RECENZIA Rikomagic MK802 III – Android aj vo vašej TV

Android sa dostal skoro už do každého odvetvia súčasnej elektroniky, preto ani Android televízie nie sú ničím novým a mohli ste sa o nich dočítať už mnohokrát. Viacerí z nás určite vlastnia zariadenia, ktoré síce spomínaný operačný systém nemajú, no svojimi parametrami nám vyhovujú. Prečo by sme si tak funkcie Androidu nemohli pridať pomocou jednoduchého zariadenia?

 Rikomagic MK802 III

Rikomagic MK802 III je, ako už názov napovedá, tretím zariadením z pomerne známeho radu jednoduchých Android mini-počítačov. Prvým modelom dostupným aj na našom trhu bol jeho predchodca MK802 II, ktorý disponoval na svoju dobu pekným gigahertzovým procesorom a Androidom 4.0. Trojka však pritvrdila a do jej vnútra bol osadený dvojjadrový procesor od spoločnosti Rockchip pracujúci na frekvencii až 1,6 GHz. Operačná pamäť typu DDR 3 má dokonca veľkosť 1 GB. Nie je to v súčasnosti úplný top, avšak na množstvo aplikácií je tento výpočtový potenciál viac než dostatočný.

 Rikomagic MK802 III

Po vybalení dostanete do rúk nenápadnú čiernu krabičku, z ktorej vyčnieva HDMI port. Okrem nej sa v balení nachádzajú ešte dva káble. Jeden je krátky HDMI predlžovací kábel, ktorý využijete v prípade, že má vaša televízia alebo monitor neprakticky umiestnený HDMI vstup. Druhým káblom je samozrejme napájací kábel, ktorý je v tomto prípade riešený ako USB-microUSB, teda celé zariadenie sa primárne napája z USB rozbočovača v televízii. Pokiaľ vo vašom zariadení nič také nemáte, bude potrebné využiť niektorý z nabíjacích adaptérov k smartfónu.

 Rikomagic MK802 III

Riešenie ponúkané výrobcom je na jednej strane praktické, no zároveň je potrebné mať silný USB rozbočovač, ktorý dodáva množstvo energie. Prístroj sa načíta zakaždým, keď zapnete televízor. Nakoľko sám o sebe neobsahuje tlačidlo na zapínanie, zapne sa vždy, keď mu dodáte prúd. V opačnom prípade totiž môžete naraziť na problém, pri ktorom nebude dodávaná energia stačiť na uživenie všetkých pripojených periférií.

 Rikomagic MK802 III

Primárnemu účelu zariadenia, teda pridaniu „chytrých“ funkcií moderným televíziám, je podriadená aj celková výbava mini-počítača. Nájdeme tu iba jeden USB 2.0 port a slot na microSDHC karty (s kapacitou do 32 GB). Prístroj má samozrejme aj vstavanú pamäť, v prípade testovaného kusu mala veľkosť 4 GB, dá sa však objednať aj verzia s 8 GB. Najviac ma mrzí absencia akéhokoľvek audio výstupu. Zvuk síce viete prehrávať cez HDMI port do televízie, pokiaľ však máte sofistikovanejšie vyriešené ozvučenie miestnosti, tak by sa aspoň 3,5 mm jack určite zišiel.

 Rikomagic MK802 III

Samotný Android 4.1 je v prípade Mk 802 III oholený až na kosť a svojim prednastaveným pozadím a rozložením prvkov mi pripomenul staré časy androidov 1. generácie. Nemajte však strach, ide o plnohodnotný OS tak, ako ho poznáte z moderných smartfónov. Predinštalovaný je v podstate iba základný balík aplikácií, no vďaka prítomnosti Google play a Wi-Fi pripojenia je možné sťahovať akékoľvek aplikácie.

 Rikomagic MK802 III

Zaujala ma možnosť využitia klasického Ethernet pripojenia cez USB-RJ45 redukciu (je potrebné ju zohnať osobitne). Taktiež je možné využívať váš smartfón ako diaľkové ovládanie k prístroju. Po stiahnutí aplikácie do telefónu a prepojení s Mk 802 máte k dispozícii touchpad, klávesnicu, ovládanie gestami či obrazovku podobnú klasickému diaľkovému ovládaču.

 Rikomagic MK802 III

Rikomagic MK802 III je zaujímavé a pomerne lacné zariadenie, ktoré môžete využiť ako mini-počítač s Androidom pripojený k televízii či monitoru. Osobne sa mi tento koncept páči, nakoľko môžem zo svojej televízie spraviť dodatočne aj nástroj na surfovanie po internete či prehrávač internetových videí. Trochu mi však prekáža nevyužitý potenciál zariadenia, najmä absencia audio výstupov či Bluetooth. Taktiež ovládanie nie je určené zrovna pre začiatočníkov, prístroj tak využijú skôr pokročilejší používatelia.

Rozmery 90 x 40 x 13 mm Hardvér Rockchip RK3066 (1,6 GHz 2 jadrá), Quad- Core 2D/ 3D/ OpenGL ES2.0 (AMD Z430)/ OpenVG1.1, 1 GB DDR3 RAM, 4 GB SSD, Wi-Fi b/g/n, HDMI, 1x USB 2.0, čítačka microSD(HC) Softvér Android 4.1

www.rikomagic.com

72 € (4 GB)/ 88 € (8 GB)

Hodnotenie: 4/5

+ malé rozmery, slušný výkon, nízka spotreba

– chýba Bluetooth, málo portov, zložitejšie napájanie

 Rikomagic MK802 III

Komentáre k článku