Sony Xperia L: bojovník v strednej triede so zahnutým telom

Novinka v podobe Xperie L si to namierila do preplnenej strednej triedy, v ktorej existuje bohatá konkurencia. Výrobca preto nemohol nič podceniť. L-ko preto jasne zapadá do línie produktov Xperia a ponúkne aj pomerne slušnú výbavu.

Naše hodnotenie

62%
0 100

Výhody

  • veľmi dobré spracovanie
  • výdrž v STAMINA móde
  • svižný chod systému

Nevýhody

  • pozorovacie uhly displeja
  • kvalita fotografií
  • nemožnosť nastavenia skratiek v notifikačnej lište

Jednou vetou

Sony Xperia L ponúkne kompaktné a veľmi dobre spracované telo i vynikajúcu výdrž na jedno nabitie.

Sony Xperia L

PREHNUTÉ TELO SA DOBRE DRŽÍ

Sony Xperia L svojim dizajnom jasne zapadá do radu produktov Sony Xperia, no najmä prehnutím zadnej steny pripomína starší model Xperia Arc. Prehnutie tela pritom nie je iba dizajnérskym výstrelkom, ale aj funkčným prvkom. Vďaka nemu sa L-ko veľmi dobre drží a pri jeho používaní nebudete mať dojem, že by vám mohlo vypadnúť. Xperia L si zaslúži pochvalu aj za príkladné spracovanie a použité plasty. Kov sme v tejto kategórii ani nečakali. Prednej strane dominuje 4,3“ displej. Jeho rozlíšenie 480 x 854 pixlov síce nemôže s podstatne vyššími HD rozlíšeniami niektorých konkurenčných smartfónov súťažiť, ale na bežné používanie postačuje. Horšie to však je s čitateľnosťou displeja na priamom slnku, rovnako ako pozorovacie uhly nie sú silnou stránkou novinky. V tejto cenovej kategórii to však nie sú parametre, ktoré by používatelia považovali za smerodajné.

Sony Xperia L

Prehnuté telo Xperie L sa veľmi dobre drží

Trojica hardvérových tlačidiel sa zišla na pravej strane. Okrem dvojtlačidla pre ovládanie hlasitosti a skvostu v podobe tlačidla na zapnutie tu nájdete aj samostatnú spúšť fotoaparátu. Pomocou tohto tlačidla hravo spustíte fotoaparát aj zo zamknutej obrazovky. Aj napriek tomu, že tlačidlo je pomerne ťažko nahmateľné predstavuje prínos, ktorý tomuto smartfónu strednej triedy môže závidieť aj vlajková loď v podobe Xperie Z. Na zadnej strane je jasným prvkom objektív 8 Mpx fotoaparátu s LED bleskom. Nechýba ani logo Xperia a malá značka NFC. Áno Xperia L obsahuje aj túto technológiu. USB port je už tradične na ľavej strane, čo nie je to najšťastnejšie riešenie, najmä ak používate telefón ako navigáciu v aute. Tu by sa oveľa viac hodilo jeho umiestnenie v spodnej stene.

Sony Xperia L

Pri výraznom tlačidle pre zapnutie úplne zanikne hardvérová spúšť fotoaparátu

VÝKONU TAK AKURÁT

Xperia L svojim výkonom neoslní, ale na druhú stranu ani nesklame. K dispozícii budete mať dvojjadrový procesor Snapdragon s taktom 1 GHz. Ten je postavený na 28 nm technológii, takže je energeticky úspornejší. Procesoru sekunduje grafická karta Adreno 305 spolu s 1 GB RAM. Aj napriek tomu, že sa môže zdať, že hardvér nie je extra výkonný, pri bežnom používaní nepostrehnete žiadne zaváhanie, alebo seknutie. Spomalenie je možné postrehnúť iba v prípade, ak spúšťate náročnejšie aplikácie, alebo hry. Internú pamäť, ktorá má kapacitu 8 GB (reálne dostupných cca 5,6 GB) môžete rozšíriť pomocou microSD kariet až do veľkosti 32 GB. V prípade Xperie L poteší aj plná dátová výbava, ktorá postráda iba LTE. To však ani nie je možné považovať za nedostatok, nakoľko v našich končinách podpora tejto siete stále chýba. Na druhú stranu okrem štandardných prvkov ako je GPS, Bluetooth 4.0 a Wi-Fi poteší prítomnosť technológie NFC, ktorá sa postará o jednoduché a rýchle párovanie s ostatnými zariadeniami.

Sony Xperia L

Integrovaná batéria poskytuje s režimom STAMINA veľmi dobrú výdrž

TIMESCAPE SOM SI OBĽÚBIL

Aj napriek tomu, že nepatrím k milovníkom grafických UI, musím uznať, že v prípade TimeScape spravilo Sony veľmi dobrú prácu. Prostredie je jednoduché, rýchle a hlavne ponúka bohaté možnosti personalizácie. Pod jeho kabátom sa skrýva Android 4.1.2 (Jelly Bean), ale to, že nemáte najnovšiu verziu Androidu si ani nevšimnete. V prípade UI od Sony som privítal rýchlu zmenu nastavení v notifikačnej lište, aj keď mi tu chýbala možnosť nastavenia si vlastných skratiek. Takto získate prístup iba k nastaveniam profilu, Bluetooth, Wi-Fi, mobilným dátam a všetkým nastaveniam. Pochváliť tiež musím klávesnicu a to najmä jej odozvu a prediktívny režim písania, ktorý sa veľmi rýchlo učí nové slová a automaticky vám ich pri písaní textu aj ponúka.

Sony Xperia L

TimeScape je vydareným grafickým prostredím

Sony samozrejme svoju Xperiu vybavilo aj vlastným softvérom a na rozdiel o množstva konkurenčných výrobcov sa našťastie v tomto prípade nejedná o žiadny balast, ale reálne využiteľné aplikácie. Ako predinštalovaný internetový prehliadač nájdete obľúbený Chrome, nechýba aplikácia na zálohu a obnovu vašich údajov, TrackID pre rozpoznanie práve prehrávanej skladby, Xperia Link pre jednoduché vytvorenie prístupového bodu a zdieľanie internetového pripojenia a množstvo iných. Špeciálnu pozornosť si zaslúži STAMINA mód. Ten sa v prípade podrobného nastavenia môže postarať o skutočne ukážkovú výdrž na jedno nabitie. Pri striedmejšom používaní a dobrom nastavení STAMINA módu nie je problém L-ko udržať pri živote aj na úrovni dvoch dní

Sony Xperia L

Ak radi často skúšate rôzne aplikácie, poteší vás jednoduchá možnosť odinštalovania aplikácií priamo zo zoznamu nainštalovaných aplikácií.

FOTÍME A POČÚVAME

Už na samotnom balení Xperie L nájdete ikonu, že v prípade 8 Mpx fotoaparátu s LED bleskom je použitý nový Exmor RS CMOS senzor. Aj napriek tomu možno výsledky, ktoré fotoaparát produkuje, radiť skôr k priemeru. Výsledné fotografie totiž inklinujú skôr k teplejším tónom a za slabé je možné označiť fotografie za slabšieho osvetlenia. Pritom práve Exmor RS čip by sa mal vyznačovať kvalitnejšími zábermi v prípade slabého osvetlenia. Bohužiaľ, úroveň šumu v takýchto fotografiách nezachráni ani moderný čip a ani LED blesk. Potešením sú však bohaté nastavenia fotoaparátu, samostatné tlačidlo pre ovládanie nahrávania videa a tiež samostatná hardvérová spúšť. Aj napriek jej malým rozmerom si za ňu zaslúži Sony pochvalu. Okrem fotografií dokáže samozrejme Xperia L nahrávať aj video. V tomto prípade je jeho maximálne rozlíšenie 1 280 x 720 px (30 fps). V prípade videa a fotografií môžete využiť aj HDR režim.

Sony Xperia L

Prostredie fotoaparátu ponúka všetky potrebné nastavenia

Xperia L je pomerne dobre vybavená aj po multimediálnej stránke. Sony samozrejme vo svojich modeloch presadzuje značku Walkman a práve preto je rovnako pomenovaný aj hudobný prehrávač L-ka. Nejedná sa však len o marketing, ako v prípade fotoaparátu, ale Walkman je skutočne vydareným hudobným prehrávačom, ktorý má všetky potrebné nastavenia, vrátane ekvalizéra a Bass Boostera. Rovnakým brandingom prešiel aj prehrávač videí. Vytknúť mu nie je možné v podstate nič. Zvládne širokú škálu formátov, je pekne spracovaný a podporuje aj DivX. Svoje videá však budete musieť prekonvertovať na rozlíšenie displeja, nakoľko HD videá neprehrá. O videá sa navyše postará aj Sony Mobile BRAVIA Engine 2, takže aj napriek slabšiemu displeju budú videá vyzerať veľmi dobre.

Sony Xperia L

Ako som už na začiatku recenzie uviedol Sony Xperia L je zlatou strednou cestou, ktorá síce ničím výnimočným neprekvapí, ale na druhú stranu ani nesklame. Ponúkne kompaktné a veľmi dobre spracované telo i vynikajúcu výdrž na jedno nabitie. Prepáčiť jej však budete musieť slabší displej a fotoaparát. Xperia L je aj napriek tomu veľmi dobrou voľbou, navyše si tento smartfón strednej triedy môžete za pomerne dobrú cenu zakúpiť v dotovaných ponukách našich operátorov.

Sony Xperia L

 

Cena: 229,00 € Rozmery: 128,7 x 65 x 9,7 mm, 137 g Displej: 4,3“ TFT dotykový, 480 x 854 pixlov (228 ppi) Hardvér: Qualcomm Snapdragon MSM8230 (2 jadrový, 1 GHz), GPU Adreno 305, 1 GB RAM, 8 GB pamäte, microSD do 32 GB, HSPA (21/5,76 Mbps), Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, GPS, A-GPS, NFC, 8 Mpx fotoaparát, Exmor RS, LED blesk, AF, HDR, HD video (720p, 30 fps), FM rádio s RDS, Li-Ion 1 750 mAh Softvér: OS Android 4.1.2 + Sony TimeScape, video prehrávač, Walkman, STAMINA mode, Google Play, Google+, Google Chrome, Backup and Restore, Xperia Link, TrackID, Sony Select, Smart Connect