RECENZIA Sony Xperia M: stredná trieda novej generácie

Mám rád high-end smartfóny, ale keď ma niekto žiada o radu pri kúpe nového prístroja, málokedy siaha jeho rozpočet tak vysoko. Navyše, v strednej triede obyčajne panuje najlepší pomer cena/výkon, preto občas rád otestujem prístroje ako Samsung Galaxy Ace 2 alebo HTC Desire 500. Malá Xperia M ma lákala najmä tým, že bola prakticky najlacnejším smartfónom s 28 nm procesorom.

Sony Xperia M

Xperia M je prístroj zaujímavý z toho pohľadu, že je iba o niekoľko eur lacnejšia ako podobná Xperia L, ktorú sme na TECHBOX.sk tiež testovali. Rozdielov medzi nimi nie je veľa, ale dva hlavné hovoria v prospech Xperie L – väčší 4,3“ displej (s rovnakým rozlíšením) a kvalitnejší 8 Mpx fotoaparát so senzorom Exmor RS. Na druhej strane, kapacita batérií je rovnaká, takže menšie M-ko zrejme vydrží o niečo dlhšie. V čase testovania však bol rozdiel v cene minimálny, v niektorých e-shopoch bola dokonca Xperia L ešte lacnejšia, takže prečo výrobca prišiel s takýmto modelom? Hlavným argumentom je existencia verzie s dvomi SIM, hoci my sme testovali klasickú.

V pomerne malom balení neprekvapia žiadne nadštandardné prvky, potešila však (aspoň prepravná) fólia na displeji a takisto aj na fotoaparáte. Spracovanie prístroja je príkladné, smartfón je veľmi ľahký (115 gramov). Nám prišiel v originálnej fialovej farbe pogumovaného zadného krytu (holt, sme v nižšej triede a o mladých treba bojovať), ktorý si môžete vymeniť za iný (v predaji by mala byť aj čierna, biela a žltozelená farba). Telo je opäť prehnuté, ale iba minimálne, možno si to ani nevšimnete. Predná časť je celá v lesklej čiernej. Zariadenie sa drží aktuálneho dizajnu Omni Balance a Sony musíme pochváliť za to, že si stále úzkostlivo stráži svoju originalitu. Keby boli všetky smartfóny len jednoduché placky bez štipky originality, nebolo by to dobre. Výrazné tlačidlo zámku displeja je dobre dostupné v pravej stene, pod ním ovládač hlasitosti a ešte nižšie dvojpolohová spúšť fotoaparátu, tiež kovová. Akciu po jej stlačení, i z režimu spánku, si môžete prispôsobiť.

https://www.youtube.com/watch?v=gXTbrzb32Xs

Keď už sme pri fotoaparáte, okrem spúšte a LED blesku poteší aj softvérová časť. Z veľkého množstva nastavení spomeňme aspoň tie nadštandardné, napríklad HDR alebo stabilizátor. Video zaznamenáva kvalitný zvuk a preostruje, žiaľ pauzu sa Sony ešte nenaučilo, čo je veľká škoda. Rozlíšenie videa je HD 720p, pri statických snímkach 5 Mpx. Výsledky sú na svoju triedu nadpriemerné, avšak na základe skúseností s drahšími prístrojmi Sony si myslím, že príplatok za Exmor RS v Xperii L sa fanúšikom fotenia oplatí. Cieľová skupina (mladí a menej nároční používatelia) by však mala byť spokojná aj s Xperiou M.

Ak sa vrátime k opisu prístroja, na zadnom kryte sa nachádza ešte otvor pomerne hlasného reproduktora obstojnej kvality. Pod krytom nájdete slot na micro SIM a microSD kartu. V pamäti prístroja máte k dispozícii 1,64 GB. Xperii M nechýba NFC čip, výrobca sa tejto technológie chytil aj v reproduktoroch či televízoroch. Čo však chýba, sú akékoľvek tlačidlá pod displejom. Sony prešlo na koncepciu ovládačov priamo na displeji. Výhodou je napríklad ich výborná reakcia (aj keď senzorové majú s presnosťou problém už len zriedkavo), nevýhodou je odrezanie kúsku displeja a tiež logika čistého Androidu. Máte totiž tlačidlo späť, domov (podržaním Google Now) a správcu úloh (mimochodom, nechýbajú praktické miniaplikácie, ktoré v malom okne vyvoláte kedykoľvek – napríklad kalkulačka či poznámky). Lepší je podľa mňa systém Samsungu, LG a ďalších – späť, domov (podržaním správca) a hlavne tlačidlo menu, ktoré je stále nenahraditeľné. Riešenie Sony nie je kriticky zlé, ale výrobca by tiež mohol prejsť na spomínanú lepšiu logiku.

Sony Xperia M

Priestor pod displejom zostal napriek tomu v klasickej výške, avšak nezostal prázdny. Skrýva sa tu efektná podlhovastá LED dióda. Pri nabíjaní svieti na červeno a s trochou fantázie vám bude pripomínať nejaký futuristický robotický systém ;) V galérii zasa svetlo reaguje na obsah fotografií. Displej zodpovedá cene, na 4“ uhlopriečke s odolným sklom kreslí pomocou obyčajnej LED-LCD technológie rozlíšenie 854 x 480 pixlov (mínus panel tlačidiel). Pozorovacie uhly nie sú dokonalé, farby vás tiež neprekvapia, ale rozhodne ani nesklamú. Skrátka sme v nižšej strednej triede. Jemnosť panela je však veľmi dobrá, 245 PPI. Na mňa osobne pôsobil 4“ prístroj dojmom maličkého drobca, pretože som zvyknutý na 6,3“ zariadenie. Cieľová skupina prechádzajúca na Xperiu M zo starších lacných smartfónov, prípadne nedotykových mobilov, bude displej určite považovať za veľký. 4“ sú navyše hornou hranicou pre 100%-né ovládanie prístroja jednou rukou, čo je určite výhodou. Napriek tomu si určite viacerí radi priplatia za 4,3“ Xperiu L.

Sony Xperia MSony Xperia M

Prostredie Androidu 4.1.2 je obohatené nadstavbou Sony, ktorá patrí k tým jednoduchším. Na zamknutej obrazovke je modul hudobného prehrávača a skratka fotoaparátu, v informačnej lište je však iba pätica skratiek, v tomto je konkurencia podstatne ďalej. Sony naopak vedie spomínanými miniaplikáciami v správcovi súborov, ďalšie navyše môžete sťahovať z Play. Pre Sony je tiež typické prispôsobiteľné usporiadanie zoznamu aplikácií a viacero upravených, resp. doplnených kúskov v ňom. Prehrávač Walkman, vlastné galérie Album a Filmy, Sony Select, Zálohovanie, čítačka QR kódov, vylepšený fotoaparát, Music Unlimited, Video Unlimited, PlayMemories Online, PlayStation Mobile, TrackID, video editor Filmové štúdio, správca príslušenstva Smart Connect, zdieľanie pripojenia Xperia Link, Poznámky, čítačka Reader by Sony, McAfee Security, prehliadač dokumentov OfficeSuite a viacero nových widgetov. Napriek množstvu aplikácií nejde o zvlášť objemnú nadstavbu systému, z 1 GB RAM máte k dispozícii bežne cez 400 MB, po reštarte aj vyše 500.

Sony Xperia MSony Xperia M

Procesor je jednou zo zbraní zariadenia, aj keď marketingovo sa dve 1 GHz jadrá veľmi vychvaľovať nedajú. Kľúčové však je, že oproti veľkej väčšine konkurentov v tejto triede, ide o čip vyrobený 28 nm výrobnou technológiou. Navyše ide o overenú architektúru Krait od Qualcommu. Očakával som od neho skutočne veľa a spočiatku som bol sklamaný – jeho výkon vôbec nie je vysoký, skôr priemerný – Xperia M ako celok získala v Quadrante 4 240 bodov, v AnTuTu 9 939 a v 3D Marku Ice Storm 4 176/2 163 bodov (čiastkové výsledky si pozrite v galérii). 28 nm proces skrátka neznamená automaticky výkonný Snapdragon 400/600/800, tu sa výrobca primárne zameral na spotrebu. Výkonu je však dostatok, nepatrné zaváhanie badať len pri náročných úlohách (sťahovanie z Play, surfovanie s viacerými kartami), inak je chod systému bleskový. Čo je však dôležité, Xperia M dostala pokrokové grafické jadro Adreno 305, aj keď sa zdá, že nie je totožné ako Adreno 305 v Snapdragonoch 400. Vzhľadom na cenu zariadenia a aj vďaka nižšiemu rozlíšeniu displeja však podáva na svoju triedu nadpriemerné výkony. Plnými dúškami si užijete aj náročné HD hry.

Sony Xperia M

Orientácia na spotrebu sa podarila najmä mimo záťaže. Za noc v lietadlovom režime neklesol ukazovateľ ani o percento, počas dňa prakticky bez používania kleslo okolo 5-7 %, takže dostať sa na dvojtýždennú výdrž v pokoji s trochou snahy bude určite možné. Internetovo aktívnym pomôže režim Stamina, ktorý v spánku vypína dátové prenosy (povoľuje ich iba vami vybraným aplikáciám). Efekt primeranej 1 750 mAh/ 6,3Wh batérie a 28 nm procesora v záťaži však až taký prevratný nie je. Pri nenáročnom surfovaní cez Wi-Fi (bez sledovania videí) ubudlo za 66 minút 22 %, takže výdrž vychádza presne na priemerných 5 hodín. Pri hraní náročnej HD hry CSR Racing, s ktorou mimochodom Adreno 305 nemalo najmenší problém, za hodinu a 17 minút prístroj spotreboval 31 %, t. j výdrž vychádza na čosi vyše 4 hodín. Asi som mal veľké oči, ale výdrž Xperie M aj tak určite nebude problémom, naopak. Navyše jej treba pripočítať absolútne minimálne zahrievanie aj v najväčšej záťaži.

Sony Xperia M

Xperia M je príjemným predstaviteľom nižšej strednej triedy. Za dobrú cenu ponúkne najmä originálny dizajn, potom vyvážený výkon, pokrokový procesor (aj keď moje náročné očakávania nesplnil), grafiku súcu na hry, schopný fotoaparát, pekné jednoduché prostredie a všetky kľúčové možnosti aktuálnych Androidov na 4“ displeji. Problémom nie je ani výdrž batérie. Pokiaľ však nevyužijete možnosti variantu na dve SIM, určite sa oplatí priplatiť (v niektorých e-shopoch dokonca ušetriť) pár eur s 4,3“ súrodencom Xperia L, ktorý má tiež lepší fotoaparát. V strednej triede je však tesno, konkurencia je silná a každý príplatok znamená zaujímavú pridanú hodnotu, preto zvažujte všetky možnosti.

4,5/5

239 €

Sony Xperia M

  • vyvážený výkon
  • silná grafika
  • dobrá výbava
  • originálny dizajn
  • primeraná cena
  • len priemerná výdrž (napriek 28 nm čipsetu)
  • oplatí sa priplatiť za Xperiu L (možno dokonca ušetríte)

 

 

 

 

 

 

 

Rozmery 124 x 62 x 9,3 mm, 115 g Displej 4“ TFT LCD (480 x 854 px, 245 PPI), odolný voči poškriabaniu Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 (2 jadrá Krait, 1 GHz, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 1,64 GB Flash+microSDHC, HSPA, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, 5 Mpx fotoaparát (AF, LED, HDR, stabilizácia, 720p video), VGA webkamera, Li-Ion 1 750 mAh/6,3 Wh Softvér Android 4.1.2, Walkman, Album, Filmy, Sony Select, Zálohovanie, Music Unlimited, Video Unlimited, PlayMemories Online, PlayStation Mobile, TrackID, Smart Connect, Xperia Link, Reader by Sony, McAfee Security, OfficeSuite

Produktová stránka

Foto: TECHBOX