RECENZIA Samsung Gear 2 – reparát sa vydaril!

Brúsili ste si zuby už na prvú generáciu inteligentných hodiniek Gear? Dvojka je výrazne lepšia, pozrite sa, čo všetko sa zmenilo a čo nás na Gear 2 zaujalo i nahnevalo.

Samsung Gear 2

Samsung v septembri minulého roka ukázal, že displej vášho smartfónu Samsung môžete nosiť aj na svojich rukách. Prvá generácia inteligentných hodiniek Samsung GALAXY Gear sa narodila počas výstavy IFA 2013 spolu s modelom Samsung GALAXY Note 3. Inteligentné hodinky sú príslušenstvom, ktorému však mnohí stále nerozumejú a zdá sa im zbytočné. Navyše prvé hodinky Gear mali množstvo „chybičiek“, ktoré si výrobca uvedomil a veľmi rýchlo predstavil ich nástupcu. Nové hodinky Samsung Gear 2 tak uzreli svetlo sveta spolu s tohtoročnou vlajkovou loďou Samsung GALAXY S5. Veľmi rýchlo tak nahradili prvú generáciu, ktorej cena padla počas januára a februára 2014 vo výpredaji na cenu len 99 € (z pôvodných 299 €)! To bola skvelá kúpa, ak ste to stihli a budete čítať ďalej, potešíme aj vás. Vylepšení v druhej generácii hodiniek Gear 2 je viac, ako sa na prvý pohľad zdá, preto ak sa o inteligentné hodinky Samsungu zaujímate, prečítajte si našu recenziu.

 

Samsung Gear 2

Nové inteligentné hodinky Samsung Gear 2 vychádzajú z dizajnu prvej generácie, avšak dospeli. Pôsobia hodnotnejšie a luxusnejšie, z prednej časti totiž zmizla štvorica skrutiek a kovová časť tela je zoblenejšia. Za zásadnú zmenu, našťastie pozitívnu považujem premiestnenie jediného hardvérového tlačidla z bočnej pravej hrany pod displej. Nielen že je tak lepšie nahmatateľné, ale je i väčšie a celkovo sa s ním hodinky pohodlnejšie ovládajú.

Samsung Gear 2
Porovnanie generácií: vľavo Samsung Gear 2, vpravo Samsung GALAXY Gear

To však nie je všetko, nad displej sa presunul do kovového tela hodiniek aj fotoaparát. Pôvodne bol umiestnený v remienku, čo vyzeralo divne a objektív bol náchylnejší na poškodenie. Vedľa fotoaparátu pribudol infračervený port. Jeho integráciu do hodiniek považujem za dobrú voľbu. Celkom som si počas testovania zvykol hodinkami zapnúť televízor či meniť jeho hlasitosť. Slúži na to aplikácia WatchOn Remote, ktorá vychádza zo Smart Remote high-end smartfónov výrobcu. Mrzelo ma však, že som cez WatchOn Remote nenašiel ovládanie pre môj Magio Set-top-box, pričom v Smart Remote je podporovaný.

Samsung Gear 2
Porovnanie fotoaparátov: vľavo Samsung Gear 2, vpravo Samsung GALAXY Gear

Do hlavnej časti hodiniek sa presunul aj mikrofón či reproduktor, pre telefonovanie. Pri prvej generácii Gear bol totiž integrovaný do upínacej spony remienka. Telefonovanie tak už nevyzerá veľmi komicky, nemusíte totiž ruku krkolomne počas hovoru otáčať. Celé toto premiestnenie prvkov do tela hodiniek zabezpečilo, že na Samsung Gear 2 sú remienky vymeniteľné. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí si radi individualizujú gadgety. Samsung ponúka aj rôzne štýlové remienky od módnych značiek Moschino a Nicholas Kirkwood. Ich cena je však 53,90 €, čo sa mi zdá trochu veľa za kus plastu a kovu. Musím však pochváliť nové zapínanie, keďže kovová spona neobsahuje mikrofón a reproduktor, je tenšia a hodinky sa lepšie nosia. Navyše výmena remienka je veľmi jednoduchá, narozdiel od bežných hodiniek nemusíte navštíviť hodinára, aby ste si remienok vymenili. Celkovo sú hodinky o takmer 6 gramov ľahšie, čo je tiež potešujúca správa.

Samsung Gear 2

Samsung Gear 2
Porovnanie remienkov a zapínania: vľavo Samsung Gear 2, vpravo Samsung GALAXY Gear

Keď som testoval prvú generáciu Gear za najväčšiu nevýhodu hodiniek som považoval nutnosť nabíjať hodinky cez externé príslušenstvo, t.j. nabíjaciu kolísku. Rozhodne by som uvítal umiestnenie microUSB konektora v tele hodiniek. Žiaľ tu Samsung veľký skok neurobil. Nová nabíjacia kolíska je síce výrazne menšia, avšak stále je externá a musíte ju mať so sebou, ak si chcete hodinky nabiť. A verte mi, situácia, keď budete potrebovať do hodiniek šťavu a kolíska bude od vás vzdialená kľudne aj niekoľko kilometrov skôr či neskôr určite nastane! Argument, že je takéto riešenie nutné napríklad kvôli vodeodolnosti hodiniek by tiež neustál, pretože Samsung vie vyrobiť vodeodolný microUSB konektor, čo ukázal vo svojom smartfóne Samsung GALAXY S5 mini. Každopádne nech je ako je, v novej tretej generácii hodiniek by som rád videl možnosť nabíjania cez microUSB konektor umiestnený priamo v tele hodiniek.

Samsung Gear 2
Porovnanie nabíjacích kolísok: vľavo Samsung Gear 2, vpravo Samsung GALAXY Gear

V predchádzajúcich riadkoch som už načrtol ďalšie vylepšenie Gear 2 v porovnaní s GALAXY Gear. Nové hodinky totiž získali certifikáciu IP67, takže sú odolné voči vode a prachu. Ponoriť ich môžete do hĺbky jeden meter. Toto vylepšenie bolo rozhodne žiadúce. Teraz sa s hodinkami nemusíte obávať plávať či umývať si ruky. I keď IP67 nehovorí o slanej vode a tá sa dokonca ani výrobcom neodporúča, Gear 2 som počas testu zobral na dvojtýždňovú dovolenku, kde vydržali denne viackrát kúpeľ v mori. Nič sa im nestalo, jedine si vo vode robili čo chceli. Počas plávania si kľudne zmenili režim, niekedy sa vyplo Bluetooth pripojenie alebo sa spustil režim spánku. Po plávaní si tak vždy skontrolujte, čo sa v nastaveniach zmenilo, hodinky totiž vo vode žijú vlastným životom.

Samsung Gear 2

Dislej sa nezmenil. Nebolo to však potrebné, Super AMOLED displej s uhlopriečkou 1,63-palca a rozlíšenie 320×320 bodov úplne postačí. Viditeľnosť na slnku je pri plnej svietivosti výborná. Čo sa však zmenilo je operačný systém hodiniek. Pôvodný OS Android Samsung vymenil za vlastný OS Tizen. Aj pri identickej hardvérovej výbave sú hodinky s novým OS svižnejšie. Dokonca výdrž je aj pri slabšej batérii väčšia. Celkovo sa však prostredie a ikony výrazne nezmenili, výhodou však je, že hlavné menu môže obsahovať viac ikon na jednej obrazovke, t.j. štyri. Trochu ma sklamalo, že v novom operačnom systéme nefunguje možnosť spustiť fotoaparát potiahnutím prsta smerom nadol z hlavnej obrazovky, rovnako ani vstup do menu vytáčania potiahnutím prsta smerom nahor.

Samsung Gear 2

TIP

Ak sa vám páči nový OS Tizen a máte prvú generáciu hodiniek Samsung GALAXY Gear, máme pre vás dobrú správu. Aktualizáciou si môžete OS hodiniek zmeniť na OS Tizen, čím vám pribudnú i nové funkcie, napríklad všetky vychytávky súvisiace s cvičením, možnosť zaznamenávania vášho spánku alebo možnosť využiť vstavanú pamäť pre audio prehrávač. Stačí potom pripojiť Bluetooth slúchadlá a počas behu počúvať vaše obľúbené skladby.

 

Samsung Gear 2

Celkovo však Gear 2 prinášajú viac aplikácií, vrátane obľúbených fitness aplikácií, ktoré nájdete aj v Gear Fit. Tak napríklad, zatiaľ čo prvá generácia dokázala počítať len vaše kroky, teraz si môžete s hodinkami Gear 2 zaznamenávať aj vaše fitness aktivity. Môžete ich používať pri behaní, pri chôdzi, turistike, ale aj pri bicyklovaní. Samozrejmosťou je stanovenie cieľov, kde vás potešia virtuálne medaily za splnenie cieľa. Navyše novinkou hodiniek je snímač srdcového tepu, ktorý pri jednotlivých aktivitách hodinky sledujú. Viete tak, kedy spomaliť či zrýchliť, aj keď odporúčania sú lepšie vyriešené napríklad v hodinkách TomTom MULTI-SPORT CARDIO. Tep si však môžete merať aj samostatne.

Samsung Gear 2

Samsung Gear 2
Pri meraní tepu zistíte malú chybičku v preklade do slovenčiny, „Merania sa…“ určite nie je správne
(poloha hodiniek na fotografii je ilustračná, tep sa meria na ruke)

Výhodou je, že všetky vaše aktivity si môžete pozrieť aj historicky na pekných grafoch a údaje sú automaticky prenášané do aplikácie S Health 3.0. Ja som najčastejšie využíval hodinky počas bicyklovania. Keďže nemajú zabudovaný GPS modul, je nutné, aby ste pri bicyklovaní mali so sebou aj smartfón s GPS, v mojom prípade Samsung GALAXY S5. V aplikácii S Health 3.0 potom vidíte podrobné údaje o prejdenej trase vrátane času, dátumu, vzdialenosti, spálených kalórií, priemernej rýchlosti, maximálej rýchlosti či dokonca informácie o stúpaní a klesaní, najnižšiu či najvyššiu nadmorskú výšku ale aj maximálny srdcový tep a priemerný srdcový tep. Navyše celú trasu si môžete zobraziť aj na mape. Vynikajúce!

Samsung Gear 2 Samsung Gear 2 Samsung Gear 2

S hodinkami Gear 2 som si sledoval aj spánok. Pred spaním však musíte zapnúť zaznamenávanie spánku a po prebudení sa ho vypnúť. Hodinky sledujú čas spánku bez pohybu, zaznamenávajú informácie o celkovej dobe spánku a samozrejme i to, kedy ste sledovanie spustili a zastavili. V porovnaní s fitness náramkami však hodinky nezaznamenávajú graficky kvalitu spánku, čo je škoda. Novinkou Gear 2 je aj možnosť využiť vstavanú pamäť pre audio súbory, teda získate hudobný prehrávač s kapacitou 4 GB pamäte bez možnosti rozšírenia.

Samsung Gear 2

Samsung Gear 2

 

TIP: Prečítajte si recenziu Samsung Gear Fit

Aj s Gear 2 je možné telefonovať. Osobne túto možnosť rád využívam, i keď si musíte uvedomiť, že ide o telefonovanie s hlasitým odposluchom, takže súkromné telefonáty v práci radšej nevybavujte. Kontakty si hodinky preberajú priamo z vášho smartfónu a vyhľadávanie kontaktov je vcelku rýchle. Na bočnej strane displeja scroolujete, nájdete si konkrétne písmeno a potom podrobnejšie nájdete kontakt. Vytáčanie je tiež možné cez obrazovku vytáčania, chce to len zvyk na malý displej.

Samsung Gear 2

Výhodou hodiniek je aj možnosť zobrazenia notifikácií na rôzne udalosti. Samozrejmosťou je prijímanie SMS správ či e-mailov, na ktoré môžete dokonca odpovedať. Odpoveď však nepíšete na displeji, i keď by to mohlo byť možné cez rovnakú obrazovku, akú využíva aplikácia vytáčanie. Odpovedať tak môžete len pomocou šablón, ktoré sú našťastie v smartfóne editovateľné. Môžete si vytvoriť väčší počet najčastejších fráz a tými odpovedať na e-mail či SMS správu. Odpovedať môžete aj pomocou emotikon. Nečakajte však možnosť prezerania príloh e-mailov, jediné čo vám môže uľahčiť ich prezretie je priame otvorenie e-mailu z hodiniek, takže na displeji vášho smartfónu vidíte rovno aktuálny e-mail s prílohou. Osobne sa mi páči, že hodinky dokážu upozorniť aj na udalosti z kalendára. Taktiež nie je problém upozorniť na statusy zo sociálnych sietí. Všetko závisí od aplikácií, ktoré si do hodiniek nainštalujete.

 

Samsung Gear 2

Príjemným prekvapením je, že aplikácií je v obchode Samsung Gear Apps výrazne viac. Mňa najviac potešilo, že existujú aj hry. Počas dovolenky som takmer denne hral hru 2048, tetris z kolekcie Retro Games či taký PacMan, ktorý však bol na malom displeji ťažšie ovládateľný.

Samsung Gear 2

Samsung Gear 2

Mojou obľúbenou funkciou je aj možnosť prezvonenia mobilu. Často používam tichý režim, avšak niekedy zabudnem, kde smartfón položím. S hodinkami Gear 2 som ho vždy našiel. Funguje to samozrejme i naopak, ale keď s hodinkami Gear 2 aj spíte, je zbytočné ich hľadať, sú totiž vždy na ruke. Taktiež je možné nastaviť automatické zamykanie telefónu pre prípad, že sa od neho s hodinkami vzdialite. Mimoriadne zaujímavá je i funkcia Bezpečná pomoc. Totiž hodinky môžu v tiesni volať na vybrané telefónne čísla alebo dokonca odosielať SMS správy či dokonca údaje o vašej aktuálnej polohe alebo fotografiu!

Samsung Gear 2 Samsung Gear 2 Samsung Gear 2

Ešte vás možno bude zaujímať fotoaparát. V mojom prípade je skôr hračkou pre moju dcérku, ktorá by fotografie a videá na hodinkách pozerala kľudne od rána do večera. V praxi je jeho využitie skôr minimálne. Vstavaný 2 Mpx snímač však vytvára celkom slušné fotografie, video môžete nahrávať aj v HD rozlíšenie, navyše nahrávky a fotografie je možné ihneď synchronizovať s vaším smartfónom. Video neodporúčam nahrávať vo formáte 1:1, teda v rozlíšení 640×640, pretože na smartfóne nebude vyzerať dobre. Vyberte si radšej širokouhlé HD video vo formáte 16:9 pri 30 sn./s. A čo výdrž? Samsung sa chváli, že Gear 2 vydržia výrazne dlhšie ako hodinky Gear. Keďže som majiteľom hodiniek Gear a na Gear 2 som pre účely testovania prešiel približne na tri týždne, musím skonštatovať, že výrazne lepšiu výdrž som nezaznamenal. Pri mojich aktivitách mi hodinky vydržia dva dni, podobne ako prvé Gear, takže priestor na zlepšenie stále existuje.

Samsung Gear 2

Inteligentné hodinky Samsung Gear 2 sa vydarili. Samsung výraznejšie vylepšil prvú generáciu, a tak nechýba najmä vodeodolnosť či vymeniteľné remienky. Hodinky navyše vyzerajú lepšie, ponúkajú viac funkcií a najmä zaujímavé fitness aplikácie. Teší ma tiež, že už existuje i množstvo aplikácií vrátane hier, ktoré hodinky dokážu vylepšiť. Mne osobne chýba už len zabudované GPS či integrovaný microUSB konektor priamo v tele hodiniek. Aj pri vyššej cene 279 € však odporúčam hodinky Gear 2 každému, kto miluje gadgety a má Samsung smartfón.

+ špičkový displej, vzhľad, ovládanie, telefonovanie a prijímanie správ/e-mailov, fitnes aplikácie, vodeodolnosť, infraport, snímač srdcového tepu

chýba microUSB konektor na tele hodiniek, chýba GPS, vyššia cena, spolupráca len s vybranými modelmi Samsung

Cena: 279,00 € Rozmery 36,9 x 58,4 x 10 mm, 68 g Displej 1,63-palcový (320 x 320) Super AMOLED Hardvér dvojjadrový procesor 1.0 GHz, 4 GB pamäť + 512 MB RAM, akcelerometer, gyroskop, 2 Mpx fotoaparát so snímačom BSI a automatickým zaostrovaním, HD video 1280×720 (30 sn./s), microUSB v kolíske, Bluetooth 4.0, reproduktor, mikrofón, snímač srdcového tepu, infraport, Li-Ion 300 mAh Softvér OS Tizen, správa cez aplikáciu Gear Manager, S Voice, Krokomer, SOS funkcia, fitnes funkcie, WatchON Remote, hudobný prehrávač, možnosť telefonovania

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku