RECENZIA Samsung Ativ Book 7: Full HD Ultrabook s dedikovanou grafikou

Samsung je lídrom na trhu smartfónov, s televízormi je na tom podobne a okrem toho sa snaží presadiť aj v mnohých ďalších oblastiach. Dosiahne na najvyššie priečky aj v PC svete, ktorý sa otriasa v základoch? Testovaný Ultrabook bol na tom viac než dobre.

Samsung Ativ Book 7

V balení ATIV Booku 7 (model 730U) nenájdete nič zvláštne navyše. Žiadny obal, žiadne redukcie. Konektorová výbava však na tom nie je vôbec zle, máme tu 3 USB porty (jeden rýchly), plnohodnotné HDMI, štandardný konektor pre sieťový kábel, audio jack a cez redukciu aj VGA konektor, tú si však musíte dokúpiť. Zaujala aj čítačka SDHC kariet, do ktorej vďaka malej „integrovanej redukcii“ vložíte aj malú pamäťovku z mobilu. Telo Ultrabooku je vyrobené z hliníku, s hmotnosťou necelých 1,5 kg a hrúbkou 17,5 mm je to taký bežný 13,3“ model. Spracovanie je samozrejme kvalitné, výrobca sa rozhodol pre polomatný povrch. Ten je samozrejme podstatne lepší ako lesklý, ale o rovnaký kus horší ako matný. A takmer rovnako dobre ako lesklý zachytáva odtlačky prstov, škoda. Displej má antireflexný povrch a nie je dotykový. Tu by som sa priklonil skôr ku chvále, pri testovaní „moderných“ notebookov som si totiž nedobrovoľne musel zvyknúť na lesklé panely. Na tomto od Samsungu je odleskov podstatne, podstatne menej.

Samsung Ativ Book 7

Tlačidlá klávesnice majú veľmi nízky zdvih, ale rýchlo si na ne zvyknete a určite si budete pochvaľovať. Niekomu možno bude prekážať miniatúrny ľavý Shift a dvakrát príjemné nie sú ani maličké šípky. Naopak určite poteší sada skratiek vo funkčnom rade – cez F1 sa dostanete do rýchlych nastavení (zvuk, automatický jas, podsvietenie klávesnice), cez ďalšie nastavujete samotné komponenty – intenzitu jasu displeja a klávesnice, hlasitosť reproduktorov či zapnutie touchpadu. Ten je už samozrejmej koncepcie clickpad, ale patrí k tým lepším. Samozrejmosťou sú gestá Windows 8. Ako už sme spomínali, dotykový displej sa na tomto zariadení nenachádza, čo chválim. Pri tejto uhlopriečke už by bola jeho pohodlnosť diskutabilná. Čo je naopak bez pochybnosti, dotyková vrstva by výrazne zvýšila cenu – nie z dôvodu výrobných nákladov, ale kvôli tomu, že je v móde. Samsung našťastie nehodil cez palubu LED kontrolky, tie sú na patričných miestach na tlačidlách klávesnice, prevádzka a nabíjanie sú indikované nad ňou.

Samsung Ativ Book 7

Čo sa týka harvéru, Intel Haswell zatiaľ ešte nečakajte, ale aj nízkonapäťová Core i-päťka (konkrétne 1,8 GHz 3337U alebo 3427U, ani sám notebook si zdá sa nebol istý) je pomerne výkonný procesor. Integrovaná grafika Intel HD Graphics 4000 je už stará známa a je to dobrý štandard na všetku bežnú prácu, na hry však maximálne staršie. Samsung sa v testovanej konfigurácii rozhodol doplniť aj druhú grafiku, AMD Radeon HD 8570M. Ide síce o aktuálny 28 nm model, no kvôli neveľkému GPU (384 stream procesorov, rovnaký počet, hoci pri staršej architektúre využíva AMD vo vrcholových APU), limitu chladenia Ultrabooku a najmä iba DDR3 pamäti ani nemožno čakať veľký pokrok oproti integrovanému riešeniu. Áno, rozdiel si všimnete, ale využijete ho nanajvýš v nenáročných hrách. Ťažko povedať, koľko činí príplatok za grafiku – konfigurácie bez nej zatiaľ nie sú dostupné. Keď budú, radšej odporúčame ušetriť, po aktualizácii ponuky na Haswell tým skôr. Keď už sú však dve grafiky, poteší aspoň prepínacia technológia AMD Enduro a možnosť vynútiť si použitie danej grafiky pre ľubovoľný program.

Samsung Ativ Book 7

Ani neprirodzená súhra nepriaznivých vplyvov (súčasná záťaž grafiky a procesora, nabíjanie a horúci letný deň) Ativ Book nevyvedú z miery.

Pri pamätiach nedošlo k žiadnemu prekvapeniu. 4 GB 1 600 MHz RAM-ka vo dvoch kanáloch naplno otvára potenciál integrovanej grafiky. 128 GB SATA III SSD je pre Ultrabook tejto kategórie typické a jeho rýchlosť je bez diskusie. Časom s poklesom cien by sme sa mali dočkať postupného rastu kapacity osadzovaných SSD diskov, 180 GB by podľa mňa nebol problém už dnes. Ale späť k ATIV Booku 7. Jeho chladenie má výduchy najmä v spodnej časti a tiež medzi klávesnicou a vekom displeja. Samozrejme, ideálne by boli na boku, lenže to by musel byť notebook podstatne hrubší. Systém chladenia je však vyriešený dobre, pri jednoduchých úlohách sú teploty na približne 45°C a ventilátor je prakticky nepočuteľný. Ak procesoru naložíte (kľudne aj 100 % záťaž), dostanete sa na asi 55°C a začne sa ozývať mierne šušťanie. Nad 60°C, ale vôbec nie výrazne, sme sa dostali len pri benchmarkoch za súčasného nabíjania batérie. To už je šušťanie nepríjemne hlasné, ale tam sa bežný používateľ nedostane. A to sme testovali počas horúceho letného dňa. Ani počas hrania hier (samozrejme len menej náročných, ani použitá dedikovaná karta nie je príliš výkonná a Full HD rozlíšenie displeja v náročnejších hrách zďaleka nezvláda) výrazne neprekročíte 60°C.

Samsung Ativ Book 7

Displej zariadenia je síce len obyčajnej TFT technológie (Samsung tento variant označuje Super Bright LED), ale nemožno mu azda nič vytnúť. Má prakticky plné pozorovacie uhly, nadpriemerne vysoký jas (350 nitov) a ešte raz pochváľme antireflexnú vrstvu. Použitie reproduktorov značky JBL sa prejavilo slušnou kvalitou aj hlasitosťou.

Samsung Ativ Book 7

Batéria má kapacitu 57 Wh, takže nejde o žiadne šialenstvo zabíjania výdrže v prospech absurdnej hrúbky, ale o rozumnú hodnotu. Samsung deklaruje 8-hodinovú výdrž. Pri najjednoduchšom teste som nechal zapnuté Wi-Fi a s minimálnym (stále použiteľným) jasom som pracoval v kancelárskom editore. V tomto režime nie je problém prekonať teoretickú výdrž, môžete sa dostať až niekam k desiatim hodinám. Praktickejší test prebiehal opäť s minimálnym jasom, ale surfovaním na internete (bez sledovania videí). Po hodine ubudlo z batérie 19 %, výdrž teda vychádza na priemerných 5 hodín a pár minút k tomu. Tretí test je z dôvodu nie až tak hernej grafiky skôr informačný, s maximálnym jasom (skutočne vysokým, ale na hry treba viac) som si zahral menej náročnú strategickú hru. To už vychádza výdrž iba na čosi vyše dvoch hodín. Celkovo je teda výdrž batérie priemerná až mierne nadpriemerná.

Samsung Ativ Book 7

Z hľadiska softvéru je Samsung v Android svete známy svojou rozsiahlou nadstavbou TouchWiz. Aj do ATIV Booku 7 pridal množstvo softvéru, či už v rozhraní Modern UI, alebo Desktop. Sú tu S Player, S Gallery, S Camera, Music Hub, ChatON, Samsung Story, SlideSync, trial verzia Adobe Photoshop Elements 11, tri jednoduché hry a hudobný skladateľ Music Maker Jam, ktorý ma veľmi chytil. Okrem toho tu nájdete aj ďalšie programy, prevažne bezplatné alebo skúšobné verzie, ktoré by ste si stiahli aj sami.

Samsung Ativ Book 7

Samsung ATIV Book 7 je predstaviteľ „starých dobrých Ultrabookov“, teda klasických prístrojov bez diskutabilného dotykového displeja a výhod i problémov hybridného riešenia. Ponúka dobrý výkon, polomatné spracovanie a kvalitný antireflexný Full HD displej. Okrem toho nesklame ani spracovaním či výdržou batérie. Aj z dôvodu prítomnosti množstva softvéru a najmä dedikovanej grafiky, ktorých prínos je nanajvýš diskutabilný, patrí ATIV Book 7 k drahším Ultrabookom. Pokiaľ ho chcete, berte ho radšej iba s integrovanou grafikou a radšej si počkajte na Haswell. Jednoducho, dedikované grafiky sa do Ultrabookov nehodia.

 

Samsung.com/sk

1 200,00 €

Hodnotenie: 4/5

Vlastnosti produktu

  • polomatné spracovanie
  • displej
  • výkon
  • chladenie
  • neveľký prínos dedikovanej grafiky
  • vyššia cena
  • chcelo by to väčší SSD disk

 

 

 


 

 

 

Rozmery 324 x 224 x 17,5 mm, 1,46 kg Displej Super Bright LED (LED-LCD) 13,3“ antireflexný (1 920 x 1 080 px, 166 PPI) Hardvér Intel Core i5-3337U (2 jadrá/4 vlákna, 1,8-2,7 GHz, 3 MB L3 Cache, GPU Intel HD Graphics 4000, 17 W, 22 nm Ivy Bridge), 2×2 GB 1 600 MHz DDR3 RAM, 120 GB SATA III SSD, AMD Radeon HD 8570M (384 SP/650 MHz, 1 GB DDR3 1 000 MHz, prepínanie AMD Enduro, 28 nm GCN), Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, Intel WiDi, reproduktory JBL 2×2 W, 720p webkamera, USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI, RJ-45, mini VGA, 3,5 mm jack, (micro)SDXC čítačka, Li-Ion 57 Wh Softvér Windows 8 64-bit, S Player, S Gallery, S Camera, Music Hub, ChatON, Samsung Story, SlideSync, Music Maker Jam

Foto: TECHBOX