Sengled Pulse – geniálne žiarovky, ktoré hrajú

Chceli by ste si ozvučiť dom, kanceláriu či akýkoľvek iný priestor, ale nechce sa vám ťahať káble pre reproduktory? Možno po tejto recenzii zostanete nadšení, geniálny nápad hrajúcich žiaroviek je totiž dostupnou realitou.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • cena
  • mimoriadne jednoduchá inštalácia
  • prehľadná aplikácia pre ovládanie
  • JBL reproduktory

Nevýhody

  • chýbajú hĺbky
  • veľkosť LED žiaroviek
  • ovládanie intenzity osvetlenia vo viacerých miestnostiach

Jednou vetou

Najväčšou výhodou systému Sengled Pulse je možnosť ozvučiť aj celý dom bez nutnosti ťahania akýchkoľvek káblov, navyše za dobrú cenu.

Sengled Pulse

Sengled Pulse je zaujímavý bezdrôtový audio systém s osvetlením. Prvýkrát som ho zaregistroval na Výstave audio, video a domáce kino Bratislava 2014 a ihneď som vedel, že túto novinku chcem vyskúšať. Reproduktor v žiarovke je geniálny nápad.

Niečo podobné som však už testoval v minulosti, s porovnateľným systémom prišiel výrobca Scott už v roku 2011 a predával ho dokonca i na Slovensku – pozrite si článok o Scott Luminor system. Systém od Scottu mal dokonca možnosť pripojiť k žiarovkám bezdrôtový subwoofer.

Veľkou nevýhodou však bola nemožnosť prehrávania audio súborov cez Bluetooth, boli ste odkázaní len na dokovaciu stanicu pre iPhone/iPod či USB alebo pamäťové karty. Práve podpora Bluetooth a ovládanie prostredníctvom aplikácie priniesla želanú slobodu, ktorú ponúka novinka Sengled Pulse.

Sengled Pulse

V predajnom balení Sengled Pulse nájdete dvojicu LED žiaroviek s reproduktormi a označením MASTER a SATELLITE. Najväčšou výhodou systému je mimoriadne jednoduchá inštalácia. Prakticky stačí vybaliť dvojicu veľkých LED žiaroviek so zabudovaným reproduktorom a štandardnou päticou E27, zaskrutkovať žiarovky a svietite.

Následne si stačí cez Bluetooth vyhľadať žiarovku s označením MASTER, pripojiť sa k nej a ihneď môžete prehrávať zvuk z vášho smartfónu či tabletu. Nemusíte mať dokonca naištalovanú ani žiadnu aplikáciu, stačí len spárovaná žiarovka Sengled Pulse s označením MASTER.

Sengled Pulse

Na pripojenie žiarovky s označením SATELLITE už potrebujete aplikáciu Pulse by Sengled, ktorá je bezplatná a nájdete ju v App Store alebo v obchode Google Play. Celkovo k hlavnej žiarovke MASTER môžete pripojiť až 7 ďalších SATELLITE žiaroviek.

Tie si môžete kúpiť aj samostatne za cenu 79,99 €. Párovanie je taktiež jednoduché, cez aplikáciu naskenujete QR kód na tele žiarovky a žiarovka je spárovaná. Aplikácia vám umožní každú žiarovku aj pomenovať. Môžete im dať meno napríklad podľa miestností, ak si nie ste istí, ktorá žiarovka je ktorá, stačí ju cez aplikáciu nechať bliknúť.

Sengled Pulse

Aplikácia Pulse by Sengled je mimoriadne jednoduchá, v podstate má len dve hlavné položky menu – Lights a Sounds. Aplikácia nie je dostupná v slovenskom jazyku, ale verím, že to nebude robiť problém žiadnemu používateľovi.

Cez aplikáciu je priamo možné ovládať intenzitu svietenia LED žiarovky (svetelný tok – 600 lumenov), ktorá však nemá k dispozícii rôzne farby, len svetlo teplej bielej farby – 2700 K. Ovládanie intenzity osvetlenia je pohodlné vďaka kruhovému posuvníku, úplné vypnutie/zapnutie osvetlenia je zase rýchle vďaka softvérovému tlačidlu vypnutia a zapnutia osvetlenia.

Dokonca si žiarovka dokáže pamätať aj poslednú intenzitu osvetlenia, v prípade, že ju vypnete/zapnete vypínačom.

Sengled Pulse Sengled Pulse

Keďže sa predpokladá, že žiarovky máte aj v rôznych miestnostiach, môžete meniť intenzitu svetla v každej z nich samostatne. To je však pracnejšie, ako pri všetkých naraz, nakoľko pre jednotlivé žiarovky nie je k dispozícii ovládanie intenzity cez kruhový posuvník, ale len cez softvérové šípky.

Zníženie intenzity svetla samostatnej žiarovky zo 100% napríklad na 50% si vyžaduje dlhé držanie softvérového tlačidla alebo prípadne až 50x kliknutie!

Sengled Pulse Sengled Pulse

Pre zvuk je k dispozícii viacero nastavení. Okrem hlasitosti si v aplikácii vyberiete, ako sa má reproduktor správať, či je jediný v miestnosti alebo je ľavý či pravý pre zabezpečenie stereo efektu v prípade viacerých žiaroviek v miestnosti. Intenzitu hlasitosti si v jednotlivých miestnostiach neupravíte, tá je rovnaká pre všetky žiarovky.

Jednoducho si však niektoré žiarovky vypnete a tak konkrétna miestnosť nemusí byť ozvučená.

Sengled Pulse Sengled Pulse

Dokonca je k dispozícii aj digitálny ekvalizér s prednastavenými režimami. Na výber máte Normal, Pop, Jazz, Classic, Rock a Movie. Individuálne nastavenie chýba, avšak zmenu pri výbere z prednastavených možností dobre počuť.

Sengled Pulse

Žiarovky Sengled Pulse s integrovanými reproduktormi sa pýšia logom JBL. Sú v nich totiž osadené 1,75″ JBL reproduktory s výkonom 6,5 W. Od loga JBL však nečakajte veľké zázraky, o čom sme sa v redakcii presvedčili napríklad aj pri teste tabletu Lenovo YOGA Tablet 2 Pro.

Pri počúvaní mojich trance skladieb mi chýbali hĺbky, no uznávam že na audiosystém bez subwoofera bol zvuk vcelku slušný a je len veľmi málo Bluetooth reproduktorov, ktoré by v danej cene hrali lepšie. Najviac si užijete pohodové jazzové skladby, ale dobrý zážitok budete mať aj z rockových či pop skladieb.

Skutočne veľmi závisí od žánru, ktorý do žiaroviek pustíte, ale aj od kvality zdroja zvuku. Určite odporúčam využívať ďalšiu aplikáciu na úpravu zvuku v smartfóne napríklad DSP Manager.

Sengled Pulse

Systém je však prudko použiteľný pre dotvorenie atmosféry a počúvanie skladieb na pozadí. Hlasitosťou vás však Sengled Pulse tiež milo prekvapia, dokážu poriadne „revať“, pri dvojici reproduktorov v miestnosti je to naozaj silný audiosystém.

Kvalita zvuku závisí aj od toho, kam ste žiarovky naskrutkovali. Ak visia smerom nadol, zvuk je najlepší. Ak máte lampu kde žiarovky hrajú v horizontálnej polohe, zvuk je citeľne horší.

Sengled Pulse

Za najväčšiu výhodu systému Sengled Pulse považujem možnosť ozvučiť kľudne aj celý dom v priebehu pár minút a bez nutnosti ťahania akýchkoľvek káblov, navyše za dobrú cenu. Balík dvojice žiaroviek MASTER a SATELLITE stojí 179,99 €. Veľkosť žiaroviek (98×140 mm) však spôsobuje to, že nepasujú do množstva svietidiel, preto si pred kúpou prezrite, či ich vôbec budete mať kde umiestniť. Žiarovky hrajú slušne, na svoju cenu až veľmi dobre, ale závisí aký štýl hudby do nich pustíte a ako ich v lampách umiestnite. Na výber sú dokonca tri farebné verzie žiaroviek, okrem klasickej bielej si môžete vybrať striebornú či červenú verziu. Oficiálne žiarovky distribuuje spoločnosť Floydcom, kde si žiarovky môžete aj priamo zakúpiť. Za originalitu, ale aj dostupnú cenu, mimoriadne jednoduchú inštaláciu a bezproblémovú funkčnosť ocenňujeme žiarovky Sengled Pulse našim ocenením TIP REDAKCIE.

TIP REDAKCIE

Komentáre k článku