Renault Mégane GT – zábava na každý deň

Musím uznať, že Renault to jednoducho vie. Pýtate sa čo? No predsa vyrobiť auto, za ktorým si ľudia na ulici idú oči vyočiť. Presne takéto reakcie vyvoláva aj nový Renault Mégane GT.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • Vynikajúci motor
  • Systém 4CONTROL
  • Pohodlné športové sedadlá

Nevýhody

  • Slepá druhá koncovka výfuku
  • Menšie miesto pre pasažierov vzadu
  • Vyššia spotreba

Jednou vetou

Nový Renault Mégane GT je autom, ktoré môžete využiť aj na odvezenie detí do školy, akonáhle však vystúpia, zmeníte sa za jeho volantom na čerta na cestách.

Podobne ako v prípade Talismanu, či nového Espace, aj pri Renaulte Mégane sa počas testu za ním väčšina ľudí otočila. Jasný svetelný podpis v tvare písmena C vpredu, mohutná predná maska, ostré bočné línie a nakoniec pretiahnuté LED svetlá vzadu, ktoré svietia aj počas dňa.

Renault Megane GT TB_11

Vďaka týmto prvkom si Mégane na ceste nikto nepomýli. V prípade testovaného kusu s prívlastkom GT sú jeho línie ešte podtrhnuté agresívnejším predným spojlerom, príplatkovými 18“ diskami s nádherným dizajnom, zadným spojlerom a difúzorom.

Renault Megane GT TB_04

Pozrite siRenault Talisman Grandtour – budete stredobodom pozornosti

Už na prvý pohľad je jasne vidieť, že na tomto aute sa podpísal tím Renault Sport. Veľkým sklamaním je však slepá druhá koncovka výfuku. Bolo ju skutočne treba? Veď aj s jednou koncovkou výfuku pôsobí Mégane GT športovo a navyše sa za svoj zvukový prejav nemusí hanbiť ani náhodou.

Renault Megane GT TB_10

Pri predstavení som mal podobne ako väčšina ľudí obavy s „jednašestky“ naladenej na 205 koní. Tie však pominuli v momente, ako som sa s „gé-téčkom“ previezol. Výkonu má auto vzhľadom na svoju hmotnosť viac než dosť a športová jazda mu nerobí ani najmenší problém.

Renault Megane GT TB_31

S papierovou spotrebou sa však rozlúčte. Pri častejšom využívaní potenciálu turbo motora, bude na palubnom počítači svietiť hodnota medzi ôsmimi a deviatimi litrami na sto.

Renault Megane GT TB_02

Renault Megane GT TB_23

Veľkú zásluhu na istom prejazde zákrut má aj systém 4CONTROL, ktorý sa stará o natáčanie kolies zadnej nápravy. V meste sa zas vďaka nemu stane z vás kráľ parkovania.

Renault Megane GT TB_01

Renault si zaslúži pochvalu aj za naladenie podvozku. Ten je síce športový, ale nie tak tvrdý, aby z vás vytriasol obed. Takže aj na našich „cestách“ si užijete dostatočnú dávku komfortu a báť sa nebudete musieť ani ostrejších prejazdov zákrut.

Renault Megane GT TB_18

Pozrite siVIDEO: Renault Espace, takto má vyzerať MPV 21. storočia

Doslova za zázrak možné označiť škrupinky, ktoré sú dokonalým kompromisom medzi športovými a pohodlnými sedadlami. Nastupovanie a vystupovanie si budete musieť síce nacvičiť, ale na druhú stranu vás ani na dlhých cestách nebudú sedadlá tlačiť. Jediným mínusom inak takmer dokonalých sedadiel je obmedzený priestor pre cestujúcich vzadu.

Renault Megane GT TB_21

Renault Megane GT TB_24

K športovej jazde vás budú doslova lákať aj „pádla“ pod volantom. Takto rozmerné a stabilne umiestnené ich nájdete len v autách so športovým duchom. Práve vďaka nim som si aj v prípade automatickej prevodovky doslova užíval manuálne radenie.

Renault Megane GT TB_14

Využitie majú však aj v prípade ak chcete predbiehať. Jednoducho v automatickom móde prevodovky dvakrát „ťuknete“ do pádla pre podradenie a vystrelíte dopredu.

Renault Megane GT TB_29

Inak sa Mégane GT môže tváriť aj ako vydarené rodinné auto. Práve preto v ňom nájdete aj všetky potrebné asistenčné systémy a komfortné prvky. Nechýba teda akustický systém pre upozornenie na opustenie jazdného pruhu, čítanie dopravných značiek, aktívne núdzové brzdenie alebo adaptívny tempomat.

Renault Megane GT TB_27

Pozrite siRenault Talisman – otočí sa za ním každý chlap aj žena

Ten bol v prípade testovaného Mégane GT po „renaultovsky“ obmedzený len na fungovanie od 50 km/h do 140 km/h. Našťastie toto obmedzenie je postupne odstraňované pomocou aktualizácie softvéru. Novšie modely tak už môžu tempomat používať aj za hranicou 140 km/h.

Renault Megane GT TB_13

Renault Megane GT TB_26

O komfort sa okrem vydarených sedadiel stará aj dvojica displejov s možnosťou širokých nastavení zobrazení a head-up displej. Prístrojový panel dostal v prípade modelu GT novú grafiku, ktorá sa dokonale hodí športovo naladeným vodičom.

Renault Megane GT TB_12

Keďže sa jedná v tomto prípade o Renault Mégane GT, nechýba ani systém Launch Control, pre kontrolovaný šprint z jedného miesta.

Pre jeho aktiváciu stačí podržať obe pádla pri stlačenej brzde ľavou nohou a následne sa systém aktivuje. Potom už treba stlačiť akcelerátor na maximum a pustiť brzdu. Mégane GT vás zatlačí do sedadla a vystrelí dopredu.

Renault Megane GT TB_16

8,7“ displej multimediálneho systému R-LINK 2 je nám už známy a ponúka bohaté možnosti nastavenia, aj zobrazenia informácií. Do systému môžete pridávať aj nové aplikácie z R-LINK Store, ktoré mu pridávajú funkcie, ako je databáza parkovacích miest, online adresár hotelov a podobne.

Renault Megane GT TB_07

Nový Mégane sa skutočne vydaril a to tak po dizajnovej ako aj technickej stránke. Väčšina ľudí mu drobné nedostatky prepáči, keďže to pre nich bude láska na prvý pohľad.

Komentáre k článku