The Red Strings Club – nie všetko musí byť čierne, alebo biele

ZDROJ | Deconstructeam

Španielske nezávislé herné štúdio Deconstructeam v roku 2014 prinieslo zaujímavú adventúru s názvom Gods Will Be Watching, ktoré si odnieslo zmiešané reakcie a to práve kvôli vyššej náročnosti spojenej s postupom v štýle pokus-omyl.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • vysoká znovuhrateľnosť
  • dobrá cena
  • výborná hudba

Nevýhody

  • grafika

Jednou vetou

The Red Strinks Club, kladie výborné otázky ohľadom ľudskosti, možnosti slobodného výberu, kreativity, lásky a ambícií. Neraz vám dá poznať, že nie všetko musí byť čierne, alebo biele.

https://www.youtube.com/watch?v=IELW1Mdzeak

Ich novinka The Red String Club sa ale poučila z chýb svojho predchodcu a priniesla odlišný príbeh zasadený do kyberpunkového sveta. Už na prvý pohľad zaujme retro dizajn 16-bitovej grafiky, ktorá musí imponovať hlavne starším generáciám.

Na úvod je potrebné povedať, že v hre má jasnú prevahu obsah nad formou. Herné prvky sú tu minimalistické a to aj na adventúru. Na celé ovládanie vám bude stačiť myš. Nečakajte ovládanie pohybov postavy v priestore. Gro hry tvoria dialógy a zopár menších minihier.

ZDROJ | Deconstructeam

Máme tu dve hlavné postavy: barmana Donovana a jeho partnera a hackera Brandeisa. Hneď v úvode sa k nim dostane android Akara a oni sa tak dozvedia o rozsiahlom sprisahaní korporácie s názvom Supercontinent, ktorej výsledná práca by mohla značne obmedziť slobodnú vôľu a ľudskosť ako takú.

ZDROJ | Deconstructeam

Donovanovou špecialitou je rozlievanie miešaných drinkov jeho zákazníkom podľa ich nálad, vďaka čomu vie zneužiť ich slabosti, aby z nich získal informácie. Minihry príjemne spestrujú hru, no ku koncu sa už začínajú trochu opakovať.

ZDROJ | Deconstructeam
ZDROJ | Deconstructeam

Absolútnou dominantou hry však je príbeh, jeho podanie a vaša možnosť ovplyvňovať dianie. Základom je získavanie informácií od rôznych ľudí prostredníctvom dialógových okien, ktoré vedú k rôznym výsledkom.

Nie je tu v podstate žiadny moment kde by ste mohli zlyhať. Ak ste šikovní a obozretne vnímate dej môžete už v začiatku získať množstvo informácií, ktoré vám neskôr zjednodušia postup. No ak sa k týmto informáciám nedostanete už na začiatku, tak ich viete zistiť aj neskôr v hre pomocou komplikovanejšieho postupu.

ZDROJ | Deconstructeam

Celou hrou sa takto vinie červená niť rozhodnutí, kde je vyše 30 bodov, pri ktorých sa niť môže vetviť iným smerom. Je to svojim spôsobom ako čítanie výbornej knihy, alebo comixu, ktorého dej môžete sami ovplyvňovať.

https://www.youtube.com/watch?v=Fqh2R0ZffWY

The RedStrinks Club, kladie výborné otázky ohľadom ľudskosti, možnosti slobodného výberu, kreativity, lásky a ambícií. Neraz vám dá poznať, že nie všetko musí byť čierne, alebo biele. Všetko je to podtrhnuté skvelou noirovou klavírnou  muzikou a synthwave elektronikou, ktorá vytvára vynikajúci atmosféru. Herná doba sa pohybuje okolo 4-5 hodín, pričom pri vysokej znovuhrateľnosti a nízkej cene sa jedná o výbornú kúpu.

Autor: Peter Bača

ZDROJ | Deconstructeam

Komentáre k článku