RECENZIA Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7: Retina „iPad“ za dve stovky?

Priame konfrontácie jednotlivých výrobcov Android smartfónov/tabletov a Applu sme videli skôr v počiatkoch ich doby. Dnes sa síce výrobcovia navzájom inšpirujú (niekto by povedal kopírujú), no priamych výziev alebo pokusov o vytvorenie kópie Applu so zlomkovou cenou ubúda. Novinka od Prestigia však s netypickým 9,7“ displejom formátu 4:3 i jeho rozlíšením jasne mieri na veľký iPad. Parametre ako 1,6 GHz štvorjadro alebo 2 GB RAM naznačujú, že by to za cenu čosi vyše 200 € nemuselo byť také zlé…

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Od výrobcu Prestigio už sme toho otestovali viac, naposledy 8“ 3G tablet. Model Multipad 4 Quantum 9.7 je však iný. Opäť je primárne zameraný na cenu, sekundárne však prináša jednu vlastnosť na úrovni high-endu – vysoké rozlíšenie displeja. Ale k nemu neskôr. V balení nájdete okrem obligátnych záležitostí aj dve príjemné prekvapenia – jedným je malá šikovná redukcia USB On the Go (teda z microUSB na USB) a druhým praktické puzdro. K spracovaniu nemám výhrady, hliníkové telo pôsobí hodnotným dojmom – a po uchopení je veľmi chladné, ale len na chvíľku. Tablet ho totiž rýchlo zahreje, ale aj o tom až za chvíľku.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Veľkosť tabletu je samozrejme subjektívna, takisto aj pomer strán 4:3. Mne žiaľ nesadlo ani jedno, ani druhé – opäť sa mi potvrdilo, že viac ako 6,x“ phablet nechcem a nepotrebujem. Takisto by som preferoval širokouhlý formát, ktorý ponúka dva režimy (úžší displej je vhodný na písanie na klávesnici, širší zasa napríklad na prehliadanie webu s výrazným zväčšením), v prípade pomeru 4:3 sa však otočením displeja nezmení prakticky nič. Písať na takomto displeji musíte v každom prípade ukazovákmi, krkolomné naťahovanie palcov je nepohodlné. Ale chápem, že niekomu bude veľkosť aj pomer strán vyhovovať. Bezpochyby najväčším lákadlom tohto modelu je vysoké rozlíšenie displeja – až „jablčných“ 2 048 x 1 536 pixlov (mínus panel virtuálnych tlačidiel), teda 264 PPI. Zobrazenie je skutočne jemné, vďaka IPS panelu sú zasa plné pozorovacie uhly, ale chcelo by to ešte o niečo živšie farby. Zaujímavé je, že napriek vysokej jemnosti je rozhranie systému nastavené na veľké prvky (používateľ si môže upraviť len veľkosť písma). Zamrzí absencia automatického jasu, ten jeden senzor navyše by výrobcu snáď nezabil.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Vadila mi hmotnosť tabletu. Možno som už fajnovka, ale 620 gramov je podľa mňa dosť. Naopak musím pochváliť prítomnosť miniHDMI konektora, ktorý je tu jednoznačne nadštandardným prvkom. Na protichodnej strane výrobca umiestnil dvojicu reproduktorov. Keďže sú však umiestnené na kratšej hrane, priestorové efekty si neužijete. Ich kvalita neohromí, hlavne pri vyššej hlasitosti dochádza k citeľnému skresleniu. Keď už opisujeme všetky hrany, patrí sa spomenúť tlačidlo zámku a dvojtlačidlo hlasitosti s dobrou odozvou, ako aj prítomnosť microSD slotu. K 8 000 mAh batérii sa používateľ nedostane.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

V používateľskom rozhraní zariadení Prestigio nie je, zdá sa, nič nové. Android 4.2.2 je prakticky čistý, až na pár drobností. Tými sú napríklad slovenská klávesnica (s horným radom písmeniek s diakritikou, subjektívne tam mohli byť radšej číslice), čítačka e-kníh eReader Prestigio, inštalátor aplikácií, správca súborov a editor dokumentov OfficeSuite. Inak je tu klasické rozhranie väčších Android tabletov. Len tak mimochodom, rozhranie fotoaparátu už je v novej, totálne minimalistickej forme. Posúdenie kvality fotografií a videa diplomaticky obídem, pretože hovoríme o veľkom tablete a pretože nemôžem povedať nič pozitívne.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Žiaľ, na kameň úrazu lacných tabletov padlo aj testované Prestigio. Rozhranie systému je naozaj pomalé. O plynulosti sa s trochou optimizmu dá hovoriť iba v prípade, že len tak listujete plochami a nemáte spustenú žiadnu aplikáciu. Pokiaľ však začnete niečo poriadne robiť, na každú akciu čakáte nezvykle dlho, okrem spomalenia dochádza dokonca aj k trhaniu a subjektívne najhoršie je to v internetovom prehliadači, kde aj mierne priblíženie či oddialenie stránky znamená rozostrenie a „rozkockovanie“ obrazu, opätovné vykreslenie trvá asi dve sekundy. Ak spomeniem ešte občasné pády aplikácií (dokonca východiskového launcheru), veľa potenciálnych zákazníkov tým od kúpy odradím. Ale žiaľ je to pravda. Pritom hardvér na papieri nevyzerá zle – 2 GB RAM (dostupná bežne 900+ MB, maximálne 1 200 MB – hoci nadstavba výrobcu absentuje), 8 GB úložisko (reálne asi 6 GB), 1,6 GHz štvorjadrový procesor (žiaľ iba akýsi Rockchip) a grafika Mali-400 MP. Ani benchmarky nedopadli zle – Quadrant ohodnotil Multipad na 5 000 bodov, AnTuTu 18 000 a 3DMark IceStorm Unlimited 4 100 bodov. Realita je však iná. Ťažko povedať, či výrobca len nedopracoval optimalizáciu systému. V každom prípade, prístroj patrí k výhrevnejším telesám, aj keď je zahrievanie ešte únosné – na druhej strane k nemu dochádza pri akomkoľvek úkone. A to má vraj byť 28 nm čipset, nechce sa mi veriť. Mimochodom, tepelný senzor batérie chýba.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Batériou sa napokon výrobca chváli – veď kapacita 8 000 mAh znie nádejne. Výsledky našich testov sú takéto: webový test s 1/3 jasom skončil s hodnotou 6 hodín 32 minút, herný (CSR Racing, jas na 20 %, hlasitosť asi 30 %) s ešte o pár minútiek lepším výsledkom. Na smartfón by to boli dobré hodnoty, no od tabletov očakávame viac. S takouto výdržou by sa každopádne dalo žiť.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Extrém budí extrém a Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7 takýmto extrémom určite je. Ak chcel výrobca osadiť do lacného tabletu veľký jemný displej, musel ubrať na ostatných parametroch. Hoci tabuľka špecifikácií vyzerá príjemne, v praxi sa šetrilo na svetelnom senzore, kvalite reproduktorov a čo je najhoršie, tablet je pomalý a nestabilný. A práve kvôli tomu jeho kúpu odporúčať nemôžeme. Ak chcete lacný tablet, radšej si priplaťte pár eur na síce menší, ale bezproblémový a v mnohom pokrokový Nexus.

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

+ jemný displej, miniHDMI, USB OTG a puzdro v balení, cena
– pomalosť a nestabilita, šetrenie na nesprávnych miestach, parametre výkonu sa neprejavujú v praxi

Hodnotenie: 3/5
Cena: 249 €

Prestigio Multipad 4 Quantum 9.7

Rozmery 242 x 185 x 9,2 mm, 621 g Displej 9,7“ IPS 4:3 (2 048 x 1 536 px, 264 PPI) Hardvér RockChip RK3188 (4 1,6 GHz jadrá Cortex-A9, štvorjadrové GPU Mali-400 MP, 28 nm), 2 GB RAM, 6 GB Flash + microSD, 2 x 2 Mpx fotoaparát, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, USB OTG, miniHDMI, stereo reproduktory, Li-Pol 8 000 mAh Softvér Android 4.2

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku