RECENZIA Sony VAIO T13 – Prvý Ultrabook z Japonska

Ako by mal vyzerať dobrý Ultrabook? V prvom rade musí spĺňať potrebné hardvérové špecifikácie, aby mohol niesť označenie Ultrabook. Mal by byť tiež dizajnovo zaujímavý s príjemnou ergonómiou. V neposlednom rade je dôležitá dlhá výdrž batérie a kvalitná hardvérová výbava. Pokiaľ je celé toho balenie na trhu dostupné za výhodnú cenu, máme vyhraté. Či sa týchto pravidiel držalo Sony pri výrobe nového modelu Vaio T13, sa dočítate v nasledujúcej recenzii.

Sony VAIO T13

Sony VAIO T13 sa pýši statusom Ultrabook vďaka procesoru od spoločnosti Intel a SSD disku, aj keď ten sa v tomto prípade tak trochu skrýva v hybridnom riešení, kedy urýchľuje klasický 320 GB disk. T13-ka tak oproti konkurencii ponúka viac úložného miesta, no za cenu pomalšej prenosovej rýchlosti. Pri bežnom používaní sa systém načíta rýchlo, no načítavanie zriedkavejšie využívaných aplikácií vám pripomenie doby minulé.

Sony VAIO T13

Notebooky od Sony sú už tradične vyrobené z kvalitných materiálov a som rád, že ani v tomto prípade tomu nie je inak. Zázraky ale nečakajte, plastové časti a hliníkový kryt displeja nie sú ničím výnimočné, no celkové spracovanie tela je na veľmi dobrej úrovni a všetko spolu sedí tak, ako má.

Sony VAIO T13

Ak by som mal predsa len čosi vytknúť, bola by to klávesnica s touchpadom. Klávesy sú takmer úplne zapustené, čo mne osobne nie celkom vyhovuje a navyše pri stláčaní hlasno klopú. Touchpad rozoznáva množstvo dotykových gest, no márne, pokiaľ má nespoľahlivú citlivosť a občas nereaguje na dotyk. Inak sa s T13-kou pracuje veľmi pohodlne a miesta pod klávesnicou je dostatok aj pre väčšie ruky.

Sony VAIO T13

Vďaka užitočnej aplikácii VAIO Gate budete mať vždy poruke tie najdôležitejšie aplikácie, stačí myškou zájsť na hornú hranu obrazovky.

Sony VAIO T13

Zaujímavým prvkom Ultrabooku je batéria zapustená do tela notebooku. Napriek nižšej kapacite 45 Wh poskytuje výdrž presahujúcu 6 hodín kancelárskej práce so zapnutou Wi-Fi. T13-ku tak pohodlne využijete aj tam, kde nie je prístup k elektrickej sieti. Výdrž batérie má však na svedomí napríklad použitie len 1,4 GHz procesora a displeja s rozlíšením 1366 x 768 bodov.

Sony VAIO T13

Nepoteší ani malý počet portov na čele s dvojicou USB, čo je dnes už naozaj málo. Pre objektívnosť však doplním, že toto je neduhom Ultrabookov vo všeobecnosti a T13 tak za svojimi konkurentmi v tomto smere nijako nezaostáva. Sony VAIO T13 má v rukáve ale hlavné eso, a tým je jeho cena na hranici 800 €.

Sony VAIO T13

Sony vytvorilo Ultrabook, ktorý svojim kvalitným prevedením a väčším diskom dokáže zaujať. Poteší najmä výdržou batérie a celkovou cenou. Uspokojiť sa však budete musieť s horším touchpadom či zvláštne intonujúcim chladením, ktoré sa nezastavilo ani pri tak náročnom úkone, akým bolo z mojej strany pozeranie sa na pracovnú plochu.

Sony VAIO T13

Rozmery 216 x 232 x 17,8 mm, 1,6 kg Displej 13,3“ VAIO (1366 x 768 b.) s LED podsvietením Hardvér 1,4 GHz Intel Core-i3 2367M (2 jadrá / 4 vlákna), Intel HD 3000 integrovaná grafika, 4 GB DDR3 RAM, 320 GB pevný disk (5400 ot./min.) + 32 GB SSD, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0 + HS, 1,3 Mpx webkamera, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, VGA, HDMI, LAN, 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), čítačka pamäťových kariet MS(PRO/DUO), SD(HC/XC), Stereo reproduktory, 45 Wh batéria  Softvér OS Windows 7 Home Premium 64-bit,  VAIO Gate, VAIO Care, VAIO Update, Remote keyboard pre Playstation, Playmemories Home Cena 799,00 €

Sony VAIO T13

Foto: TECHBOX