RECENZIA Samsung 5 Series Ultra Touch: viac ako vydarený Ultrabook!

Samsung svoje nové Ultrabooky rozdelil do sérií. Tí náročnejší siahnu po luxusnejšom rade Series 7 alebo top modeloch Series 9. Ak je však jednou z vašich požiadaviek aj priaznivá cena, môžete zvoliť rad Series 5, ktorého cena nemá štyri miesta. Za pomerne priaznivú cenu tak môžete získať pomerne veľa muziky.

Samsung 5 Series Ultra Touch

Práve Ultrabook od Samsungu, ktorý sa radí do dostupnejšieho radu Series 5 (Samsung 5 Series Ultra Touch NP540U3C-AO1CZ) sa ocitol na našom redakčnom stole. Ak chcete vedieť, ako sa mu darilo čítajte ďalej. Hneď na začiatok však musím priznať, že aj napriek tomu, že som dlhoročný užívateľ počítačov Apple, bol som z tejto novinky nadšený.

Samsung 5 Series Ultra Touch

HLINÍK JE PEVNÝ, ALE AJ ŤAŽKÝ

Aj keby som vám rád opísal pocity pri prvom rozbalení, nemôžem tak učiniť. Nový Ultrabook od Samsungu mi totižto nedorazil v predajnom balení. To však nemení nič na tom, že v momente, keď som ho chytil do ruky, rozžiaril moju tvár blažený úsmev. Okamžite ma totižto zaujali materiály. Žiadny plast, ale kombinácia hliníku a sklených  vlákien. Vďaka tejto kombinácii sa môžete tešiť na pevné spracovanie, ktoré pravdepodobne aj niečo vydrží. Samsung 5 Series síce nemôže svojou hrúbkou súperiť so supertenkými Ultrabookmi a rovnako jeho hmotnosť 1,69 kg nie je najnižšia, ale aspoň nemáte pri práci dojem, že by ste notebook mohli zlomiť. Doplnenie hliníkových prvkov sklenými vláknami má jednu nespornú výhodu. Kedykoľvek sa Samsungu dotknete, bude mať príjemnú teplotu a nebude studený, resp. prehriaty, ako celohliníkové Ultrabooky. Ak sa na zatvorený Samsung pozriete, udrie vám na jeho spodnej strane do očí nezvyčajný prvok. Samsung 5 Series totiž, ako jeden z mála Ultrabookov ponúka možnosť užívateľsky meniť operačnú pamäť, alebo pevný disk. Komponenty sú skryté pod malým krytom upevneným jednou skrutkou.

Samsung 5 Series Ultra Touch

Dvojica USB 2.0 portov je doplnená aj jedným USB 3.0 portom

Tip: Samsung osadil v Ultrabooku Series 5 operačnú pamäť o veľkosti 4 GB priamo na základnú dosku, takže pre upgrade RAM na hodnotu 8 GB vám postačí zakúpiť jeden 4 GB modul a umiestniť ho do voľného slotu.

 

Poteší aj dvojica USB 2.0 portov doplnená o jeden USB 3.0 port. Toto riešenie považujem za vynikajúce a ak ste niekedy mali notebook s dvojicou USB portov, viete, že dva sú niekedy jednoducho málo. Bežné porty ako 3,5 mm audio konektor, HDMI a Ethernet port s efektnou krytkou dopĺňa ešte miniVGA port. Priamo v balení by sa mala nachádzať aj redukcia na bežný VGA konektor. Bezdrôtové pripojenie zabezpečí kombinácia Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 3.0. Bohužiaľ 3G modul si do Samsungu 540U nedoplníte ani za príplatok. Pritom práve 3G modul by podľa mňa našiel svoje uplatnenie v prenosnom Ultrabooku. V zatvorenom stave je viditeľná aj štvorica diód pre indikáciu činnosti pevného disku, nabitia batérie, pripojenia Wi-Fi a samozrejme napájania notebooku.

Samsung 5 Series Ultra Touch

Štvorica diód indikuje stav Ultrabooku

HANBLIVÝ ULTRABOOK

V momente, kedy odklopíte hliníkové veko 13,3“ displeja, usmeje sa na vás klávesnica so samostatnými klávesmi. Hneď mi je jasné kde sa inšpiroval Intel svojim referenčným Ultrabookom. Ak ste niekedy vlastnili, alebo aspoň dlhšiu dobu používali MacBook Air, pravdepodobne budete vedieť, kam tým mierim. Musím však pochváliť Samsung za to, že sa nenechal ovplyvniť dizajnérom a tlačidlá majú štandardnú veľkosť a rozloženie. Nebudete sa teda musieť uskromňovať. Tlačidlá majú príjemný zdvih a na klávesnici sa píše naozaj príjemne. Poteší tlačidlo Fn Lock, pre trvalé prepnutie alternatívnych tlačidiel, čo sa hodí najmä pri sledovaní videí alebo počúvaní hudby. Nedá mi však v prípade klávesnice vytknúť Samsungu niekoľko drobností. Tou prvou je chýbajúce podsvietenie tlačidiel. Ďalšími sú chýbajúca diódia, ktorá by indikovala zapnutý Caps Lock a chýbajúce tlačidlá na ovládanie hudobného prehrávača (Play/Pause). K pohodlnému ovládaniu patrí aj touchpad. Ten je v prípade Samsungu 540U plastový s jemne drsným povrchom pre pohodlnejšie ovládanie. Dvojica tlačidiel pod touchpadom je dostatočne veľká a vytknúť im môžem iba pomerne veľký odpor pri stláčaní, spolu s príliš hlasnou zvukovou odozvou po stlačení. V noci, keď je všade ticho, bude vaše klikanie počuteľné v celom dome. Práve tu sa hodí multitouch ovládanie, ktoré klikanie minimalizuje. Ešte jednu pripomienku by som mal spomenúť. Samsung 5 Series je asi hanblivý Ultrabook. Nechce sa totiž užívateľovi otvoriť. Uhol otvorenia displeja je pomerne malý, čo môže spôsobovať problémy, ak máte Ultrabook na kolenách.

Samsung 5 Series Ultra Touch

Väčší uhol otvorenia displeja by Samsungu 5 Series Ultra Touch iba prospel

DOTKNI SA MA

Uvedenie najnovšej verzie operačného systému Microsoft Windows 8 prinieslo nielen nadšenie, ale aj skeptické názory. Tento hybrid medzi operačným systémom pre počítače a tablety si našiel svoju cestu aj do nového Samsungu 540U. Práve tu som si ho užíval viac, ako na ktoromkoľvek inom tablete, alebo notebooku. Môže za to najmä dotyková obrazovka 13,3“ displeja. Ovládanie Windows 8 pomocou dotykov je skutočne návykové a ak ho raz vyskúšate, nebudete chcieť iné. Displej síce poskytne iba bežné rozlíšenie (1 366 x 768 pixlov), ale na kancelársku prácu a prezeranie HD videí je dostatočný. Ak k dotykovému ovládaniu pridáte pohodlnú klávesnicu a multitouch touchpad je ovládanie hračkou. Po viac ako týždni používania mi prišlo prehliadanie internetových stránok dotykom na displeji rovnako prirodzené, ako na smartfóne. Ani moje obavy o tom, že v priebehu pár minút bude celý displej plný odtlačkov neboli na mieste. Jasné, musel som ho častejšie utierať, ale nebolo to také hrozné, ako som sa obával. Displej je super a jedinú výčitku mám voči jeho pozorovacím uhlom. Asi za tým bude dotyková vrstva, ale displej vyzerá nádherne iba ak sa na neho pozeráte priamo. Stačí mierna zmena smeru pohľadu a farby objektov na displeji sa zmenia.

Samsung 5 Series Ultra Touch

Dotykový displej jednoducho k Windows 8 patrí

VÝKON TAK AKURÁT

Asi je každému jasné, že Ultrabook nie je zariadenie, ktoré má lákať svojimi výkonovými parametrami. Inak tomu nie je ani v prípade Samsungu 5 Series. Procesor Intel Core i5-3317U s taktom 1,7 GHz, 4 GB operačnej pamäte a grafická karta Intel HD 4000 neponúkajú potenciál, s ktorým by som sa pustil do strihania Full HD videa. Aj keď si poradí aj s touto činnosťou, bude to len trvať o niečo dlhšie. Nepomôže mu ani kombinácia pevného disku s kapacitou 500 GB a 24 GB SSD disku, ktorý sa prejavuje najmä v rýchlom štarte systému zo spánku (2 sekundy) a takmer okamžitých reakciách pri spúšťaní aplikácií. Hardvér však ponúkne dostatok výkonu na bežnú prácu a dokonca si na Samsungu 5 Series zahráte aj niektoré novšie herné tituly. Na tie náročné na grafický výkon však rovno zabudnite. Pri bežnom používaní poteší tichý chod ventilátora, ktorého otáčky si môžete nastaviť. Ventilátor sa spúšťa totižto iba ak je to nutné a ak aktuálne potrebuje maximálne ticho môžete ventilátor úplne vypnúť pomocou samostatného tlačidla na klávesnici. Použitý procesor a SSD disk sa prejavia aj na výdrži. Samsung udáva výdrž 6-7 hodín a túto hodnotu môžete kľudne považovať za reálnu. Bez problémov ma Samsung sprevádzal počas jedného pracovného dňa, ktorý trval viac ako 9 hodín (samozrejme sa v tomto prípade nejednalo o nepretržité používanie).

Samsung 5 Series Ultra Touch

SAMSUNG PRIBALIL NIEČO NAVYŠE

Samsung pribalil do Ultrabooku 5 Series aj vlastný softvér. V jeho prípade sa však nejedná o zbytočný balast, ktorý by ste hneď odinštalovali, ale o celkom využiteľné aplikácie. Doplnkový softvér, vrátane aktualizácií, je dostupný na jednom mieste pomocou aplikácie SW Update. Okrem aktuálnych ovládačov pre jednotlivé komponenty systému si tu môžete stiahnuť aj antivírus Norton Internet Security (60-dňová skúšobná verzia), službu pre zálohovanie Norton Online Backup (30-dňová skúšobná verzia), prehliadač PDF Adobe Reader, automaticky zálohovať váš počítač, alebo obnoviť jeho výrobné nastavenia. Okrem toho pridal Samsung aj niekoľko vlastných aplikácií ako napríklad S Player pre prehrávanie videí, S Gallery pre správu vašich fotografií, S Camera pre využitie integrovanej webkamery na vytváranie autoportrétov, PowerDVD pre prehliadanie DVD a samozrejme nesmie chýbať ani služba AllShare Play pre bezdrôtové prehrávanie multimediálneho obsahu na kompatibilných zariadeniach.

Samsung 5 Series Ultra Touch

SW Update ponúka aktualizácie doplnkového softvéru na jednom mieste

Samsung 5 Series Ultra Touch bol pre mňa milým prekvapením. Vynikajúce spracovanie, za ktoré vďačí použitým materiálom, výborná výdrž a skutočne intuitívne ovládanie pomocou kombinácie klávesnice, touchpadu a dotykového displeja ma dostali. Škoda len slabších pozorovacích uhlov displeja, chýbajúceho podsvietenia klávesnice, ktoré by malo byť v tejto triede štandardom a malého uhla otvorenia veka s displejom. Aj napriek týmto chybám je 5 Series veľmi dobrou voľbou a oficiálna cena 930 € je celkom priaznivá. Najmä ak si zoberiete do úvahy, že ho môžete v internetových obchodoch na Slovensku kúpiť aj o 100 € lacnejšie.

Samsung 5 Series Ultra Touch

CENA 930,00 €

HODNOTENIE 4/5

 

PARAMETRE

Rozmery 315,1 x 218,9 x 16,6 mm, 1,69 kg Displej 13,3“ SuperBright HD LED displej (1 366 x 768 px), lesklý, dotykový Hardvér Intel Core i5-3317U 1,7 GHz (2 jadrá, 3 MB L3 cache), Intel Graphics HD4000, 4 GB DDR3 RAM (1600 MHz), 500 GB HDD (5400 ot./min.) + 24 GB SSD ExpressCache, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, 1,3 Mpx webkamera, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, miniVGA, 3,5 mm audio konektor (slúchadlá, mikrofón), čítačka SD, SDHC, SDXC, stereo reproduktory, 4-článková batéria 52 Wh (výdrž približne 6-7 hod.) Softvér OS Windows 8 64-bit

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku