RECENZIA Samsung Galaxy S III Mini – Zmenšená vlajková loď

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden učiteľ zmenšovania. Jednou z jeho veľkých úloh bolo zmenšiť vlajkovú loď známeho kórejského výrobcu, tak aby sa dizajn menšieho súrodenca zapáčil ľudu. Učiteľ neváhal a dal sa do práce. Svetlo sveta tak uzrel úplne nový model s označením Samsung Galaxy S III Mini. Ako teda výsledok práce zmenšovania prijme ľud?

Samsung Galaxy S III Mini

Ak by som písal rozprávky, pravdepodobne by som takto opísal zrod nového Samsungu Galaxy S III Mini. Dôvod je jednoduchý. Postačí ak sa na tento malý smartfón na pár sekúnd zahľadíte a prvé čo vás napadne bude, že sa jedná o zmenšeninu súčasnej vlajkovej lode Samsungu. A práve toto chcel Samsung so svojím novým modelom dosiahnuť. Samsung Galaxy S III Mini je totižto určený najmä užívateľom, ktorí považujú rozmery veľkého Galaxy S III za priveľké a výkon štvorjadra je pre nich zbytočný.

Samsung Galaxy S III Mini

VŠETKO JE NA SVOJOM MIESTE

Po dizajnovej stránke teda Mini jasne zapadá do novej rodiny Galaxy. Rovnako príkladné je aj spracovanie. Biele plasty sa podpísali na príjemnej hmotnosti 120 gramov. Prvou obeťou, ktorá padla rozmerom 121,5 x 63 x 9,8 mm je displej. Žiadna uhlopriečka atakujúca hranicu piatich palcov, ale podstatne kompaktnejší 4“ Super AMOLED displej so štandardným rozlíšením 480 x 800 bodov. Aj keď sa táto menšia zobrazovacia jednotka nemôže porovnávať s tou z veľkého Galaxy S III, svoju úlohu si plní na výbornú. Aj napriek markantnému zmenšeniu ostali ovládacie prvky na svojom mieste. Po bokoch a tiež pod displejom teda nájdete rovnaké tlačidlá. To znamená hardvérové tlačidlo „Domov“. Hurá! Toto tlačidlo totižto hojne vyuzívam na zapnutie displeja aj v úplnej tme. Nahmatáte ho totižto po pamäti. Aj napriek zmenšovaniu existuje jedna časť nového Samsungu Galaxy S III Mini, ktorá narástla. Mini totižto používa bežnú SIM kartu a nie jej micro, alebo nano variant.

Prečítajte si: 11 dôvodov, prečo si budete chcieť kúpiť Samsung Galaxy S III

Samsung Galaxy S III Mini

NIE SOM SÍCE KRÁĽ, ALE S DYCHOM STAČÍM

Samozrejme rozmery nie sú jedinou zmenou oproti súčasnému kráľovi z dielne Samsungu. Obmeny sa dočkali aj vnútornosti. Procesoru učiteľ zmenšovania ukradol dvojicu jadier a tá zostávajúca dvojica tlčie taktom 1 GHz. Zato operačná pamäť sa pred zmenšovaním skryla a tak jej hodnota ostala 1 GB. Táto kombinácia síce neznie ako to najlepšie, čo v súčasnosti môžete do smartfónu vložiť, ale aj napriek tomu sa Mini počas bežného využívania nezapotí. Nepozná ani slová ako zaváhanie, reštart, alebo sekanie. Iste v niektorých náročných aplikáciách a hrách nebude dosahovať výkony väčšieho brata, ale to ani nie je jeho cieľom. Ak požadujete skutočne maximum výkonu, tak radšej siahnite po veľkom Galaxy S III. Navyše sa vďaka menšiemu displeju a energeticky menej náročnému hardvéru môže Mini pochváliť veľmi dobrou výdržou na jedno nabitie. Jeho batéria s kapacitou 1 500 mAh totižto zvládla dodávať energiu v mojom prípade až dva dni. A to musím poznamenať, že som Galaxy S III Mini nešetril a využíval ho rovnako ako svoj iPhone 4S, ktorý častokrát musím nabíjať aj dva krát do dňa, pri rovnakom využívaní.

Samsung Galaxy S III Mini

Smart Stay, Pop Up Video a nastavenia domácej obrazovky, to všetko S III Mini ponúka

JELLY BEAN ON BOARD!

Len nedávno si užívatelia aktualizovali svoj Samsungu Galaxy S III na poslednú verziu s označením 4.1.1 a pritom Galaxy S III Mini už s novým Androidom Jelly Bean prichádza rovno do predaja. Ten je samozrejme zabalený do príjemného kabátu grafickej nadstavby Samsung TouchWiz UI. Kombinácia nového operačného systému a vydarenej grafickej nadstavby prináša v Galaxy S III Mini funkcie, ktoré doposiaľ poznali iba majitelia vybavenejších smartfónov. Ak sa teda pre tohto drobčeka rozhodnete budú vaše spolužitie spríjemňovať funkcie ako napríklad skratky na zamknutej obrazovke pre rýchle spustenie nastavených aplikácií, prepracovaná notifikačná lišta, ktorá obsahuje skratky pre nastavenie množstva parametrov telefónu a priame nastavenie podsvietenia displeja. Áno, na Mini môžete nastavovať intenzitu podsvietenia priamo z notifikačnej lišty, chýba mu totižto automatická regulácia intenzity podsvietenia displeja. Prekvapením je však, že Samsung do svojho malého smartfónu implementoval aj funkcie ako Smart Stay, ktorá sa postará o podsvietenie displeja do momentu kým ho sledujete, alebo možnosť prehrávania videa v samostatnom okne nad ostatnými aplikáciami. Nechýba dokonca ani hlasové ovládanie S Voice, alebo kalendár známy zo Samsungu Galaxy Note II S Planner.

Samsung Galaxy S III Mini

Samsung Galaxy S III Mini ponúkne hlasové ovládanie S Voice, ale aj kalendár S Planner

ZVLÁDNE DÁTA AJ MULTIMÉDIA

Ak by ste v prípade drobčeka čakali rovnako prepracovaný fotoaparát ako v prípade jeho veľkého vzoru, budete určite sklamaní. Galaxy S III Mini totižto disponuje „iba“ 5 Mpx fotoaparátom s automatickým zaostrovaním, LED bleskom a možnosťou natáčania HD videí. Nič prevratné, však? Fotografie produkované touto kombináciou síce nenadchnú, ale na druhej strane ani nesklamú. Naopak v dátovej výbave ponúkne S III Mini všetko čo by ste si mohli dnes priať. Nájdete v ňom rýchle dáta (HSPA 14,4 Mbps / 5,76 Mbps), Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 4.0 a GPS s podporou ruského systému Glonass. Fixácia aktuálnej pozície tak bude podstatne rýchlejšia a presnejšia. Chýbať nesmie ani technológia S Beam pre rýchly prenos dát medzi dvoma smartfónmi Samsung. Odoslanie obľúbenej skladby z telefónu do telefónu je vďaka S Beam otázkou sekúnd.

Samsung Galaxy S III Mini

Samsung Galaxy S III Mini je vydareným smartfónom, ktorý istotne má potenciál osloviť masy. Nie každý totižto potrebuje smartfón s najmodernejšou hardvérovou výbavou a najväčším displejom. Ak vám presne toto vadí na Samsungu Galaxy S III, tak si potom vyskúšajte práve S III Mini. Nebudete ľutovať! Veď za menej peňazí (359,00 €) získate kompaktný smartfón s množstvom užitočných technológií, najnovším operačným systémom a ešte aj vynikajúcou výdržou na jedno nabitie. Musím teda uznať, že tento pokus sa učiteľovi zmenšovania skutočne podaril.


 

– kompaktné rozmery

– Google Android 4.1.1 Jelly Bean + Samsung TouchWiz UI

– výdrž na jedno nabitie

 

– microSD karta je skrytá pod batériou

– slabší fotoaparát

– chýba automatická regulácia podsvietenia

Samsung Galaxy S III Mini

Foto: TECHBOX, Samsung

Komentáre k článku