RECENZIA Prestigio MultiPhone PAP7500 – lacný neznamená zlý

Väčšina smartfónov nižšej a strednej triedy s logom Prestigio, ktoré sa mi dostali do rúk papierovo predstavovali vydarené smartfóny, ale pri reálnom používaní sa veci rýchlo menili. Našťastie toto nie je prípad novej vlajkovej lode MultiPhone PAP7500. Chcete vedieť prečo si to myslím? Čítajte ďalej.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Už keď som písal článok o predstavení nového smartfónu Prestigio MultiPhone PAP7500, vedel som, že si ho budem chcieť vyskúšať. Kombinácia vydareného dizajnu a veľmi dobrého hardvérového základu ma hneď oslovila. MultiPhone PAP7500 k vám dorazí v pomerne malej krabičke, na ktorej samozrejme nájdete všetky informácie o tom, čím je novinka zaujímavá. V balení okrem smartfónu samotného a štandardnej výbavy nájdete aj ochranný obal na zadnú stranu. Ochranný obal pôsobí na zariadení prekvapivo dobre a navyše som počas testu mal dojem, že s nasadeným obalom sa smartfón podstatne lepšie drží.

Prestigio MultiPhone PAP7500

PREČÍTAJTE SI
Prestigio MultiPhone 7500 zaujme nielen výbavou, ale hlavne cenou

Čo sa dizajnu týka, tak musím uznať, že Prestigio v prípade PAP7500 urobilo poriadny krok vpred. Už pri prvom kontakte budete mať pocit, že držíte v rukách podstatne hodnotnejší smartfón, a to aj napriek plastovému telu, ktoré je navyše veľmi dobre spracované. Prednej strane dominuje elegantná červená linka okolo displeja, ktorá je použitá aj na zadnej strane okolo fotoaparátu. Nad displejom si mimo štandardného reproduktoru, malej notifikačnej diódy s veľmi dobrou viditeľnosťou a webkamery všimnete aj jeden netradičný prvok. Je to LED blesk pre autoportréty, ale k tomu až neskôr. Pod displejom sa nachádza trojica kapacitných tlačidiel (menu, domov, späť) s nezvyčajnou grafikou. Tá mne osobne pripomína príšerku z filmu Predátor. Bohužiaľ ich podsvietenie sa zapína len na niekoľko sekúnd a chýba akákoľvek možnosť nastavenia dĺžky podsvietenia. Ak vám chýba tlačidlo pre vyvolanie manažéra spustených aplikácií, tak vedzte, že sa k nemu dostanete dlhším podržaním tlačidla menu (úplne naľavo). Podržaním tlačidla domov pri zamknutej obrazovke spustíte LED svietidlo, takže si s PAP7500 môžete posvietiť aj na cestu. Je to veľmi návykové, keďže LED blesk ako svietidlo využívam denne.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Po bokoch zariadenia sa toho veľa nenachádza a okrem tlačidla pre zapnutie na pravej strane, tlačidiel pre ovládanie hlasitosti na tej ľavej, microUSB konektora s funkciou OTG v spodnej stene a 3,5 mm audio konektora v hornej stene viac nenájdete. Pozornosť však budete musieť venovať slotu pre microSIM kartu, ktorý je chránený malým krytom. Ten na tele smartfónu drží pomocou magnetu a pri jeho odobratí ho už s telom nič nespája. Ľahko sa tak môže stať, že ho stratíte. Pochvalu si však PAP7500 zaslúži za možnosť výmeny SIM karty bez vypnutia smartfónu. Zadnej strane dominuje objektív integrovaného fotoaparátu s dvojicou LED bleskov. Samozrejme tu nájdete aj logo výrobcu a reproduktor, ktorý sa síce nedá porovnať s hlasitosťou BoomSound  od HTC, ale jeho zvonenie určite neprepočujete. To sa však nedá povedať o reproduktore pre telefonovanie, ktorý je aj na maximálnej hlasitosti tichý. Pri telefonovaní v rušnom prostredí tak ľahko prepočujete slová.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Hlavným ťahákom v prípade MultiPhone PAP7500 je určite displej, ktorý vás dostane už pri prvom zapnutí. Na 5“ poskytuje Full HD rozlíšenie, vďaka čomu sa môžete tešiť na skutočne jemné zobrazenie (441 PPI). Jeho podanie farieb je na veľmi dobrej úrovni a  displej patrí k tomu najlepšiemu, čo Prestigio doposiaľ predstavilo. Ak by som mu mal niečo vytknúť, tak by to boli občas nepresné reakcie na dotyk a nekonzistentné podsvietenie, najmä v jeho spodnej časti, kde pri zobrazení určitých odtieňov vidíte jasnejšie miesta, Inak si PAP7500 zaslúži za displej pochvalu. Jeho viditeľnosť na priamom slnku patrí skôr k priemeru.

Prestigio MultiPhone PAP7500

O pohon staršieho operačného systému sa v prípade PAP7500 stará štvorjadro MediaTek s frekvenciou 1,5 GHz. V predaji sa okrem nami testovanej verzie s 32 GB internou pamäťou (KOLKO JE DOSTUPNEJ?) a 2 GB RAM objavila aj verzia s 16 GB integrovanou pamäťou a 1 GB RAM. Odporúčam však kúpu verzie s väčšou pamäťou, nakoľko 1 GB RAM je v prípade Androidu 4.2.2 málo. Nehovoriac o tom, že už aj Prestigio sa drží trendu absencie slotu na microSD kartu a v prípade 16 GB verzie rýchlo narazíte na limity integrovanej pamäte. Čo sa výkonu týka nie je MultiPhone PAP7500 možné porovnávať so súčasnými vlajkovými loďami iných výrobcov, ale ak svoje nároky mierne znížite a nepotrpíte si na číslach z AnTuTu X, ktoré dalo MultiPhone PAP7500 15 487 bodov, budete spokojní. Občas sa síce nejaké to zaváhanie objaví, ale aj napriek tomu je PAP7500 vydareným smartfónom, ktorý môžem bez obáv odporučiť a to najmä v prípade ak je hlavnou prioritou cena.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Ako som už spomínal v Prestigio MultiPhone PAP7500 nájdete takmer čistý Android 4.2.2, ktorý výrobca obohatil o niekoľko vlastných aplikácií s väčším, či menším reálnym využitím. Už pri prvom spustení váš privíta Inštalátor Prestigio, pomocou ktorého si môžete nainštalovať aplikácie tretích strán. Nájdete medzi nimi niekoľko hier, zbytočných aplikácií, ale aj tie reálne využiteľné, ako napríklad Deezer, Clean Master, Navitel Navigator, SugarSync, Skype, Vine, Wikipedia, alebo úložisko MultiCloud, v ktorom pri kúpe tohto modelu získate 200 GB zadarmo. Čo sa konektivity týka, tak okrem LTE získate všetko. Prekvapením je NFC, ktoré sa v tejto cenovej kategórii tak často nevidí. Integrovaná batéria s kapacitou 2 300 mAh je mierne poddimenzovaná, takže pri mierne aktívnejšom používaní musíte rátať s výdržou na úrovni maximálne jedného dňa. Je to škoda, nakoľko do smartfónu podobných rozmerov a najmä hrúbky by sa mohol výrobca posnažiť vtesnať aj batériu s väčšou kapacitou.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Samostatnou kapitolou, alebo skôr veľkým prekvapením boli pre mňa integrované fotoaparáty. V prípade Prestigia som neočakával žiadne výnimočné výsledky, ale musím uznať, že hlavný 13 Mpx fotoaparát s dvojicou LED bleskov si svoju prácu odvádza na jednotku. Je jasné, že na kráľov v tejto kategórii nemá, nakoľko výsledné fotografie postrádajú viac saturácie a detailov pri 100% priblížení, ale na druhú stranu najmä za denného svetla môžete dosiahnuť skutočne vynikajúce zábery. Miernym sklamaním boli pre mňa reakcie, ktoré sa vám budú javiť ako pomalé a to najmä, ak ste predtým vlastnili, alebo dlhodobejšie používali niektorú zo súčasných vlajkových lodí. Nie je to nič, čo by prekážalo v používaní, ale na občasné čakanie na zaostrenie, či vytvorenie záberu si budete musieť jednoducho zvyknúť.

Prestigio MultiPhone PAP7500

Prestigio MultiPhone PAP7500

Fotoaparát však ponúka skutočne bohaté nastavenia a okrem štandardných nastavení kvality, vyváženia bielej, hodnoty ISO (od ISO 100 do ISO 1 600), 13-tich scénických režimov ponúka aj možnosti nastavenia parametrov, ako napríklad ostrosť, odtieň, sýtosť, kontrast a jas. Z integrovaného fotoaparátu teda dokážete po chvíľke nastavovania dosiahnuť viac, ako by ste v tejto cenovej kategórii očakávali. Samozrejmosťou je Full HD video. Ak patríte k ľudom, ktorí sa radi fotia aj sami a svoju galériu majú plnú tzv. „selfies“, budete z PAP7500 nadšení. Predná webkamera totiž poskytuje nezvyčajne vysoké rozlíšenie 8 Mpx, ktoré využijete nielen pri videohovoroch, ale samozrejme aj pri vytváraní autoportrétov. Nechýba jej totiž automatické zaostrovanie, časovaná spúšť, či fotografovanie pomocou detekcie úsmevu. Čerešničkou na torte je predný LED blesk, pomocou ktorého vytvoríte vydarené autoportréty aj v úplnej tme!

Prestigio MultiPhone PAP7500

Prestigio MultiPhone PAP7500 je aspoň pre mňa veľkým prekvapením. Za príjemnú cenu získate veľmi dobre spracovaný smartfón s nádherným Full HD displejom a skutočne prekvapivo kvalitnou dvojicou fotoaparátov. Škoda len takých drobností ako sú občasné pomalé reakcie, citeľné najmä vo fotoaparáte, slabšia výdrž na jedno nabitie, alebo absencia slotu pre microSD karty. Aj napriek tomu sa nebojím v tejto cenovej kategórii PAP7500 odporučiť.

 

Hodnotenie: 4/5

+ vynikajúce spracovanie, kvalitný Full HD displej, výsledky dvojice integrovaných fotoaparátov, cena

– občasné pomalšie reakcie, výdrž na jedno nabitie, absencia slotu pre microSD, tichý reproduktor hovoru

Cena 279,00 € (32 GB / 2 GB RAM) Rozmery 144 x 70,5 x 9,9 mm, 146 g Displej 5“ IPS ( 1 080 x 1 920 px, 441 PPI) Hardvér Mediatek MT6589T (4 jadrový, GPU PowerVR SGX544MP2), 2 GB RAM, 32 GB pamäť, HSPA, Wi-Fi (802.11n), Bluetooth 3.0, GPS (AGPS), 13 Mpx, Dual LED, HDR, Full HD video (30 fps), 8 Mpx webkamera, LED blesk, FM rádio, micro USB, Li-Ion 2 300 mAh Softvér Android 4.2.2, Prestigio MultiCloud, eReader Prestigio, Inštalátor Prestigio, Navitel GPS, NFC Task Launcher, Office Suite Pro, Tagstand Writer

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku