Sony Xperia M4 Aqua: stojí málo a nebojí sa vody!

V najvyššom rade smartfónov Sony, teda v rade Xperia Z, je, okrem špičkovej hardvérovej výbavy, samozrejmosťou aj vodeodolnosť. Tento prepych výrobca pred časom dožičil aj modelu zo strednej triedy vo verzii M2 Aqua. V ofenzíve vodeodolných smartfónov Sony pokračuje a na trh sa dostala novinka Sony Xperia M4 Aqua.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • vode a prachu odolnosť
  • 8-jadrový procesor
  • plynulý a svižný chod systému Android 5
  • kvalitný fotoaparát s bohatými funkciami
  • dvojica mikrofónov
  • hlasitý reproduktor na spodnej strane
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • nadmerné zahrievanie vo vrchnej časti zadnej strany
  • nevyberateľná batéria
  • funkčné tlačidlá súčasťou displeja

Jednou vetou

Sony Xperia M4 Aqua je dôkazom, že aj mobil strednej triedy môže vyzerať prémiovo a mať vlastnosti špičkových modelov najvyššej triedy.

Sony Xperia M4 Aqua

Elegantný OmniBalance dizajn a hrúbka tesne nad 7 mm robia z M4-ky krásnu „placku“. Na pohľad si ho pomýlite s vlajkovou loďou Sony Xperia Z3, avšak v rukách už rozdiel pocítite. Kov nahradil plast. Za tú cenu je to však skôr výhoda, že máte v rukách zariadenie, ktoré veľmi pripomína top produkt výrobcu.

5-palcový HD displej s výbornými pozorovacími uhlami je farebne verný, ako sme u Sony zvyknutí. Z jeho viditeľného rozmeru 62,5 x 111 mm mu však ovládacie tlačidlá zase uberajú až 8 mm z dĺžky…

Sony Xperia M4 Aqua

Zadný kryt nie je odnímateľný. SIM karta rozmeru Nano aj microSD karta (až do 128 GB) sa vkladajú do samostatných slotov po stranách smartfónu. Pre zachovanie vodeodolnosti sú oba chránené krytmi.

Vedľa slotu pamäťovej karty je pod krytom aj tlačidlo OFF pre núdzové vypnutie mobilu. MicroUSB konektor a 3,5 mm jack zostali bez krytov. O ich poškodenie počas ponárania sa nemusíte báť.

Sony Xperia M4 Aqua

Okrúhle tlačidlo zapínania – blokovania zbytočne nevytŕča, tak isto aj tlačidlá hlasitosti a fotoaparátu. Stále sú ale dobre nahmatateľné. M4-ka má dvojicu mikrofónov, na spodnej i na hornej strane, vďaka čomu je zvukový záznam nahrávaný stereo.

Naopak, reproduktor pre hlasitý odposluch, či počúvanie hudby je iba jeden. Avšak umiestnený na spodnej strane a nie vzadu. Za to si výrobca zaslúži pochvalu, pretože smartfón môžete mať položený na stole a nedôjde k utlmeniu zvuku.

Sony Xperia M4 Aqua

Jednou z čerešničiek smartfónu Sony Xperia M4 Aqua je 64-bitový, 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 (MSM8939, 2x 4 jadrá 1,5 + 1,0 GHz) s architektúrou ARM Cortex-A53. O grafický výkon sa stará grafika Qualcomm Adreno 405. Obom robí sparing partnera 2 GB RAM pamäť. Vďaka tejto kombinácii si skvelo užijete aj náročnejšie hry.

Sony Xperia M4 Aqua Sony Xperia M4 Aqua

Bez najmenšieho zasekávania (lagovania) sme so synmi lietali v hre AIR RACE, alebo bojovali vo World of Tanks, či iných výkonovo i graficky náročnejších hrách. Akurát, že pri takomto vyťažení smartfónu bolo v jeho hornej časti (na zadnej strane) cítiť nadmerné zahrievanie.

Sony Xperia M4 Aqua Sony Xperia M4 Aqua

Celkovej funkcionalite to, našťastie, neuberalo. Preto aj bežné úkony s novinkou (spúšťanie aplikácií, multitasking a pod.) i chod systému, ktorým je Android 5.0, bol ukážkovo plynulý a svižný. Za všetko hovoria aj výsledky benchmarkov (AnTuTu 64 bit: 35 494 b., 32 bit: 31 955 b., 3DMARK ISU: 8 255 b., ISE: 5 590 b., IS: 8 406 b.).

Sony Xperia M4 Aqua Sony Xperia M4 Aqua

Z vnútornej 8 GB pamäte sú používateľsky voľné iba necelé 4 GB. Aj keď aplikácie presuniete na microSD kartu a budú sa do nej ukladať fotky i videá z fotoaparátov, bude i tak smartfón zápasiť s nedostatkom interného priestoru.

Sony Xperia M4 Aqua, samozrejme, v dostatočnom pokrytí príslušným signálom, spoľahlivo pracuje v 4G sieťach (LTE). Pre bezdrôtové prenosy máte k dispozícii tiež Wi-Fi aj s DLNA, taktiež Bluetooth verzie 4.1, ale aj stále populárnejšie NFC.

Sony Xperia M4 Aqua

Sony Xperia M4 Aqua

Hlavným mottom tohto mobilu je vode a prachu odolnosť za priaznivú cenu, čo deklarujú stupne odolnosti IP65 a IP68. Pekná teória, ale čo prax? Mobil som veľakrát poriadne vykúpal v nádobe s vodou a počas toho som zaznamenával videá i fotografie. Všetko je zaznamenané v našej fotogalérii, ako aj na našom YouTube kanáli.

Sony Xperia M4 Aqua

Hardvérové tlačidlá pri „kúpaní“ mobilu fungovali bezproblémovo a spoľahlivo. Dotyková vrstva displeja počas ponorenia a približne 1,5 minúty po každom vytiahnutí mobilu z vody najskôr nereagovala. Potom už bolo opäť všetko v úplnom poriadku a aj displej bez akýchkoľvek problémov fungoval. Nikde sa neobjavili známky zatečenia, ani v slotoch kariet. Tie sú veľmi dobre utesnené.

Sony Xperia M4 Aqua

Sony Xperia M4 Aqua

Fotografovanie s mobilmi Sony je väčšinou zážitkom, keďže sú vybavené kvalitnými Exmor RS snímačmi. V M4-ke má hlavný fotoaparát rozlíšenie 13 Mpx a má typicky riadnu dávku nastavení, režimov a ďalších „fičúriek“. Video zosníma vo Full HD (1 080p) rozlíšení a počas záznamu optika spoľahlivo preostruje obraz. Fotografovať môžete aj počas nahrávania videa.

Efektné sú fotografie zhotovené vo vode. Posúďte sami vo fotogalérii, alebo sa s nami podeľte o vlastné. Predný 5 Mpx fotoaparát, tiež zaznamenávajúci Full HD video, využijete nie len na selfie. Jeho kvalita v tejto triede výrazne pokročila. Fotky aj videá potom môžete ďalej upravovať priamo v smartfóne.

Sony Xperia M4 Aqua Sony Xperia M4 Aqua

Pred záverom treba ešte spomenúť, že zabudovaná batéria má kapacitu 2 400 mAh. Iba! Iba? Môže sa to zdať málo, ale pomocou využitia pre Sony typických úsporných režimov ako STAMINA atď., dokážete udržať mobil funkčný naozaj aj dva dni. Pochopiteľne, bez dátových prenosov na pozadí, bez hrania hier, streamovania videí či intenzívneho surfovania po internete cez Wi-Fi. :)

Ale aj s cca 30 minútami hovorov, asi 20 SMS-kami a niekoľkými nasnímanými fotkami v priebehu 24 hodín som M4-ku dokázal nabíjať až obdeň. A teraz si už vo videu pozrite, ako sme Sony Xperia M4 Aqua „topili“.

https://www.youtube.com/watch?v=Fs42l8Vwi_o

Sony Xperia M4 Aqua je dôkazom, že aj mobil strednej triedy môže vyzerať prémiovo a mať vlastnosti špičkových modelov najvyššej triedy. A ešte si s ním užijete aj množstvo zábavy, hoci aj vo vode. Vďaka tomu, no predovšetkým vďaka pomeru jeho úžitkových vlastností k cene, sme sa rozhodli udeliť smartfónu Sony Xperia M4 Aqua ocenenie TECHBOX DOBRÁ CENA.

Tip DOBRÁ CENA TECHBOX

Sony Xperia M4 Aqua

Cena 289,00 € Rozmery 145,5 x 72,6 x 7,3 mm, 133 g Displej 5,02” IPS (720 x 1 280 px, 62,5 x 111 mm, 293 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 615, ARM Cortex-A53 (MSM8939, 64-bitový, osemjadrový (2×4), 1,5 + 1,0 GHz) GPU Qualcomm Adreno 405, 2 GB RAM, 8 GB flash (3,9 GB dostupná) + microSD (do 128 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42,2/5,76 Mbps), 13 Mpx fotoaparát (4 128 x 3 096 px, AF, LED, HDR, Panoráma, Augmented Reality, Sound Photo, Kreatívny, Video: Full HD 1 080p, Smile Shutter, SteadyShot), 5 Mpx web kamera (2 592 x 1 944 px., Video: Full HD 1080p), GPS + GLONAS, Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Miracast, NFC, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 400 mAh Softvér Android 5.0, FM rádio, Music, PlayStation, Movie Creator, Skica, OfficeSuite, Sony Select, Socialife, What‘ New

Sony Xperia M4 Aqua

  Ďalšie odborné tablet na smartfón Sony Xperia M4 Aqua nájdete na Recenzie.SME.sk.

Komentáre k článku