Synology DiskStation DS115j

V dnešnom svete chytrých zariadení, ktoré si nachádzajú svoju cestu pomaly do každej miestnosti v domácnosti, je čoraz väčší dopyt po centralizovanom úložisku dát. Zdá sa, že časy stolných počítačov s niekoľkými pevnými diskami sú pomaly za nami a do pozornosti sa dostávajú sieťové disky, ktoré slúžia ako úložisko pre celú domácnosť. Synology Diskstation DS115j je jednoduchým zariadením, ktoré plní práve túto funkciu.

Naše hodnotenie

78%
0 100

Výhody

  • jednoduchosť ovládania
  • možnosti použitia
  • kompatibilita so zariadeniami

Nevýhody

  • iba USB 2.0
  • absencia Wi-Fi

Jednou vetou

Synology Diskstation DS115j je jednoduchým zariadením, ktoré slúži ako úložisko pre celú domácnosť.

DS115j patrí do kategórie NAS zariadení (Network Attached Storage – Sieťovo pripojené úložisko) a jeho hlavnou funkciou je práve ukladanie a zdieľanie vašich dát do čo najväčšieho počtu zariadení. Po vybalení objavíte vcelku štýlové zariadenie bielej farby, ktoré v sebe ukrýva priestor pre jeden 2,5“ alebo 3,5“ pevný disk.

Disk nie je súčasťou balenia, ale DS115j podporuje ľubovoľný pevný disk zo SATA II alebo SATA III rozhraním do veľkosti až 8 TB. Problém s dostatkom úložného priestoru by tak nemali mať ani náročnejší používatelia. Inštalácia disku je pritom minútová záležitosť, kedy len odklopíte bočnú stranu zariadenia a vložíte disk, ktorý sa pripevní 4 skrutkami.

Pre prípad, že potrebujete dočasne pripojiť iné externé úložisko, je DS115j vybavený dvoma USB 2.0 portami, ktoré slúžia práve na tento účel. Je škoda, že výrobca zvolil pomalšie USB porty, predpokladám, že za rozhodnutím bolo odlíšiť tento vstupný model od drahších a vybavenejších Synology zariadení. Na druhej strane pokiaľ nemáte kompletne gigabitovú domácu sieť, tak rozdiel v rýchlosti nebude badateľný.

Synology DiskStation DS115j
Dvojica USB 2.0 portov poteší, aspoň jeden z nich však mohol byť rýchlejší

Synology DS115j pripojíte k sieti pomocou gigabitového Ethernetového portu. Wi-Fi by ste v balení hľadali márne, no výrobca ponúka možnosť pripojiť si vlastný USB Wi-Fi prijímač, a tak pridať túto funkciu.

Po jednoduchej inštalácii disku oceňujem aj jednoduché ovládanie celého systému. Podobne, ako u iných modelov od Synology, aj DS115j ovládate cez operačný systém DiskStation Manager. Po zadaní IP adresy zariadenia vo vašom prehliadači sa otvorí grafické menu, kde môžete do detailov meniť a nastavovať všetky aspekty.

Systém takisto dovoľuje inštaláciu doplnkových aplikácií cez vlastného správcu balíkov, podobne ako to poznáme napríklad z chytrých telefónov. Po pripojení k internetu tak celé zariadenie pomerne rýchlo a jednoducho nastavíte. Pre technicky zdatnejších používateľov je tu možnosť pristupovať k zariadeniu aj cez SSH alebo telnet.

Synology DiskStation DS115j

Možností zdieľania je pomerne veľa. Po vytvorení adresárov na zdieľanie a nastavení prístupových práv k nim sa viete na dané priečinky pripojiť pomocou Windows file service, Mac file service, SAMBA alebo NFS protokoly.

V praxi tak k disku pripojíte akýkoľvek počítač, notebook, chytrý telefón, tablet, alebo televíziu či prehrávač hudby. Inštalovateľné doplnky však vedia z DS115j spraviť viac než len úložisko. Či ste už túžili po synchronizačnom cloudovom centre, webovom serveri, media streameri, alebo potrebujete iba zariadenie pre automatické zálohovanie vašich dát z notebooku, DS115j vám vyhovie v každej z týchto požiadaviek.

V konečnom dôsledku sú to práve vyspelé možnosti softvéru a jeho prispôsobiteľnosť, čo najviac oceňujem na tomto modeli.

Synology DiskStation DS115j

Synology Diskstation DS115j je vstupným modelom do sveta sieťových úložísk. Aj keď do neho vložíte iba jeden disk, stále poskytuje dostatočné možnosti a jeho softvérová výbava sa vyrovná aj omnoho vyšším modelom od Synology. Práve skladnosť a mnohoúčelovosť sú jeho silnými stránkami. Ak vás už nebaví stále sťahovanie, kopírovanie dát a prepájanie zariadení v domácnosti, tak DS115j bude možno modelom, ktorý ste hľadali. Rozhodne si od nás Synology Diskstation DS115j zaslúži aj ocenenie DOBRÁ CENA.

tip dobra cena TECHBOX

Článok bol publikovaný v časopise TECHBOX číslo 7-8/2015.

Synology DiskStation DS115j

Cena 109,00 €
Veľkosť
229 x 76 x 178 mm, 0,71 kg (bez disku)
Hardvér
Marvell Armada 370 800 MHz (2 jadrá), 256 MB DDR3 RAM, 1 SATA III konektor pre 2,5“/3,5“ disk (do veľkosti 8 TB), 2x USB 2.0, gigabit LAN (RJ45)
Softvér
OS Synology Diskstation 5.2
Cena
109,00 €

Komentáre k článku