľnosť ikon a zväčší písmo v celom zariadení. Užitočný je aj Inteligentný správca, kde na jednom mieste spravujete využitie batérie, pamäťové úložisko i RAM a tiež zabezpečenie smartfónu.

Samsung Galaxy J5 vzor foto 06

Samsung Galaxy J5 má implementovanú podporu LTE sietí Cat4 a tiež na popularite naberajúce NFC. Čo by to bol za smartfón bez Wi-Fi 802.11 b/g/n, alebo Bluetooth, ktoré je vo verzii 4.1. Medzi podporovanými lokalizačnými službami je nie len GPS, ale aj GLONASS a Beidou.

Príjemne som bol prekvapený výdržou 2 600 mAh batérie, ktorá mi pri bežnom používaní, teda niekoľko telefonátov v priebehu dňa, SMS-ky, internet cez Wi-Fi, dokázala vydržať aj dva dni. Samozrejme, nechcite takúto výdrž pri hraní hier, či streamovaní videa… :)

Tak čo, zaujal vás Samsung Galaxy J5? Vo mne nechal celkom dobrý dojem. Solídna hardvérová výbava, výborný displej a tiež výdrž batérie, zaujímavosť v podobe prednej LED diódy, spoľahlivý chod systému a prijateľná cena by tínedžerskú cieľovku mohla zaujať. Hoci, ako dobre vieme, vody, do ktorých J5-ka vplávala, sú plné najmä čínskych žralokov.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy J5 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Samsung Galaxy J5

Cena 229,00 €
Veľkosť
142,1 x 71,8 x 7,9 mm, 147 g
Displej
5” Super AMOLED, 720 x 1 280 px, 62 x 111 mm, 293 ppi
Fotoaparát
13 Mpx (4 128 x 3 096 px, f1.9, AF, LED, Profesionálny, Panoráma, Ozvučená snímka, Video: Full HD 1 080p), 5 Mpx web kamera (1 932 x 2 576 px., f2.2, Široké selfie, Viacnásobné selfie, Video: Full HD 1 080p)
Hardvér
CPU Qualcomm Snapdragon 410, ARM Cortex-A53 (MSM8916, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 306, 1,5 GB RAM, 8 GB flash (4,36 GB dostupná) + microSD (do 128 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42,2/5,76 Mbps), GPS, GLONASS, Beidou, Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, ANT+, NFC, microUSB, Micro SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 600 mAh
Softvér
Android 5.1.1, FM rádio, Galaxy Apps, Inteligentný správca, Microsoft Office (Excel, PowerPoint, Word), Plánovač S
Cena
229,00 €

Komentáre k článku