RECENZIA Sony HDR-PJ780 – Najvybavenejší amatér!

Pred dvoma týždňami k nám zavítal bocian a doniesol nám potomka. Ako sa na poriadneho technicky nadšeného ocka patrí, začal som hľadať kameru, pomocou ktorej by som vedel zachytiť všetky tie úžasné momenty, ktoré na nás čakajú. Moja voľba padla na Sony HDR-PJ780, chcete vedieť prečo?

Sony HDR-PJ780

V dnešnej dobe, kedy aj ten najjednoduchší smartfón dokáže bez problémov natáčať Full HD video sa môže zdať kúpa videokamery zbytočná. A presne podobne zareagovala aj moja lepšia polovička, keď som pri rodinnom zasadaní len tak akože predostrel tému kúpy kamery. Musel som teda pozbierať všetky svoje argumenty, aby som obhájil dôležitosť tejto kúpy, pričom som sa musel posnažiť využiť ako poľahčujúcu okolnosť práve očakávaný príchod nášho prvého potomka. Našťastie okamžite, ako som si Sony HDR-PJ780 zapožičal a manželke predviedol všetky tie „fičúrky“, čo táto najvybavenejšia amatérska kamera od Sony dokáže, mal som takmer vyhraté.

Sony HDR-PJ780

Sony HDR-PJ780 pôsobí takmer ako profesionálna kamera

Šaty profesionála

V momente, keď PJ780 vybalíte z krabice, v ktorej okrem množstva zbytočných manuálov nájdete napríklad aj microHDMI a USB kábel, ochranu na mikrofón, slnečnú clonu na objektív, alebo diaľkový ovládač… pochopíte, že za svoje peniaze ste dostali celkom slušné náčinie. Telo je kompaktné, ale aj napriek tomu mu nechýbajú výrazné prvky ako veľký objektív, mikrofón, ktorý sa tvári ako profesionálny externý mikrofón, alebo malý projektor. V jednom však musím dať laickému pohľadu manželky za pravdu. PJ780 je pomerne ťažká. Na svoje rozmery 137,5 x 84,6 x 74,2 mm váži až 575 gramov a to je už cítiť. Našťastie si popruh jednoducho prispôsobíte a Sony sa tiež príkladne povenovalo ergonómii ovládacích prvkov, takže po chvíľke budete v ovládaní doma. V momente, keď na kameru pripevníte všetky doplnky, ako je napríklad slnečná clona, alebo obal mikrofónu budete pôsobiť, ako poriadne skúsený kameraman. Bohužiaľ, aj napriek tomu, že slnečná clona má svoje nesporné výhody, je v prípade PJ780 riešená pomerne nevhodne. Pri jej nasadení ju totiž musíte nakrútiť do závitu, obdobne ako filter na DSLR, čoho výsledkom môže byť jej nesprávne umiestnenie a prekrývanie objektívu alebo blesku. Oveľa praktickejšie by pôsobilo, keby bolo možné clonu iba nasunúť a pootočiť.

Sony HDR-PJ780

So slnečnou clonou si užijete svoje

Na tele sedemstoosemdesiatky nájdete iba základné ovládacie prvky a pre pokročilé ovládanie a nastavenie kamery musíte využiť 3“ dotykový displej. Našťastie reaguje na dotyky príkladne a logické je aj celé menu. Vytknúť mu dokonca nemôžem ani jeho viditeľnosť na priamom slnku. Spúšť pre spustenie, prerušenie, alebo zastavenie nahrávania nájdete presne tam, kde po uchytení kamery spočinie palec vašej pravej ruky. Ukazovákom naopak veľmi pohodlne budete ovládať priblíženie, alebo vytváranie fotografií počas videozáznamu. Po odklopení displeja sa objaví pätica tlačidiel (Power, Nightshot, Light, Prehrávanie a Projector), ktorým k ideálu chýba už iba podsvietenie.

Sony HDR-PJ780

Perfektne riešený je USB kábel, ktorý máte neustále zo sebou. Skrýva sa totiž v remienku na ruku a vy si tak môžete okamžite vaše výtvory preniesť do počítača.

Vstupné a výstupné konektory nájdete rozmiestnené po celom tele. Na pravej strane nájdeme pod posuvným krytkom konektor pre pripojenie externého mikrofónu a slúchadiel, pod spúšťou je konektor pre pripojenie adaptéra a nakoniec pod výklopným displejom nájdete okrem slotu pre SDXC karty aj dvojicu microHDMI konektorov. Jeden z nich slúži na prehrávanie videa z kamery na externom zariadení, druhý využijete na pripojenie externého zdroja, ktorý využije integrovaný projektor. Skutočne super riešenie. V neposlednom rade nemôžem zabudnúť ani na malé otočné koliesko pod objektívom, ktorého funkciu som svojej lepšej polovičke radšej ani nevysvetľoval. Ponúka totiž plnú manuálnu kontrolu nad kamerou a pre tlačidlo v jeho strede si môžete vybrať z nastavení rýchly prístup k zmene ostrenia, expozície, clony, uzávierky, korekcie automatickej expozície alebo posunu vyvážanie bielej. V tejto časti ešte spomeniem hľadáčik, ktorý je síce výsuvný a výklopný, ale chýba mu pogumovaná očnica, takže je jeho používanie dosť nepohodlné.

Sony HDR-PJ780

Poriadny objektív musí byť

Na prednej strane udrie aj amatérovi do očí jasná dominanta v podobe objektívu. Svietia na ňom mnoho sľubujúce nápisy Carl Zeiss Vario-Sonnar T. Vyjadrené číslami, objektív ponúka maximálnu šírku záberu 26 mm (po prepočte na kinofilm), 10-násobné optické priblíženie s možnosťou predĺženia na hodnotu 17x pomocou digitálneho priblíženia bez výraznejšej straty kvality, ale aj vynikajúcu svetelnosť v rozsahu f/1,8 až f/3,4. Nechýba ani možnosť pripevnenia rôznych filtrov, ktoré využijú vnútorný závit s priemerom 52 mm podobne, ako už spomínaná slnečná clona. Samostatnou kapitolou je v prípade PJ780 stabilizácia, ktorú Sony nazýva Balanced Optical SteadyShot. Jej čaro zistíte po odklopení displeja, kedy sa súčasne odkryje aj objektív a vy uvidíte skutočný pohyb stabilizovaného objektívu. Viac, ako to, či je stabilizáciu vidieť je podstatné to, či je aj účinná a práve v tomto prípade musím pred PJ780 zložiť pomyselný klobúk z hlavy. Svoju prácu aj pri maximálnom priblížení odvádza na veľmi dobrej úrovni. Sony v prípade 780-tky nenechal na náhodu ani integrovaný čip. Konkrétne sa jedná o model CMOS Exmor R, ktorý je známy najmä výbornými vlastnosťami pri slabšom svetle. Tie môžem len potvrdiť a v prípade potreby si môžete dopomôcť aj LED svetlom a funkciou LOW lux. Ak však bude úplná tma, príde na radu režim NIGHTSHOT, ktorý predstavuje nočné videnie a scénu hravo vidíte aj v úplnej tme, hoci s poriadnym zrnom.

Sony HDR-PJ780

Sony HDR-PJ780 ponúkne skutočne prepracovanú stabilizáciu obrazu

Formáty a dátové toky

Samozrejmosťou je možnosť natáčania Full HD videa, avšak tomuto termínu už hravo rozumie aj moja manželka. O to menej rozumie možnostiam nastavenia kvality záznamu. Najvyššiu kvalitu reprezentuje záznam vo formáte AVCHD, pri ktorom si môžete nastaviť aj rôzny dátový tok a režim snímania. Pri voľbe režimu 50i budete mať k dispozícii módy LP (5 Mbps), HQ (9 Mbps), FH (17 Mbps) a nakoniec FX (24 Mbps). Ďalej môžete okrem najvyššej kvality 50p s dátovým tokom 28 Mbps využiť aj režim 25p, v ktorom budete mať k dispozícii módy FH (17 Mbps) a FX (24 Mbps). Počas natáčania videa (okrem najvyššej kvality) môžete samozrejme zhotovovať aj fotografie, ktoré môžu mať pri pomere strán 16:9 veľkosti L (24,1 Mpx), M (12,3 Mpx) a S (2,3 Mpx) a pri pomere strán 4:3 L (18,1 Mpx), M (5 Mpx) a S (0,3 Mpx). Ak by ste radi využili dátovo menej náročnú kvalitu, bude pre vás kompromisom formát MP4. Okrem spomenutých formátov ponúka ešte PJ780 aj najnižšiu kvalitu, ktorou je formát STD (720 x 576 px). Na HD video (1 280 x 720 px) však zabudnite, Sony od tohto rozlíšenie akosi úplne upúšťa, čo je škoda hlavne pre postprodukciu na slabších počítačoch či notebookoch.

Sony HDR-PJ780

S projektorom si užijete kopec srandy, len škoda, že na ňom chýba kryt

Zdá sa vám, že som ešte na niečo zabudol? Áno, máte pravdu. Sony HDR-PJ780 totiž disponuje vychytávkou, ktorá dá do kolien nejednu manželku (nielen tú moju). Na vonkajšej strane odklopného objektívu sa totiž nachádza projektor a to s pomerne slušným rozlíšením. Disponuje totiž svietivosťou 35 lúmenov, rozlíšením 854 x 480 pixlov a kontrastným pomerom 1 200:1. Jasné, nie je to bežný projektor, ktorý máte možno doma či v kancelárii, no hravo zvládne premietať obraz s uhlopriečkou až 250 cm a tým pádom sa stáva geniálnym prezentačným nástrojom. Budete síce potrebovať tmavšiu miestnosť (za denného svetla to nie je vôbec ono), ale ja si dokonale užívam momenty, keď môžem ležať s lepšou polovičkou v posteli a držiac kameru v ruke premietať zábery nášho drobčeka na strop nad nami. Pohodlné a jednoduché.

Sony HDR-PJ780

Ako zhodnotiť Sony HDR-PJ780? Je to vynikajúca kamera plná technológií, vďaka ktorým sa nebude báť natáčať žiadny amatér. Strach nebudete musieť mať z toho, že budete mať zábery roztrasené, alebo nekvalitné a doplnky ako GPS, alebo projektor sú už iba čerešničkou na torte, ktorá pomôže presvedčiť vaše manželky o nutnosti kúpy takejto kamery, podobne, ako to bolo u mňa. Zabojovať však budete musieť v prípade ceny, predsa len 1 399,00 € nie je málo.

 

Cena: 1 399,00 €

 

– vynikajúca stabilizácia obrazu, kvalitný objektív, projektor

– pripevňovanie slnečnej clony, hľadáčik bez gumovej podložky, vyššia cena

Rozmery 137,5 x 84,6 x 74,2 mm, 575 g Displej 3“ (75 mm), 921 tis. px, LCD Xtra Fine, dotykový Hardvér Objektív Carl Zeiss Vario-Sonnar T, 10x optické priblíženie (17x digitálne bez straty kvality), F/1,8 – F/3,4, Snímač CMOS Exmor R, 1/2,88, 6 650 px, stabilizácia obrazu Balanced Optical SteadyShot, inteligentný automatický režim iAuto, GPS, Stereo zvuk – 5.1 kanálový Dolby Digital, integrovaný projektor (svietivosť 35 lúmenov, rozlíšenie 854 x 480 px, kontrastný pomer 1200:1), integrovaná pamäť 32 GB, slot pre SD/SDHC/SDXC, Memory Stick PRO Duo karty, konektor pre slúchadlá a mikrofón, kompozitný výstup, USB, 2x microHDMI, batéria Sony NP-FV50 (1 030 mAh) Formáty videa a foto Full HD (50p, 25p, 24p, 50i), HD (50i), fotografie (24 Mpx – 16:9, 18,1 Mpx – 4:3)

Komentáre k článku