RECENZIA Sony Xperia Go – Odolný smartfón, s ktorým sa nemusíte maznať

Sony Xperia Go sa nachádza na trhu približne od tohto leta. Za sumu, ktorá sa pohybuje tesne pod 300 eur iste získate aj lepší telefón, no bez vodeodolnej výbavy. Malý smartfón podľa výrobcu spĺňa podmienky normy IP67, teda 1 meter pod vodou na dobu 30 minút a úplnú prachotesnosť.

Sony Xperia Go

Displej znova sklamal

Smartfón od Sony poskytne používateľovi vskutku štandardnú výbavu v zaujímavom tele. Model vychádza z minuloročného Sony Ericsson Active, ktorý si našiel svojich zákazníkov. Ročná evolúcia sa však výrazne neprejavila. Prvým nepríjemným prekvapením bol displej, ktorý síce narástol, no nezmenil sa. Dosahuje 3,5 palca, používa Bravia Engine, avšak ani to ho neuchráni pred katastrofálnym rozlíšením. Počet 320 x 480 obrazových bodov považujem za nedostatočné. Xperia Go už nemá charakteristický tvar svojho predchodcu a lepšie zapadá do rodiny Sony. Na prvý pohľad ani neviete, že ide o odolný telefón. Prijemne ma potešila hmotnosť 110 gramov a hrúbka 9,8 mm.

Po obvode narazíte na klasické ovládacie tlačidlá, avšak 3,5 mm konektor pre slúchadlá je v ľavej stene a spúsť fotoaparátu zmizla. Stratu hardvérového tlačidla pre snímanie dokážem odpustiť, ale nápad umiestniť konektor pre slúchadlá do ľavej steny už nie.

Sony Xperia Go

 

Do vody áno, z výšky nie

Odolné vlastnosti Xperia Go sa oproti predchodcovi nezmenili. Vodu a prach prežije, no výrazným pádom by som ho neodporúčal vystavovať. Plastová konštrukcia, ktorá je rozoberateľná pre umiestnenie SIM karty a microSD karty na mňa nepôsobila solídnym dojmom. Radšej som ho tak o zem nehádzal. Ťažko povedať, či to bolo spôsobené používanou novinárskou vzorkou, ale zadný kryt sa dával dole až príliš jednoducho. Tri hodiny, približne v hĺbke 30 centimetrov však dokázal prežiť s prehľadom. Spoľahnúť sa však môžete, že vydrží výrazne viac, ako iné bežné smartfóny.

 

Sony Xperia Go

Šikovné a rýchle dvojjadro

Hardvérová výbava si polepšila najmä pri špecifikácách procesora. Dvojjadrový 1 GHz Cortex A9 spolu s grafickým čipom Mali 400 pomohli chodu zariadenia. Nečakajte reakcie ako od drahých telefónov, avšak pre bežný chod to úplne postačí. Vnútorná pamäť narástla na 8 GB a navyše sa dá rozšíriť aj microSD kartami do 32 GB. Operačná pamäť RAM dosahuje 512 MB.

Integrovaný fotoaparát s 5 Mpx rozlíšením, LED diódou a automatickým zaostrovaním poskytuje priemerné snímky. Video s HD rozlíšením vás neposadí na stoličku ale na bežné momenty postačí. Prednú kameru na zariadení nenájdete.

Smartfón poskytuje pripojenie do 3G siete, Wi-Fi a Bluetooth. Lokálne prenosy podporujú aj štandard DLNA. Prenosové rýchlosti v mobilnej sieti sa pohybujú na úrovni HSPA (14,4 Mbps 5,76 Mbps). Nezabudlo sa ani na FM rádio s RDS a GPS s podporou asistovaného štartu. Batéria poskytuje kapacitu 1 305 mAh, teda približne jeden deň používania. Telefón je dostupný v troch farbách: biela, čierna alebo žltá.

Sony Xperia Go

Starý  Android, čaká na ruskú zmrzlimu

Predinštalovaný operačný systém je staručký Android 2.3.7. Sony však sľúbilo aktualizáciu na verziu 4.0, Ice Cream Sandwich. Aplikácie, ktoré má Xperia Go už v základe mierne zvyšujú jej atraktivitu. Poteší prepracovaný krokomer, ktorý atraktívne zobrazuje dosiahnuté hodnoty a rôzne ďalšie štatistiky. Ďalej nájdete osobného trénera, špeciálnu aplikáciu na behanie či šikovnú možnosť zachytávania screenshotov. GPS navigácia má voľnú licenciu len na 30 dní.

Sony Xperia Go

Záver

Sony Xperia Go nie je zlý telefón, avšak neprináša množstvo zmien oproti predchodcovi. Poteší sympatický vzhľad, rýchlejší procesor a odolné vlastnosti. Ak hľadáte vhodného spoločníka, ktorý sa nebojí vody či prachu, zvládne nejaký ten pád a radi športujete alebo vykonávate inú aktívnu činnosť, je to výborný kandidát pre vás. V obchodoch ho nájdete za 289 €.

Sony Xperia Go

Foto: Sony, Techbox