RECENZIA Sony VAIO S15 – 15 palcov v ľahkom tele s výborným výkonom

Testované Sony radu S by sa dalo v krátkosti charakterizovať ako notebook strednej triedy z dedikovanou grafickou kartou, ktorá mu dodáva uspokojivý grafický výkon. V jeho kovovom tele sa však skrýva aj niekoľko prekvapení vrátane Full HD IPS displeja.

Sony VAIO SVS1512X9EB

Na prvý pocit je testovaný model spoločnosti Sony veľmi ľahký. Osobne som od 15” notebooku očakával vyššiu hmotnosť, no tento model môže v tomto ohľade hravo konkurovať aj nejednému 14” notebooku. Môže za to jeho konštrukcia, v ktorej sa strieda horčíkovo-hliníková zliatina z rôznymi plastovými prvkami. Plast je pritom použitý hlavne na vnútornej časti. Osobne kvitujem použitie zliatiny aj na spodnej strane prístroja. Súčiastky sú totiž lepšie chránené a je vidieť, že Sony nezvolilo použitie ušľachtilejších materiálov iba na parádu (napr. veko displeja).

Sony VAIO SVS1512X9EB

Spodná strana notebooku je celkovo zaujímavá, pretože okrem zabudovanej batérie ukrýva aj slot pre SIM kartu, či konektor pre dokovaciu stanicu a dodatočnú batériu. Tento notebook, je tak pomerne dobre vybavený aj na cesty, samozrejme za predpokladu, že vám nebude vadiť veľká batéria, ktorej rozmery korelujú s pôdorysom zariadenia. Nepáčila sa mi iba jedna vec, a to fakt, že zatiaľ čo kryt slotu SIM karty je na krátkom pútku, kryty zvyšných dvoch konektorov nedrží žiadna sila a tak ich môžete časom ľahko stratiť. 

Sony VAIO SVS1512X9EB

Vnútru notebooku dominuje okrem matného Full HD displeja s IPS matricou aj pomerne veľkorysý priestor pre zápästia. Po mnohých ultrabookoch, čo som testoval v poslednom čase je to veľmi príjemná zmena. Takisto osadená klávesnica má takmer optimálny zdvih a odpor. Klávesy tak pohotovo reagovali a ja som pri písaní robil iba minimum preklepov. Pozitívne hodnotím aj prítomnosť numerického bloku a viac-menej štandardného rozloženia kláves. Výrobca sa snažil o integráciu veľkého touchpadu, čo sa mi zdá ako logický krok, no pri jeho používaní som zažil nejedno sklamanie. Povrch je síce príjemný, no hlavný problém bol v klikaní na jednotlivé ikony. Pokiaľ nemáte dostatočnú prax v klikaní na touchpade, tak vás môže osadený kúsok zo začiatku poriadne iritovať. V prípade, že porovnám klávesnicu a touchpad, tak zatiaľ čo u klávesnice som dokázal strojovo písať do 20-tich minút, tak na touchpad som si zvykal vyše troch dní. Netreba zabúdať ani na niekoľko zaujímavých noviniek (oproti starším modelom VAIO, ako aj staršej verzii OS Windows), ako napríklad invertované „scrollovanie“ dvoma prstami.

Sony VAIO SVS1512X9EB

Za kľúčovú kombináciu hardvérových komponentov v tomto modeli VAIO považujem grafickú kartu Geforce GT640M s 2 GB vlastnej pamäte a 640 GB pevný disk so 7 200 otáčkami za minútu. Notebook má totiž dostatok priestoru pre dáta a pomerne rýchle odozvy systému a spúšťaných aplikácií. Nie je to samozrejme porovnateľné s modelmi osadenými SSD diskom, no aj vďaka 6 GB RAM je zariadenie schopné pohotovo reagovať. Grafická karta naopak poskytuje dostatok výkonu aj pre náročnejšie hry. Rozlíšenie displeja v tomto prípade skôr favorizuje pozeranie filmov, než hranie hier, no pri znížení detailov si VAIO poradí s väčšinou dnešných titulov. Vo finále tak zákazník dostáva notebook, na ktorom si v kľude pozrie každý film a zahrá dosť podstatnú časť hier. Alternatíve využitie vidím aj pri práci s grafickými aplikáciami, keďže v dnešnej dobe čoraz viac výrobcov začína podporovať aj neprofesionálne grafické akcelerátory.

Sony VAIO SVS1512X9EB

Prekvapením pre mňa boli aj osadené reproduktory. Čakal som totiž kvalitný zvukový prejav podporený technológiou xLOUD, no ani Dolby Home Theater v4 nedokázal z dvoch malých reproduktorov dostať zvuk, ktorý by bol počúvateľný a súčasne ho bolo počuť. O absolútnej absencii basovej zložky radšej pomlčím. Cez slúchadlá, však bol zvukový prejav v norme a tak sa netreba obávať, že by vám váš filmový zážitok pokazilo nekvalitné audio. 

Sony VAIO SVS1512X9EB

Sony nainštalovalo do zariadenia pomerne veľkú škálu aplikácií. Opäť nás privíta McAfee security, u ktorého dúfam že v najbližšej verzii znížia počet „vyskakovacích“ okien, či Adobe reader, ktorého optimalizácia by sa tiež mohla zlepšiť. Našťastie nie je nainštalovaných aplikácií toľko, že by bežnému používateľovi znepríjemňovali život, u toho bude hlavným „nezbedníkom“ Windows 8 Pro, na ktorého si ešte aj ja stále zvykám.

Sony VAIO SVS1512X9EB

Sony VAIO S15 je sympatický notebook, s prekvapivo nízkou váhou, ktorá ma veľmi potešila. Jeho zameranie by som hodnotil prevažne multimediálno-herne, no vďaka dobrej správe napájania a pevnou konštrukciou s ním dokážete vyraziť aj na cesty. Cena je pomerne vysoká, no výrobca to dokáže ospravedlniť lepším výkonom a kvalitou použitých materiálov. Nesmieme zabúdať ani na 3G modem či Full HD matný IPS displej (s dobrou viditeľnosťou na priamom svetle). Pokiaľ máte radi značku Sony a váš rozpočet nie je príliš obmedzený, tak s týmto modelom rozhodne neurobíte chybu.

Sony VAIO SVS1512X9EB

CENA: 1 299 €

HODNOTENIE: 4/5

Rozmery 380 x 255,4 x 23,9 mm, 2 kg Displej 15,5“ displej (1920 x 1080 b.), matný, LED podsvietenie, IPS Hardvér Intel Core i5-3210M 2,5 GHz (2 jadrá/4 vlákna, 3 MB L2 cache), Intel Graphics HD4000 + GeForce GT 640M LE s 2 GB dedikovanej pamäte, 6 GB DDR3 RAM (1333 MHz), 640 GB HDD (7200 ot./min.), Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 + HS, WWAN modem Gobi 3000  (HSDPA/HSUPA), 1,3 Mpx webkamera, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, VGA, 2x 3,5 mm jack (slúchadlá, mikrofón), čítačka SDXC, čítačka MS Duo, stereo reproduktory, DVD-RW mechanika (štrbinová), 6-článková batéria 49 Wh (výdrž približne 5 hod. Stamina / 3,5 hod. Speed). Softvér OS Windows 8 Pro 64-bit

Sony VAIO SVS1512X9EB