RECENZIA Windows Phone 8S by HTC: Najdostupnejšie okná?

Zdá sa vám Apple iOS príliš nudný a Google Android vás tiež neoslovil? Potom ste možno práve vy tým správnym kandidátom na nové mobilné okná od Microsoftu. Vstup do sveta Windows Phone 8 vám môže sprostredkovať práve nami testovaný smartfón od HTC. Poďte sa teda s nami pozrieť ako je na tom familiárne označovaný HTC 8S.

 

Prečítajte si: Windows Phone 8S by HTC je na trhu za 319 €, u operátorov ešte tento mesiac!

Windows Phone 8S by HTC

HTC 8S má takmer ideálne rozmery

Po tom, ako Microsoft v októbri predstavil novú verziu svojho mobilného operačného systému, Windows Phone 8, sa postupne začali objavovať nové smartfóny popredných výrobcov s najnovším operačným systémom od Microsoftu. Medzi výrobcov, ktorí si nechcú nechať prvú vlnu WP8 zariadení ujsť, je aj spoločnosť HTC, ktorá si okrem vybaveného smartfónu 8X pripravila aj dostupnejší Windows smartfón pre široké masy. Pod zložitým názvom Windows Phone 8S by HTC sa skrýva jednoduchý smartfón, ktorý sa bude snažiť viac ako svojou výbavou, zaujať cenou a možnosťami, ktoré inovovaný Windows pre smartfóny prináša.

Windows Phone 8S by HTC

Plast zadného krytu je príjemný na dotyk

DIZAJN, KTORÝ ZAUJME

V dobe, keď sa väčšina smartfónov podobá ako vajce vajcu, je už pri prvom pohľade dizajn nového HTC 8S osviežením. Aj keď by ste na ňom zbytočne hľadali nejaké výstrednosti, má nové HTC na to aby už pri prvom pohľade zaujalo. A to aj napriek tomu, že testované bielo čierne prevedenie sa dá považovať za konzervatívne. Pre tých odvážnejších budú k dispozícii aj podstatne výraznejšie farebné kombinácie. Pri HTC 8S, ako sa skrátene tento smartfón označuje i vo svete, musím zopakovať formulku o vynikajúcom spracovaní. Aj napriek použitiu plastov je 8S príkladne pevným smartfónom. Nič iné ani nie je možné očakávať, veď jedinou pohyblivou časťou je biela brada v spodnej časti. Jed odňatím sa totižto dostanete k microSIM a tiež microSD karte. Áno, čítate správne. HTC 8S je jedným z prvých Windows Phone smartfónov, ktorý disponuje slotom na microSD kartu. Konečne! Nebude teda problémom, nie príliš veľkú integrovanú pamäť rozšíriť pomocou karty.

Windows Phone 8S by HTC

Trojica kapacitných tlačidiel pod displejom

Prednej strane nového HTC dominuje 4“ displej. Aj napriek tomu, že ponúkne iba WVGA rozlíšenie je väčšina ikoniek a textov pri bežnom použití dostatočne jemná. Rovnako viac ako dobré sú aj jeho čitateľnosť na priamom slnku a pozorovacie uhly. Trojica kapacitných tlačidiel pod displejom je známa už z dávnejších Windows Phone smartfónov. Jediným problémom môže byť tlačidlo s lupou, ktoré namiesto vyhľadávania napríklad v telefónnom zozname spúšťa samostatnú aplikáciu Bing pre vyhľadávanie. V spodnej hrane sa nachádza štandardný microUSB konektor, ktorý je nelogicky otočený hore nohami. Prečo? To vedia asi iba v HTC. Rovnako nepochopiteľné pre mňa ostáva využitie notifikačnej diódy nad displejom, ktorá signalizovala iba vybitú batériu. Zmeškaný hovor, email, alebo správu sa rozhodla akosi ignorovať. Nad displejom okrem diódy a reproduktoru nenájdete nič. Nezmestila sa sem ani kamera na videohovory. Zadná strana skrýva iba šošovku fotoaparátu a LED blesk. Vyzdvihnúť musím plast použitý na zadnej strane. Je príjemný na dotyk a dáva vám pri držaní istotu, takže sa nemusíte báť, že vám 8S vypadne z ruky. Na bočných stenách nájdete, okrem tlačidla na zapnutie na vrchnej strane a dvojtlačidla pre ovládanie hlasitosti aj známu mechanickú spúšť pre fotoaparát. Vďaka nej vytvoríte fotografiu za pár sekúnd a to aj v prípade zamknutej obrazovky. Super!

Windows Phone 8S by HTC

Škoda chýbajúcej prednej kamery a nevyužitej informačnej LED diódy

VÝKONOVO ZLATÝ STRED

S príchodom novej verzie operačného systému Windows Phone pridal Microsoft aj podporu pre dvojjadrové procesory. Bohužiaľ na štvorjadrá si v tomto operačnom systéme ešte budeme musieť počkať. Ale načo štvorjadro? Windows Phone je odladený, rýchly a stabilný systém, ktorý funguje bezproblémovo aj na jednojadrovom procesore. V HTC 8S budete mať, ale k dispozícii jadrá dve a to v procesore Qualcomm s taktom 1 GHz, ktorému bude pomáhať aj grafický čip Adreno 305. Aj keď by sa mohlo zdať, že 512 MB operačnej pamäte je v dnešnej dobe žalostne málo, musíte si uvedomiť, že Windows Phone 8 rovnako ako Apple iOS pracuje s operačnou pamäťou rozdielne. Aplikácie nebežia priamo na pozadí, ale sú v akomsi uspatom stave, takže nepotrebujú tak veľa systémových prostriedkov. Práve vďaka tomu je operačný systém svižný takmer za každých okolností. Bohužiaľ integrovaná pamäť, ktorá má kapacitu 4 GB nie je užívateľovi dostupná celá. Po prvom spustení máte k dispozícii niečo viac ako 1,5 GB, čo skutočne nie je veľa.

Windows Phone 8S by HTC

Prečo je microUSB konektor otočený opačne vedia snáď iba v HTC

Našťastie HTC nezabudlo integrovať slot na microSD kartu. Svoju pamäť tak hravo rozšírite o ďalších 32 GB. A v prípade veľkej pamäťovej karty poteší podpora režimu Mass Storage. Prenos súborov je jednoduchý a nemusíte si trhať vlasy pri nie moc podarenom programe Zune. HTC 8S nesklame ani v dátovej oblasti a ponúkne všetko to, čo od moderného smartfónu očakávate. Spoľahnúť sa teda budete môcť na rýchle dáta HSPA, Wi-Fi a samozrejme Bluetooth. Práve Bluetooth prekvapivo umožňuje priame odosielanie súborov do iných smartfónov, pritom sa nemusí jednať iba o Windows Phone 8 smartfóny. Poteší aj možnosť zdielania pripojenia z vášho smartfónu na päť ďalších zariadení. Jednoducho tak zo svojho HTC 8S vytvoríte prístupový bod. O bezpečné zistenie polohy sa postará GPS modul, ktorý podporuje aj ruský systém GLONASS. Pravdepodobne nikto by v tejto kategórii smartfónov neočakával prítomnosť bezdrôtového nabíjania, alebo NFC, takže ich absenciu nie je možné HTC 8S vytknúť.

Windows Phone 8S by HTC

AKÁ JE OSMIČKA?

HTC 8S prichádza s už spomínanou novou verziou operačného systému Windows Phone. Nový systém prinesie hneď niekoľko noviniek. Tou prvou a asi aj najmarkatnejšou je zmena úvodnej obrazovky s dlaždicami. Konečne Microsoft netrvá na pravidle zlatého rezu a dlaždice tak využívajú celú plochu displeja. Okrem toho môžete rozmery jednotlivých dlaždíc upravovať v troch krokoch, pričom v závislosti od veľkosti každej dlaždice máte k dispozícii rozdielne informácie z danej aplikácie. Druhou zmenou prešiel telefóny zoznam, ktorý je v súčasnosti združený do aplikácie Ľudia. V jednej aplikácii teda nájdete váš telefónny zoznam prepojený súčasne so sociálnymi sieťami, ako Facebook, alebo Twitter. Priamo v aplikácii ľudia tak môžete nielen sledovať aktualizácie statusov vašich priateľov, ale priamo statusy komentovať, alebo „likovať“. Prepojenie nájdete aj v aplikácii správy, kde okrem bežných SMS správ môžete posielať správy aj pomocou chatu na Facebooku. Škoda však, že okrem Facebooku nie je možné do aplikácie správy integrovať aj iné komunikačné služby, ako napríklad Google Talk.

Windows Phone 8S by HTC

Windows Phone 8 prináša aj nový režim pre vaše deti

Ďalšou zmenou v prípade nových okien je možnosť nastaviť obmedzený prístup k vybraným aplikáciám. Slúži na to režim Detský kútik, ktorý aktivujete posunom zamknutej obrazovky doľava. Jednoducho tak nastavíte vašim ratolestiam prístup iba k niektorým aplikáciám a nemusíte mať obavy, že vám vymažú dôležité údaje, alebo zbytočne navýšia váš telefónny účet. Pre spätné odomknutie telefónu si samozrejme môžete nastaviť heslo. Windows Phone 8 prináša aj iné zmeny, ako napríklad samostatnú klávesnicu pre slovenský jazyk, ktorá umožňuje jednoduché písanie textov s diakritikou po vzore iOS. Chýbať samozrejme nesmie ani Microsoft Office, spolu s poznámkovým blokom One Note, ktorý je v novom systéme konečne oddelený od celého kancelárskeho balíka. Office balík v prípade WP8 umožňuje prístup aj k online úložiskám a samozrejme aj editáciu dokumentov. Bohužiaľ, ak chcete dokument odoslať e-mailom, musíte tak učiniť priamo z aplikácie Office. V e-mailovom klientovi takáto možnosť chýba.

Windows Phone 8S by HTC

Prostredie systému je rovnako jednoduché ako v predchádzajúcich verziách

JEMNÝ NÁDYCH OD HTC

Rukopis HTC, ktorý je známy zo smartfónov s operačným systémom Android, by ste vo Windows Phone hľadali márne. Žiadna grafická nadstavba sa nekoná a tak to, že držíte v ruke Windows Phone od HTC zistíte iba na základe niekoľkých aplikácii, ktoré HTC pripravilo pre svoje zariadenia. Okrem aplikácie HTC Hub, ktorá zobrazuje aktuálne počasie, vývoj finančných trhov a správy zo sveta, tak v ponuke nájdete aplikáciu pre využitie LED blesku ako svietidla, jednoduchý prevodník fyzikálnych veličín, aplikáciu pre rýchle nastavenie pripojenia k internetu a obdobu známej aplikácie Instagram na úpravu vašich fotografií. Aj napriek tomu, že v obchode s aplikáciami nájdete samotnú kategóriu HTC, viac aplikácií tam nenájdete. Hádam časom pribudnú aj iné.

Windows Phone 8S by HTC

HTC pridalo len niekoľko vlastných aplikácií

Aj napriek tomu, že obchod s aplikáciami pre Windows Phone sa počtom dostupných aplikácii zďaleka nemôže rovnať s Apple App Store, alebo Google Play, ponúka množstvo vydarených aplikácií. Bohužiaľ, nie všetky sú zatiaľ optimalizované na najnovšiu verziu operačného systému. Postupne však vývojari svoje jednotlivé aplikácie aktualizujú. Našťastie sa novému HTC 8S nevyhla aktualizácie aplikácie Mapy, ktorá čerpá podklady od spoločnosti NAVTEQ a okrem iného umožňuje aj ukladanie máp pre off-line využitie. Jednoducho si zvolíte štát a stiahnete si ho do svojho smartfónu. Okrem prezerania, vyhľadávania a vypočítania trasy však mapy inak nevyužijete. Plnohodnotná navigácia, akú nájdeme vo Windows Phone smartfónoch od Nokie chýba. Ako internetový prehliadač je samozrejme použitý Internet Explorer. Ten je síce jednoduchý, ale poradí si s bežnými stránkami a ich prezeraním na viacerých kartách. Zalamovanie textu, podporu Adobe Flash, alebo možnosť zmeny vyhľadávania zo systémového Bing-u od neho ale nečakajte.

Windows Phone 8S by HTC

Mapy môžete používať aj v offline režime

Tip: Priamo v aplikácii fotoaparát nájdete integrovaný snímač QR kódov, takže nemusíte inštalovať dodatočnú aplikáciu.

 

FOTOAPARÁT IBA NA MOMENTKY

HTC 8S je veľmi vydarený a vyvážený smartfón, ktorého asi najslabšou časťou je práve fotoaparát. Škoda, lebo hardvérová spúšť priam nabáda k využívaniu smartfónu na fotenie. Bohužiaľ obyčajný CMOS senzor s rozlíšením 5 Mpx a bez technológie BSI nie je tým najlepším predpokladom k výborným záberom. Práve preto sa jeho výsledky radia skôr k slabšiemu priemeru. Aj za pomerne dobrého osvetlenia chýbajú fotografiám detaily. V prípade slabšieho svetla pomôže LED blesk, ale systém ostrenia má častokrát problémy správne zaostriť objekt. Ak teda hľadáte smartfón, ktorý chcete využiť najmä na fotografovanie, skúste radšej vybavenejšieho súrodenca od rovnakého výrobcu s označením HTC 8X.

Windows Phone 8S by HTC

Integrovaný fotoaparát skutočne nie je silnou stránkou HTC 8S

Navzdory jednoduchosti, ktorá vládne celému operačnému systému, nájdete v aplikácii fotoaparát pomerne bohaté nastavenia, ktoré zahŕňajú nastavenie rozlíšenia, vyváženia bielej, ISO, kontrast, sýtosť, ale aj zisťovanie tváre. Možnosti fotoaparátu navyše môžete rozširovať pomocou tzv. fotonástrojov, medzi ktorými nájdete nadstavby ako Panoráma, alebo prekladač textu. Video umožňuje nové HTC 8S nahrávať v maximálnom HD rozlíšení, pričom ponuka nastavení je rovnako podrobná ako v prípade fotoaparátu. Chýbať samozrejme nesmie ani možnosť prehrávania video a audio súborov, pričom prehrávač si poradí aj so súbormi s príponou .avi, no titulky mu nechutia.

Windows Phone 8S by HTC

Windows Phone 8S by HTC je veľmi vydareným smartfónom strednej triedy. Záujemcov by si mohol nájsť najmä vďaka svojmu dizajnu, ktorý je neokukaný a samozrejme aj svojou cenou 319 € – v súšasnosti ide o najlacnejší smartfón s Windows Phone 8. Prepáčiť mu, ale budete musieť niekoľko chýb, ako slabší fotoaparát, chýbajúcu prednú kameru a možno pre niekoho až prijednoduchý operačný systém bez bohatých možností personalizácie. Ak však hľadáte spoľahlivý, rýchly a jednoduchý smartfón za rozumnú cenu, skúste zahrnúť nové HTC 8S do vášho užšieho výberu.

 

 

– rýchly operačný systém

– spracovanie a použité materiály

– výdrž na jedno nabitie

– cena

 

– nevyužitá LED dióda

– microUSB konektor umiestnený naopak

– priemerný fotoaparát

 

PARAMETRE

Rozmery 120,5 x 63 x 10,3 mm, 113 g,  Displej 4“ Super LCD (480 x 800 pixlov.), Hardvér Qualcomm Snapdragon MSM8227 (2 jadrový, 1 GHz), GPU Adreno 305, 512 MB RAM, 4 GB pamäte, microSD do 32 GB, HSPA (14,4/5,76 Mbps), Bluetooth 2.1, Wi-Fi b/g/n, GPS, GLONASS, 5 Mpx fotoaparát, AF, LED blesk, Video (1 280 x 720 pixlov), Beats Audio, Li-Ion 1 700 mAh,  Softvér OS Microsoft Windows Phone 8, video prehrávač, editor dokumentov, digitálny kompas, NAVTEQ mapy, DLNA, HTC Hub, Marketplace

Komentáre k článku