Sony Xperia tipo: najmenšia a najslabšia Xperia

Sony Xperia tipo sa nám do redakcie dostala náhodou, chceli sme vyskúšať skôr jej dvojsimkového brata – Xperia tipo dual, no nepodarilo sa ho získať. Nevadí. Keďže je Xperia tipo v ponuke našich operátorov, veríme, že sa náš pohľad na tento najmenší kúsok s logom Sony zíde. Čo teda ponúka?

Naše hodnotenie

74%
0 100

Výhody

  • cena
  • prijateľné rozmery
  • Android 4.0

Nevýhody

  • poškriabateľný displej
  • slabý fotoaparát
  • microSD pod batériou

Jednou vetou

Prekvapila ma kvalita spracovania, ktorá je v pomere k cene telefónu na veľmi dobrej úrovni.

 Sony Xperia tipo

Hoci je Xperia tipo najmenším mobilom od Japonského výrobcu, v redakcii sme vyhrabali model ešte s logom Sony Ericsson, ktorý je o čosi menší. Miniatúrna Xperia X10 Mini je presne o 2 cm menšia, ako model Xperia tipo. Osobne mi však tipo do ruky padne omnoho lepšie, menšia hrúbka, zaoblené hrany a matný zadný kryt robia svoje. Zadný kryt zakrýva kompletne celú zadnú stranu vrátane bočných strán.

 Sony Xperia tipo

Prekvapila ma kvalita spracovania, ktorá je v pomere k cene telefónu na veľmi dobrej úrovni. Kryt vôbec nevŕzga a drží ako pribitý. Škoda však, že microSD karta sa zasúva až pod batériou. Keby bola len pod krytom, prístup by bol omnoho praktickejší, aj keď stále nie perfektný. Na zadnej strane vám však bude asi niečo chýbať. Teda mne určite. Hoci tento lacný Android má fotoaparát, výrobca akosi zabudol na LED blesk pre tmavšie scény. No čo už, šetriť sa niekde muselo.

 Sony Xperia tipo

Po stranách nájdete samozrejme microUSB konektor na ľavej strane, ovládanie hlasitosti na pravej, 3,5 mm audio konektor a ON/OFF tlačidlo na hornej stene, no presne naopak, ako by som si predstavoval. ON/OFF je v ľavej časti hornej strany, takže sa k nemu ukazovákom dostáva o čosi horšie. Na pravej strane je navyše už menej používané očko na pútko, ktoré poteší najmä mladšiu generáciu.

 Sony Xperia tipo

Predná strana je nezvyčajná svojou dovnútra skosenou spodnou časťou s nápisom XPERIA. Nad ňou začína krycie sklo displeja s trojicou dotykových tlačidiel a 3,2-palcovým displejom. Podľa web stránky výrobcu a všetkých info materiálov je krycie sklo displeja odolné voči poškriabaniu. Mmm, jedine tak voči nechtom. Po pár dňoch používania sa na sklíčku displeja objavili malé škrabance, neviem si predstaviť plastové sklíčko po pár mesiacoch.

Sony Xperia tipo

Ak teda siahnete po tomto modeli, bez váhania si kúpte ochrannú fóliu. Samotný displej s HVGA rozlíšením nie je až taký zlý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Raster jemne vidno, no v tejto cenovej kategórii výrazne lepší displej nenájdete. Rovnako je na tom aj čo sa týka viditeľnosti na priamom slnku. Veľa toho jednoducho neuvidíte.

 Sony Xperia tipo

V útrobách malej novinky sa ukrýva na dnešnú dobu priemerný hardvér. 800 MHz Snapdragon procesor dopĺňa 512 MB RAM, 768 MB ROM a 2,2 GB flash pamäť, z ktorej je dostupných cca 1,5 GB. Zaujímavejší je však softvér, ktorý už nie je zastaraný Android 3.niečo, ale jeden z tých novších – Android 4.0.4. No ako každý mobil či tablet s logom Sony, aj tomuto chýba prepracovanejšia horná sťahovacia lišta. V tomto prípade opäť zobrazuje len zmeškané udalosti a skratku do nastavení. Pre jednoduchšiu a rýchlejšiu prácu by sa hodili skratky k sieťam či ďalším rýchlym nastaveniam. Samozrejmosťou je však Xperia Timescape pre rýchlejšie komunikovanie a združenie účtov na sociálnych sieťach do jedného okna na hlavnom displeji. Nechýba WebKit internetový prehliadač, OfficeSuite či plnohodnotný e-mailový klient. V telefóne je predinštalovaný i NeoReader na čítanie QR kódov, na komunikáciu sa hodí WhatsApp, Facebook či Messenger. Zaujímavý je program Šetrič energie, v ktorom si môžete zvoliť šetrenie energie počas noci, pričom nemusíte telefón na noc vypínať. Počas testovania telefón ponúkol aktualizáciu softvéru, po ktorej pribudlo okrem počítania dát aj počítanie SMS. Počítanie hovorov vyriešite stiahnutím aplikácie tretej strany.

 Sony Xperia tipo

Z multimediálnej oblasti by mohla zaujať aplikácia ako Music Unlimited, no v našom prípade však len zaberá miesto, keďže u nás (na Slovensku) nefunguje. Škoda. Prehrávač hudby je úplne bežný, neponúka nič špeciálne, jedine funkciu xLOUD na zvýšenie hlasitosti reprodukovaného zvuku. Ekvalizér si podľa vlastnej chuti nenastavíte, na výber je 9 nastavení. Poteší však tlačidlo Infinite, ktoré ponúkne rozšírenia v podobe vyhľadania danej skladby na internete, YouTube či vyhľadanie textu piesne, ktorú práve počúvate. Samozrejmosťou je rozpoznávanie hudby TrackID. Aplikácia LiveWare zas dovolí nastaviť, čo sa má diať, keď k Xperii tipo pripojíte slúchadlá, hands-free či nabíjačku. Po pripojení slúchadiel si napríklad môžete zvoliť automatické zapnutie prehrávača hudby. Prekvapil ma však zvukový prejav, teda to, čo zaujíma najmä mladšiu generáciu. Hoci Xperia tipo nemá stereo reproduktory, zvuk reproduktora je pomerne kvalitný a výrazne hlasný. Pri vysokej hlasitosti však už počuť rezonanciu. Na prehrávanie videí si radšej stiahnite program tretej strany, ktorý vám dovolí prehrávanie množstva video formátov a tiež titulok priamo vo filme.

 Sony Xperia tipo

Sklamaním je však fotoaparát s rozlíšením 3,2 Mpx, bez autofókusu a taktiež bez LED blesku. Vyššie spomínaná Xperia X10 mini mala 5 Mpx s autofókusom a pomerne kvalitným výstupom. Tento snímač je podpriemerný, fotografie sú pekné len pri kvalitnom osvetlení. Nastavenia samotného fotoaparátu taktiež nenadchnú, patria medzi základ. VGA video je tiež podpriemernej kvality. Škoda, že Sony nepoužilo kvalitnejší snímač, veď ich má vo svojom portfóliu hojne a určite nie je medzi 3,2 Mpx a 5 Mpx (kľudne aj zo starších modelov) až taký cenový rozdiel.

 Sony Xperia tipo

Li-Ion batéria s kapacitou 1 500 mAh vydržala počas testovania takmer 2 dni používania, so zapnutým Šetričom energie počas noci by sa mohla bez problémov prehupnúť cez 2-3 dni. Aj tu vidieť, že hardvér, vrátane displeja, nie je až taký náročný, ako pri high-endoch.

 Sony Xperia tipo

Cena Sony Xperia tipo začína v e-shopoch na cca 120 €, u operátora však na paušál (s 24-mesačnou viazanosťou) od 1 €. Model tipo dual (dvojsimkový) stojí o cca 20 € viac. Silnými konkurentmi sú Samsung Galaxy Ace II, ktorý je však väčší, mierne vybavenejší, no i drahší. Silným konkurentom môže byť aj HTC Explorer, ktorý má takmer identickú výbavu, no slabší procesor a batériu.

 Sony Xperia tipo

 

Rozmery: 103 x 57 x 13 mm, 100 g Displej: 3,2“, HVGA (320 x 480 px), TFT Hardvér: Qualcomm Snapdragon MSM7225AA (800 MHz), Adreno 200 GPU, 512 MB RAM, 768 ROM, 2,2 GB pamäť flash (1,5 GB dostupných), microSDHC slot, HSPA (7,2/5,76 Mbps), Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 2.1, microUSB, 3,2 Mpx foto, VGA video, GPS, akcelerometer, digitálny kompas, FM rádio s RDS, 3,5 mm audio, 1 500 mAh Li-Ion batéria Softvér: Android 4.0.4, Xperia Timescape, Infinite tlačidlo

Sony Xperia tipo

Komentáre k článku