RECENZIA Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Deti veľmi radi napodobňujú rodičov. Preto nás neprekvapí, že na trhu existujú rôzne detské telefóny či iné napodobeniny tech hračiek dospelých. Tablety už majú tiež svoje detské verzie, avšak novinka od Samsungu nie je len hračkou, ale plnohodnotným tabletom s detskými funkciami.

Určite to poznáte, čítate si web stránky či sledujete videá na tablete a vaše dieťa vás otravuje, aby ste mu tiež pustili nejaké video alebo hru. Neodoláte a dáte mu tablet do ruky. Potom stačí chvíľa nepozornosti a vaše dieťa otvorí aplikáciu, ktorá je preň nevhodná, alebo vám dokonca vymaže dokumenty, fotografie či videá, ktoré ste si ešte nestihli zálohovať. Tomu sa pri novinke Samsung GALAXY Tab 3 Kids dokážete vyvarovať. Samsung totiž upravil svoj sedempalcový tablet Samsung GALAXY Tab 3 tak, aby sa stal miláčikom vašich detí.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

V predajnom balení nájdete spolu so žltým tabletom aj špeciálne oranžové gumené puzdro, vďaka ktorému je tablet dobre chránený aj pri pádoch. Puzdro je skutočne robustné, tablet naozaj výborne ochráni. Dokonca sa tablet vďaka nemu vášmu dieťaťu bude aj dobre držať v rukách.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Nechránený je však displej, a to aj pri ďalšom príslušenstve tzv. puzdre Kids Case s detským stylusom C Pen, ktoré k tabletu taktiež dostanete. Puzdro Kids Case umožní uchopenie tabletu prostredníctvom držadla, ktoré slúži zároveň aj ako stojan. Je kompletne vyhotovené z plastu, ktorý však vyzerá, že vydrží aj hrubšie zaobchádzanie. Pero C Pen je ukryté v tele puzdra, avšak ťažko sa z neho vyberá. Osobne si myslím, že pero vaše deti nebudú veľmi často používať, jedine pri kresliacich aplikáciách.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Keďže je Samsung GALAXY Tab 3 Kids identický tablet s klasickým GALAXY Tab 3, poteší vás plnohodnotný OS Android 4.1, sedempalcový TFT displej s rozlíšením 1024 x 600 či dvojjadrový procesor s taktom 1,2 GHz. Samozrejmosťou je Wi-Fi či Bluetooth aj 3 Mpx zadný fotoaparát či dokonca predná webkamera. Rozdielom je však príslušenstvo, ktoré som spomenul vyššie a softvérové úpravy, ktoré z tabletu vytvárajú zariadenie pre deti s plnou kontrolou nad obsahom, ktorý im povolíte.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Ak na tablete spustíte tzv. Detský režim, dostanete sa do prostredia, ktoré sa bude vašim deťom páčiť. Pekné farebné ikony, rôzne detské aplikácie či jednoduchšie menu, to je len základ možností Detského režimu. Hlavná obrazovka je animovaná a dokonca ju sprevádza príjemná melódia. Efektné je, že si na hlavnej obrazovke môžete zobraziť meno dieťaťa aj s jeho fotografiou. Tablet je určený pre deti od troch rokov, preto zvieratká a príjemná grafika potešia. Nechýba možnosť meniť pozadia či dokonca rámčeky aplikácií. Detský režim si tak prispôsobíte naozaj dokonale.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Samsung dokonca predinštaloval niekoľko zaujímavých aplikácií, vrátane piatich lokalizovaných aplikácií určených pre výučbu abecedy a počítania s názvom Sunčica. Vďaka nim sa vaše deti hravou formou naučia napríklad zoradiť čísla podľa veľkosti alebo spojiť malé či veľké písmená. Mrzelo ma však, že v slovenskej lokalizácii sa v aplikáciách nachádzalo množstvo nahovorených slov v českom jazyku. Vaše deti to môže mýliť a nemusia dokonca niektorým aplikáciám dobre rozumieť. Ostatné aplikácie sú už len v anglickom jazyku, napríklad kresliaci program Create!

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Upravené je aj menu fotoaparátu či nahrávania videí. V detskom fotoaparáte sú ikony farebné, výrazne väčšie a je ich minimum. Žiadne podrobné nastavenia vaše dieťa nebudú otravovať. Milou funkciou je možnosť vkladať grafické prvky do fotografií priamo počas fotenia, stačí aby fotoaparát našiel tvár človeka, ihneď k nej priradí rôzne okuliare, nos, uši a podobne. Zamrzí však kvalita nahrávania videí, sú totiž tmavé a takmer nepoužiteľné. Nič s tým však neurobíte, jednoducho nastavenia sú pevne dané. Príjemným prekvapením je však Detská galéria. Tu máte ako rodič plnú kontrolu nad obsahom, ktorý dieťa vidí. Samozrejme fotografie a videá vytvorené v detskom režime sú tu samozrejmosťou, ale ak v pamäti tabletu máte nahraných viacero zložiek s fotografiami, je len na vás, ktoré pre svoje dieťa povolíte.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Ak by vám nejaké aplikácie pre deti chýbali, môžete si ich nainštalovať z tzv. Detského obchodu. Ide v podstate o nadstavbu Samsung Apps, ktorá má príjemnejšie a prehľadnejšie menu a zoskupuje len aplikácie pre deti v kategóriách ako Výučba, Prehrať, Príbeh či Iné. Aplikácií je tu celkom dosť, ich stiahnutie máte však pod kontrolou vy. Pre stiahnutie aplikácií, aj tých, ktoré sú zadarmo, je totiž potrebné zadať váš rodičovský kód. Nápad s Detským obchodom je síce výborný, avšak akosi to Samsung nedotiahol. Keď už idete aplikáciu sťahovať, už ste v klasickom menu Samsung Apps a z Detského obchodu sa stratíte. Výhodou však je, že v podstate môžete svojmu dieťaťu do tabletu nainštalovať aj akúkoľvek aplikáciu z Google Play, stačí ju len potom povoliť pre Detský režim.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Svojmu dieťaťu môžete sprístupniť akúkoľvek aplikáciu z tabletu, napríklad aj taký Dropbox alebo YouTube. V Detskom režime dostane každá aplikácia peknú ikonu, avšak stačí na ňu kliknúť a ste v jej klasickej verzii. Najmä pri YouTube by som uvítal nejakú detskú verziu prehliadača YouTube videí. Ak totiž povolíte YouTube pre detský režim, nemáte žiadnu šancu akokoľvek obmedziť vyhľadávanie a pozeranie videí. Vaše dieťa si kľudne môže pozrieť aj videá, ktoré nie sú pre deti vhodné. Škoda. Naopak veľkú pochvalu si zaslúži Časový plánovač. Dieťaťu totiž dokážete nastaviť limit, pokiaľ bude tablet použiteľný. Ak nastavíte napríklad hodinu, tak po hodine sa tablet uzamkne a nebude možné ho používať. Dokonca je možné nastaviť aj interval používania, napríklad od 16.00 do 17.30 hod, kedy sa s tabletom môže vaše dieťa hrať.

Samsung GALAXY Tab 3 Kids

Tablet Samsung GALAXY Tab 3 Kids je zaujímavý produkt, ktorý však cena predurčuje len pre deti z bohatších rodín. Bežný GALAXY Tab 3 kúpite za 189 €, za detskú verziu s detským príslušenstvom v podobe dvojice puzdier a za detské aplikácie si priplatíte ďalších 60 €. Páči sa mi, že v podstate máte k dispozícii plnohodnotný tablet, pričom je na vás, aké aplikácie a obsah dieťaťu sprístupníte. Detský režim má svoje výhody, napríklad minimum ovládacích tlačidiel a prvkov, ktoré sú prispôsobené detským prstom, t.j. ikony sú väčšie, sú farebné a majú grafiku, ktorá napovie o ich obsahu. Ak raz do tabletu zainvestujete, môže byť pre vaše dieťa dlhodobým kamarátom, totiž ak vyrastie jednoducho mu sprístupníte plnohodnotný Android a nemusíte kupovať nový tablet. Napriek tomu si myslím, že mnoho rodičov by uvítalo len detské funkcie a slabší hardvér za výrazne nižšiu cenu.

+ prepracovaný detský režim, prispôsobené aplikácie pre deti, kvalitný hardvér

– vyššia cena, málo lokalizovaných aplikácií a navyše s chybami, zlé video v Detskom režime

Cena 249,00 € Rozmery 111,1 x 188 x 9,9 mm, 302 g (bez puzdra) Displej 7-palcový (1024 x 600, 170 ppi) TFT Hardvér dvojjadrový procesor 1,2 GHz, 8 GB pamäť + 1 GB RAM, microSD, Wi-Fi, Bluetooth 3.0, microUSB, 3 Mpx fotoaparát, 1,3 Mpx predný fotoaparát, Full HD video, MP3, Li-Ion 4 000 mAh Softvér OS Android 4.1, Detský režim a Detský obchod, Google aplikácie, časový zámok, Sunčica aplikácie