RECENZIA Sony Cyber-shot DSC-QX100 – z mobilu špičkový kompakt?

Do redakcie nám dorazil vybavenejší „fotoaparát“ zo série QX od japonského Sony, ktorý síce funguje bez problémov aj sám, no pre dokonalé ovládanie mu chýba hľadáčik, resp. displej. Ten nahrádza práve smartfón alebo tablet. A to akýkoľvek s Android 4.0 a vyšším. Čo všetko QX100-ka od Sony dokáže?

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100 už nie je až takou novinkou, predstavený bol ešte na minuloročnej výstave IFA 2013 začiatkom septembra, no vzhľadom na to, že doteraz nemá priameho konkurenta, ide stále o zaujímavý kúsok. Pri bližšom porovnaní s menej vybaveným modelom QX10 je jasné, kto by vyhral pomyselný súboj.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

S rozmermi 62,5 x 62,5 x 52,2 mm a hmotnosťou 179 gramov nepatrí medzi najmenšie zariadenia, no je stále menší ako kompakt. Teda aspoň svojimi plošnými parametrami. Horšie je to už s hrúbkou, ktorá už pri nosení zavadzia. Pokiaľ máte príručnú tašku, resp. (dámy) kabelku, nie je s nosením žiadny problém. Pokiaľ však chcete QX100-ku zmestiť do vrecka nohavíc, nemáte šancu. To je prvá zásadná nevýhoda.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Telo aparátu je samozrejme plastové, z prednej strany vidíte prakticky len parametre objektívu vo vnútri. Logo Carl Zeiss a označenie Vario-Sonnar T* už niečo naznačuje, no až po prečítaní parametrov clony (f/1,8-f/4,9) a rozsahu 28-100 mm. Aj vám sa v hlave vynára podobný objektív? Áno, presne takýto má špičkový kompakt RX100 s logom Sony.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Z hornej strany je najviditeľnejším pomerne malé tlačidlo ON/OFF, dva malé otvory stereo mikrofónu a logo NFC. Na pripojenie tak stačí k novinke smartfón či tablet s NFC len priložiť a pripojenie je automatické.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Bočná strana má pomerne ľahko dostupné posuvné tlačidlo zoomovania a manuálnu dvojpolohovú spúšť. Ak ste si všimli vrúbkovaný prstenec okolo objektívu, tak vedzte, že nie je na okrasu, ale na jemné manuálne ostrenie.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Pod plastovým krytom s logo ZEISS je nielen microUSB konektor na nabíjanie a prepojenie s PC, ale aj omnoho praktickejší a jednoducho dostupný slot na microSDXC kartu. Miniatúrne tlačidlo RESET slúži na v prípade, ak vám aparát „zamrzne“, resp. ho potrebujete kvôli ďalšiemu pripojeniu vymazať do továrenských nastavení.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Na protiľahlej strane je pri veľkom logu SONY viac ako miniatúrny mono displej. Ten informuje len o stave batérie a prítomnosti karty v zariadení. Pod ním je očko na pútko, vedľa neho zas poistka na uvoľnenie zadného držiaka.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

V spodnej časti nechýba šikovná vychytávka, ba až samozrejmosť – závit na statív. Inak nič…

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Zadná časť je o niečo zaujímavejšia. V jednoduchom závite je uchytený polohovateľný držiak na smartfón, v prípade použitia na phablete alebo tablete musíte siahnuť na niečo ako Sony SPA-ACX3.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Po odkrútení držiaka sa odhalia dvierka batérie. Tá je však rovnako slabá, ako v slabšom modeli QX10, ponúka len 630 mAh. Toto je druhým zásadným nedostatkom. Práve kvôli slabučkej batérii a neustálemu zapnutiu Wi-Fi v aparáte a taktiež v smartfóne alebo tablete, fotiť skončíte skôr, ako by ste si mysleli. Reálne sa mi podarilo fotiť zhruba pol dňa, resp. cca 150 záberov.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Samotné fotenie alebo natáčanie Full HD videa je možné robiť bez pripojeného smartfónu, no nemáte šancu vedieť, či snímate scénu, ktorú ste si vybrali. Pripojenie smartfónu s NFC je však otázkou pár sekúnd, pár minút si ale vyhraďte na inštaláciu na aplikácie PlayMemories Mobile.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Aplikácia je pomerne jednoduchá, vybrať si môžete zo 4 režimov snímania – Inteligent Auto, Superior Auto, Programová automatika a Priorita clony.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Škoda však, že v aplikácii je pramálo nastavení. Oproti kompaktu RX100 je to sklamanie. Automatické režimy ponúkajú ovládanie zoomu aj cez displej, nechýba touch focus a pár základných nastavení.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

V Programovej automatike je možné naviac upravovať kompenzáciu expozície (+/- 3EV), vyváženie bielej, citlivosť ISO (ISO 160 – ISO 3 200) a režim ostrenia – automaticky/manuálne.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

V prípade programu priority clony (A) je navyše len nastavenie clony.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Vo všeobecných nastaveniach si môžete zvoliť aj niekoľko ďalších nastavení, no osobne som čakal viac. Kde sú napríklad efekty? Alebo možnosť voľby formátu videa? Na plné Full HD video (1 920 x 1 080 px) zabudnite, natáčať môžete v maximálnom rozlíšení 1 440 x 1 080 pixlov v MP4 formáte. Škoda. Veď 1-palocvý Exmor R CMOS snímač by nemal problém zvládnuť aj viac. Nechýba procesor BIONZ, ktorý sa stará o pomerne rýchle reakcie aparátu, hoci občas sa mu nechcelo ostriť. Čo už, detekcia kontrastu nie je dokonalá.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Ďalším zásadným nedostatkom je pomalosť. Hoci vnútro fotoaparátu QX100 je totožné s výborným kompaktom RX100, prenos dát cez WLAN sieť je neskutočne pomalý a tak sa k odfoteniu ďalšieho záberu dostanete až po niekoľkých sekundách a to aj v prípade, že si cez aplikáciu nechávate posielať len náhľadové fotky.

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100  

Ale aby som len nehanil, fotky sú výborné. Je vidieť, že v QX100-ke nie je hocijaký snímač. Kvalitu zrkadloviek nečakajte, no kvalitou sa im nevyrovná žiadny smartfón a ani hybrid smartfónu a kompaktu. 3,6-násobný optický zoom je na bežné fotenie postačujúci, stabilizácia priamo v objektíve nemá problém ani pri horšom svetle a dlhších časoch snímania. Horšie to môže byť len v poriadnom prítmí, kde sa prejaví veľký nedostatok autofókusu založenom na detekcii kontrastu. Video na tom nie je zle, no práve kvôli horším nastaveniam sa AVCHD výstupu z RX100-ky nevyrovná. Formát 4:3 tiež nie je najšťastnejšou voľbou.

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony Cyber-shot DSC-QX100

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

 

Celkovo je QX100-ka od Sony stále zaujímavou myšlienkou s omnoho lepším výstupom oproti nižšiemu modelu QX10, no kvôli množstvo kompromisov, ba až nedostatkov je otáznym produktom. Keď sa tak pozerám na ceny, QX100 je momentálne predávaná zhruba v rovnakej cene, ako jej „rodič“, plnohodnotný kompakt RX100. V takom prípade je namieste otázka, na čo by mi bola QX100-ka, keď môžem mať rovnako vždy so sebou kompakt, ktorý zaberie len o čosi viac miesta, ako QX100-ka, je vybavenejší a viem s ním fotiť aj v manuálnom režime či natáčať Full HD video alebo snímať rýchlosťou 10 fps…?

 Sony Cyber-shot DSC-QX100

+ špičkové foto, nabíjanie cez microUSB, nápad

– rozmery, slabá batéria, chabé nastavenia, pomalý prenos dát

 

Hodnotenie 3,5/5 Cena 449,00 € Rozmery 62,5 x 62,5 x 52,2 mm, 179 g Hardvér 20,2 Mpx 1” CMOS, max ISO 3 200, BIONZ procesor, Carl Zeiss Vario-Sonnar T* (28 – 100 mm; f/1,8-f/4,9), Optical SteadyShot stabilizácia, JPEG, +/-3 EV, iAuto, Superior Auto, P, A, Full HD video (1 440 x 1080, 30 fps, MP4, stereo zvuk), microUSB, microSDXC slot, Li-Ion 630 mAh

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku