Renault Talisman – otočí sa za ním každý chlap aj žena

Už pri predstavení nového Talismana som vedel, že toto auto bude úspešné. Týždeň s touto horúcou novinkou ma však presvedčil o tom, že Talisman je na úspech odsúdený. Talisman je totiž auto, ktoré si jednoducho s nijakým iným autom nepomýlite.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • Elegantný dizajn
  • Komfortné sedadlá s masážou
  • Systém 4Control

Nevýhody

  • Malý objem nádrže
  • Tvrdý plast stredovej konzoly
  • Obmedzenia adaptívneho tempomatu

Jednou vetou

Je potrebné uznať, že nový Renault Talisman sa skutočne podaril, ponúkne totiž nezameniteľný dizajn, dostatok priestoru a hlavne komfortné zvezenie na dlhé trasy.

Renault je automobilka, ktorá sa nikdy nebála experimentovať s dizajnom a prinášať autá, ktoré pôsobia ako z budúcnosti. Inak tomu nie je ani v prípade nového Talismanu, ktorého krivky pôsobia ako z 22. storočia.

https://youtu.be/_JQqwJ4c2vM

Už pri prvom pohľade mu totiž nie je možné uprieť poriadnu dávku „sexepílu“. Kdekoľvek sa s Talismanom objavíte, budete stredobodom pozornosti. Mohutné tvary a svetelný podpis, ktorý len tak nikto neprehliadne, to sú základné poznávacie znaky nového Renaultu.

Renault Talisman TB_02

Osobne sa mi na novinke najviac páči predná časť, ktorá mu dáva dravý a pritom luxusný vzhľad. Bočné línie zas dávajú najavo, že v prípade Talismanu nebudete mať o miesto núdzu. Je nutné uznať, že toto auto sa Renaultu po stránke dizajnu vydarilo na jednotku.

Pozrite siVIDEO: Renault Espace, takto má vyzerať MPV 21. storočia

Dosvedčujú to aj zvedavé pohľady ľudí, ktorí ho videli prvýkrát a musím sa priznať, že málo ich nebolo. Zaujímavým prvkom bezpečnosti a samozrejme aj individuality je v prípade Talismanu je denné svietenie prednými, ale aj zadnými LED svetlami, ktoré sú jasným poznávacím znakom.

Renault Talisman TB_04

Čo sa týka motorizácie, tak testovanej naftovej „jednašestke“ s dvoma turbami a výkonom 160 koní nie je veľmi čo vyčítať. Nejedná sa síce o trhača asfaltu, ale na druhú stranu ponúkne slušnú dynamiku a veľmi dobré odhlučnenie.

Ak by sa vám zdal motor príliš tichý, môžete si do interiéru pustiť umelý zvuk prostredníctvom reproduktorov. Osobne síce takémuto riešeniu neholdujem, ale niekto možno ocení dravejší prejav, ktorý sa začne ozývať po voľbe šport.

Renault Talisman TB_09

Prekvapením je však 52 litrová nádrž na palivo. Udávaná spotreba na úrovni 4,4 l/100km je v prípade testovanej motorizácie snom. Pri reálnejších, avšak stále veľmi dobrých hodnotách z testu na úrovni 5,8 l/100km, bude plná nádrž stačiť ledva na 700 km jazdy. Prečo výrobca nepoužil nádrž s väčším objemom tak ostáva záhadou.

https://youtu.be/3JHO6AjWHVE

Obrovskú pochvalu si však Renault zaslúži za svoj systém 4Control, ktorý umožňuje riadenie oboch náprav. V úzkych mestských uličkách je tak manévrovanie s novinkou radosťou. Systém má však svoje uplatnenie aj pri ostrejšej jazde po vašej obľúbenej okreske, kedy sa zadné kolesá natáčajú rovnako ako tie predné. Pri prejazde zákrut je tak auto podstatne istejšie.

Renault Talisman TB_11

V momente keď si do nového Talismanu sadnete pochopíte, že sa na rozmerné auto nehrá, ale ním aj v skutočnosti je. Nejedná sa síce v tejto oblasti o rekordmana, ale priestoru je dostatok tak vpredu, ako aj vzadu.

Najmä v prípade testovanej výbavy Initiale Paris si vás budú rozmaznávať pohodlné a rozmerné kožené sedadlá, ktorým nechýba vyhrievanie, odvetrávanie či ergonomická opierka hlavy. Na dlhých cestách si navyše môžete užiť aj masáž s niekoľkými nastaveniami intenzity a rýchlosti.

Renault Talisman TB_10

Renault Talisman TB_15

Aj napriek veľmi dobrému spracovaniu interiéru a hojnému použitiu mäkkých materiálov, nechápem použitie tvrdého plastu v stredovej konzole. Problémovým je najmä miesto, kde sa vám bude počas cesty opierať koleno pravej nohy. Po určitej dobe totiž plast nepríjemne tlačí.

Na priestor si nebudú sťažovať ani cestujúci vzadu, ktorí si budú užívať pohodlné a hlavne dostatočne dlhé sedáky. Snáď len vysokým cestujúcim bude prekážať skosenie zadného okna. Poteší aj dvojica samostatných USB portov v zadnej časti stredovej opierky. Posádka si tak môže počas cesty hravo dobiť svoje smartfóny.

Renault Talisman TB_21

Čo sa batožinového priestoru týka, tak na objem 608 litrov sa bude sťažovať málokto. Obmedzujúcim môže byť len nepravidelné tvarovanie kufra a menší vstupný otvor. Talisman ponúkne aj pomerne veľkú dávku odkladacích priestorov. Vedľa voliča automatickej prevodovky je vynikajúci priestor na uloženie smartfónu.

Pod výklopným vekom je navyše, okrem 12V konektora, umiestnená aj dvojica USB portov, ktoré slúžia na pripojenie k multimediálnemu systému R-Link 2.0. Ak do USB konektora umiestnite kábel pre pripojenie smartfónu, môžete kryt daného priestoru veľmi jednoducho opätovne zatvoriť. Prekvapením je aj veľký priestor v lakťovej opierke, kde je dokonca samostatné miesto pre umiestnenie dvojice 0,5l fliaš. Tento priestor je navyše klimatizovaný.

Renault Talisman TB_06

Po stránke asistenčných systémov je na tom Renault Talisman, ostatne podobne ako iné modely značky, viac ako dobre. Základom je inteligentný parkovací systém, ktorý vám vie pomôcť so zaparkovaním, alebo systém núdzového brzdenia.

Renault Talisman TB_05

Podobne ako Espace aj Talisman môžete byť vybavený head-up displejom. Aj keď sa nejedná o tak elegantné riešenie, ako nájdete napríklad vo vozidlách BMW, jeho funkčnosť a najmä čitateľnosť je veľmi dobrá.

Renault Talisman TB_08

Miernym sklamaním je adaptívny tempomat. Nemyslím však jeho funkčnosť, ktorá je na jednotku, ale obmedzené podmienky pre jeho prácu. Ten totiž funguje len od 40 km/h do 140 km/h, takže aj napriek tomu, že vozidlo bolo vybavené automatickou prevodovkou, adaptívny tempomat nebol schopný auto úplne zastaviť.

Pri poklese rýchlosti pod 40 km/h sa ozve nepríjemný zvukový signál a tempomat sa vypne. Ak si budete kupovať Talismana, nezabudnite zvážiť aj LED svetlomety Pure Vision. Jazda v noci je vďaka nim potešením a automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel je už len čerešničkou na torte.

Renault Talisman TB_12

Multimediálnu výbavu nového Talismanu má na starosti známy 8,7“ displej postavený pomerne nezvyčajne nastojato. Pomocou tohto veľkého tabletu ovládate nielen multimédiá, ale aj nastavenia vozidla, vrátane ambientného osvetlenia.

Rýchlosť reakcií je na jednotku, avšak vzhľadom na tak veľkú plochu, ktorú budete ovládať prstami, majte po ruke handričku. Odtlačky totiž budete utierať denne. Samotný systém R-Link 2.0 ponúkne všetky potrebné prvky, ktoré by ste v podobnom aute hľadali.

Renault Talisman TB_07

Nechýba navigácia, možnosť voľby rôznych zdrojov hudby, manažér ekonomickej jazdy, ale aj rôzne doplnkové aplikácie. Tie si môžete do systému nainštalovať podobne, ako v smartfóne pomocou obchodu s aplikáciami R-Link Store.

Nájdete tu napríklad aplikácie pre vyhľadávanie rôznych bodov záujmu, zobrazenie najnovších správ, informácií zo sociálnych sietí a dokonca aj hry. To, aby ste sa nenudili pri dlhom čakaní. Niektoré aplikácie sú však dostupné iba v prípade ak vozidlo stojí.

Renault Talisman TB_16

Pochvalu si určite zaslúži aj audio systém BOSE s 13 reproduktormi, ktorý ponúkne síce iba základné možnosti nastavenia, ale to nič nemení na tom, že vás dostane svojim zvukovým prejavom. Dostatok basov a čisté výšky si okamžite zamilujete. 

Renault Talisman TB_24

Nový Renault Talisman je auto, ktoré za prvé nikto neprehliadne a za druhé vám bude verným spoločníkom pri dlhých služobných cestách. Ponúkne totiž nebývalú dávku komfortu a manévrovateľnosti. Až na pár drobných chybičiek musím dať Talizmanu palec hore. Lúčilo sa mi s ním veľmi ťažko a už teraz sa teším na test verzie Grandtour. 

Komentáre k článku